Jump to content

BMW X3 G01 30i - downshift in timpul franarii


goangaus

Recommended Posts

Pentru ce vrei sa dai in judecat un dealer? Ca nu prea inteleg. Ai cumparat o masina care are probleme acum?

Acum am citit, spui ca iti retrogadeaza cam violent. Acum depinde daca e prea violent cu soc sau e normal, perceptiile oamenilor sunt diferite, trebuie sa mergi neaparat cu 1-2 masini asemanatoare sau chiar la fel.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

O sa mai merg încă o data în reprezentanta, am programare în câteva zile dar nu îmi pun mari sperante, am mai fost de doua ori și nu fac nimic, doar scanează de erori și spun ca nu au ce face dacă nu sunt erori. 

Am confirmarea în cazul acelei mașini din state ca nu sunt raportate erori și acolo s-au facut tot felul de teste, s-a verificat nivelul de ulei din cutie, s-a dezactivat cutia de transfer pentru test fără, s-a înlocuit uleiul in cutie si s-a trimis la analiza cel existent. Se pot face multe dar aici se ascund după proceduri interne care pentru mine nu au nici o valoare.

Link to comment
Share on other sites

VIN-ul tău l-ai scanat de curiozitate?

să vezi ce comentarii au fost puse de reprezentante. 
Se vede că ai mai fost odată cu aceeași problemă; văd cu ce a fost închisă de service și ei fac la fel. 
Fără să rămână câteva zile la ei să testeze și chiar a ă observe ceva; chiar și atunci să nu zică că nu e nimic. 

Edited by CosminEU
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, goangaus said:

Am programare la a treia reprezentanta, poate e cu noroc...

Conteaza foarte mult reprezentata, eu am avut ceva greieri in masina si cei din Iasi ma tot plimbau aiurea, la ei niciodata nu se reproducea sau de astea, apoi am mers la altii si dupa ce au demontat si antifonat mai multe piese am scapat de greier, dar am mers de vreo 3 ori 😄. Dar daca vezi ca nu fac nimic adreseaza-te direct BMW group si daca nici astia, apoi la judecata 😄

Am uitat sa mentionez nu era reprezentata BMW.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CosminEU said:

VIN-ul tău l-ai scanat de curiozitate?

să vezi ce comentarii au fost puse de reprezentante. 
Se vede că ai mai fost odată cu aceeași problemă; văd cu ce a fost închisă de service și ei fac la fel. 
Fără să rămână câteva zile la ei să testeze și chiar a ă observe ceva; chiar și atunci să nu zică că nu e nimic. 

M-ai făcut curios si am descarcat și pentru masina mea, nu apare absolut nimic despre problema asta.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e sa ceri o opinie/constatare si la un service care se ocupa doar de cutii, AUTOMATICO sau ceva de genul... vezi ce zic si ei si de la ce ar putea fi, daca isi pot da seama fara sa demonteze cutia, poate au mai avut situatii similare si la alte masini, cutia ZF fiind pusa pe multe modele.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Da, am și asta în plan, am zis sa mai încerc încă o data în reprezentanta și sa le arat ce verificari s-au facut la cazul similar din state, sa vedem daca sunt dispuși sa colaboreze. Ma lovesc de "asa fac toate" dar nu este un răspuns pe care il pot accepta, sa-mi arate unde este documentata chestia asta și o pot accepta. Dar la mașinile pe care eu le-am condus nu am simțit asa comportament, drept dovada ca și voi va mirați. Spun ca asa fac toate dar nu au o masina pe care sa demonstreze.

Problema este ca la Automatico nu prea au ce sa faca fără sa desfacă cutia, măcar un nivel de ulei sa verifice, ceea ce nu știu daca e ok pentru garantie.

Chestia asta este oricum abuziva, adică ei nu vor sa facă nici un fel de verificare la cutie dar dacă ma duc în alta parte pierd garantia. O sa întreb și la Anpc sa vad ei ce părere au, dar înainte de asta am nevoie de ceva scris de la reprezentanta.

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Revin cu ceva update-uri, între timp am facut update de soft la ultima versiune 03 2024 și parca acele downshifturi s-au mai domolit un pic dar tot acolo sunt. În reprezentanta nu au gasit nimic în neregula, doar au resetat adaptarile transmisiei. Aici este alt semn de intrebare, noile valori la cateva săptămâni după reset sunt mult mai mari decât cele dinainte de resetare, încă în limitele acceptate de producator, dar o fi normal?

De fapt am ajuns la concluzia ca acele downshifturi nu sunt downshifturi... am conectat Bimmerlink și am afișat în timp real treapta de viteza curentă, și dacă Bimmerlink o funcționa corect îmi arata in trafic ca face downshift din 3 în 2 și abea după apărea acea senzatie de frana de motor, când eram deja în treapta 2.

Surpriza vine de la faptul ca se pare, sper sa nu ma înșel, încă testez, ca dacă dezactivez sistemul auto start stop acea senzatie de decelerare pe franare dispare.... peste tot pe net toți recomanda dezactivarea acestei funcții dar eu îmi imaginam ca are legătură doar cu oprirea motorului la oprirea pe loc, nu stiu daca alte sisteme pregătesc cumva motorul si transmisia pentru aceasta oprire. Eu am avut start stop și pe masina anterioara și sunt obișnuit, nu ma deranjează, am zis sa-l folosesc în continuare. De câteva zile merg fără ASS și pare ca lucrurile sunt mult mai ok, pana acum. Am mai testat funcția ASS off înainte de update-ul de soft și resetarea adaptarilor dar problema nu dispărea.

Ce părere aveți, ați mai auzit ca ASS sa influențeze motorul/transmisia în felul asta, înainte de oprirea motorului?

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

Eu am activat functia de memorie la start stop, doar cand pun in eco se activeaza automat atat, in rest o tin oprita.

Daca te-ai obisnuit e bine, pt mine e super enervant.

Dar daca asta e rezolvarea, solutia e si mai simpla, opresti de tot start/stop 🙂

La noua versiune curios, mai sunt probleme de conectivitate? - la mine mai da rateuri carplay daca folosesti. Si de multe ori se conectaza dar nu si Media, adica nu pot schimba de exemplu melodiile cu next de pe volan. 

Link to comment
Share on other sites

Eu am Android, nu stiu cum merge Carplay, mai da și la mine rateuri din camd în când dar cred ca e de la telefon mai mult, am avut câteva zile la rand când nu m-am putut conecta deloc la Android Auto, apoi si-a revenit, probabil a venit vreun update. Dar asta era înainte de ultimul update.

Back to ASS 🤣

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.