Jump to content

E90 sedan - sport package


mikken

Recommended Posts

astazi i-am schimbat uleiul la cutie si se simte diferenta,adica intra mai lejer si nu mai agata.uleiul pe care l-am scos era negru dar nu avea span sau ceva care sa arate vreo problema la cutie.uleiul l-am luat de la Groza Dan 1,7l cu 210 lei cu tot cu transport.l-am bagat pe tot dar nu a ajuns sa curga pe gaura de umplere..trebuiea sa curga pe acea gaura ca sa fie ok?tot uleiul vechi scos din cutie este undeva la 1,6 si 1,7l
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu stiu sa te sfatuiesc, pentru ca la mine mecanicul a pus dintr-un bidon mare si nu stiu cat a pus exact. Mi-a zis doar la final ca au intrat 1.6 litri, deci atat am avut de platit. Acum ca or fi fost 1.7 sau 1.73...sincer nu stiu :)

 

Oricum cred ca ar fi trebuit sa fie pus pana dadea afara pe la buson, eu cel putin asa stiu ca se verifica nivelul. Eventual du-te sa-ti mai completeze un pic.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un final am ajuns sa schimb si eu rotile.

 

Toate bune si frumoase, pana la ultima roata cand un prezon se infileta in gol...dupa cateva incercari cu pistolul pneumatic, bineinteles ca meseriasul a reusit sa mi-l rupa.

 

So, intrebarea mea ar fi...trebuie sa schimb discul de frana acum? Prezonul in ce se infileteaza? Doar in disc, sau si in piesa nr. 5 din poza?

 

PS: se simte de vis masina cu roti pe 16 non runflat peste liniile de tramvai :p

Link to comment
Share on other sites

Pai problema cea mai grava e ca prezonul mergea in gol, nu se putea strange...si prezonul parea ok.

 

O sa scot cum zici tu bucata ramasa si o sa incerc cu un prezon bun, daca se strange bine, am scapat ieftin. Daca nu, va trebui sa schimb piesa aia in care se infileteaza :(

 

PS: ce inspirat am fost totusi sa schimb rotile azi dimineata...se comporta super pe zapada asta :)

Link to comment
Share on other sites

Mda,100e dar e ceva ce nu se pupa aici. De unde diferenta asa mare?

 

Ori ala n-a stiut pretul real si s-a fraierit? Ori nu e OE? Ori exista si fake-uri naiba stie.

Te-ai uitat pe volan? daca nu scrie "Made in Germany" e clar contrafacut! :D

 

Eu am luat volan M cu tot cu padele cu 800 Lei. Daca-l luam cu 2-3 luni mai devreme as fi luat unul la fel cu 400 Lei, cand a fost boom-ul ala de volane, din Arad. Acum s-au cam dus, n-am mai vazut la preturi din astea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi s-a rupt un prezon zilele trecute cand am schimbat rotile. Eu am fost la un nene care a sudat o piulita pe prezonul

rupt si incet, incet, dupa mai multe incercari a reusit sa-l scoata. Eu am avut probleme cu toate prezoanele de la rotile din fata din cauza ca fusesera stranse prea rau...ca urmare filetele s-au cam stricat si am preferat sa le schimb pe toate 10 ca sa evit alte probleme pe viitor. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tocmai m-am intors din concediu, masina s-a comportat super in cei 3500km facuti, iar consumul mediu a fost de 6.5% la pompa. Decent spun eu, pentru 3 persoane si extrem de multe bagaje :)

 

Partea proasta este ca la intrarea in RO am luat o groapa maricica, drept urmare am reusit sa fac o galma mica unei anvelope pe fata, iar acum volanul imi sta putin virat spre dreapta. Nu bate nimic, merge ok masina...dar cred ca mi s-a dus geometria sau s-a strambat o bascula ceva...tre sa verific urgent :(

Link to comment
Share on other sites

Daca s-a modificat poziĂâşia volanului este foarte posibil sa se fi dereglat gemetria. CautĂŁ un service cu aparatura de geometrie 3D pt cele mai bune rezultate. Conform aparaturii 3D geometriea la E90 se face cu rezervorul plin, nu stiu câte kg greutate in portbagaj, la fel si pe locurile din fata. Si-a facut un amic acum câteva luni la un E90 pe sistemul asta si era de-a dreptul ĂŽncântat.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ce vremuri cand se gaseau volanele de M la asemenea preturi :) cred ca mi-as lua 2...sa am de rezerva pentru cand se toceste pielea :p

 

@mada_linn: mersi frumos pentru PM, sper sa ajung in prima faza la mecanic sa vad daca nu s-a strambat o bascula sau ceva pe la directie, sa inlocuiesc eventual inainte tot ce trebuie...apoi fac si plinul si geometria :)

Link to comment
Share on other sites

I-am facut o verificare la trenul de rulare si se pare ca nu am reusit sa indoi nimic pe acolo, ceea ce e bine :) Am vorbit sa ma duc saptamana viitoare pentru geometrie. Cum l-am intrebat pe tipul ala de la service la telefon daca e necesar sa am rezervorul plin sau nu, mi-a replicat imediat...ah, aveti E90?

 

Sincer nu prea inteleg...doar la E90 e necesar sa ai rezervorul plin si greutate pe scaune cand faci geometria? Si nu prea inteleg nici de ce e necesar acest lucru? Pai atunci cand merg singur in masina si cu rezervorul pe jumatate, ce se intampla?

 

Am reusit sa scot si prezonul rupt in fuzeta si mi-am cumparat 3 noi, sa fie de rezerva :D

 

Acum insa ma confrunt cu o noua problema...nu mi se mai incalzeste oglinda pe dreapta :( Avand in vedere ca e in jur de 12 milioane una noua, as vrea sa o repar cumva...a mai desfacut cineva si a umblat la circuite? Mai mult ca sigur e ceva oxidat sau intrerupt pe sub plasticul ala de pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.