Jump to content

intrebari pentru posesorii de e90


Heaven

Recommended Posts

Doresc sa achizitionez jante de 17" pentru e90-ul meu. Ce dimensiuni ar trebui sa fie? Nu ma pricep la j, et, habar nu am ce reprezinta. Mersi!

 

Majoritatea sunt 8J (inseamna latimea - 8 inch) toate 4 (si fata si spate) si au ET34 . ET mai mare de atat inseamna ca janta va intra mai "inspre inauntru", iar mai mic de atat ca janta "iese spre exterior". Anvelope recomandate: 225/45/R17.

 

Mai exista si modele cu jantele spate mai mari decat cele fata. Majoritatea sunt 8J ET34 fata si 8.5J ET 37 spate . Anvelope recomandate 225/45R17 fata si 255/40R17 spate.

 

Aici gasesti toate modelele OEM care au fost montate pe E90: http://www.bmwstylewheels.com/3/E90+

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am un e90 163hp din 2007,cu 187000 km si imi apare in iDrive ca mai am 7000 de km de mers cu actualul filtru de particule.Masina nu da semne ca ar trage mai greu, nici nu consuma mai mult fata de cand am cumparat-o (176000 km).

Cautand pe google am gasit site-ul acesta: http://www.filtreparticule.ro/ unde pretul pentru un filtru nou este de 420 de euro.Din ce am mai citit pe forum pretul unui DPF nou este mult mai mare,de aceea vreau sa stiu daca a mai apelat cineva la serviciile/produsele acestei firme sau daca e plauzibil pretul afisat.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am un e90 163hp din 2007,cu 187000 km si imi apare in iDrive ca mai am 7000 de km de mers cu actualul filtru de particule.Masina nu da semne ca ar trage mai greu, nici nu consuma mai mult fata de cand am cumparat-o (176000 km).

Cautand pe google am gasit site-ul acesta: http://www.filtreparticule.ro/ unde pretul pentru un filtru nou este de 420 de euro.Din ce am mai citit pe forum pretul unui DPF nou este mult mai mare,de aceea vreau sa stiu daca a mai apelat cineva la serviciile/produsele acestei firme sau daca e plauzibil pretul afisat.

 

Multumesc.

 

Din ce am citit pe forum lumea e multumita de serviciile celor de la Odorhei. Vezi ca ei si curata filtrul si dau garantie 14 luni. Costa doar 290 lei, asa ca poti incerca si varianta asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutare ,am facut azi o belea,am mers pe axul drumului,din fata unul cu un logan la fel,am bulit amandoi oglinzile,am cautat sa cumpar o sticla oglinda heliomata,cu autodip,dar nu am gasit decat la niste preturi de vb. singur(3-400 ron sh) m-am gandit sa iau una fara autodip,doar incalzita,dar din ce m-am documentat,alea helio au o mufa cu 4 fire,cea doar incalzita nu are aceasi mufa,cum fac sa-mi mearga incalzirea pe oglinda ?S-a mai lovit careva de pb. asta?
Link to comment
Share on other sites

Exact asa sunt oglinzile exterioare originale la BMW... cam vorbesti singur.. sau ramai mut.. cand le cumperi.

 

Totusi inainte sa incerci sa pui alte oglinzi decat cele care sunt pe masina, dupa mufe si alte alea.. masoara rezistenta din oglinda sa nu ai surprize.

 

Eu am NFL si are doar o rezistenta.. si e usor albastruie.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 weeks later...

masina e bmw 320d an 2006 e90. are 260.000 km cica reali

am facut recent revizia si dupa ce am terminat am citit pe aici ca ar exista si acest filtru de care habar nu aveam.Nu cred ca a fost inlocuit vreodata si ma gabdeam sa il inlocuiesc eu acum desi masina nu are probleme.

necesita inlocuire la modelul meu ?

pentru ca am inteles ca la uneke modeke nu se schimba acest filtru.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

masina e bmw 320d an 2006 e90. are 260.000 km cica reali

am facut recent revizia si dupa ce am terminat am citit pe aici ca ar exista si acest filtru de care habar nu aveam.Nu cred ca a fost inlocuit vreodata si ma gabdeam sa il inlocuiesc eu acum desi masina nu are probleme.

necesita inlocuire la modelul meu ?

pentru ca am inteles ca la uneke modeke nu se schimba acest filtru.

multumesc

Care filtru,banuiesc ca vorbesti de filtru epurator...da la modelul tau se schimba .

Link to comment
Share on other sites

Care filtru,banuiesc ca vorbesti de filtru epurator...da la modelul tau se schimba .

Ma indoiesc ca se schimba. Am modelul din 2005 si a venit cu tipul "vortex". Nu este tipul cu filtru. Se curata periodic daca ar fi cazul..

E46 se stie ca au avut modelul cu filtru.

 

Nu esti convins?

http://www.bimmerforums.co.uk/forum/f125/bmw-320d-e90-2006-163bhp-crank-case-oil-breather-change-t446298/#/topics/446298?page=1

 

Pentru OP, merit verificat ce tip e ca sa nu ai surprize proaste.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am o ĂŽntrebare pentru posesorii de E90 LCI, am scos mocheta din portbagaj pentru prima datĂŁ si am vazut ca sub ea, in zona din spate a portbagajulu, spre bancheta, e o unitate cu multe cabluri, mufe, draci, laci :)) Arata ca si o stație de subwofer. Ce e aia? Nu stiu sa atasez poza :(

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am o ĂŽntrebare pentru posesorii de E90 LCI, am scos mocheta din portbagaj pentru prima datĂŁ si am vazut ca sub ea, in zona din spate a portbagajulu, spre bancheta, e o unitate cu multe cabluri, mufe, draci, laci :)) Arata ca si o stație de subwofer. Ce e aia? Nu stiu sa atasez poza :(

 

cred ca e modulul bluetiooth

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30

Recomandari ? Filtrele pe original sunt 275 (de fapt FEBI), iar Febi fara sigla BMW e 149 <_< .

 

Nu fac reclama la site, doar pun linkul de unde am luat preturile :purple: . Eu am motor M47.

 

Link: https://www.autokarma.ro/cautare-dupa-cod-produs?search=11%2012%207%20799%20224

Edited by Stefan TheDog
Link to comment
Share on other sites

ca sa nu mai deschis un topic postez aici ptr ca sunt posesor de bmw 320d e90

azi mi-a crapat o janta de aliaj la masina si as dori sa cumpar una bucata noua identica cu cea crapata.

am cautat pe net si am gasit un site cu jante originale bmw dar se pare ca in ce au prezentat pe site nu am gasit modelul meu

unde pot gasi de cumparat una noua daca stiti de unde va rog sa imi dati si mie un link ca eu nu gasesc

as putea cumoara si una sh dar banuiesc ca nu prea se dau la bucata numai la set.

multumesc.

 

ps: cam asta ar fi modelul post-86206-0-58170700-1520179869_thumb.jpg

Edited by ionut79
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.