Jump to content

Mesaj BMW G30 520d


Recommended Posts

Salut,

 

De cateva zile imi apare acest mesaj, in special dimineata cand se pleaca cu masina, apoi in cateva minute dispare si inca nu am ajuns cu ea la service pt un a vedea ce erori sunt, dar daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema... 

 

MultamPHOTO-2022-10-05-09-32-14.thumb.jpg.acdec470a35b1e8109ded26cd89c6937.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu ai ce curata la ea. 

Schimb-o cu reper original. Neapărat la montare sa se folosească ISTA pentru a aduce valva în poziția de instalare, altfel exista riscul major sa se deterioreze. 

În principiu, la B47, EGR-ul îl poți considera consumabil. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 10:49 AM, coco1382 said:

Salut,

 

De cateva zile imi apare acest mesaj, in special dimineata cand se pleaca cu masina, apoi in cateva minute dispare si inca nu am ajuns cu ea la service pt un a vedea ce erori sunt, dar daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema... 

 

MultamPHOTO-2022-10-05-09-32-14.thumb.jpg.acdec470a35b1e8109ded26cd89c6937.jpg

De curiozitate, cati km are masina?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Masina din subiect are alt proprietar si am trecut intr-o tabara" inamica", spre Audi A6 50 Tfsi  E  C8- masina a venit ieri, nu prea am apucat sa imi fac asa o impresie despre ea, cert este ca imi place mult acest ansamblu motor benzina plus electric plug in, masina este incredibil de silentiosa, dar tre sa ma informez( nu prea sunt mult date pe la noi, forumuri, etc) despre cum este mai bine sa merg cu ea: pe Ev, pe hibrid, pe benzina.

Masina merge 99% din timpul ei, 20 km zilnic doar in oras si nu stiu cat de indicat este sa mearga doar pe electric, asa ca daca aveti ceva sfaturi...

Am cumparat-o de la Audi Munchen , 29.000 km, 08.2020...la dotari nu pot intru in amanunte, dar pot spune ca interiorul mi se pare wow, foarte high tech in comparatie cu fostul G30. 🙂

 

 

 

Picture4.jpg

Picture5.jpg

Picture6.jpg

Picture12.jpg

Picture21.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salve.

 

jantele astea le am si eu pe masina. da, mergeau farurile matrix, cel putin pt ca arata ceva mai bine.

interiorul este S-line, exteriorul nu 😞

mi se pare ca ai gasit-o cam ieftin. Si tinand cont de anul de fabricatie si de dotari dar mai ales pt nr de km.

Link to comment
Share on other sites

Pai ca si pret, initial a fost putin mai scumpa si cum o urmaream eu si ma uitam zilnic la ea, am stiut ca daca nu se da, sistemul lor o pune automat mai  ieftin la urmatoarea repostare si asa  am decis sa o iau...si e in curtea mea.

 

Poate in viitor o sa ii fac un retrofit la Matrix, ma mai gandesc.....momentan e bine s-asa... :), dar per general imi place mult, mai mult decat G30-ul, ma minuneaza interiorul foarte mult si linistea din ea pe EV sau in modul hibrid si faptul ca....trage, chiar trage f bine 🙂

Calitatea materialelor este net superioara G30, imbinarea lor, totul mi se pare mai legat si la locul lor.

Link to comment
Share on other sites

Salut ceva similar am si eu dar al meu e modelul 55 TFSI e, eu in oras merg doar pe baterie(aproximativ 40-60km) adica in mare parte ea merge 75% din timp doar pe electric, nu am auzit sa fie vreo contraindicatie sa nu mergi doar pe electric. Cand merg mai mult de 100 km o bag in e-trom mode sa am putere maxima mai mereu, masina e o adevarat racheta, daca nu te uiti cand depasesti si dai talpa la fund imediat ajungi la 200.

Jantele tale sunt mai frumoase, eu le-am pe alea urate in 5 spite. Dar fix cum ai zis tu modelul asta arata mult mai inchegat si frumos decat G30.

 

Voiam sa pun și eu o poza dar este prea mare

 

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Edwin said:

S-o conduci sanatos! Frumoasa masina.

Multumesc frumos!! 🙂

16 hours ago, Alex3245 said:

Salut ceva similar am si eu dar al meu e modelul 55 TFSI e, eu in oras merg doar pe baterie(aproximativ 40-60km) adica in mare parte ea merge 75% din timp doar pe electric, nu am auzit sa fie vreo contraindicatie sa nu mergi doar pe electric. Cand merg mai mult de 100 km o bag in e-trom mode sa am putere maxima mai mereu, masina e o adevarat racheta, daca nu te uiti cand depasesti si dai talpa la fund imediat ajungi la 200.

Jantele tale sunt mai frumoase, eu le-am pe alea urate in 5 spite. Dar fix cum ai zis tu modelul asta arata mult mai inchegat si frumos decat G30.

 

Voiam sa pun și eu o poza dar este prea mare

 

Mi-ar fi placut si mie 55-ul, dar nu am gasit asa ca si optiuni cum am gasit la asta, dar nu e un capat de tara 🙂

Bateria am incarcat-o full la priza de la casa, practic nu stiu exact in cat timp s-a incarcat pt ca am lasat-o in priza peste noapte, in bord imi arata ca in 7h s-ar incarca, dar nu pot confirma asta. Ieri a facut sotia cu ea( ca ea merge cu ea mai mult) in Craiova aprx 25 de km si aseara mai avea baterie inca 23, deci sa o incarc asa la 2 zile cred ca este rezonabil.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wind-3er said:

adica - 530e LCI iPerformance ?

Nu, vezi mai sus putin, Audi 50 tfsi e 🙂

1 minute ago, Alex3245 said:

Al meu tot motor de 2.0 benzina are plus motorul electric, in total ansamblu 367 CP

uite cum apare la al meu :

 

Informatii generale

Forma
Limuzina
Usi
4
Locuri
5

Motorizare si tip tractiune

Combustibil
Plug-In-Hybrid
Putere motor cu ardere interna
195 kW (299 CP)
Putere utila maxima (motoare electrice)
105 kW (143 CP)
Putere maxima contiunua, disponibila pentru o perioada de 30 de minute
55 kW (75 CP)
Capacitate cilindrica
1.984 cmc
Cilindri
4
Tractiune
quattro®
Cutia de viteze
S tronic 7 trepte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, coco1382 said:

Nu, vezi mai sus putin, Audi 50 tfsi e 🙂

uite cum apare la al meu :

 

Informatii generale

Forma
Limuzina
Usi
4
Locuri
5

Motorizare si tip tractiune

Combustibil
Plug-In-Hybrid
Putere motor cu ardere interna
195 kW (299 CP)
Putere utila maxima (motoare electrice)
105 kW (143 CP)
Putere maxima contiunua, disponibila pentru o perioada de 30 de minute
55 kW (75 CP)
Capacitate cilindrica
1.984 cmc
Cilindri
4
Tractiune
quattro®
Cutia de viteze
S tronic 7 trepte

De unde ai luat astea ?

Am găsit și eu in aplicație:

 

IMG_4971.png

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.