Jump to content

Recommended Posts

@Alex3245 nu trebui sa fii asta infocat, ideea este alta, si vad ca e neinteleasa. Cifrele despre care vorbiti voi cu reducerea poluarii in orase nu se vor atinge niciodata, cu 80% mai bine daca vor fi X electrice, nu... va fi poate cu 10% sau 20% mai bine, tocmai din cauzele Y Z W... etc... in teorie totul suna bine, cand trebuie pus in practica, si aplicatea toate masurile, acolo avem de suferit, cat despre procente, am mari dubii, si am explicat in mare si simplist de ce.

N-am nimic cu electricele, chiar as lua pe viitor ca a 2-a masina strict de oras pt sotie, dupa ce rezolv cu mutatul la casa si altele, sa pot sa o incarc fara stres, dar mi se pare sufocanta inertia pe care au luat-o ecologistii cu salvarea brusca a planetei, si singura solutie viabila este masina electrica 😄 

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, sskkaa said:

@Alex3245 nu trebui sa fii asta infocat, ideea este alta, si vad ca e neinteleasa. Cifrele despre care vorbiti voi cu reducerea poluarii in orase nu se vor atinge niciodata, cu 80% mai bine daca vor fi X electrice, nu... va fi poate cu 10% sau 20% mai bine, tocmai din cauzele Y Z W... etc... in teorie totul suna bine, cand trebuie pus in practica, si aplicatea toate masurile, acolo avem de suferit, cat despre procente, am mari dubii, si am explicat in mare si simplist de ce.

N-am nimic cu electricele, chiar as lua pe viitor ca a 2-a masina strict de oras pt sotie, dupa ce rezolv cu mutatul la casa si altele, sa pot sa o incarc fara stres, dar mi se pare sufocanta inertia pe care au luat-o ecologistii cu salvarea brusca a planetei, si singura solutie viabila este masina electrica 😄 

Nu sunt asa infocat doar ca ma enerveaza replicele de genul: "Dar x sau y polueaza mai mult". Salvarea planetei nu este brusca deloc, de prin anii 2000 de vorbeste despre doar ca atunci era ignorata cu success. Nici eu nu eram asa cu ecologia, pana cand nu mai pot avea o plimbare prin oras fara sa simt miros de diesel, benzina.

Si daca nu atingem 80%, orice procent in minus este un pas pentru sanatatea noastra, noi castigam.

Tot procesul asta extractie(folosind curent) -> transport(folosind combustibil) -> rafinare(folosind curent) -> transport(folosind combustibil) -> ardere, poate fi inlocuit doar de Generare curent -> alimentat masina. Daca curentul este clean sau nu, tot ala este folosit si de sonde sau de rafinarii. 

Folosim 10 kWh pentru generare a 3.7 litri de combustibil, la un consum de 7l /100 km ar fi 20 kWh folositi doar pentru a face 7l de diesel/benzina, fix cat ia o masina electrica. De ce sa folosim 20 kWh sa facem 7 litri cand putem sa bagam 20kWh intr-o masina electrica si gata.

Eu la munca cand am un proces cu multe dependente mereu caut sa tai din ele sa fac procesul cat mai rapid si eficient.

E clar ca masina electrica nu este ceea ce ne dorim multi dintre noi, dar eu spun ca este clar mai nepoluanta decat una ICE.

Spre exemplu eu, in momentul de fata conduc un PHEV.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Alex3245 said:

Nu sunt asa infocat doar ca ma enerveaza replicele de genul: "Dar x sau y polueaza mai mult".

+1. Cand ii aud pe toti cu "Da, dar vapoarele..." , "Da, dar avioanele....", "Da, dar industria..." mi se ridica parul pe ceafa. Toata lumea repeta aceeasi chestie, fara sa se gandeasca ca se pot remedia toate problemele in acelasi timp.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mgi said:

+1. Cand ii aud pe toti cu "Da, dar vapoarele..." , "Da, dar avioanele....", "Da, dar industria..." mi se ridica parul pe ceafa. Toata lumea repeta aceeasi chestie, fara sa se gandeasca ca se pot remedia toate problemele in acelasi timp.

Dar mașinile statului de acum 50 de ani care poluează in 10 km cat poluează a mea intr un an? 
 

La parada României cred ca se fac microfisuri in stratul de ozon 😵‍💫😵‍💫😵‍💫😵‍💫, când ajungi acasă nu mai ai miros după paradă.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, WIN60 said:

Dar mașinile statului de acum 50 de ani care poluează in 10 km cat poluează a mea intr un an? 
 

La parada României cred ca se fac microfisuri in stratul de ozon 😵‍💫😵‍💫😵‍💫😵‍💫, când ajungi acasă nu mai ai miros după paradă.

si mai si platim pt asta , poate era bun un referendum daca vrem sa se cheltuie atatia bani aiurea cu o defilare monotona in fiecare an 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sskkaa said:

@mgi te rog sa ne lamuresti cum se pot remedia TOATE probleme in acelasi timp 🙂 chiar sunt curios...

In timp. Niciuna nu are o solutie imediata. Dar, daca stai sa te uiti cu atentie la fiecare domeniu, o sa vezi ca se intampla lucruri in directia corecta.

44 minutes ago, WIN60 said:

Dar mașinile statului de acum 50 de ani care poluează in 10 km cat poluează a mea intr un an? 
 

La parada României cred ca se fac microfisuri in stratul de ozon 😵‍💫😵‍💫😵‍💫😵‍💫, când ajungi acasă nu mai ai miros după paradă.

La care masini ale statului te referi? Sper ca nu la cele militare, nu? 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Alex3245 said:

Daca astia mici, adica noi incepem sa trecem pe electrice, o sa-i fortam pe astia de la conducere sa fixeze si alte probleme

E interesant ca tu vezi trecerea la electrice in pasi mici.. cand spui pasi mici, te referi la puterea medie de cumparare a unui cetatean roman locuitor in oras? Crezi ca isi permite un asemenea cetatean roman? 

Si daca isi permite, cine trebuie sa ii dea infrastructura sau sansa sa isi incarce masina electrica cat de cat confortabil, daca sta la bloc? Cum vezi tu instalarea de incarcatoare in orasele cu blocuri (ca asa sunt marea majoritate a oraselor..)?

Si asa crezi ca ii stimulam pe cei ce ne conduc sa faca ceva..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WIN60 said:

La parada României cred ca se fac microfisuri in stratul de ozon 😵‍💫😵‍💫😵‍💫😵‍💫, când ajungi acasă nu mai ai miros după paradă.

La ce poluare au militarii in toata lumea, cred ca asta e ultima lor problema. Ma gandesc ca nu or sa-i spuna nimeni orcului sef, stai putin ca ma duc sa "incarc tancurile" si sa pun la incarcat "rachetele balistice". La militari problema asta NU exista.

 

Sunt convins ca dupa ce noi muritorii vom termina combustibilii fosili de tot, ei vor mai avea rezerve pentru 10-20 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Și la cele militare (pompieri, poliție, armată) și la altele în slujba statului.

Mașini care ar trebui să fie 100% perfecte din punct de vedere tehnic (salvări, pompieri), însă din păcate realitatea e alta, mașini de intervenție care după ce ca poluează la greu, mai se și strică în timpul intervențiilor, ia foc casă sau moare omu ca s a oprit mașina. 
 

Și iarăși ajungem la ideea, tu stat rapanos nu ești în stare să te pui la punct cu treaba asta și îmi ceri mie.

 

Chiar sunt curios la situația actuală a altor țări din UE privind vechimea și calitatea flotei la nivel național pusă în slujba statului/comunitatii. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WIN60 said:

Dar mașinile statului de acum 50 de ani care poluează in 10 km cat poluează a mea intr un an? 
 

La parada României cred ca se fac microfisuri in stratul de ozon 😵‍💫😵‍💫😵‍💫😵‍💫, când ajungi acasă nu mai ai miros după paradă.

Vehiculele de armata sunt facute in asa fel in cat in caz de razboi, sa mearga cu cea mai proasta calitate de motorina… altfel nu ar fi utilizabile si sa vezi atunci belele.

2 minutes ago, WIN60 said:

Și la cele militare (pompieri, poliție, armată) și la altele în slujba statului.

Mașini care ar trebui să fie 100% perfecte din punct de vedere tehnic (salvări, pompieri), însă din păcate realitatea e alta, mașini de intervenție care după ce ca poluează la greu, mai se și strică în timpul intervențiilor, ia foc casă sau moare omu ca s a oprit mașina. 
 

Și iarăși ajungem la ideea, tu stat rapanos nu ești în stare să te pui la punct cu treaba asta și îmi ceri mie.

 

Chiar sunt curios la situația actuală a altor țări din UE privind vechimea și calitatea flotei la nivel național pusă în slujba statului/comunitatii. 
 

 

Nu au cum sa le faca Euro 6 :))))) Chiar si ultimele modele americane ori britanice, merg si cu pacurina la o adica. 

Edited by Onnix
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Poate puțin OT, dar tot despre dispariții este vorba, nu știu dacă are rost să deschid alt topic. Z4 M40i se vinde de anul ăsta și cu cutie manuală în 🇩🇪

image.png.5d2180cde8c445f131245dc413478678.png image.png.a9a2f80a71d5dd3ff68366a6dd17a600.png

Este drept că ți se bagă pe gât primești câteva opțiuni suplimentare dacă alegi cutia manuală, dar sunt strict de ordin estetic. Aici s-a ajuns.

image.png.6047dad4e02a807fadeac56c5d3daf0f.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2024 at 9:40 PM, WIN60 said:

 

Chiar sunt curios la situația actuală a altor țări din UE privind vechimea și calitatea flotei la nivel național pusă în slujba statului/comunitatii. 
 

 

acuma vreo 15 ani un prieten de al meu lucra la un aeroport regional din tara. la un moment dat eu venit ceva investitori din Germania parca( irelevant oricum) sa vada ce si cum sa bage ceva bani in nu mai stiu ce. 

long story short se plimba astia pe acolo si vad dupa colt masina de pompieri si alte masini de interventii ce au astia pe acolo. prima lui reactie a fost ceva de genul “ ce fain ca aveti aici si un mini muzeu cu masini de interventie” no joke.

asta e nivelul

  • Haha 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.motortrend.com/news/audi-porsche-premium-platform-electric-ppe-q6-e-tron-macan-ev/

Quote

The battery's modular construction means it can supposedly be repaired—individual modules can be replaced if necessary—and even updated as newer, higher performance battery chemistries are developed. At the technical preview of the Macan EV, Porsche engineers claimed the battery's chemistry requires 60 percent less cobalt and delivers 30 percent higher energy density than the battery used in the Taycan.

Sa speram ca acel supposedly, o sa fie defapt sigur, daca s-ar putea repara modulele ar fi mult mai bine pentru cumparatori. Nu le-ar mai fi teama de schimbatul bateriei.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romulus said:

Eu as zice ca le trebuie o standardizare pe vreo 20-30 ani. Poate asa mai conving potentialii doritori de electro-masini.. 😁 sa cumpere.. vazand STANDARDE CA SUNT DEJA IMPLEMENTATE.

Oricum China ne ..mananca la mic-dejun; am pierdut trenul ..dar Europa crede ca poate face fata cand fabricile ii sunt sau vor fi tot in China. 

...Ce chestie...

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Alex3245 said:

https://www.motortrend.com/news/audi-porsche-premium-platform-electric-ppe-q6-e-tron-macan-ev/

Sa speram ca acel supposedly, o sa fie defapt sigur, daca s-ar putea repara modulele ar fi mult mai bine pentru cumparatori. Nu le-ar mai fi teama de schimbatul bateriei.

Bateria de la platforma asta nu era de la CATL?

In alta ordine de idei, si la bmw sunt bateriile modulare, dar n-am vazut sa existe vreun upgrade disponibil..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bimmer90f30 said:

Oricum China ne ..mananca la mic-dejun; am pierdut trenul ..dar Europa crede ca poate face fata cand fabricile ii sunt sau vor fi tot in China. 

China produce (încă?) volum. Europa produce (cu câteva excepții) calitate. Valabil atât la auto cât și la moto.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, PzKpfW said:

China produce (încă?) volum. Europa produce (cu câteva excepții) calitate. Valabil atât la auto cât și la moto.

Tocmai ca, calitatea pentru Europavine tot din Cina(!!) si pe Europa o cam poate strange de intimitati prin politici..

Acum intelegeti de ce (un motiv in plus!) tin eu de "gloaba" mea veche ICE !? Pentru ca o conduc dimineata si seara intre 30 si 45minute, 5-6 zile pe saptamana si NU ACCEPT CA POLUEZ atat cat imi spun altii.

Ai de fac transport 24/7, da, sa corespunda, cat mai nepoluanti sa fie!

__________________________________

Iar de nu le convine ...sa fie cale ferata! (Statului, DACA II PASA are parghii de descurajare a transportatorilor- taxe mari!) Care cale ferata, ce credeti? CHIAR EXISTA. Se numeste transport feroviar.

Am auzit ca e destul de ieftin.. si merge pe curent electric din belsug. 

Bine acun si statul tre sa faca bani din ceva? Din taxele transportatorilor pe drumuri, nu?

Ca doar nu-i prost. Ma refer la economiile vestice..

Si nu o sa fie prost nici in viitor! Eu vad jugul electricitatii prin masinile astea care ne sunt bagate pe gat aproape.

Etapa urmatoare va fi ..nu avem cum sa producem asa mult curent sa (vi) le incarcam, parca vad situatia...

cand deja ICEurile vor fi (DOAR) in cartile de istorie (scrisa de "invingatori").. iar ei or sa puna niste taxe de drum atat de exorbitante (masini fiind prea putine ca sa plateasca..) incat vor ramane doar transportatorii care vor fi ei insisi jupuiti de viu (in taxe de drum) care la randul lor nu pot exista fara sa ne aduca mancarica.. la supermarket, unde altundeva (?) luand alta piele (financiar) de pe noi consumatorii. 

Sau drumurile se intretin singure!? NU. Se intretin din buzunarul celor care le tin in circulatie. Sau gresesc undeva!?

Deci intrebarea de fond ramane, ce e mai ieftin? O cale ferata sau un "smart" drum asfaltat? Eu zic ca, calea ferata..

Zic asta, ca sa stim cu totii spre ce ne indreptam. (..un fel de perete drept si solid 🙈)

Sunt foarte curios cum vad altii situatia pentru ca 2-3 lucruri sunt foarte clare in prezent; necesar de electricitate suficient si garantat, nu va exista. Apoi bateriile, nu vor putea produse vreodata in acelasi numar pentru jumatate din parcul auto existent. Si nu uitati sa raspundeti si la intrebarea cate alte baterii trebuie sa fie deja facute ca sa schimbe sa zicem 10-20% dina cel parc auto la nivel mondial. Voi credeti ca se poate? Eu ma indoiesc. Despre ce necesar de energie vorbim cand totul e electric? Hai sa va vad? 😁 

A sau totul se va face in timp..

As vrea sa traiesc si sa vad.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte nici Germania nu sta bine cu agricultorii: https://www.dw.com/en/germany-farmers-blockade-berlin-in-tractor-protest/a-67757792

Berlin said the court's decision had made it imperative to cut climate-damaging subsidies.

Cum nu am stat noi nici cu transportatorii..

...O sa fim toti prietenosi cu mediul iar totul o sa fie pe baterii, conform ordinilor statale, de sus; ca ei stiu cel mai bine.

Din pacate exact contrariul NU il stiu aia de sus., de ne conduc. Si asta se vedea oriunde, in nemultumirea cetatenilor de oriunde. 

Ai de sus vor schimbare rapida. Cei de jos una lenta.

Cum credeti ca o sa se intample pana la urma? Ca, cei putini sau ca, cei multi? 

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.