Jump to content

Recommended Posts

2 hours ago, Romulus said:

Suna super! Bravo si drum bun! Si la care sunt locatiile exacte pe maps la cele doua locatii de incarcare? Ai ce sa faci intre timp acolo?

 

Ce inseamna asta? Ai impozit mai mare la EV?

La simeria am gasit acest Petrom unde probabil vei incarca.

https://maps.app.goo.gl/ZEtKAtWsKibEu9BU9

e destul de trist in zona.

Aici se plateste impozit in functie de cati Kw are masina. 385 kw are iX si impozitul este 2.700 chf, dar staul e baiat bun si platesc numai jumate adica 1350 chf.  Un diesel obosit din 1900 toamna plateste sub 1000 chf ..asa ca sa fim verzi pana la capat..da-o drac de poluare banii sa curga fara numar.

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Romulus said:

Am facut sa mearga pe moment cu un API Key beta si butonul de la Giphy.

Cracking Up Lol GIF

 

Paul Giamatti Good Job GIF by Focus Features

 

5 minutes ago, TKD29 said:

Aici se plateste impozit in functie de cati Kw are masina. 385 kw are iX si impozitul este 2.700 chf, dar staul e baiat bun si platesc numai jumate adica 1350 chf.  Un diesel obosit din 1900 toamna plateste sub 1000 chf ..asa ca sa fim verzi pana la capat..da-o drac de poluare banii sa curga fara numar.

Pai au zis sa-i lasa se bucure de ele pana cand le scot de tot 😛 

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, TKD29 said:

Nu se calculeaza la CP , la kW 👻 cati kW are masina , nu cati cai 😁

Si care ar fi diferenta? si la noi in talon se trece kW. Dar 1kW = 1,34 cp. Nu e nici o diferenta.

 

Ambele sunt o unitate de măsură a puterii.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, TKD29 said:

Pai este, cand faci calcul bagi nr de kW nu de CP.  Uite aici cum se calculeaza. Dupa 201 kW se percepe 44 chf la fiecare 5kW in plus

Si daca inmultesti inainte cu 1.34 iti scade productia de branza? 🤣 E ca si cum ai spune ca distanta de la Bucuresti la Viena nu se calculeaza in mile, doar in kilometri.

Gordon Ramsay Facepalm GIF by Masterchef

edit: in cazul de fata, imparti CP / 0,746 si obtii exact kW. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, TKD29 said:

Stiu ca e aceeasi treaba, nu trebuie sa imi zici mie..dar poate ei nu stau bine cu matematica si prefera cifre mai mici, 385 kW in loc 523 CP 🙂

Nah, e doar ca CP e o unitate nestandard, pe cand kW este adoptat ca standard de putere in toata lumea metrica. Deci oficial ei calculeaza in kW, dar noi pe terenul de sport, in CP.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bimmer90f30 said:

Nu sunt rasist.. dar e amuzant, o negresa mergea cool prin Germania pe autobahn pe fast lane.. nu a informat-o nimeni ce se intampla in Germania pe fast lane!? 🤣🤣🤣

Si eu am gandit la fel, am ajuns sa ne dea sfaturi o femeie, african-americanca despre mersul pe autobahn in germania. Halal!

Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2024 at 1:20 PM, Alex3245 said:

 

Paul Giamatti Good Job GIF by Focus FeaturesPai au zis sa-i lasa se bucure de ele pana cand le scot de tot 😛 

Nu-ti face calcule decat in Romania.

O sa te mai bucuri (si tu daca vrei) inca mult timp...

 

Vedeti, daca ma uti doat la clipuri cu esuari de masini electrice YT imi da:

Aviz celor care folosesc masina la car-share, sau cum i-o zice, uber, din-alea..

Video acesta nu m-a facut sa imi amintesc decat de situatia cat se poate de reala (deloc teoroe a conspiratiei) in care tipul explica de la minutu 15 cum sta treaba cu garantia, afirmatia de la inceputul clipului 100k sau 8 ani.

Pai nimic, absolut nimic nu imi garanteaza ca eu cumparand o electrica si dand acces software fabricantului la masina mea deja platita, dupa 8 ani sau 100k mile/km aceasta nu va fi programata sa trebuiasca sa ii schimb bateria pentru ca aceasta a imbatranit, si desigur e posibil chiar sa fi ..imbatranit (intern-rezistenta interna mare, algoritm de incarcare memorat, etc etc) PAI UNDE AJUNG!? La mana fabricantului nu? La motoarele ICE (termica) nu prea merge (nu ca nu ar putea..)...

Nu am fost atent, o zice si la minutul 22 cand i-a fost schimbata bateria.. tipul nu est prost deloc.. pentru cat pare ca stie despre masini. Cu alte cuvinte foarte probabil banii nostri nu conteaza atat timp cat ei pot acceseze masina iar noi TREBUIE sa schimbam baterii cu altele noi periodic..

Sa nu uitam ca si bateria un BMW ICE bateria sa are un algoritm dupa care se incarca.. in timp. Sa nu imi spuneti ca electricele vor fi mai ignorate pe tema asta.

Dar, voi nu va luati dupa mine, ca eu nu stiu mai nimic..

On 1/19/2024 at 1:14 PM, TKD29 said:

Un diesel obosit din 1900 toamna plateste sub 1000 chf

Ai putea sa gasesti si un link cu, cate masini sunt inca in circulatie in Elvetia din alea din 1900 toamna. Ma indoiesc ca prea multe. De aici (comparativ) poluarea mai putina; scump de intretinut ca's vechi.. 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu nu fac poluare in oras deloc, platesc mai mult decat el, el face ori de cate ori iasa in oras si plateste mai putin, corect nu?

Nu ma pot uita la clip ca din start titlul mi se pare imbecil  Moarta in 12 ani si Uber in titlu.

A mea are peste 2 ani..si ce sa vezi n-a murit..si mai fac si Uber pe deasupra...

Edited by TKD29
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Romulus said:

Si eu am gandit la fel, am ajuns sa ne dea sfaturi o femeie, african-americanca despre mersul pe autobahn in germania. Halal!

Dar nu despre asta este vorba in clip. Mi se pare si super amuzant cum povestea. Ideea de baza era potrivita contrxtului. "Nu mai incurcati traficul"

Apoi ce ai scos intr-o singura fraza :). Te tarau in tribunale daca erai in alta tara.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, bimmer90f30 said:

 

Aviz celor care folosesc masina la car-share, sau cum i-o zice, uber,

Video acesta nu m-a facut sa imi amintesc decat de situatia cat se poate de reala (deloc teoroe a conspiratiei) in care tipul explica de la minutu 15 cum sta treaba cu garantia, afirmatia de la inceputul clipului 100k sau 8 ani.

 

Pai s-a umplut Bucurestiul de masini: la Bolt sunt vreo 100 de tesle, cei de la Blue au si ei vreo 200, o sa vedem in curand.

Desi parerea mea e ca tipul ala e un caz aparte, lumea in general foloseste altfel masina. Si chiar si asa, cred ca una peste alta iese in castig la costuri fata de o masina cu ICE. Mai ales in Europa, unde benzina e mai scumpa bine decat in US. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cu scuzele de rigoare tin sa te pun la curent cu ultimile noutati; care mai sunt si oficiale!

..nu generatoare ascunse printre masini sa fim CAT MAI ne-VERZI!!!

Mai nou scoatem minerale si metale rare din maruntaiele Pamantului pentru bateriile masinilor  taind paduri; distrugand NATURA, folosind excavatoare electrice, care numai verzi nu sunt.

E de-a dreptul incredibil ce poate face specia umana!

Nu mai avem nevoie de paduri care ne dau oxigen din CO2..

 

 

Edited by bimmer90f30
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Este absolut trist ca distribui mizerii dinastea.

Daca imi fac o gaura in genunchi si torn beton, si ma filmez... e betonul rau pentru sanatate? Renuntam sa ne mai facem case pentru eu voi avea probleme medicale? Initiam un trend cu anti ciment?

Pe langa schimonoselile de acolo, cred ca este evident ca pe langa prostia in sine de a arde lemn, miscarea este puternic ineficienta economic. Deci e clar ca nu se va intampla asta si ca DACA e ceva real acolo, e ceva izolat. Ca cinementul in genunchi. 

Serios acum, distribuirea de mizerii dinastea nu sunt doar pierderi de timp dar mai sunt si offtopic. 

P.S. Poti posta cu argumente ce doresti, dar sa fie si ceva digerabil. Macar de un nivel... mediu as zice. Chiar nu suntem pe facebook, pagina ssoacai aici. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Romulus said:

 

@Romulus - sunt solutii temporare cand chiar nu sunt alte solutii. Este foarte ineficienta metoda asta si clar nu poate avea vreun sprijin economic in spate. 

De ex in Timisoara au bagat autobuze electrice. Au facut un contract, au venit autobuzele si surpriza. Nu au facut si statiile de incarcare. Abia trepatat au inceput sa puna incarcatoare. La un moment dat, pentru cateva luni, voiau sa puna si generatoare dar neavand, trebuiau si alea cumparate. Asa ca au tinut autobuzele cateva luni pe margine. 

Chiar nu e o metoda de a incarca, nici dorita si nici eficienta pe termen mediu si lung, 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bala said:

Chiar nu e o metoda de a incarca, nici dorita si nici eficienta pe termen mediu si lung, 

Evident ca nu e o metoda de a incarca, nici dorita si nici eficienta, dar sa vezi asa solutii temporare, este funny. 

Cracking Up Lol GIF by Rodney Dangerfield

 

Cele postate de mine, sunt din outback-ul australian, unde probabil asa vor si ramane. E un caz particular.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Romulus said:

@Bala cum a fost drumul si incarcarile?

 

Am plecat pe la 16 si a trebuit sa fac un ocol pana in judetul Vaslui. Pe drum m-a prins zapada. 

Am incarcat prima data la Bacau pt ca mi-a fost putin teama si nu voiam sa merg spre limita cu ea. Apoi a venit o zapada groaznica pe drumul spre Brasov. Inclusiv cu drum inchis jumate de ora sa curete zapada pe un deal. 

Am mers mult timp in coloana, 25-30km/h ca nu se vedea nimic. Am mai oprit la Brasov unde am incarcat iarasi din acelasi motiv, sa nu ajung spre rezerva.

Apoi Sibiu si acasa. In partea asta era negru si am mers ok, deci nu ma interesa cu cat ajung acasa.

deci de data asta am incarcat de 3 ori si crd ca in total am facut vreo 14 ore. Dar ocol, zapada, polei. Nu era cazul de graba.

Voiam sa raman la Brasov peste noapte sa merg pe lumina insa nu am gasit nicio cazare vineri noaptea. La pret decent. Ca doar sa dorm la 5stele in Brasov pentru cateva ore de somn, nu multumesc. 

Am rams foarte placut surprins sa vad noaptea multa politie pe drum, multe utilje de deszapezire, pluguri. Chiar si-au dat silinta  

 

8 minutes ago, Romulus said:

Cele postate de mine, sunt din outback-ul australian, unde probabil asa vor si ramane. E un caz particular.

Daca e o tara unde EV nu s-ar potrivi, mi se pare Australia. La ce distante au, va mai trece timp mult pana sa fie ceva viabil. 

Si nici nu au mult lemn ca sa incarce EV arzand lemnul 😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.