Jump to content

Recommended Posts

Live Europe, e destul de mare se face de pe stick.

Pe regiune, de exemplu eu am setat Romania, ar trebui sa se faca automat. Initial aveam harta 2020 si pe DE era 2023. Am schimbat pe Romania regiunea dar dupa 2-3 zile nu s-a descarcat nimic automat :). Asa ca am facut si eu manual, acum mna am 2023-4, ultima versiune pe toata Europa. Vedem la urmatoarea in 2024 daca se face automat pe Romania.

Cred ca tu ai la a ta si OTA software update  .... , mie mi-au instalat 07-2023 cand am fost la Bavaria.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Romulus said:

Eu nu am gasit cu * si XL decat PA4. Si mi s-a spus sa nu ma joc cat e masina in garantie, inca 2 ani.

Celelalte doua optiuni erau:

WhatsApp Image 2023-11-07 at 09.16.07_6760155e.jpgWhatsApp Image 2023-11-07 at 09.15.52_0951a525.jpg

As fi mers pe Pirelli doar pentru ca au B cu B la indici de aderenta... si e totusi o anvelopa conceptie mai noua 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Dar si zgomotul la rulare mai mare cu 2db. Si nu mi-a placut pirelli niciodata, am urat intotdeauna cu suna pe asfalt Pirelli. E ciudat asta cu marcile la anvelope. Fiecare are preferintele proprii.

Ultimele Pirelli de iarna care le-am avut, uruiau pe asfalt de zici ca aveam sub fund un tractor.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Romulus said:

Dar si zgomotul la rulare mai mare cu 2db. Si nu mi-a placut pirelli niciodata, am urat intotdeauna cu suna pe asfalt Pirelli. E ciudat asta cu marcile la anvelope. Fiecare are preferintele proprii.

Ultimele Pirelli de iarna care le-am avut, uruiau pe asfalt de zici ca aveam sub fund un tractor.

Pirelli sottozero 3 am eu chiar pe g30, fix destea xl cu steluta, nu huruie stai linistit. Ca anvelope de iarna sunt printre cele mai bune. Singurul dezavantaj ca se duc cam rpd. In rest sunt top. 

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sskkaa said:

Alpin 6 cu PILOT ALPIN 5 nu au nicio legatura, decat ca sunt facute de Michelin 🙂 

ok, nici n-am realizat ca 6 nu sunt "pilot". Care ar fi diferenta? Am avut si Alpin6 si sunt f bune.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Practic la Adaptive Suspension, pot seta suspensia pe doua moduri, SPORT sau COMFORT, prin variantele Individual. Dar daca merg in HYBRID sau BATTERY CONTROL sau ADAPTIVE, nu am nici un control.

Edited by Romulus
Adaptive Drive vs Adaptive Suspension
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, LYM said:

ok, nici n-am realizat ca 6 nu sunt "pilot". Care ar fi diferenta? Am avut si Alpin6 si sunt f bune.

Alpin 6 se vrea o versiune mai accesibila a anvelpelor, iar PILOT Alpin 5 se vrea un fel de gama mai premium.

Gen SKODA/VW si AUDI. Acelasi grup, dar calitativ diferite.

Eu am avut atat Alpin6 cat si PA5 si la cum conduc eu ( destul de alert ) nu m-au dezamagit niciunele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Romulus said:

Dar si zgomotul la rulare mai mare cu 2db. Si nu mi-a placut pirelli niciodata, am urat intotdeauna cu suna pe asfalt Pirelli. E ciudat asta cu marcile la anvelope. Fiecare are preferintele proprii.

Ultimele Pirelli de iarna care le-am avut, uruiau pe asfalt de zici ca aveam sub fund un tractor.

Sa vezi bridgestone blizzak 5 cum huruie de zici ca ai toti 4 rulmenții pana in 50 km/h. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Romulus said:

carpa de microfibra

https://www.pro-detailing.ro/laveta-microfibre-profesionala-curatare-sticla-si-inox-speckless-revision-300-gsm-35x35cm-3buc.html?gclid=Cj0KCQiAo7KqBhDhARIsAKhZ4uhpT3OYoWYqU_G0y5uqVGgTQICX5hj6BA1Mc1LDz6XairLyIPI1oHsaAkpIEALw_wcB

Eu folosesc asta sa sterg geamurile pe interior si oglinzile, nu ramane nici un fel de urma.

Edited by Itarachiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kuky said:

Pana la urma cum e fata de sedan, e mai zgomotoasa?

Eu nu am simtit absolut nici o diferenta sincer. Chiar mai silentioasa, probabil din cauza anvelopelor. Mai silentioasa decisiv decat 320d. Dar a si mers H&K intr-una ca nu m-am mai saturat ce bine suna.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, CosminEU said:

Nu e din masina, e din connected drive. 

image.thumb.png.6ee7657247fd08780094f9c3168e6371.png

regiunea se poate seta si din masina, dar o face masina automat cand treci dintr-o tara in alta, ca sa iti arete limitele de viteza din tara respectiva, si un mic info despre cum se conduce in tara respectiva , mi se pare misto. 

stie sa schimbe bordul din km in mile sau invers ,farurile, in functie de partea pe care se conduce

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.