Jump to content

Bmw G30 Bowers&Wilkins


dorulica92

Recommended Posts

Salutare.  As fi interesat, daca m-ati putea ajuta, cu o informatie. In primul rand caut un G30,de preferat 530i, care sa aiba ca dotare sistemul audio B&W. Totodata,  ce parere aveti, se poate retrofit in cazul in care nu gasesc? puteti sa mi recomandati ceva? si eventual care ar  fi  costul

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, dorulica92 said:

Salutare.  As fi interesat, daca m-ati putea ajuta, cu o informatie. In primul rand caut un G30,de preferat 530i, care sa aiba ca dotare sistemul audio B&W. Totodata,  ce parere aveti, se poate retrofit in cazul in care nu gasesc? puteti sa mi recomandati ceva? si eventual care ar  fi  costul

Un retrofit nu ar fi usor de facut, si e incredibil de scump, chiar si la HK.

Daca vrei neaparat dotarea, ia o masina care deja o are.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, dorulica92 said:

Salutare.  As fi interesat, daca m-ati putea ajuta, cu o informatie. In primul rand caut un G30,de preferat 530i, care sa aiba ca dotare sistemul audio B&W. Totodata,  ce parere aveti, se poate retrofit in cazul in care nu gasesc? puteti sa mi recomandati ceva? si eventual care ar  fi  costul

Daca masina nu are dotarea, este posibil ca retrofitul sa te duca peste 3000E, 

 @neo_andersson iti poate spune ce implica si care ar fi costurile.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, enders said:

Daca masina nu are dotarea, este posibil ca retrofitul sa te duca peste 3000E, 

 @neo_andersson iti poate spune ce implica si care ar fi costurile.

3k in niciun caz. Te duce la 8k eur din cate zicea neo ca a montat, acum depinde si cum gasesti piesele, ca noi te ruineaza. 3k eur zicea ca sunt doar grilele metalice de la boxe.

Oricum ar fi, exista solutii aftermarket mult mai ieftine si mai bune.

Edited by LYM
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Daca-ti cauti o masina SH, atunci cred ca obiectivul tau principal este sa fie cat mai ok mecanic, cu un istoric de service bun. Iti iei o masina buna si apoi vezi ce optiuni ai ca sa-ti pui un sistem audio..

Link to comment
Share on other sites

... @dorulica92, daca tot s-a intamplat sa te incante un sistem Bowers - Wilkins nu ai bagat de seama si echiparea masinii.

De obicei, 110% o masina cu asa sistem din fabrica este foarte mult accesorizata! Adica mai mult decat full-echipata, cu sanse mari sa fie bine intretinuta, DAR SCUMPA.

Nu ignora parerea lui @LYM. Daca esti pentru calitate muzicala si te pricepi cat de cat la sisteme (astea cam merg mana in mana..) audio.. combinatii.. 

Cu banii de care te "scapi pe un sistem facut pentru un anume model de masina poti sa investesti in ceca care sa POTI sa in transferi de pe o masina pe alta. Si nu pierzi bani decat pe instalare.. in viitor.

As investi in Helix DSP daca as avea mai multi bani. Flexibilitatea e in avantajul lor.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bimmer90f30 said:

... @dorulica92, daca tot s-a intamplat sa te incante un sistem Bowers - Wilkins nu ai bagat de seama si echiparea masinii.

De obicei, 110% o masina cu asa sistem din fabrica este foarte mult accesorizata! Adica mai mult decat full-echipata, cu sanse mari sa fie bine intretinuta, DAR SCUMPA.

Nu ignora parerea lui @LYM. Daca esti pentru calitate muzicala si te pricepi cat de cat la sisteme (astea cam merg mana in mana..) audio.. combinatii.. 

Cu banii de care te "scapi pe un sistem facut pentru un anume model de masina poti sa investesti in ceca care sa POTI sa in transferi de pe o masina pe alta. Si nu pierzi bani decat pe instalare.. in viitor.

As investi in Helix DSP daca as avea mai multi bani. Flexibilitatea e in avantajul lor.

Este ciudat faptul ca am vazut masini cu f multe optionale de top, iar unele nu aveau nici macar HIFI. Aveau night vision, suspensie  adaptiva, merino etc dar pe audio erau praf.

Oricum,  probabil nu o sa gasesc optiunea asta pe o masina care sa aiba si motorizarea dorita. Vad ce gasesc apoi o sa ma orientez spre ceva aftermarket de calitate.

Link to comment
Share on other sites

Bowers este in antiteza cu 530i.

Bowers este atat de scump, incat si cei cu dare de mana cand isi cumpara masina se gandesc de 10 ori daca merita miile de euro.

Cine plateste asemenea sume pe in sistem audio, este cu dare de mana si nu pune asa ceva pe masina de saraci, 530i.

Bowers se gaseste in general pe sh-urile de la 540i/d in sus.

 

Va trebui sa te rezumi la HK sau sa iti comanzi 530i nou si sa ii pui Bowers

  • Love BMW 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, wolf20 said:

Pe configurator e 1250.Deci nu e vreun OZN.

Screenshot_20230609_150732_Chrome.thumb.jpg.7a4b5d5ea8eca1e1825ab7a3343f6e51.jpg

 

HK 480

 

 

 

Screenshot_20230609_150747_Chrome.thumb.jpg.4242518cd9ce86dae45b1f5de89afe3b.jpg

Nu ma mir ca nu găsești,ăia afară nu arunca banii pe cacaturi. 

Configuratorul ala este pt G60, noul model.

La G30 sitemul BW se invartea pe la 5k euro, deci e clar ca retrofitul o sa fie mai scump.

9 hours ago, Viper05 said:

Hifi nu e standard?

Nu este. 

Standard nu are tweterele in usile fata. Pentru G30 sunt 4 sisteme: standard, HIFI, HK si BW.

 

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, raduron10 said:

Configuratorul ala este pt G60, noul model.

La G30 sitemul BW se invartea pe la 5k euro, deci e clar ca retrofitul o sa fie mai scump.

 

 

Oricum,asta nu schimba datele “problemei”,ca sa faci retrofit la asa ceva tre sa fii putin dement.

m am uitat la g30 sh,nici alea la 100k euro nu au asa ceva,maxim un hk.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Initiatorul are dreptate, masinile sunt deseori configurate ciudat. Cand imi cautam G05 sau G06, am vazut masini de peste 100K, cu motor V8 (M50i), care aveau sistemul basic. Si am vazut G05 cu BW, care nu avea scaune comfort sau M (spre exemplu). Mi-a ramas in minte deoarece avea 7 locuri si la G05 gasesti foarte rar modelul cu 7 locuri.

Ideea este ca nu ai nevoie de M5 ca sa gasesti un model cu aceasta dotare dar este cu siguranta foarte rara deoarece este foarte scumpa.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dorulica92 said:

Hai ca am găsit un anunț pe olx 😅ce sa vezi, BW pe 520d….

520d Bowers&wilkins

Mda, ciudatel model: are B&W dar nu are Adaptive Cruise, 360 și nici măcar camera pt reverse, dacă am văzut bine. Mai bine iei o mașină cu dotările astea și-ți faci upgrade la sunet cu ceva after market, de preferat plug & play...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dorulica92 said:

Hai ca am găsit un anunț pe olx 😅ce sa vezi, BW pe 520d….

520d Bowers&wilkins

o sa iau legătura cu propietarul, dar e dubios anunțul, mai ales la prețul asta. 

Eu nu vad nimic dubios vizavi de pret, scrie ca e fara TVA deci undeva la 35k, din 2017 cu 150k km, nu e mic deloc, posibil sa fie ok masina, pretul e chiar un pic cam mare.

1 hour ago, Tavicu said:

Pare ca B&W e singura optiune pusa pe masina :))

Nici macar camera pe spate …

Are Luxury Line, are piele, scaunele electrice cu reglaje, Navi Prof, HUD, Bord digital, scaune incalzite, faruri Icon led. Am vazut si G30-uri mai chele.

Nu e full de full de full cum vor Bo$$ii de pe la noi, dar e ok, se poate circula cu ea si asa.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Neaparat sa verifici dupa VIN daca a venit cu B&W de fabrica. Multi samsari (dar nu numai) comanda difuzoare si plasticele (sau doar plasticele) B&W ori HK de pe aliexpress si le monteaza ei.

IMG_1899.png

Edited by DJ Allexinno
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Nu vad nicio problema sa cumperi masina cu motor mic dar cu sunet "mare". Eu asa am configurat E60-ul. Era mai scump sunetul de la standard la individual fata de 520d vs 530d. Dar fiecare cu prioritatile lui.

Iesitul din tipar pare fix calea sigura spre drama aia cu doctorita, batrana care merge doar la piata. Stam pe margine si vrem sa fie toate la fel, cum ne aspteptam noi. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Myx said:

stai lin ca daca era samsar nu baga el 2500 ron in sistem audio ,,,plus montaj etc , e f posibil masina sa fie configurata asa . 

Am scris clar ca se pot schimba doar plasticele. Nu sunt 2500 plasticele si crede-ma ca am vazut multe masini care aveau hifi si plastice de B&W ori HK :)))) De-asta i-am zis sa verifice pe VIN. 

IMG_1904.png

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Am terminat de curand un retrofit B&W pe un G05 2021.

B&W sunt doua variante:

- pre-facelift (masinile cu navigatie EVO ID6, SP15) - care au amplificator B&W pe MOST, unitatea de navigatie trebuie sa aibe port MOST altfel trebuie inlocuita

- facelift (masinile cu navigatie MGU ID7, SP18) - care au RAM + Booster

Preturile difera pentru un kit de B&W daca e pre sau facelift.

Pretul cel mai mare, mai mare decat kitul de amp+boxe in sine va fi pentru iluminarea difuzoarelor (ambient light).

Clientul nostru cu G05 initial nu a dorit iluminarea in boxe dar le-a solicitat ulterior. Preturile BMW pentru toate trim-urile de difuzor cu iluminare sunt foarte mari, ca exemplu, capacul de la boxa centrala B&W este aproape 4,000 RON....

Nu poti compara pretul unui retrofit cu pretul optiunii la o masina configurata de noua.

Daca cumperi un G30 pre-facelift, si masina nu are optiune de TV sau HK/BW din fabrica, unitatea de navigatie nu are MOST, deci v-a trebui sa inlocuiesti unitatea de navigatie in prima faza ceea ce creste din nou pretul total pentru un astfel de retrofit.

Ca ordin de marime, un retrofit BW pe un G30 (fara inlocuire de navigatie) are un cost de piese de 5-6,000 euro, complet cu iluminare, instalat ca in fabrica.

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.