Jump to content

Ce marca de pneuri preferati pentru BMW-ul vostru?


Romulus

Ce marca de pneuri preferati pentru BMW-ul vostru?  

49 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

On 10/28/2023 at 8:24 AM, mgi said:

N-am preferințe, în general iau ce e pe locul 1-2 în momentul ala în teste. Nu mai iau nicodata continental totuși, pentru ca am luat 4 bucăți de sportcontact 5 exact când au apărut și într-un an le-am spart pe toate. Cu nicio alta marca n-am pățit asa ceva. 

cred ca sport contact 5 am avut si eu. era primavara lui 2015, fiind ultima generatie de sport contact de la acel moment..probabil 5

 

225/45r17, dupa prima mie de km la o groapa oarecare, cu sute  de gropi similare luate anterior cu alte anvelope, un continental a facut o galma. la alte cateva mii de km, am luat o groapa si culmea, nu a cedat anvelopa fata ci cea spate.

a fost pt ultima data in viata mea in care am luat Continental. Gratis accept, insa nu si pe 100 lei pt anvelopa.

am luat cu primacy 3, 245/40R19,  groapa in care eram ferm convins ca vor crapa ambele de pe acea parte. ma asteptam sa se aprinda senzorul instant, am tras pe dreapta, am inspectat si totul perfect.

cu masinile mai de doamne ajuta am avut michelin mereu ca anvelopa cumparata de mine si f des bridgestone ca prima echipare.

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, enders said:

Aia nu este galma si nici defect de fabricatie, acolo se imbina cauciucul, la foarte multe anvelope se poate observa asta, la unele este mai proeminent, la altele mai putin. 
Mergi linistit ca anvelopa nu are nici o problema. 

Lucrez in domeniul auto si iti spun ca ma lovesc mereu de astfel de probleme. 
Iti pot face maine cateva poze cu anvelope de renume unde se poate observa inbinarea(Conti,dunlop, Gy, etc)

Btw, lot nou Michelin.

99FD14C0-1F66-430F-9B3A-775F899C6C2B.jpeg

IMG_9524.jpeg

Tocmai ce am comandat crossclimate 2 sper sa nu fie China, ce e drept DOT 2022 :))

Link to comment
Share on other sites

Au fost ceva mai ieftine la mine 2968 la anvelope.ro sa vedem cat o sa fie montajul . Mai am de pus pe urs acolo e rasul de pe lume, nu exista all season si multumita dimensiunii paranormale 205/55/15 nu am prea multe alternative din cele cunoscute am Goodyear/Continental pe la 700 si ceva lei bucata apoi Yokohama pe la 500 lei, mai jos sunt Kumho , Nexen pe la 400  toate gume de vara. All season erau ceva Maxxis la un moment dat pe la 600 lei bucata, pana la urma o sa fiu nevoit sa iau un set de table pe 14 pentru iarna .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Beam We said:

Că tot povesteam de echipări făcute de Nexen

Ar fi o veste excelenta ca BMW sa fi ales Nexen gratie performatelor sale in comparatie cu alte modele de anvelope. Totusi, in lumina testelor de mai jos, in care Nexen s-a clasat in a doua jumatate a plutonului la practic orice categorie de performanta, ma tem ca motivul din spatele deciziei BMW a fost cu totul altul: Nexen este cea mai ieftina anvelopa, dintre toate marcile care au un nume cat de cat cunoscut pe piata. Sper ca viitorul apropiat sa nu ne ofere o stire similara privind un parteneriat Linglong - BMW...

https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Sport-Auto-UHP-Tyre-Test.htm

https://www.tyrereviews.com/Article/2023-AutoBild-UHP-Summer-Tyre-Test.htm

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FiveThreeFive said:

Ar fi o veste excelenta ca BMW sa fi ales Nexen gratie performatelor sale in comparatie cu alte modele de anvelope. Totusi, in lumina testelor de mai jos, in care Nexen s-a clasat in a doua jumatate a plutonului la practic orice categorie de performanta, ma tem ca motivul din spatele deciziei BMW a fost cu totul altul: Nexen este cea mai ieftina anvelopa, dintre toate marcile care au un nume cat de cat cunoscut pe piata. Sper ca viitorul apropiat sa nu ne ofere o stire similara privind un parteneriat Linglong - BMW...

https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Sport-Auto-UHP-Tyre-Test.htm

https://www.tyrereviews.com/Article/2023-AutoBild-UHP-Summer-Tyre-Test.htm

Nu cunosc motivele pentru această alegere făcută de BMW, cert este că e o realitate. Experiența personală avută cu Nexen e una foarte bună.

Link to comment
Share on other sites

Raportat la stilul meu de condus, nu am sesizat neajunsuri/minusuri față de alte mărci premium avute în trecut,asta voiam să zic. Frânează bine pe uscat și ploaie, confortabile, uzură ok raportat la km parcurși,zgomot redus la rulare (inclusiv la cele de vară care sunt 245/275),nu au dovedit sensibilitate la șocuri/fără gâlme.

 

Link to comment
Share on other sites

Bmw tot coboara standardul la anvelope.

In martie 2008 am primit Potenza RE050A care era anvelopa forta la vremea aia. Audi A4, 17 inch.

Am primit Hankook pe G30 in martie 2017 pe 18 inch.

In martie 2021 am primit pe A6 Turanza 005 si eram suparat. Puteam intelege la 18-19 inch (A6 nu are de 17) anvelopa mai de saraci iar la 20 si 21 ceva UHP

Se pare ca se poate si mai rau cu Nexen.

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Eu acum pentru iarna am luat 3x BRIDGESTONE blizzak LM-001 225/55 R18 AO XL 102V, din cauza ca cei de la casco mi-au schimbat doar un cauciuc :)). Si pe vara tot bridgestone am doar ca sunt 245 R19, cu astea au venit masina nu am simtit ceva naspa cu ele pana acum. Din experienta voastra sunt slabe cele de la bridgestone ?

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Alex3245 said:

Eu acum pentru iarna am luat 3x BRIDGESTONE blizzak LM-001 225/55 R18 AO XL 102V, din cauza ca cei de la casco mi-au schimbat doar un cauciuc :)). Si pe vara tot bridgestone am doar ca sunt 245 R19, cu astea au venit masina nu am simtit ceva naspa cu ele pana acum. Din experienta voastra sunt slabe cele de la bridgestone ?

Sunt top, cum sa fie slabe:)).

Bridgestone e cel mai mare producator de anvelope din lume. Blizzak lm001 sunt bune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.