Jump to content

Nelamurire cantitate ulei n47/320D/177 cai


Godini

Recommended Posts

1)Din cate stiu ,in acest motor intra 5.3 l ulei .

Daca pun 5.3l ,uleiul nu este la maxim ,nici pe joja,nici in bord .E undeva mai sus putin de jumate pe joja si in bord ii lipseste o linie.

Ceva informatii despre chestia asta ?

 

2)In imaginea de mai jos ,ce e capacul negru de langa corpul busonului de ulei ?

E filtrul epurator ? Am vrut sa il desfac dar sistemul de inchidere pare fragil ,mi-a fost frica sa nu ii rup piciorusele alea.

 

http://bmwfans.info/parts-catalog/E91/Europe/320d-N47/L-N/jul2008/browse/engine/cylinder_head_cover

Link to comment
Share on other sites

Daca motorul are joja, diferenta 5,2 - 5,3 litri e aproape zero pe joja.

Intre maxim si min, marcaje pe joja, este o diferenta de 1 litru!!

Daca la tine dupa ce ai pus 5.2 litri si nu a atins nivelul minim de pe joja fie nu ai impins joja suficient sa intre in ulei/locasul ei, fie ai uitat sa pui surubul de golire de pe baie si uleiul e pe asfalt.. :artist:

 

Daca e la jumatate pe joja intre minm si maxim atunci ar mai avea nevoie de cam 1/2 litri.

Bagare de seama, masina sa fie cat mai dreapta.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pot verifica atat pe joja cat si in bord , pe joja e putin peste jumatate (intre minim si maxim) , in bord lipseste o linie .

Deci sa inteleg ca la toata lumea intra 5.3 l, la mine 5.8 l.

Ciudat !

Intra cat intra..

Daca nu trece/ajunge la minimul de pe joja nu te va avertiza in bord ca nu mai e ulei.

 

Pana la urma, nici nu spui de unde stii (sursa sigura) ca la motorul tau intra sigur 5.3 litri. Iar acesti 5.3l care ii stii din sursa ta, nu scria si daca e pentru nivelul maxim sau cum?

 

Eu zic sa o lasi asa, sa nu iti mai pui intrebari, ca e bine ca e peste minim si o sa o mai verifici din cand in cand cu motorul rece.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Intra cat intra..

Daca nu trece/ajunge la minimul de pe joja nu te va avertiza in bord ca nu mai e ulei.

 

Pana la urma, nici nu spui de unde stii (sursa sigura) ca la motorul tau intra sigur 5.3 litri. Iar acesti 5.3l care ii stii din sursa ta, nu scria si daca e pentru nivelul maxim sau cum?

 

Eu zic sa o lasi asa, sa nu iti mai pui intrebari, ca e bine ca e peste minim si o sa o mai verifici din cand in cand motorul e rece.

 

Atat pe selectoarele de ulei de pe site-urile producatorilor de uleiuri ,cat si pe autodata, am 5.3 l .

Nicaieri nu specifica daca e pentru minim,maxim sau suficient .

Scrie doar : cantitate necesara 5.3 l

 

Rectific, 5.2 l apare ,atat pe selector cat si in autodata .

Edited by Godini
Link to comment
Share on other sites

Ai bagat prea mult ulei in ea si nu e bine. Cantitatea potrivita e 5,3 sau 5,5L.

 

Asa a bagat super mecanicul ala, eu i-am dus 6 litri in sticle de 1 litru si el le-a bagat pe toate, am zis ca stie cat sa bage mai ales ca era ditamai service-ul, a mai luat si 200 lei pe manopera schimb ulei si antigel vai de capul lor. Sa mai scot sau sa il las asa? Oricum in 5 mii ii fac iar schimbul.

Link to comment
Share on other sites

E logic ce zici, dar totusi vorbim de o depasire cu peste 10 procente.

 

Asa a bagat super mecanicul ala, eu i-am dus 6 litri in sticle de 1 litru si el le-a bagat pe toate, am zis ca stie cat sa bage mai ales ca era ditamai service-ul, a mai luat si 200 lei pe manopera schimb ulei si antigel vai de capul lor. Sa mai scot sau sa il las asa? Oricum in 5 mii ii fac iar schimbul.

Eu zic asa : in motorul ala eu personal mai mult de 5(cinci) litri nu pot sa bag ca e la semn pe joja.

In orice service platesti 5.2 litri, rotunjit la 6 litri ca doar nu se da ulei varsat.

Ma gandesc ca acel litru a fost spaga mecanicului.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inca ceva, stii in ce conditii intra intr un motor 5.2 litri ulei ?

Cand e „virgin“.

Cand faci schimbul scoti maxim 4.9-5.0 litri.

Restul nu l vei putea scoate, nu intru acum in detalii.Si nu, nu ma refer la ce ramane in corpul filtrului si in filtru.

Referitor la colegul, il intreb:

Daca eu pun intr o sticla de cola de 2 litri, 3 litri de apa si nu se umple, ma crezi?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E logic ce zici, dar totusi vorbim de o depasire cu peste 10 procente.

 

 

Eu zic asa : in motorul ala eu personal mai mult de 5(cinci) litri nu pot sa bag ca e la semn pe joja.

In orice service platesti 5.2 litri, rotunjit la 6 litri ca doar nu se da ulei varsat.

Ma gandesc ca acel litru a fost spaga mecanicului.

 

Nu am platit niciun ulei, am venit eu cu 6 sticle de 1 litru si l-am vazut prin geam cum golea litru dupa litru in motor si dupa arunca bidoanele pe jos si se vedea din felul in care cadeau ca erau golite. Pe joja imi sta fix la maxim uleiul. Deci din asta inteleg ca 6 litri de ulei bagat in motor = cu maxim pe joja si din cate stiu uleiul trebuie sa stea intre minim si maxim deci undeva la 5.5 litri.. zic si eu

Link to comment
Share on other sites

 

Referitor la colegul, il intreb:

Daca eu pun intr o sticla de cola de 2 litri, 3 litri de apa si nu se umple, ma crezi?

Daca te referi la mine ,sa stii ca nu imi sta in caracter sa mint .

Pot sa dovedesc cu poze eventual .

Dupa ce am pus 5.2 l ,joja era putin sub jumatate . Am mai pus pana la aprox. 5.5l ,joja e putin peste jumatate.

In bord imi arata in continuare o linie lipsa .

Din socoteala mea ,ca sa ajunga la maxim joja ,trebuie sa pun 6 l .

Stiu ca suna aberant dar asta e realitatea,de asta am si pus intrebarea.

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de minciuna aici, ci de necunoastere.

Nu poti baga un volum de 6 litri intr un recipient mai mic de 6 litri.

Asta daca luam ca sistem de referinta joja!

Intrebarea era pt @bmwiosif

 

Nu are legatura cu nimic ceea ce spui. Intotdeauna exista o marja de 0.5 litri la toate masinile. Daca la tine in manual scrie 5.2 litri fii sigur ca poti sa bagi si 6 litri daca nu chiar mai mult. 6 litri e maximul admis, idealul este 5.3-5.5. Problemele apar cand e sub sau peste cu 1 litru.

Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura cu nimic ceea ce spui. Intotdeauna exista o marja de 0.5 litri la toate masinile. Daca la tine in manual scrie 5.2 litri fii sigur ca poti sa bagi si 6 litri daca nu chiar mai mult. 6 litri e maximul admis, idealul este 5.3-5.5. Problemele apar cand e sub sau peste cu 1 litru.

Cand afirmi ce pare ca esti convins si vrei sa convingi si pe altii pe ce te bazezi!? Experienta, ceva litertura, carti, referinte??

 

Nu te supara dar ceea ce afirma simplu "ingineru" este cat se poate de adevarat. De acolo trebuia sa fi plecat cu replica ta.

 

Nici un producator de masini nu are o MARJA (?) de siguranta!

La ce siguranta te referi, daca nu te superi!?

 

(Nu exista marja de siguranta in motor. Totul este extrem de bine, cat se poate de precis; tolerante micronice in multe locuri.. iar baia de ulei are O ANUME CAPACITATE pentru un scop foarte, foarte precis; simplu dar si important in acelasi timp!

 

Astept raspuns rational, nu fabule. :console:

 

(Edit: ..cine da minusuri se minte si nu stie)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.