Jump to content

Noul BMW Seria 5 - G60


edit

Recommended Posts

1 hour ago, Viper05 said:

nasol, recomand sa nu cumparati

Se va vinde oricum - mai ales românilor, care scapă de impozitul de 1500€ asociat motorului de 4400cc.

4 hours ago, alex230ro said:

2.5 tone?? Mama masii de emisii pe de altă parte 750 cai și 1000nm suna periculos 🤣

Cu tracțiune integrală nu este nimic periculos 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cred ca acum, in octombrie.

Am vb la tiriac si ziceau tot de oct pt w214.

Seria 5 e aparuta tot cam atunci, impreuna cu E klasse.

 

Am vazut seria 7 intr-o parcare. Mai vazusem fugitiv in trafic.

Nu stiu, eu nu inteleg aceasta linie nou de design. Nimic mai oribil decat acea masina.

 

 

Edited by edit
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Aparent doar i5-urile. Nimic ICE sau PHEV.

EV
i5 40 RWD 6 s
i5 50 AWD ?
i5 M60 AWD 3.8 s
81 kWh battery
EV towing up to 2t (M60)

PHEV
530e R4 RWD 6.4 s
550e R6 AWD 4.3 s
19 kWh battery

Petrol (all MHEV)
520i R4 RWD 7.5 s
530i R4 RWD/AWD 6.2 / 6.1 s
540i R6 AWD 4.7 s

M5 4.4 l V8 PHEV

Diesel (all MHEV)
520d R4 RWD/AWD 7.3 s
530d R6 AWD ?

Link to comment
Share on other sites

Nu reusesc inca sa ma fortez sa imi placa nici fata, nici spatele, nici profilul si nici interiorul.

Fata are ceva deranjant, ceva care nu vibreaza cu mine.

Spatele? Imi place oarecum, dar vezi mai jos la profil.

Din profil masina arata a profil de primul CLS cu spatele ala lasat, si asta o urasc chiar. Din lateral un seria 5 imi incanta privirile, acum partea asta care se lasa asa ca si la CLS ma face sa-mi vina rau.

image.png

Pe urma sunt niste linii pe lateral care imi par fanteziste... Linia clasica de la manere, e acum foarte fina si a urcat deasupra manerelor de la usi iar jos apare una noua care urca spre spate in sus. E ciudat.

image.png

Interiorul? Meh. Clar imi plac butoanele fizice si nu vreau sa aud in masina doar de touchscreens si liniute de tras cu degetul. Mai ales pe volan si consola centrala. Nu arata rau dar sunt si multe cretinatati.

 

Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu imi plac dimensiunile.

pt ca e pe platforma comuna cu i5, au trebuit sa il faca mai inalt cu 35mm, ca sa incapa bateria pe podea. Din poza nu iti dai seama, insa se va cunoaste cand esti langa masina asa cum e si la seria 7, o cocoasa inalta.

 

Nu imi plac rotile fata care sunt pozitionate la mijlocul masinii, de parca ar fi o masina fwd biased. Rotile fata plasate sub faruri este o semnatura a unei masini in totalitate premium, lucru pe care seria 5 l-a pierdut.

Din fata nu imi place absolut deloc. farurile, grila, ornamentele alea fortate. spatele la fel, incarcat cu linii, colturi si kkt.

Este un design tipic asiatic, numai la japonezi si koreeni vezi masinile alea incarcate pt a parea fandosite, sport etc. Asiaticii, la fel ca si BMW nu sunt capabili sa faca o masina care sa fie frumoasa nefortat, cu gust, asa cum au fost G30, F10 la momentul lor.

 

Inteleg ca interiorul este in ton cu trendul actual, insa iar mi se pare incarcat, efectiv nu ma atrage.

La toamna anului viitor sper sa imi comand o masina pt a schimba A6-le. La discount de Bmw, ma incadram fara probleme la un 40i; asa o sa iau chiar si la pret de lista E klasse in 4 cilindri doar sa imi fie drag cand vad masina.

 

Edited by edit
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edit said:

La discount de Bmw, ma incadram fara probleme la un 40i; asa o sa iau chiar si la pret de lista E klasse in 4 cilindri doar sa imi fie drag cand vad masina.

Gusturile nu se discută, însă e păcat să nu profiți de un motor ca B58 cât încă mai există. Este probabil ultima generație a acestui tip de motor. Vei avea destul timp să-ți iei doar electrice și hibride cu motor termic subdimensionat peste 5-6 ani 🙂 

1 hour ago, Romulus said:

Si E Klasse nou e schimonosit rau.

Absolut. Iar la interior (deși este mai "eye candy") este mai încărcat decât G60.

Edited by PzKpfW
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

inteleg opiniile, insa mie E klasse imi place enorm.

nu il vad cu aceiasi ochi cu care il vedeti voi, bineinteles. lucrurile care nu imi plac la seria 5, sunt chestii peste care nu pot trece, indiferent cu ce ar veni in plus.

 

identic 100% cu asta din clip atat interior cat si exterior, doar ca nu jante negre, ci diamond cut. evident, fara conturul iluminat al grilei.

 

Edited by edit
  • Hot!! 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, PzKpfW said:

. Este probabil ultima generație a acestui tip de motor. Vei avea destul timp să-ți iei doar electrice și hibride cu motor termic subdimensionat peste 5-6 ani 🙂 

 

nu este, mai mult ca sigur si urmatoarea genetarie de seria 5 ( undeva peste 7 ani) va avea motoare pe benzina

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, edit said:

insa mie E klasse imi place enorm.

Mercedes a fost dintotdeauna o marcă orientată spre confort, lux și eleganță. În comparație, BMW a avut tot timpul un spirit și o direcție ceva mai sportivă, axată în jurul plăcerii de a conduce. Aceaste axiome se verifică la cam toate modelele celor două mărci și transcendă generațiile și elementele de design. Contează deci care element este mai important pentru fiecare.

4 minutes ago, Viper05 said:

nu este, mai mult ca sigur si urmatoarea genetarie de seria 5 ( undeva peste 7 ani) va avea motoare pe benzina

Probabil, dar doar cu motoare termice mici (2000cc maxim) și motoare electrice mai potente. Sunt destul de convins că asta este ultima generație cu motoare în stilul B58 cuplate unui sistem mild-hybrid simplu (i.e., o baterie ceva mai mare). Dealtfel pe G60 sunt doar 3 modele cu motor de 3000cc+; în comparație, pe G30 erau vreo 6. Iar Mercedes mai are un singur model cu motor pe benzină de 3000cc pe E Klasse. Restul sunt de 2L.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.