Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

15 minutes ago, toxaba said:

Tot din cauza lipsei infrastructurii sau...?

Nu. Dar pe langa cauza uzuala, anume eroarea umana, mai este inca o cauza: inertia adoptarii tehnologiilor noi, in primul rand in reglementarile privind traficul. 

In clipul de mai jos, vechi de 10 ani,  este prezentata tehnologia de franare la urgenta, pe un camion Volvo. Iata ca suntem un deceniu mai tarziu si inca circula camioane fara aceasta tehnologie. Cu ea, accidentul de astazi nu se intampla.

Sunt numeroase alte tehnologii, multe aproape standard pe autoturismele premium (avertizare la parasirea benzii, avertizare privind oboseala soferului, etc.) care ar trebui sa fie obligatorii pe toate vehiculele de mare tonaj. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ieri pe DN6 prin judetul CS, un kamikaze cu nr de GR era sa provoace un dezastru chiar in fata mea. Baiatu era sigur drogat, n-avea nici o emotie atunci cand a depasit o ditamai coloana de TIR-uri si masini asa cum se vede si pe inregistrare. Nu mi-a venit sa cred cand l-am vzt p-al meu cu cat tupeu mergea pe contrasens cu toti ceilalti facandu-i loc la al nebun. 

https://www.dropbox.com/scl/fi/86a64e3pcuob2bg3fwkrf/ch0_20150917063703_20150917064003-1-online-video-cutter.com.mp4?rlkey=17s57szi5y5me3fhk671z9424&dl=0

Screenshot 2023-09-18 195438.png

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Nu înțeleg de ce microbuzul nu a păstrat o marjă de 50 de metri față de vehiculul din fața lui, cât despre cel cu autotrenul, din spate, aș putea paria pe oboseală/apel video/conversație farcebook/mașînă supraîncărcată/uzură frâne/anvelope. Șoferul microbuzului dacă pastra distanța/privea în oglinzi, poate mai avea o șansă cu banda de urgența. Legat de plângeri și reclamații, dacă sunteți în posesia unui material filmat prin care se poate dovedi comportamentul periculos al unui alt participant la trafic, și care v-a pus în pericol integritatea corporală , uitați de poliție, mergeți și faceți o plângere penală la parchet. Mentalitățile se schimbă mai greu, dar anul acesta a fost o premieră în justiția româna, cel ce a ucis la Sibiu 4 spanioli a fost condamnat pentru infracțiunea de omor calificat, nu ucidere din culpă. Chiar și la Mario Iorgulescu cred că aceeași încadrare juridica vă fi menținută, cât despre drogatul de la mare, acolo s-au decis de mult lucrurile și vă fi dat exemplu, tot pentru omor vă fi judecat. Atâta timp cât România este în topul mortalității rutiere, este responsabilitatea tuturor să schimbe ceva.

  • Like 2
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Stirea privind autocarul cazut de pe un pod in Venetia este deja veche:

https://www.hotnews.ro/stiri-international-26581598-sunt-atat-multi-morti-prea-multi-principala-ipoteza-luata-calcul-dupa-accidentul-cumplit-din-venetia-care-murit-loc-21-persoane-inclusiv-bebelus.htm

Un detaliu mi-a atras insa atentia:

„Printre dificultăți s-a numărat faptul că autocarul era electric", a subliniat comandantul pompierilor, Mauro Luongo, „deci avea baterii. Din păcate, acestea au luat foc la impact. Bateriile sunt critice atunci când sunt fierbinți."

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Ce idiot asta cu BMW ul, al doilea șofer s a ținut tare pe banda așa ca l a făcut sa se bage in spatele celui din fata lui.. insa exista riscul de accident frontal. Ori era vreunul fără reflexe și nu a știut sa se de a spre marginea drumului. 

Edited by WIN60
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Numai sub influienta drogurilor procedezi asa. Crasa inconstienta; mult mult timp ar trebui sa i se ia carnetul fara drept de a face scoala din nou..

Am facut si eu lucruri riscante; adrenalina aproape iti sparge venele in cap dupa ce treci, vezi tocmai ce ai facut si iesit viu nu din cauza ta ci din cauza altuia si simti nevoia sa multumesti cerului si celui ce tocmai te-a evitat..!

Dar la ala, clar vedea realitatea deformat! Trebuie complet anihilat, luat labele de pe volan!

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Romulus said:

Eu cred ca sunt si "operati de creier" si cel mai probabil drogati. Nu imi pot explica altfel sa faci asa ceva...

Nu neaparat.

Tara e plina de prosti. Suntem printre cei mai prosti europeni. Nu poti avea alte astepari de la imbecili. Astia circula pe strazi, se intampla in fiecare minut asa ceva, doar ca nu e documentat

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.