Jump to content

On fire - BMW - Electric/mild hybrid/hybrid (propriu +/- figurat)


wind-3er

Recommended Posts

13 minutes ago, DJ Allexinno said:

:)))) aoleooā€¦ eu telenovelist?! Ai uitat cat te-ai plans pe aici de voiai sa iti schimbe aia pe casco si roata de rezerva daca se putea?!Ā 
Tu poate ai treaba sa faci niste rate pt rulment la roti iar eu te retin pe aici.

Peace!

Stai tu linistit si nu-mi purta tu de grija mie, ca n-am nevoie de rate :)). Eu nu ma plangeam, ci doar imi revendicam niste drepturi contractuale - am platit o asigurare, ma astept sa ma despagubeasca, spre deosebire de Jose Fernando asta care se plange pe YT neavand probabil nici asigurare la casa si pe care au sarit sa-l apere toti lautarii si manichiuristele.

Edited by claudiu1892
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, claudiu1892 said:

Stai tu linistit si nu-mi purta tu de grija mie, ca n-am nevoie de rate :)). Eu nu ma plangeam, ci doar imi revendicam niste drepturi contractuale - am platit o asigurare, ma astept sa ma despagubeasca, spre deosebire de Jose Fernando asta care se plange pe YT neavand probabil nici asigurare la casa si pe care au sarit sa-l apere toti lautarii si manichiuristele.

Pune mana si i-ati motor mai mare la masina si lasa softurile si ifosele. Ca suntem satui de moralisti imprumutati si chichiriciosi. Vezi sa nu te caute karma si sa te planga lumea si pe tine :))))

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DJ Allexinno said:

Pune mana si i-ati motor mai mare la masina si lasa softurile si ifosele. Ca suntem satui de moralisti imprumutati si chichiriciosi. Vezi sa nu te caute karma si sa te planga lumea si pe tine :))))

Aha. Merci, dar spre deosebire de altii, am si alte prioritati si alte lucruri de facut cu banii mei decat sa-mi dau toate economiile pe masini si "motoare mari" de tractor, si sa mananc salam cu paine toata viata, sau sa fac leasinguri de mii de euro pe luna pe firme fictive si apoi sa tremur ca nu mai am cu ce le plati. Asa ca nu ti-ai gasit persoana pe care s-o numesti imprumutat. Ai dovedit ce mentalitate de prazist ai.

Si pune mana pe o carte de gramatica intre timp - nu prea ai dat pe la scoalaĀ šŸ˜‰

Edited by claudiu1892
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deja discutiile au derapat mult in spatiu, cred ca puteti dezbate subiectul si fara atacuri la persoana si se pot dezbate idei fara jigniri.

E trist ce a patit omul, indiferent de circumstante sau asigurari, si nu e normal ca o masina parcata sa ia foc in garaj indiferent de situatie, idiferent de marca.

Eu sunt curios de tot istoricul, de unde a luat masina, a fost verificata in reprezentanta, a avut probleme cu ea, a avut masina probleme, multe detalii pot face diferenta in a intelege mai bine tragedia, dar in lipsa lor lumea isi poate doar da cu parerea.

Reducand la absurd, poate omul i a dat foc :)

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJ Allexinno said:

Nu babuinule, doar m-am luat de tine gratis asa cum tu si multi au facut-o cu omul ala. Mi-am dat cu presupusul si am fabulat pe domeniu public, in loc sa tac din gura asa cum trebuia, nestiind toate datele problemei.
Acum intelegi cat de cacat sunt discutiile de aici in cazul de fata?

Ā 

Hai sa nu mai poluam topicul aiurea. Eu de fapt m-am luat doar de faza cu cainele (recunosc, subiectiv fiind, pentru ca am oslabiciune pentru animale), tu in schimb m-ai atacat gratuit de cateva ori pe langa subiect.Ā 

Dar las-o asa, si eu am fost rautacios - recunosc. Peace!

Edited by claudiu1892
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Asta incercam sa zicā€¦ pana nu am pus video omului azi, pareri peste pareri.

E tragic si aiurea ce ii s-a intamplat si nu cred ca ne dorim sa ni se intample vreodata.

Legat de Cascoā€¦ in 2021 cand am dat pe seria 8 cat a dat omul pe X7, cat am avut nr rosii, aproximativ 1 luna pana o inmatriculam, in afara de Asirom, nicio companie nu a vrut sa imi faca Casco pe nr rosii. Si la ei i-am facut si am ramas in continuare cu casco.
Poate asa a fost si in cazul omului, a asteptat sa o inmatriculeze definitiv si dupa sa ii faca Casco. E doar o idee, nu zic ca asa s-a intamplat dar poate fi o variantaā€¦

Link to comment
Share on other sites

On 6/16/2023 at 10:45 PM, zeronoo said:

Mai trist e ca la ai incendiu la electrica/hibrida, nici nu mai apuci sa sari/cobori din masina...

Poti linistit. Incendiul se propaga mai incet decat la benzine. Daca nu lovesti masina si ramai lat in ea, extrem de putin probabil sa arzi odata cu masina.Ā 

6 hours ago, Alex3245 said:

Eu sper ca tipul sa dea in judeca dealerul sau chiar BMW group pentru chestia asta. Cat timp masina a fost in parametri normali si nu a facut ceva schimbari ma astept ca el sa fie castigatorul procesului, chiar daca o sa dureze ceva.

Nu merge asta cu judecata asa usor. Si e foarte bine ca nu merge asa.

Masina nu este noua, zero km, sau cateva sute. In 9k km, daca o lovea de ex in zona bateriei, deja discutam despre alte posibile cauze.Ā 

Stiu caz la zoe cand proprietarul a dat cu burta de cuiul portii de la intrarea unei pensiuni. Au schimbat bateria pt ca a fost indoita carcasa bateriei si sa fie totul in siguranta. Era doar indoita pe o portiune de vreo 10-15 cm.

Pana nu este o expertiza tehnica care sa dovedeasca ca este o greseala de proiectare, nu castiga nimeni nimic cu BMW. Sau cu orice OEM.Ā 

Daca sunt mai multe situatii, vin experti idependenti si dovedesc ca ai o problema undeva, atunci poti sa ai sanse sa primesti ceva. Dar si ceva-ul ala, sigur nu e o masina noua.Ā 

Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci tu cate expertize vrei pe pielea ta, ca intr un proces alea au fix valoare zero. Dupa ce intentezi proces, judecatorul numeste un expert independent din lista expertilor "agreati" de instanta, si ala iti face o expertiza care poate "sta" in instanta.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, claudiu1892 said:

Da, nu se plange, d-aia si-a deschis canal de YT special pentru asta, sa primeasca simpatie de la telenovelisti inlacrimati, ca si tine. Stie ca astea va sunt slabiciunile si isi incearca norocul.Ā 

Maine-poimaine va vad si cu pancarte la guvern si la sediul BMW din Munchen

A deschis canal de YT si a facut ceva vizualizari pentru ca omul e inteligent, stie foarte bine ca in situatiile de genul, doar o expunere consistenta a problemei poate pune presiune si se poate rezolva ceva. Un caz nemediatizatĀ  are mici sanse de reusita.

Daca masina e din 2023 are garantie de fabrica, nici numai conteaza de unde a cumparat-o, masina in garantie cu asemenea defectiune(ramane de vazut daca nu s-au facut modificari) ar trebui reparata gratuit de BMW, fara discutii, doar ca in situatia de fata nu se mai pune problema reparatiei. Nu ar fi exclus sa nu se mai ajunga la nici un proces si sa primeasca o masina noua de la BMW.Ā 

Iar in legatura cu catelul, il tinea in tarc pentru ca de obicei cainii se urca pe masini, le zgarie, le rod, etc. Sunt patit. La mine cainele sta in curte relaxat si masina afara, in fata casei.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rautacios, si chiar imi pare rau de pierderea omului, atat de caine cat si de partea materiala, dar cainele alea statea intr-un tarc, peste care nici macar nu trebuia sa sara, doar trebuia sa treaca peste oarecum... cel putin asa reiese din ce a postat in video-ul pe YT.

Clipboard01_caine.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://g07.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1846325

Name:  Capture.PNG Views: 1740 Size:  45.7 KB

Yes it was a 40i so the B58. It's 2021 so it has the 48V mild hybrid system.

Ok. 48 Volts is a lot more susceptible to arcing. It also explains why the hood completely burned away as a petroleum fire takes a long time to burn through aluminum. That intense, concentrated heat are hallmarks of a lithium fire.

dar pana la urma cauza pare a fi alta :Ā ā€œUpdate: inspections were concluded and I only have BMWā€™s results, to which state the staggered tire setup was reversed after I had my wheels powder coated so that the rear 315ā€™s were on the front and the front 275ā€™s were on the rear. The rubbing of the front tires caused a fire. Am chasing my insuranceā€™s inspector to get their conclusion to see if there was agreement. Apparently there is a motion by my insurance to further check this in a lab with a mechanical engineer.ā€

Si domnul cu X7-le zicea ca a fost la BMW doar pentru schimb anvelope vara/iarna parca...

Ā 

https://edition.cnn.com/2018/12/24/business/bmw-south-korea-fine/index.html

Ā 

o chestie interesanta:

Ā 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, sskkaa said:

Ā 

o chestie interesanta:

Ā 

Super tare...eu visam de mic sa existe chestia asta, sa imi leg niste bile de capota ca sa previna un incendiu.

Eu zic ca ar trebui sa impanzim masinile cu bilele astea, in felul asta numai arde nimic.

Doamne Fereste Isus Hristos

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ma uit peĀ  acest topic si vad foarte clar imaginea acestui popor. Daca cineva trece printr-o situatie mai complicata, intotdeauna se aduna pe langa o gramada de gura casca, parerologi de meserie, cei de arunca cu pietre si arata cu degetul samd. Inevitabil acesti spectatori se vor lua pana la urma la bataie si la flegme, ca de ce asa si pe dincolo, ca daca si cu parca...Si unii cateodata, parca se bucura de necazul altora, in sufletul lor simt o caldura cand il vad pe unu cu x7 ars, daca facem referire la cazul asta.

Ba baieti, ce mama dracu aveti? In ce masura il judecati voi pe el? Ca de ce nu si-a facut casco, ca masina n-avea 0 km , ca nu era luata de la 0 km, ca plm si bani de drum? E fix treaba lui.

Tineti minte, cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia. D-aia noi ca popor traim in alta paradigma decat restul lumii civilizate.

Ā 

  • Like 2
  • De acord! 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sskkaa said:

Poate si cele mildhybrid au o problema similara cu cele hybride...

Tocmai ce am mai retinut o lectie in privinta bateriilor pe masinile hibride; dracu' sa le atinga ca eu nu o sa cumpar asa ceva pentru foarte foarte foarte mult timp.

Ii las pe altii sa fie prietenosi cu mediu ca eu nu vreau sa vad o masina arzandu-i bateria din cauza ca a dost stresata intern. Faza cu rezistenta interna e chiar reala si e nasoala.. rezistenta aia interna creste in timp, cu ATAT MAI REPEDE cu cat bateria e abuzata:

https://eandt.theiet.org/content/articles/2020/03/electric-vehicle-fast-chargers-shown-to-damage-internal-batteries/

daramite sa fie si cu, ceva mici defectiuni din fabrica, cum a afost batch-ul ala de la ..Samsung!

HELL NO, I w'ont touch that s...t!

Capacity loss, internal chemical and mechanical damage and the high heat for each battery are major safety concerns, especially considering there are 7,104 lithium-ion batteries

Ā 

A, in caz ca nu stiati, daca rezistenta interna ii creste nepermis de mult poate face masina voastra INUTILIZABILA PESTE NOAPTE. Si o sa trebuiasca sa va scobiti repede, repede de bani si sa o in locuiti, daca vreti sa mai conduceti aceea masina!

Ā 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Problema mare este ca nu prea mai ai ce sa cumperi fara baterii, aproape toate dupa 2020 sunt benzina/electric sau diesel/electric.

Motoare simple fara baterii nu prea mai exista, ce facem ramanem cu aceleasi masini pentru eternitate?

Edited by raduron10
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, raduron10 said:

Problema mare este ca nu prea mai ai ce sa cumperi fara baterii, aproape toate dupa 2020 sunt benzina/electric sau diesel/electric.

Motoare simple fara baterii nu prea mai exista, ce facem ramanem cu aceleasi masini pentru eternitate?

Nu tata, o sa cumpar ultimul diesel sh si o sa trag de el pana se inchid portile la autostrada carr sa zica ca nu mai am voie sa "urc" pe ea...

Va las pe voi restul sa le cumparati pe alea hibride..

Link to comment
Share on other sites

Daca nu s-ar mai schimba masinile precum telefoanele la 2-3 ani poate companiile ar avea un incentive sa le faca sa tina ceva mai mult, sa faca un R&D si pe partea de calitate nu doar acele 2-3 procente cat sa fie peste concurenta si eventual peste modelul precedent.

Daar, masinile au ajuns un fel de accesoriu vestimentar, normal sa fie unele care au ceva ate rupte....

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, bimmer90f30 said:

Nu tata, o sa cumpar ultimul diesel sh si o sa trag de el pana se inchid portile la autostrada carr sa zica ca nu mai am voie sa "urc" pe ea...

Va las pe voi restul sa le cumparati pe alea hibride..

Stai fara nicio liniste ca or sa apara bajetzii cu mild hybrid off, battery delete :))))

Edited by DJ Allexinno
  • De acord! 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.