Jump to content

Jaluzelele din fata radiatoarelor la 520 sunt o optiune?


comandante

Recommended Posts

Jaluzelele acelea de plastic din spatele prizelor de aer din botul masinii... intre radiator si bara . Se vad prin narile masinii! Ele se deschid si se inchid in functie de viteza masinii cred pentru racire se deschid la viteze mici cred si pentru aerodinamica se inchid la viteaza mare. Banuiesc eu! Unele masini le au unele nu le au. Si nu stiu ce sa inteleg. Este o optiune a celor ce au ceva in plus cum ar fi incalzire auxiliara ? (vebasto) sau pur si simplu au fost lovite si nu le-au mai pus. Si deaia lipsesc. Pe mine m-ar interesa numai la modelele 520 diesel dupa anul 2007 pana in 2009. Vrea unchiul meu sa cumpere una si nu vrem sa ne inselam cu privire la acest detaliu.

Astept un sfat de la cineva ce cunoaste mai bine problema!

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Cineva mi-a spus ca poate fi optiune. Pentru a nu se raci radiatorul.In functie de tara pentru care a fost fabricata masina. Tara cu temperaturi mai joase sau mai ridicate banuiesc.

Eu din ce m-am documentat pe net ele ar fi pentru aerodinamica. Cand e f cald si la viteze mai mici,se deschid pt a intra aer sa ajute la racire. Iar la viteza f mare se inchid pentru aerodinamica.

Daca masina este avariata in fata .. la reparare .. acel ansamblu de plastic , ce este destul de complicat el .. fiind activat cred eu tot de pompa de vacum ... costa destul de mult. In jur de 300 de euro daca nu si mai mult.

Si atunci ma gandesc logic .. cei ce o repara renunta la ele. Nefiind necesare neaparat. Doar o chestie de aerodinamica pana la urma nu :)

Mai astept sfaturi!

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu acele jaluzele au fost montate doar pe motorizare 2,5 D pe masiniile non lci si doar pe modelele cu Efficent dynamics pe Lci-uri ..Am vazut mai multe filmulete pe youtube in care arata aceste jaluzele ca si parte a sistemului efficent dynamics .
Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu acele jaluzele au fost montate doar pe motorizare 2,5 D pe masiniile non lci si doar pe modelele cu Efficent dynamics pe Lci-uri ..Am vazut mai multe filmulete pe youtube in care arata aceste jaluzele ca si parte a sistemului efficent dynamics .

 

Fac parte dintr-un packet de iarna sau cam asa ceva , nu conteaza motorizarea , e vorba de dotari. ( Avem un mic club de e60 pe aici si ne intalnim regulat vreo 10-15 masini si m-am uitat special la toate si unele au , unele nu ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

din cate stiu eu la e60/61 fabricate dupa 09.2005 nu au mai fost puse aceste flapsuri, cel putin la motoarele care au pompa de apa electrica am inteles ca nu ar mai fi nevoie de ele.

Edited by 525jjj
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

pt. modelele mai vechi avem 51 71 7 050 537 iar pt. LCI este 51 11 7 178 116

Se gaseste in categoria AIR DUCT

 

 

Intrebarea este cum functioneaza acest flapsuri ?

 

Electric sau vacuum ?

 

Se dechid in functie de viteza sau temperatura motorului ?

 

Eu unul nu le-am vazut vreodata deschise cu masina in stationare si motorul cald. Deci cum verific daca functioneaza sau e stricat?

Link to comment
Share on other sites

pt. modelele mai vechi avem 51 71 7 050 537 iar pt. LCI este 51 11 7 178 116

Se gaseste in categoria AIR DUCT

 

 

Intrebarea este cum functioneaza acest flapsuri ?

 

Electric sau vacuum ?

 

Se dechid in functie de viteza sau temperatura motorului ?

 

Eu unul nu le-am vazut vreodata deschise cu masina in stationare si motorul cald. Deci cum verific daca functioneaza sau e stricat?

cu masina la ralanti, da clima pe aer rece si apasa butonul max. ar trebui sa se deschida.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.