Jump to content

BMW iX xDrive50


TKD29

Recommended Posts

Pentru ca nu pot lucra cu orice masina, aici sunt reguli stricte pentru transportul de persoane. Toate masinile trebuie echipate cu tahografe si in cantonul Geneva toate incep cu nr de inmatriculare 96xxxx.Astfel de masini le gasesti doar la cateva firme care inchiriaza  masini pentru transport profesional. Inclusv autobuzele, autocarele, masinile de salvare toate au nr de inmatriculare care incep 96xxxx Se vede nr in poza .

Cu masina de la BMW puteam sa ma duc doar sa-mi cumpar seminte.

Link to comment
Share on other sites

Pai ei pot sa imi ofere sa zicem o masina similara, dar nu sunt obligati ca masina sa fie pentru transport de persoane. Sper doar sa se miste cat mai repede ca sa nu o tin prea mult pe asta inchiriata. Chestia e ca nu tine de service, ci cat de repede sunt livrate piesele din Germania. Interesul lor este sa o termine cat mai repede sa elibereze liftul.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am gasit altceva mai sus de asta pe care sa o pot inchira saptamanal, avea cineva o Tesla model S si cerea 1700 pe luna , nu se putea mai putin de o luna, asa ca m-am multumit cu asta.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, TKD29 said:

Din pacate nu am gasit altceva mai sus de asta pe care sa o pot inchira saptamanal, avea cineva o Tesla model S si cerea 1700 pe luna , nu se putea mai putin de o luna, asa ca m-am multumit cu asta.

Si asta ce toyota este? electrica complet? Cat te costa?

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, TKD29 said:

Lol , este Toyota Corolla hybrida, mult pt ce ofera 350 chf pe saptamana.

pai asta nu inseamna aceiasi bani ca tesla de mai sus?

12 hours ago, TKD29 said:

 masini pentru transport profesional. Inclusv autobuzele, autocarele, masinile de salvare toate au nr de inmatriculare care incep 96xxxx

 

asta inseamna ca pot fii doar 9999 masini ,autobuze, etc?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Tesla era 1700 pe luna , asta e 1400. Doar ca Tesla e minim o luna. Asta merge inchiriata saptamanal. Daca masina e gata pana in 16 cum ziceau ma costa doar 700 pe cand la Tesla era 1700.

 

Cu numerele de 96xxx sunat doar autobuze, salvari, autocare, Uber . Alte masini nu pot avea numere incepand cu 96xxxx

Edited by TKD29
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, TKD29 said:

 

 

Cu numerele de 96xxx sunat doar autobuze, salvari, autocare, Uber . Alte masini nu pot avea numere incepand cu 96xxxx

pai da asta inteleg, dar asta inseamna maxim 9999 de masini, care mi se par putine

Link to comment
Share on other sites

Si totusi s-au garabit ca am pus presiune pe ei, ceva cadouri etc 🙂 crezi ca aici merge ca pe roate?

Intarzierea a fost din lipsa pieselor , abia miercuri le-au primit si masina a fost gata ieri de montat, azi doar au spalat-o si aspirat-o. Daca aveau piesele in stoc in 2 zile era gata.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa ii zic chiar spaga, au fost 2 sticle de vin din RO, pentru ca baietii chiar si-au dat interesul sa o faca cat mai repede.  Plus ca m-am dus si le-am lasat masina pe cap fara programare fara nimic, daca era sa ma duc sa fac programare abia peste 2 saptramani o luau sa vada ce e cu ea.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

La EV orice e sub 10 grade e frig 🙂  nu am asemenea temperaturi pe aici 🙂

Intre orase..se vede traseul pe harta, viteza maxima si legala pe traseu a fost 80 km, pana la intrare in Geneva..unde este 50.

Captură de ecran din 2024-01-13 la 18.42.50.jpeg (Large).png

Link to comment
Share on other sites

E nasol atunci daca sub 10 grade e frig pt EV 🙂

Bine ca ai rezolvat problema la masina. Au mai fost cazuri similare?

Oricum in afara de piese normale ( ulei filtre si pt ICE ) nicio reprezentanta nu prea tine pe stoc nicio piesa... trist.

Link to comment
Share on other sites

Nu am de unde sa stiu, nu cred  si nici nu cred ca a ajuns vre-un iX la 90.000 in 2 ani 🙂

Nici nu ma asteptam sa aiba planetarele  pe stoc 🙂 cred ca ce s-a intamplat la mine a fost 1 la 1 milion 🙂

Dupa ce am luat-o am observat un pic de joc la capota de cativa mm si am zis sa ma duc la reprezentanta sa o regleze sa nu se mai miste, bine se misca doar daca ridicai de ea cu mana in rest nu facea nicun zgmot. Ma duc la reprezenta sa ii zic la ala ce problema am, vine la masina si ii arat dupa care il las pe el..si il vad ca se invarte pe langa masina..ca sa deschida capota..se uita la mine..eu ma uit la el si nu intelegeam ce vrea...nu stia sa deschida capota 🤣🤣 a trebuit sa ii arat eu cum se deschide..

Deci ce pretentii as fi avut sa aiba planetarele in stoc, au venit cred direct din Germania de la uzina.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.