Jump to content

sonda lambda


Recommended Posts

exista cineva care a schimbat sonda lambda si dak da are vre-un efect ? din cate am inteles ea se schimba cam pe la 150k km . In ultima vreme am observat ca nu pre mai trage masina si m-am gandit ca asta ar fi unul din motive.mentionez ca am schimbat absolut toate consumabilele si nu are nici un efect, ba chir am testat si debitmetrul de aer si totul e ok. Se poate sa fie si de la ambreiaj?
Link to comment
Share on other sites

exista cineva care a schimbat sonda lambda si dak da are vre-un efect ? din cate am inteles ea se schimba cam pe la 150k km . In ultima vreme am observat ca nu pre mai trage masina si m-am gandit ca asta ar fi unul din motive.mentionez ca am schimbat absolut toate consumabilele si nu are nici un efect, ba chir am testat si debitmetrul de aer si totul e ok. Se poate sa fie si de la ambreiaj?

196739[/snapback]

 

 

eu am pus-o pe tester si nu aparea eroare....insa ma ingrijora consumul :)

drept pt care am schimbat sonda. degeaba. consumul e la fel :blink:

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa spun ca are toane adik sunt momente in care plec de la semafor ca un melc si momente in care simt ca pleaca masina de sub mine...si mai este o chestie dimineatza sau in fine cand e motorul rece parca trage ceva mai bine insa cum se incalzeste incepe sa se taraie...

pls spuneti-mi si mie un service bun care are si tester in zona Crangasi.ms mult

Edited by ciupi4you
Link to comment
Share on other sites

Sonda lambda functioneaza dupa ce motorul este cald (de fapt teava de evacuare), cat timp nu a ajuns la temperatura de lucru nu cred ca e luata in considerare. Deci e posibil in cazul asta sa fie sonda lambda defecta.

Oricum, merita sa o verifici pe tester, ea e mult mai scumpa decat verificarea si nu merita sa o schimbi fara sa fii sigur ca e defecta.

Link to comment
Share on other sites

Sonda lambda functioneaza dupa ce motorul este cald (de fapt teava de evacuare), cat timp nu a ajuns la temperatura de lucru nu cred ca e luata in considerare. Deci e posibil in cazul asta sa fie sonda lambda defecta.

Oricum, merita sa o verifici pe tester, ea e mult mai scumpa decat verificarea si nu merita sa o schimbi fara sa fii sigur ca e defecta.

196786[/snapback]

de 2 ore am venit de la tester si rezultatul este urmatorul: sonda lambda e moarta iar debitmetrul nu functioneaza la parametrii normali adik ori cat de mult as tura masina nu depaseste valoarea 4. Normal am inteles ca trebuie sa ajunga pe la 10-12 asta e incep sa caut debitmetru SH ca nou e cam piperat la pret. ms mult pt sfaturi

Link to comment
Share on other sites

de 2 ore am venit de la tester si rezultatul este urmatorul: sonda lambda e moarta iar debitmetrul nu functioneaza la parametrii normali adik ori cat de mult as tura masina nu depaseste valoarea 4. Normal am inteles ca trebuie sa ajunga pe la 10-12 asta e incep sa caut debitmetru SH ca nou e cam piperat la pret. ms mult pt sfaturi

197258[/snapback]

 

 

eu astazi am unblat la sonda. aveam eapamentul ( pana in sonda) spart . l-am reparat si sonda si-a revenit.masina merge OK acum.

eu te sfatuiesc ( parerea mea) sa iti schimbi sonda pt inceput si daca e neaparat nevoie sa iti iei si un alt debitmetru. daca sonda nu merge bine, ai consumul mare ( asa am patit eu) din cauza ca primea informatii false.

daca iti iei debitmetru SH, du-te cu un aparat de masurat la tine in caz ca cel de la care o sa il cumperi nu iti da voie sa il montezi mai intai pe masina, sa vezi daca merge sau nu.

masoara-l, ca e pacat sa dai banii degeaba pe el.

au ajuns astia de la dezmembrari sa fie niste jepcariiiiiiii, ceva de nedescris. ti-ar lua si pielea de pe tine.

 

 

multa bafta !!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

sau...cauta o masina "adusa" si pune mana pe debitmetru ca neamtzu sigur nu a umblat in el :blink:

sonda stiu ca nu se recomanda dar sunt modele din astea universale pe care le poti adapta usor la firele tale.e cu jumate mai heftin decat originala,in jur de 170 ron.

Link to comment
Share on other sites

sau...cauta o masina "adusa" si pune mana pe debitmetru ca neamtzu sigur nu a umblat in el :blink:

sonda stiu ca nu se recomanda dar sunt modele din astea universale pe care le poti adapta usor la firele tale.e cu jumate mai heftin decat originala,in jur de 170 ron.

197603[/snapback]

am gasit la bajetzii de la RUNE sonda lambda noua la pretzul de 280 RON isa am inteles ca se gasesc sonde FEBI ceva mai ieftin ...mai caut poate cine stie ... In legatura cu debitmetrul al meu e sigilat nu s-a umblat in el ... nici nu stiu dak se poate umbla in modelul asta de debitmetru pt ca nu este cel cu clapeta....dak stie cineva cum se poate regla asta pls help

Link to comment
Share on other sites

Poate fi catalizatorul infundat !!!!!!!!!!!!!!!!

:blink:

am uitat sa spun ca are toane adik sunt momente in care plec de la semafor ca un melc si momente in care simt ca pleaca masina de sub mine...si mai este o chestie dimineatza sau in fine cand e motorul rece parca trage ceva mai bine insa cum se incalzeste incepe sa se taraie...

pls spuneti-mi si mie un service bun care are si tester in zona Crangasi.ms mult

196785[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Sonda lambda este considerata "consumabil" si trebuie schimbata la anumite intervale de timp, in functie de tipul sau.

 

Intervale de schimb recomandate de Bosch :

http://aa.bosch.de/advastaboschaa/Product....B&publication=1

 

Test intervals every 30,000 km

 

Sensor type replace intervals :

Unheated: Every 50,000 km

Heated 1st generation: Every 100,000 km

Heated 1st generation: Every 160,000 km

Planar sensors: Every 160,000 km

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
am uitat sa spun ca are toane adik sunt momente in care plec de la semafor ca un melc si momente in care simt ca pleaca masina de sub mine...si mai este o chestie dimineatza sau in fine cand e motorul rece parca trage ceva mai bine insa cum se incalzeste incepe sa se taraie...

pls spuneti-mi si mie un service bun care are si tester in zona Crangasi.ms mult

196785[/snapback]

Se pare ca si eu am aceleasi simptome.Masina trage mult mai bine dimineata sau cand e mai frig afara.Iar pe masura ce se incalzeste nu mai trage.Se lalaie si chiar mai da si rateuri.Am si deschis un topic legat de aceste probleme.Ideea e ca masina mea nu intra pe tester ca sa pot spune cu siguranta ca sonda lambda este moarta.

BTW la cat poate sa ajunga un debitmetru nou?Aveti idee?

Edited by bmb192002
Link to comment
Share on other sites

Poate fi catalizatorul infundat !!!!!!!!!!!!!!!!

:blink:

201277[/snapback]

Daca ar fi catalizatorul infundat ar trebui sa se incinga rau da tot.Cel putin asa mi-am dat seama ca la un moment dat al meu se infundase.A intrat mecanicul sub masina si degaja caldura multa si tabla devenise "vanata" iar restul tobei pana in spate era aproape rece

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca si eu am aceleasi simptome.Masina trage mult mai bine  dimineata sau cand e mai frig afara.Iar pe masura ce se incalzeste nu mai trage.Se lalaie si chiar mai da si rateuri.Am si deschis un topic legat de aceste probleme.Ideea e ca masina mea nu intra pe tester ca sa pot spune cu siguranta ca sonda lambda este moarta.

BTW la cat poate sa ajunga un debitmetru nou?Aveti idee?

225887[/snapback]

Am trimis un msg la augsburg la cele 2 piese debitmetru si sonda lambda sa vedem ce preturi si ce producator :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
exista cineva care a schimbat sonda lambda si dak da are vre-un efect ? din cate am inteles ea se schimba cam pe la 150k km . In ultima vreme am observat ca nu pre mai trage masina si m-am gandit ca asta ar fi unul din motive.mentionez ca am schimbat absolut toate consumabilele si nu are nici un efect, ba chir am testat si debitmetrul de aer si totul e ok. Se poate sa fie si de la ambreiaj?

196739[/snapback]

 

 

Daca stii ce cutie de viteze ai si ce grup, iti spun eu daca iti lucreaza bine si ambreiajul.

 

Aceleasi probleme le am si eu. Am o sonda pe care vreau sa o testez

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.