Jump to content

Recommended Posts

16A daca-ti rezista priza, eu azi am incercat doar la 6A asa incetisor. Data urmatoare mai verific ce si cum. O incercare anterioara s-a soldat cu ceva de incarcarea s-a oprit si nu a mai vrut sa o reia incarcatorul sau masina si am lasat-o balta. Acum am limitat la minimum la 6A si mai vad data viitoare.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Romulus said:

16A daca-ti rezista priza, eu azi am incercat doar la 6A asa incetisor. Data urmatoare mai verific ce si cum. O incercare anterioara s-a soldat cu ceva de incarcarea s-a oprit si nu a mai vrut sa o reia incarcatorul sau masina si am lasat-o balta. Acum am limitat la minimum la 6A si mai vad data viitoare.

Eu am instalația de 9kw,ar trebui sa fie ok dacă o las toată noaptea.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romulus said:

16A daca-ti rezista priza, eu azi am incercat doar la 6A asa incetisor. Data urmatoare mai verific ce si cum. O incercare anterioara s-a soldat cu ceva de incarcarea s-a oprit si nu a mai vrut sa o reia incarcatorul sau masina si am lasat-o balta. Acum am limitat la minimum la 6A si mai vad data viitoare.

Daca folosesti prelungitorul ala din poza, ai grija sa nu fie infasurat pe tambur, ca se supraincinge si in caz extrem poate sa ia si foc. Si verifica sa tina puterea de care ai nevoie, ca majoritatea prelungitoarelor din comert sunt proaste.

1 hour ago, wolf20 said:

Eu am instalația de 9kw,ar trebui sa fie ok dacă o las toată noaptea.

Esti sigur ca ai priza de 220 care duce 9 KW? 🙂 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mgi said:

Daca folosesti prelungitorul ala din poza, ai grija sa nu fie infasurat pe tambur, ca se supraincinge si in caz extrem poate sa ia si foc. Si verifica sa tina puterea de care ai nevoie, ca majoritatea prelungitoarelor din comert sunt proaste.

Esti sigur ca ai priza de 220 care duce 9 KW? 🙂 

Habar n am ,nu ma pricep,că nu mai întrebam. 

Deci ar trebui o stație de încărcare, să fie ok cât de cât. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mgi said:

Daca folosesti prelungitorul ala din poza, ai grija sa nu fie infasurat pe tambur, ca se supraincinge si in caz extrem poate sa ia si foc. Si verifica sa tina puterea de care ai nevoie, ca majoritatea prelungitoarelor din comert sunt proaste.

Trebuie sa si verific, posibil sa se fi dus deja si de aia sa nu mai mearga.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Alex3245 said:

Eu cand o las noaptea ii ia cam 5 ore si 30 de min sa se incarce toata de la priza normala, capacitatea neta e 14.4kwh. Si ca sa fie si mai ok, imi puneam sa fie gata la 9-10 dimineata cand aveam treaba cu ea si cu preincalzire.

Asa ma gândeam și eu,la 12kw cam 6 ore de încărcare. 

Link to comment
Share on other sites

L-am verificat, merge, cel putin una din cele patru prize merge. Are un buton de reset pe mijloc, posibil o fuzibila resetabila?

3 minutes ago, Alex3245 said:

Încearcă să bagi direct în priză, eu nu mă risc cu prelungitoare.

Doar direct in priza este acum. Acum ceva zile, mi-a fost lene sa bag masina in garaj si am incercat prin prelungitor.

Aparent este o protectie termica resetabila. Dar acum functioneaza. 

Dedeman Derulator cablu electric Hepol, 4 prize, 25 m, 3 x 1.5 mmp, contact de protectie - Dedicat planurilor tale

mw8jSFk.png

Putere maxima rulat, 0,5 kW, Putere maxima derulat, 1,5 kW.

Asta inseamna derulat ca suporta pentru 235 V, cam 6,3A.

Link to comment
Share on other sites

Eu cu ala de 220v am prajit cateva prize deci mare atentie la priza din perete.Daca masina simte ca,curentul de la priza nu e indeajuns intra in protectie.Daca curentul e ok dar priza e de slaba calitate o topeste.Legat de prelungitor scrie clar in manualul incarcatorului sa nu fie folosit cu prelungitor.Si Da,masina nu se incarca decat cand e incuiata.

Eu pe langa chargerul clasic mai am si unul trifazic (merge si la 220v) in urmatoarea configuratie:

https://www.bavauto.ro/61905a13819?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAsIGrBhAAEiwAEzMlC_8D0j9RaA7o2nx4BZWHuMPMZFOAPJFo8sL35ic-9bj_W_IWIqk6-xoCSnUQAvD_BwE

plus adaptorul pentru priza trifazica la 16A

https://www.bavauto.ro/61905a138d7?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAsIGrBhAAEiwAEzMlCzf-ULnyCspWGhRvHbIG1IxZdARe3uPOmsCGMZ4IoDKFymu12Vub7RoC9eMQAvD_BwE

dar cel mai bine verificati daca sunt compatibile cu masina voastra.

Edited by tzucul
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CosminEU said:

Sunt pe ventil, sa aiba grija cand schimba cauciucul si e ok, nici nu ar trebui sa il atinga, sau ii muta pe alta janta?

Am cumparat anvelope si le montez pe aceleasi jante. Am explicat care e planul. O sa trec in viitor pe vara la 19" daca reusesc.

Mi-au oferit jante pe 18" cu set complet. Dar nu mi-au placut cum aratau jantele desi ca pret erau ok.

gapksrS.jpg

Goodyear Ultra Grip Performance 8 245/40 R18

 

RzkRrAO.png

Asa ca am ales astea:

P9AVV95.jpg

care mi-au ajuns joi (ieri), dar din pacate nu le pot monta decat luni. Asa ca am pus masina in garaj si vedem cum o duc luni la incaltat.

PtXoH1E.png

Link to comment
Share on other sites

Prelungitorul ala e prost, iti trebuie unul de minimum 2.5mmp ca sa fii sigur. Nu te uita la siguranta, daca s-a prajit ceva e pe cablu. Daca suporta max 500W incolacit si tu ai tras cu 1.3 KW (cat e minimum la 6A cat trage masina), nu prea e bine.

Si din nou - niciodata cu prelungitorul incolacit!

Senzorii de roti arata cam asa: 

https://www.amazon.com/36106856209-433MHz-Pressure-Monitoring-Compatible/dp/B088DQ2J3J/ref=sr_1_4?keywords=bmw%2Btire%2Bpressure%2Bsensor&qid=1700837858&sr=8-4&th=1

(nu e asta modelul exact, dar ca sa-ti faci o idee).

Cei de la vulcanizarile mai spalate stiu si nu dau in ei. Mai ales ca se vede de afara, ca e corpul valvei din metal si nu din cauciuc. Daca te duci la nea' gigi cu levierul..well..

 

 

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Poate te grabeai si n-ai gasit programare la dealer decat peste o luna 🙂

Si eu m-am dus anul asta la altii decat la cei la care merg de obicei, pentru ca am asteptat pana saptamana trecuta si era foarte aglomerat peste tot. Nu m-am dus chiar la nea' gigi, dar la unii mai de cartier (cu review-uri bune pe google 😉 )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.