Jump to content

F30 320D X-Drive 02/2018


AAC

Recommended Posts

  • 1 month later...

Trebuie sa fac service-ul la masina și ma gandeam sa o duc la un garaj ce repara doar bmw . Sunt doua garaje dinastea aproape de mine .

https://garage-ardocars.business.site/?m=true 

si

http://www.meseure.be/ 

Sincer masina are 5 ani și nu as mai merge sa plătesc întreținere scumpa . Ei mi-au zis ca la ei plătesc 60 la suta din prețul reprezentantei .

O sa schimb și bateria acum.

Voi ce părere aveți ?

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Imi oferă 23 de mii doar dacă o dau inapoi și iau alta . Eu as vrea sa o dau fără sa cumpăr alta momentan . Am pus-o de vânzare din Ianuarie și pana acum am primit maxim 21000 . 

 

https://www.2ememain.be/v/autos/bmw/m1938315918-bmw-320d-xdrive-2018-90000-km-m-paket?utm_source=ios_social&utm_medium=social&utm_campaign=socialbuttons&utm_content=app_ios
 

Totusi service-ul trebuie sa îl fac la ea .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca preturile vor continua sa scada la seria F,daca o mai tii poate nu vei mai lua nici 21,m-am uitat o perioada dupa un G20 si am gasit cateva pana in 25k euro.F-ul e deja un model iesit pe piata cam de mult,cine da peste 20k pe o masina mai face un efort si ia urmatorul model,G ul.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ADRIAN HD said:

Eu zic ca preturile vor continua sa scada la seria F,daca o mai tii poate nu vei mai lua nici 21,m-am uitat o perioada dupa un G20 si am gasit cateva pana in 25k euro.F-ul e deja un model iesit pe piata cam de mult,cine da peste 20k pe o masina mai face un efort si ia urmatorul model,G ul.

Ai perfecta dreptate . Dacă iau minim 23 mii o dau. La buy back nu o dau pt ca nu imi place ce g-uri au și le au la preț mare .

O dau doar dacă primesc cât cer , altfel o țin și ii fac întreținerea ca la carte .

E mult mai fain g-ul , asta este clar .

Totusi ma gândesc ce masina as lua cu 21 mii și probabil Skoda Octavia modelul vechi 2.0 TDI din 2019-2020 sunt la așa preț . Ma uit pe mobile la una similară cu a mea și sub 25 mii nu e niciuna . 

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Acum ma uitam cat ai dat pe masina acum 2.5 ani(corect?)e mult sa pierzi la ea 8-10k,mai bine o mai tii o vreme,eu asa as face.In alta ordine de idei,pe mine seria f(31)m-a cam dezamagit,am una din decembrie si la multe capitole e sub fostul e91,fluiera vantul in mers,zici ca meeg cu geamurile deschise,in afara de modul sport se simte directia artificiala,in schimb motorul b47 e mai rafinat ca n47,de fugit nu m-i se pare ca fuge mai tare ca E ul.Cred cu tarie ca urmatoarea va fi de la alt producator.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ADRIAN HD said:

Acum ma uitam cat ai dat pe masina acum 2.5 ani(corect?)e mult sa pierzi la ea 8-10k,mai bine o mai tii o vreme,eu asa as face.In alta ordine de idei,pe mine seria f(31)m-a cam dezamagit,am una din decembrie si la multe capitole e sub fostul e91,fluiera vantul in mers,zici ca meeg cu geamurile deschise,in afara de modul sport se simte directia artificiala,in schimb motorul b47 e mai rafinat ca n47,de fugit nu m-i se pare ca fuge mai tare ca E ul.Cred cu tarie ca urmatoarea va fi de la alt producator.

In 20 mai am masina de 3 ani de zile . Nu ma deranjeaza devalorizarea ei . Si eu am observat ca fluiera vantul insa comparativ cu alte marci nu e chiar atat de deranjant . Un prieten are renault megane din 2018 si la 160 km/h am impresia ca se dezintegreaza masina .

Oricum pentru mine asta a fost cea mai buna masina pe care am avut-o vreodata . Ma gandeam la upgrade , deaia am si pus-o de vanzare , dar vad ca nu primesc ce imi doresc .

  • De acord! 1
  • Fara comentarii 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2023 at 8:35 PM, AAC said:

Trebuie sa fac service-ul la masina și ma gandeam sa o duc la un garaj ce repara doar bmw . Sunt doua garaje dinastea aproape de mine .

https://garage-ardocars.business.site/?m=true 

si

http://www.meseure.be/ 

Sincer masina are 5 ani și nu as mai merge sa plătesc întreținere scumpa . Ei mi-au zis ca la ei plătesc 60 la suta din prețul reprezentantei .

O sa schimb și bateria acum.

Voi ce părere aveți ?

Asta ma interesa pe mine , dacă sa merg tot la reprezentanta sau într-un service dedicat bmw . Bateriile bosch sunt bune ? 328 euro cu tot cu montaj. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Pe fosta mașina am avut 2 baterii Bosch in 6 ani, nu aveam probleme cu alternatorul, pur și simplu nu păreau sa tina foarte mult. Din ce am văzut producatorul care fabrica și bateriile care vin din fabrica pe BMW, cel putin pe F10, e Banner. Păreri bune am mai auzit si despre Exide. Evident poți sa pui Bosch și sa nu ai absolut nicio problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/22/2023 at 4:35 PM, Dany320 said:

Salut aveți idee dc unele bateri Varta  agm au codul qr atasat sus și altele nu?sunt identice oricum,ms

Pana la urma o schimb la bmw cu una originala ca sa nu am dubii . O schimb in mai .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ADRIAN HD said:

E cea mai buna alegere,nu tine nici una ca cea oe.Totusi ciudat faptul ca e gata dupa doar 5 ani,de regule bateriile puse de fabricant tin mai mult.Pe E 91 a tinut 10 ani ,pe f31 are aproape 8 si e in parametri (Banner).

Eu dau vina ca masina a stat un an pana sa o cumpăr eu .

si claxonul îl schimb ca merge foarte ascuțit.

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
4 hours ago, AAC said:

iar pentru recall cu egr au spus ca a meu e Ok si nu are scurgeri si nu l-au schimbat . 

Ce perversi…la ce service ti au zis asta?Pai daca ai campanie pe seria ta de caroserie,se schimba obligatoriu,nu daca curge,nu curge…ca doar aia la bmw nu sunt tampiti sa plateasca aiurea piese la milioane de masini.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, wolf20 said:

Ce perversi…la ce service ti au zis asta?Pai daca ai campanie pe seria ta de caroserie,se schimba obligatoriu,nu daca curge,nu curge…ca doar aia la bmw nu sunt tampiti sa plateasca aiurea piese la milioane de masini.

Exact asta le-am spus și ei și au zis ca au făcut poze și dacă nu sunt scurgeri nu îl schimba . La dealer bmw am fost , același la care merg de când am masina . Erau full cu mașini aglomerați . Nici măcar factura nu mi-au făcut , au zis ca mi-o trimit pe mail.

Mi-au trimis poza asta pe mail dar nu stiu ce e .

IMG_9933.jpeg

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am fost și eu la Otopeni,la Parpala..

Termen 17 iulie,dar nu e sigur. Cică au vreo 400k de dosare numai ei,e haos total.

Abia intri pe ușă și te întreabă "pt racitor?"😃

Dar zice că se rezolvă. 

21 hours ago, ADRIAN HD said:

Depinde de service,eu nu am fost la nici o verificare,am sunat acu o luna la TM si am vb.cu ei iar acum 2 zile m-au contactat ca au venit piesele si pot merge la ei.Am si intrebat consilieru ce marca e egr @ racitorul si mi-a spus ca e borg warner.

 

Ah,și comanda se face numai cu citirea cheii,nu au cum sa facă hârtiile fără cheia mașinii,doar pe vorbe..

Mai am și la un f20 de făcut și mă bucuram ca nu mai fac mâine un drum..dar fără cheie nu merge.

Edited by wolf20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.