Jump to content

probleme cu display-ul de pe bord


Ciupanezu

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Aceiasi problema o am si eu cu display-ul. Am intrat pe ebay.de dar nu am inteles mare lucru :blink: (scria in germana, iar in engleza nu am gasit). Inca nu m-am interesat la AB cat costa unul, dar am inteles ca nu se schimba decat cu tot bordul. A rezolvat careva o problema ca asta?
Link to comment
Share on other sites

Aceiasi problema o am si eu cu display-ul. Am intrat pe ebay.de dar nu am inteles mare lucru  :blink: (scria in germana, iar in engleza nu am gasit). Inca nu m-am interesat la AB cat costa unul, dar am inteles ca nu se schimba decat cu tot bordul. A rezolvat careva o problema ca asta?

142044[/snapback]

parca da , si la costat cateva sute de euro (a cumparat unu nou de la AB)

Link to comment
Share on other sites

si totusi se repara sau nu? adica exista acel chit sau e cineva care repara? la mine nu e dus dar cateodata apare cam sterse unele cifre  :)  deci e pe drumul cel bun nu? :blink:

142276[/snapback]

Praf si dilatarea cauciucului ala grafitat...deschide bordul si sterge cu mare atentie toate elementele de pe acolo...ma refer la afisaj, cauciucul grafitat si placa cu circuit imprimat...succes, si vezi sa nu-ti ramana piese la asamblare :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu are rost sa il defaci nu e nici un cauciug grafitat, de inlocuirea LCD-ului nu prea poate fi vorba pt ca e cu BANDA flexibila...............

 

aceiasi problema o am si eu si cat despre tulul acela ma indoiesc de capacitatile lui, daca cineva il are si a functionat il cumpar daca nu cumva vrea sa il pastreze :)

 

In cazul pastrarii as dorii sa ii fac o vizita pt a pune scula la incercare daca nu se supara binenteles :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe un forum [bimmerboard] urmatoarea procedura pentru "resuscitarea" pixelilor morti din Instrument Cluster la un E39 pentru cei dispusi sa o faca singuri [DIY -do it yourself].

Contine fotografii pas cu pas.

Eu nu am desfacut niciodata un bord de E39.

Cei care au facut-o pot da o mina de ajutor cu comentarii [la ce trebuie sa aiba grija cei care o fac pentru prima data]- eu nu pricep de exemplu de ce a trebuit sa dea jos acele indicatoarelor [si-a schimbat si masca de ceasuri in alba ?]

 

Se pare ca aceasta problema este veche si este generata de erori de conceptie pentru ca ele cad si in perioada de garantie.

 

Am reprodus si textul din forumul din care am luat link-ul -culoarea rosie.

Aveti acolo si link-ul site-ului bulgar.

Din pacate link-ul este din bulgaria asa ca topicul este "ascuns" pentru mine pentru a da mai multe detalii.

Poate cineva cunoaste bulgara si ne poate lamuri in esenta.

 

p.s.

-daca cumva aceasta procedura a fost postata deja imi cer scuze [desi am urmarit acest subiect pe forum si nu am gasit]

- scuze postul meu este out of topic - topicul fiind generat pentru "de unde cumpar" si nu pentru reparatie, dar cred ca se incadreaza la "Probleme Display" asa ca nu am vrut sa deschid un topic nou !

Pixel_Repair.pdf

Edited by bazil
Link to comment
Share on other sites

De exemplu al meu nu are problema asta, dar un prieten a patit-o. Am fost cu el la cineva sa incerce sa il faca, la fel, cu nu stiu ce kit de reparatie, dar n-a reusit, trebuiau scoase acele, dupa aceea nu le-a mai putut baga, o gramada de probleme.

Sfat : - ori il lasi asa

- ori iei un bord bun de pe un e39 lovit si il dai pe al tau asa cum e.

Link to comment
Share on other sites

to be or not be be ....that is the question ....

 

dar exista cineva care cunoaste  persoane in viata care au facut treaba asta de resuscitare a pixelilor sau mno mah rog a bordului ????....that is the question

155744[/snapback]

 

De pe acelasi forum BimmerBoard un tip spune:

...taking out the dashboard instrument cluster via two hex screws, disassembling it, and finally cleaning the contacts and reassembling it. They said it was actually very easy and all mentioned the 'dead' pixels never came back.

 

Dar mai bine cautati voi ceea ce va intereseaza - folositi functia Search si cautati de exemplu "pixel"

http://www.bimmerboard.com/forums/e39/

 

Inlocuirea Instrument Cluster inseamna si reprogramare [introducere VIN ....] - care la americani ar costa 80-160$

Link to comment
Share on other sites

O alta procedura care nu este atit de invaziva se gaseste pe link-ul:

 

http://www.cardomain.com/member_pages/view...d=240317&page=6

 

Este de la seria 7 dar din cite am vazut comparativ cu metoda "bulgara" [aratata citeva posturi inainte] cele doua Cluster Instrument sunt foarte asemanatoare ca mecanica si sisteme de fixare.

 

Acesta ar putea fi unul care mai traieste dintre cei care au facut "operatia".

Cert este ca americanii spun ca problema pixelilor arsi la bmw este " una generala daca nu una universala" :=))) - este incredibil cum au putut lasa netratata cu seriozitate aceasta problema chiar pina la ultimele modele.

Jenant ! - dar pina la a spune ca bmw este o masina proasta mai este cale lunga ..

 

Pentru "arhivari" am atasat si pdf-ul corepunzator.

Procedura pare a fi fara riscuri mari si presupun ca poate fi incercata si de cei mai putin experimentati. Se pare ca punctul critic este spray-ul de curatare utilizat care trebuie sa fie pur, sa nu atace plasticul si sa nu lase reziduri.

Restorative_Maintenance.pdf

Edited by bazil
Link to comment
Share on other sites

cu alte cuvinte ma pun sa desfac bucatzele bordu , dau cu spray contact bine de tot dupa care se lasa la uscat dupa gust si se serveste cald in vechea formula doar ca fara impuritati si oxidari????

asta ar fi solutia?

155818[/snapback]

Procedura nu arata ca trebuie sa desfaci bucatele [sau ma rog doar putin :=)]

Greu de spus -presupun ca este valabila pentru cazul impuritatilor- Daca efectul este cauzat lipsa de presiune de contact atunci cred ca este eficienta varianta bulgara -ar trebui sa il intrebi pe american - ai datele lui in link-ul din care am extras procedura.

Daca vei citi pe forumurile bmwtips si bimmerboard vei gasi si aceasta rezolvare. Pare prea usoara si poate de asta creeaza suspiciune.

Poate ca nu este nici atit de fiabila ca si solutia bulgareasaca - [care pare riscanta pentru nivelul "novice".

 

Eu doar m-am documentat si nu pot recomanda una sau alta din metode.

Cei interesati pot avea insa un reper de plecare.

Suces tuturor !

 

In Romania chiar nu este o firma care sa faca Pixel Fix pentru aceste clustere ??

Daca aflati - spuneti !

Edited by bazil
Link to comment
Share on other sites

Varianta bulgareasca este cea mai buna. Cealalta nu da rezultate.

Problema este banda de legatura intre cablaj si ecran. Chestia cu spray de contact bla.. bla...bla, nu da nici un rezultat.

Dureaza aproximativ 4 ore sa remediezi aceasta defectiune. Pb. pot apare si atunci cand cele 2 suruburi mici de fixare a ecranului pe cablaj sunt stranse insuficient.

 

 

Spor la treaba! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Varianta bulgareasca este cea mai buna. Cealalta nu da rezultate.

Problema este banda de legatura intre cablaj si ecran. Chestia cu spray de contact bla.. bla...bla, nu da nici un rezultat.

156107[/snapback]

Mie din varianta "bulgara" imi provoaca fiori faza de extragere a acelor - din foto nu inteleg ce face cu penseta/patent [sau ceva similar].

Cineva de pe un post anterior arata ca cineva le-a scos si nu a mai reusit sa le monteze la loc.

Ai ceva sugestii pentru faza asta - cum trebuie procedat - ce trebuie evitat ??

Daca cineva a facut aceasta operatie [pe cord deschis :=)] si poate dea un sfat pentru a evita posibile necazuri ii suntem recunoscatori.

Cred ca nu vorbim de actiuni barbare - extractie cu clestele si cu forta :=)

Stii, pina la urma s-ar putea ca efectul maxim sa fie dat de aplicarea celor doua proceduri !

Edited by bazil
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.