BMWClub: G30 540xi - BMWClub

Jump to content

• 17 Pages +
  • « First
  • 15
  • 16
  • 17
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

G30 540xi Rate Topic: ***** 2 Votes

#321 User is offline   Crysis21 

• Senior
  • Group: Members

Posted 10 December 2019 - 15:03

Foarte posibil, am sa ma uit atent la ele. Nu observasem, multumesc.

@Alexandru erau 2 grade afara. Comentariul meu era ca nu sunt multumit de GoodYear. Din ce am experimentat pana acum, Michelin se comporta mai bine
0

#322 User is offline   mik15 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 10 December 2019 - 15:34

chiar zilele trecute am vazut un test al gumelor in conditii diferite de T incepand de la 0C si pana pe la 16C, concluzia era ca cele de iarna nu exceleaza in conditii de asfalt uscat si T pozitive, in astfel de climat cele allseason stau mult mai bine. Deci, pe de-o parte rezultatul testului tau nu era de neasteptat, dimpotriva, guma de iarna trebuie sa performeze bine pe zapada mai ales, pentru ca iarasi, conform testului, in conditii de umezeala tot cea allseason sta mai bine.

Nu cred ca trebuie sa ai pretentii prea mari de aderenta la limita masinii de la o guma de iarna pe carosabil uscat si cu T pozitive, mai ales ca, daca erau 2C dar soare, asfaltul absoarbe caldura deci o T posibil mai ridicata a acestuia fata de cea a aerului.

This post has been edited by mik15: 10 December 2019 - 15:38

4

#323 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 10 December 2019 - 17:40

Daca nu sunt XL de acolo problema . Masina grea in manevre agresive peretele lateral e prea moale , rezultat se lasa prea mult si pierzi aderenta . Eu am montat XL nu am sesizat probleme . Macar stii limitele acum si nu mai tragi de ea . Eu in schimb ma gandesc la RFT pe viitor indiferent de masina . Am avut recent o anvelopa taiata in flanc lateral in un crater . Practic ramai imobilizat daca nu ai roata rezerva . Neplacerea de a fi frig afara , urat , ploaie e incomparabila cu comfortul unui rft cu care macar mergi chiar daca e anvelopa distrusa . Cred ca cel putin iarna merita RFT . Superioritatea la pana imi pare de neegalat , iar o anvelopa noua rft are un comportament f bun , similar cu cel nonrft .
2

#324 User is offline   LYM 

• Fan

Posted 10 December 2019 - 18:22

Anvelopele XL non-RFT chiar sunt sesizabil mai rigide pe laterale? eu aveam impresia ca doar tin o presiune mai mare, prin constructie.
0

#325 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 10 December 2019 - 19:25

View PostLYM, on 10 December 2019 - 18:22, said:

Anvelopele XL non-RFT chiar sunt sesizabil mai rigide pe laterale? eu aveam impresia ca doar tin o presiune mai mare, prin constructie.

peretii laterali sunt destul de bine intariti la ele.
0

#326 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 13 December 2019 - 09:53

31500km: revizie frane puntea fata. Mi-a aparut in bord de dimineata, la fix inainte de sarbatori.
0

#327 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 04 January 2020 - 23:31

Am vazut zilele trecute seria 5 facelift in camuflaj, parcata in apropierea mea. este o combinatie puternica intre seria 7 si seria 3. Stop-urile sunt sculptate ca cele de la seria 3, dar sunt unite printr-o bara de crom. Atunci cand masina s-a pus in miscare, am vazut ca s-a aprins o linie rosie unind stop-urile (asa cum este trendul), lumina parea ca vine de sub bara cromata. Farurile pareau sa aiba o forma sportiva si moderna, insa nu am reusit sa imi dau seama ce au facut cu grila. La o prima vedere, nu parea de prost gust ca la noul 7.

Revenind la masina mea, se pare ca a cedat din nou panoul de clima. Au aparut 2 linii de pixeli morti. Sunt cam 6 luni de cand a fost schimbat, ma intre urmatorul cat va tine.
0

#328 User is offline   deeJayOg 

• RWD Driver

Posted 05 January 2020 - 00:41

Vis cu clima aia :(

Inițial mă ofticam că eu o am pe cea clasică, recunosc că rânjesc puțin în colțul gurii acum, deși evident îmi pare rău pentru situația ta și nu doresc răul nimănui.

Poate a treia e cu noroc naibii. Cât mai ai garanție?

This post has been edited by deeJayOg: 05 January 2020 - 00:42

0

Share this topic:

• 17 Pages +
  • « First
  • 15
  • 16
  • 17
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users