Jump to content

On fire - BMW - Electric/mild hybrid/hybrid (propriu +/- figurat)


wind-3er

Recommended Posts

9 hours ago, tzucul said:

Cam toate pot sa ia foc fie ca sunt hibride sau electrice,benzina sau motorina,bmw sau audi....idea e ca astea electrice sau hibride daca iau foc la baterii nu pot fi stinse asa usor ca una normala.

Nu e chiar asa.. o masina poate lejer sa ia foc din cauza unui SCURTCIRCUIT BANAL care poate incinge doua fire pana la rosu si gata e focul! Sa nu ne ascundem dupa deget. Zilele astea o sa auziti de mult mai multe masini luand foc tocmai pentru ca, controlul cablurilor electrice inseamna iritante dureri de cap (..sa le gasesti pe unde sunt intrerupte, fie protejate de siguranta nepotrivite.. puse de unii care decid sa puna sigurante mai mari cand asa ceva nu este permis...) Incidentele si incendiile cresc proportional cu, cat sunt mai multe cabluri bagate in masini.. gadgeturi, figuri.. nu va faceti iluzii sa credeti opusul.

Cati a-ti avut curiozitatea sa vedeti cat de fierbinte functioneaza HU ala din bord, da din bord..  ? 50-60 grade si peste..

E muult mai usor sa protejezi un rezervor de benzina sau motorina si circuitul acestuia tocmai pentru ca acestea sunt simple compket separate ...si nici macar expuse uzurii, cum sunt expuse INBATRANIRII CABLURILE.. a proastelor conexiunii, cate si mai cate..

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ciprian01 said:

Stai linistit, ca nu justifica, il las pe urmatorul, ca eu bag banii in altele 😄

Dupa cum se vede in acest topic si pe altele, statistica arata ca cineva pana la urma o pateste.

Poate nu vei fi si tu printre aia. Dar daca nu vei fi tu, asta nu inseamna ca ai stiut ce ai facut, ci ca te-a aparat hazardul. 

Daca esti dispus sa joci cartea asta, bine.  

Sa ghicesc: pt revizii si reparatii stii tu un baeat, nu? Masina tot aduna zgarieturi, cum ii sta bine unui bmw din balcani, ca doar nu merita retusate, nu? Ca nici casco nu e.

Roata se invarte!

 

Iarta-ma, nu am nimic cu tine, ci doar asa stiu eu sa scriu. Te-ai nimerit sa fii in preajma..eu chiar sunt bine intentionat si bun la suflet 🙂

 

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, bimmer90f30 said:

Nu exista. Mai ales ca nu toti ai scule ca romanii sa repare la dansele, masinile.. 🙉

Masina a inceput sa arda din cauza electrica..:

"Ulterior, pompierii au anunțat și cauza incendiului: scurtcircuit produs la instalația electrică a autoturismului."

"de vina au fost cablajele produse in Romania" 😆

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, edit said:

Dupa cum se vede in acest topic si pe altele, statistica arata ca cineva pana la urma o pateste.

Poate nu vei fi si tu printre aia. Dar daca nu vei fi tu, asta nu inseamna ca ai stiut ce ai facut, ci ca te-a aparat hazardul. 

Daca esti dispus sa joci cartea asta, bine.  

Sa ghicesc: pt revizii si reparatii stii tu un baeat, nu? Masina tot aduna zgarieturi, cum ii sta bine unui bmw din balcani, ca doar nu merita retusate, nu? Ca nici casco nu e.

Roata se invarte!

 

Iarta-ma, nu am nimic cu tine, ci doar asa stiu eu sa scriu. Te-ai nimerit sa fii in preajma..eu chiar sunt bine intentionat si bun la suflet 🙂

 

 

Masina vede doar reprezentanta la orice chichitza fiindca imi place sa am garantia lucrarii, in caz de probleme sa pot sa ma pot ocupa legal de demersuri si plus, la revanzare toate astea conteaza.

Te cred ca esti om bun, tocmai de aceea daca vrei iti dau o bere sa vezi cat de tzipla e masina si istoricul service din bord xD

Modul agresiv de a argumenta prin actiuni josnice e tipica romanului, dar eu te iert fiule 😄

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Viper05 said:

Nu nu , se repara la bordura, in reprezentanta nu poti vedea ce fac aia si sigur fura😂🤣😂

 

Vipere macar de ai fi mai creativ.

Subeictul nu sunt eu, dar ma simt.

Vezi ce faci cu situatia asta.. tu nu stii decat sa iei la misto pe altii.. iar asta nu-i frumos.

1 hour ago, Ciprian01 said:

Modul agresiv de a argumenta prin actiuni josnice e tipica romanului, dar eu te iert fiule 😄

Pot sa raspund si eu de partea lui @edit? Tocmai pentru ca a pus problema transant.

In caz ca nu ai observat, el nu te-a criticat in mod obligatoriu pe tine ci obiceiul prost sau iresponsabil de A ASIGURA O MASINA  de valoare mare, in cazul de fata. Faptul ca tu "te simti" si nici nu observi ce anume critica e alta treaba..

NU CONTEAZA cat de TIZPLA ti-e masina, sau unde o duci; conteaza sa fie asigurata corespunzator sa poti fi despagubit. Ceea ce este CU TOTUL ALTA IDEE.

Sau crezi ca prin ce a zis @mgi cu bmw-uri arse datorita EGR-urilor fiind duse la reprezentanta, alea nu mai ard in viitor?  Iti faci iluzii - multe.

Alea date exemplu de catre mgi au problema cu asa zisul control al post-combustie sau gestionarea gazelor arse. De acolo arde masina, dintr-o treaba FIEEBINTE DEJA de care BMW ISI BATE JOC controland-o la limita minima, adica limita de jos!!!

3 hours ago, raduron10 said:

"de vina au fost cablajele produse in Romania" 😆

De vina e ca nu gandim suficient inainte sa scriem sau sa deschidem gura..

(hai, cu dezamagirea in reactii)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, raduron10 said:

E de 1000 de ori mai normal sa nu faci casco, decat faptul ca masina noua cu 9000 de km a luat foc din senin.

Asa nu gandire, carei nu m-as putea alinia (adica fi de acord) in nici un fel!

23 hours ago, edit said:

cica "nu am apucat sa ii fac casco"...el in fapt nu a intentionat niciodata asta.

Expresie tipica.. 

Cu asa gandire mai bine te duci la biserica si te rogi frumos, cat mai frumos ca (nu) asa scapi de ce ti-au pus altii in masina ta SI NU ISI ASUMA, pentru ca daca nu te duci cu legea peste ei (ADICA ASIGURAREA) nu vor despagubi! Unii sau altii.

Ar fi intereaant de aflat de la membrii acestui forum cum cred ei ca prin prisma bmw-urilor arse datorita EGRurilor BMW DECIDE SA FACA RECALL SAU NU? Cum, cine forteaza mana lui ...bmw sa faca recall?

Sa nu aud ca o face ca bmw e baiat bun ca atunci chiar cred ca aveti 15-16 ani..

Acu' sa va vad.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Cred ca suntem un pic prea radicali, in necunostinta de cauza. Nu stim, din articol, detalii despre cum s-a produs achizitia masinii respective, si motivele pentru care respectivul nu a incheiat o polita Casco. Poate avea de gand s-o tina in garaj pana face rost de bani de asigurare.

Consider ca fiecare persoana are un anumit grad de apetit la risc.  Recunosc, al meu e aproape de 0, si din aceasta cauza nu as conduce masina nicio zi fara sigurare Casco (ce-i drept, am patit-o si pe pielea mea mai in tinerete), iar evenimentul recent din care a rezultat o dauna de vreo 11K EUR (echivaland cu pretul politei Casco la Allianz pe vreo 8-9 ani) dintr-o lovitura aparent minora , sustine acest lucru. Si pur si simplu imi suna ilogic sa tin o masina neasigurata, avand in vedere ca doar un fara al ei costa aprox. 3000Eur. In plus, asigurarea Casco pe care o detin include si asistenta rutiera completa (aplicabila atat in cazul accidentelor cat si defectiunilor tehnice), lucru ce-mi ofera un grad de confort psihic in caz de raman cu familia pe vreun camp la 1000km de casa, din cine stie ce cauze.

Dar cum ziceam, e alegerea si decizia personala, si sunt altii care isi asuma riscul, unii dintre ei avand noroc sa scape fara vreo dauna, altii scotand bani grei din buzunar. Probabil ca fiecare are calculele proprii, in baza carora decide daca are sens pentru ei o asigurare Casco sau nu, in ecuatie intrand costul, tipul de exploatare a masinii, parcare etc etc.

Peace!

 

Edited by claudiu1892
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Ce e curios e că la seriile F și G ( mașini de cel puțin 5/6 ani vechime și km peste 200k) arse din cauza EGR urilor toată lumea era focusată pe eroarea produsă de BMW ( nicidecum pe existența unei polițe casco ),iar la o mașină ca și nouă se abordează absolut normal faptul că a ars un BMW, semnele de întrebare fiind puse asupra acțiunilor/inacțiunilor proprietarului😂😂

Dacă vreunul dintre voi avea un X7 nou,cu polița casco făcută,vi se părea normal să se facă mașina scrum în garaj?Sunt convins.

România,te iubesc!

 

Link to comment
Share on other sites

@Beam We, nu, nu e normsl sa iti ia foc masina, fie noua, fie ceva mai veche. Ca dupa 10 ani te astepti la orice.

Cum nu era normal acum 7 ani sa nu fii primit in avion daca aveai nu stiu ce model de telefon Samsung ca lua foc. Cum nu e normal sa imi iau masina de spalat Bosch si sa ramana hubloul blocat aleatoriu sau 2 ceasuri Longines si ambele sa se strice in prima luna.

Asta e calitatea produselor de astazi.

 

Dar pt o masina, atat de scumpa si supusa unor atat de multe riscuri de orice tip, faci casco. Simplu. Asta e o practica normala, actuala.

Iti iei banii de la asigurator si il lasi pe ala sa se judece cu BMW. 

Ce putere am eu ca simplu cetatean sa ma judec cu bmw? Dar Allianz-ul poate, sa stii.

 

  • Like 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2023 at 10:16 AM, mgi said:

Nu eram ironic. Mai toate bmw-urile de generație noua care au luat foc au fost diesel și au pățit asta din cauza egr-ului. 

Masinile diesel de care vorbesti tu au louat foc in mers nu stand in garaj.

Link to comment
Share on other sites

Bine, in cazul asta inteleg ca s-a gasit cauza, un scurt-circuit.

Dar cred ca in principiu ar putea sa para ca ia foc si in garaj, daca s-a incins in mers pana aproape de momentul cand ia foc si a luat foc imediat dupa ce a fost parcata.

Link to comment
Share on other sites

eu tot stau si ma minunez 🙂 

Majoritatea sunt mai suparati pe faptul ca omul nu are casco decat pe faptul ca masina aia avea probabil maxim 2 ani vechime si a, ars scrum.

Daca trebuia sa ii platim omului masina din banii nostrii puteam sa inteleg supararea.

Ce relevanta are casco ?

90% din cei care posteaza aici nu au probabil masina asa noua cum avea baiatul asta.

Mie personal imi pare rau pentru rabatul asta de la calitate din ziua de azi.

Am ajuns sa traim vremurile in care bmw nu mai e o marca premium si daca vrei premium te uiti la porsche / lambo 

Link to comment
Share on other sites

mama ce am zis eu si ce intelegi tu 🙂

dar eu sunt curios ... masina ta de 135k merge bine ?

tu te auzi ce zici ? adica o masina de 135k second - hand e perfect normal sa ia foc 🙂 WTF

Ne meritam soarta cu oameni care gandesc ca si tine

Si aici eu ma opresc din comentat dar in continuare citesc ca ma amuza cum gandesc unii oameni 

Edited by Benilika
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.