Jump to content

BMW X6 XDrive40i AT MHEV 2022, reprezentanta, garantie


Ciprian01

Recommended Posts

Se vinde masina unui prieten, inmatriculata pe persoana fizica, BMW X6 xDrive 40i – 333 HP, mild hybrid (impozit mic), pachet M-Sport Plus, cumparata de noua din reprezentanta BMW.

Imediat dupa achizitie s-a montat folie PPF incolora pe toata masina, cost 3000 euro.

Masina arata ca noua, fara nicio exagerare, iar pretul de lista a fost 119.320 euro (ultimele 3 poze cu toate optionalele), detine Service Inclusive pe 5 ani/100.000 km si Garantie Extinsa 3 ani/200.000 km. 

Motivul vanzarii este upgrade-ul la X6M Competition, astfel, nu se accepta schimburi.

Link anunt: Second hand BMW X6 - 93 499 EUR, 19 900 km, 2022 - autovit.ro

Ma puteti contacta si pe mine in caz de info suplimentare.

Dotari:


Albastru Tanzanite metalic BMW Individual

Faruri BMW Laserlight

Grila frontala iluminata
BMW Individual Merino cu continut extinsAlb Ivory/Negru

Trapa panoramica Sky Lounge

Cheie BMW cu display

Head-Up Display

Pachet M Sport Plus
Diferential M Sport

Sistem franare M Sport
Suspensie M adaptiva Professional

Volan M imbracat in piele
Pachet M Aerodinamic
Integral Active Steering - virează rotile din spate
Oglinzi M Carbon
Spoiler spate carbon M

Sistem de evacuare M sport

Scaune fata Confort, reglabile electric, incalzite

Sistem audio Harman Kardon

Pachet oglinzi exterioare
Iluminare ambientala
Asistent faza lunga
DAB tuner
Teleservices
Apel de urgenta
Servicii BMW ConnectedDrive
Pachet Connected Professional
BMW Live Cockpit Professional
Capitonaj plafon antracit
Sistem de acces Confort
Pachet Advanced Heating
Jante din aliaj usor M Y-spoke de 21", tip 741 M Sport bicolore cu anvelope runflat

Frane M Sport, albastru lucios
Emblema BMW M 50 de ani
Ornamente Shadow Line
Geamuri fata pentru izolatie fonica
Ornamente lumini Shadow Line
Geamuri fumurii spate
Ornamente din lemn granulat maro metalizat lucios
Pachet Ambient Air
Protectie activa
Ornamente Shadow Line cu continut extins
Functii Bluetooth/Wi-Fi specifice
Parasolare pentru geamurile laterale spate
Ornamente CraftedClarity pentru elemente interior
Sistem Travel&Comfort
Panou instrumente de bord BMW Individual finisat in piele
Aer conditionat automat cu 4 zone
Sistem wireless de incarcare telefon mobil
Pachet Business Class
Pachet Innovation
Driving Assistant Professional
Asistent Parcare Plus
Control functii prin gesturi
Sistem de recuperare
Monitorizare presiune anvelope
Sistem de alarma
Covorase din velur
Triunghi reflectorizant si trusa de prim ajutor

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu ma astept sa primeasca oferta mai mare de 80k la buy-back.

 

13 hours ago, Ciprian01 said:

BMW X6 xDrive 40i – 333 HP, mild hybrid (impozit mic)

Frumoasa masina, dar sunt singurul care considera total irelevant aspectul impozitului? Si daca ar fi intreg, inseamna ceva pentru cumparator suma de 500e la valoarea de 100.000e ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, edit said:

Impozitul este conform motorului de 3 litri.

Ni are legatira mild hybrid. Acest nume este mai mult un exercitiu de marketing.

Citisem ca au acelasi regim ca si masinile hibrid, adica o reducere de 50%-95% a impozitului (in functie de decizia consiliului local).

+parcare gratuita in unele orase (in Bucuresti de exemplu)

Link to comment
Share on other sites

La mine in talon scrie Hybrid la motorizare. Nu scrie nicaieri ca este Diesel. Masina este 30D Mild-hybrid.

"Mașinile hibride (mild hybrid, full hybrid, plug-in hybrid) vor avea o reducere stabilită de fiecare consiliu local, dar care nu poate fi mai mică de 50% din valoarea stabilită pentru un mijloc de transport cu motor termic similar de aceeași capacitate cilindrică."

https://evmarket.ro/stiri/mild-hybrid-impozit-romania-26791/

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mgs said:

Citisem ca au acelasi regim ca si masinile hibrid, adica o reducere de 50%-95% a impozitului (in functie de decizia consiliului local).

+parcare gratuita in unele orase (in Bucuresti de exemplu)

Si A6-le meu e mild si nu intereseaza pe nimeni. De asta zic ca nu cred ca ajuta chestia asta din perspectiva impozit etc

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mgi said:

Eh, pretul de lista, evident

Fiecare vanzator este absolut liber sa stabileasca pretul si marja de negociere pentru produsul sau. Dar cred ca anunturile publicate pe forum nu ar trebui sa contina elemente de marketing psihologic. Daca astfel de elemente sunt acceptate pe site-uri specializate de mica publicitate, utilizarea lor intr-un forum frecventat de pasionati este cel putin discutabila.

A declara pretul de lista, in locul pretului real de achizitie, creeaza subliminal impresia ca valoarea produsului este mult mai mare decat in realitate. In functie de talentul de negociator al primului proprietar, este de asteptat ca masina din anunt sa fi costat undeva in jur de 100.000€ - cel mai probabil cateva mii in plus, dar nu e exclus sa fi fost chiar mai jos de atat.

Similar, nu isi are locul un pret de vanzare in format "retail" (gen: 29,99 lei).  Pretul de 93.499€ trebuia, in mod onest, scris 93.500€. O diferenta de 0.001% este neglijabila pentru un potential cumparator, dar un pret evident croit psihologic este deranjant.

@Ciprian01 sper sa iei cele de mai sus drept un comentariu neutru.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Nice catch Five 🙂

Well, sunt multe tipuri de persoane in viata asta, am zis ca poate asta cu impozitul mic ajuta o anumita tipologie de persoana, aceea are isi cumpara un lucru sa vada ceilalti, sa faca o ciupeala sau sa o vada o oportunitate.

Persoana a platit masina cash, suma mai mare decat la vanzare, deci aici nu e cazul.

Masina e inscrisa pe Bucuresti si plateste 120 lei pe an si parcarea este gratis in tot Bucurestiul.

Noi avem in familie un AMG GT 43 (tot mh) si plateste 1100 lei, fiind pe Ilfov, 50% din total impozit echivalent motor.

Edited by Ciprian01
Link to comment
Share on other sites

hai sa taiem putin aberatiile cu un anume gen de persoane , daca nu ar conta impozitul am conduce multi V8  si motoare mari . DIn contra, money management inseamna gestionarea banilor si nu aruncarea lor nesocotit . Asa am putea spune ca putea lua o masina nonhybrid daca tot a cheltuit 100 k si sigur erau variante 🙂 Orice scutire de taxe directioneaza banii in alta parte  si anume  persoana fizica in defavoarea statului si cam atat . Avantajele trebuiesc explorate si folosite nicidecum ignorate si "mistocarite " . Succes la vanzare .

  • Like 3
  • De acord! 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

frumoasa masina dar foarte greu sa obtina pretul respectiv tinand cont ca masina se poate cumpara pe PJ sau finanta doar daca se adauga TVA peste suma respectiva iar la bugetul asta dai greu de cineva sa o cumpere ca si transfer de propeitate PF->PF

masina probabil a costat 95-97k~ TVA inclus de noua.

la o evaluare de genul, se scade din prima 19% TVA-ul pierdut. probabil a cerut o evaluare pentru trade-in si a primit un pret mult mai mic.

sunt ultima persoana car ar comenta pretul cuiva la o masina listata la vanzare, doar imi spun parerea si inteleg perfect ca pierderea lui este una mare dar pe viitor poate invata ceva din achizitia respectiva...

PS: eu ca sa beneficiez de parcare gratuita la seria 4 pe care l-am avut cu mild hybrid am scos de la primarie un tichet pe care l-am lipit in parbriz (in prezent, nu cred ca se mai elibereaza pentru mild hybrid) - eu l-am scos in 2022

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.