Jump to content

Achizitie BMW X3


AndreiS98

Recommended Posts

Interesanta discuția, eu nu ma mai apropii de hybrid, mai ales ala simplu făra plug inn, am avut Lexus NX 300h nou si dupa 2 ani am renunțat. Consumul nu a scazut niciodata sub 11/100 iar autonomia electric 4 km . Intotdeauna am avut impresia la masina aia ca daca mai insist cu talpa ies pistoanele la defilare pe capota. Parerea mea ca asteptarile de autonomie f mare trebuiesc oarecum limitate pe undeva la 60-70% din ceea ce spune producatorul (cu indulgenta).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

30e mi se pare foarte ok pentru oraș, doar ca pentru o masina asa mare sa ai portbagaj de 450l mi se pare nepractic.

Am vrut și eu sa iau 30e dar am luat 30i strict pentru portbagaj, care nici la 550l nu mi se pare suficient.

30i consuma mai mult decât decent la drum lung, am scos 7.8 consum mediu pana in Grecia mers fara menajamente, dar în oraș 100% am in jur de 14, ce-i drept am majoritatea numai drumuri scurte, abea se încălzește motorul.

  • Like 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce ai avea nevoie sa chinui in aglomeratia din Cluj o masina de peste 2 tone ce nu e tocmai mica la dimensiuni exterioare. Poate doar daca sa zicem plecati 4 persoane in fiecare dimineata altfel, ceva mic full electric cu un range de 100km ar fi mai mult decat decent. Fara Spring desigur :)) . Iar pt drumuri lungi merge cu X3 cu 3.0D , ai 1000km autonomie fara probleme. Chiar voiam sa deschid si eu un topic legat de autonomia si fiabilitatea unui X3, X5 hibrid, benzina insa daca spuneti ca are asa mare consumul la drum lung ...ma las pagubas si mai adun bani pentru un x3 3.0d "hibrid". Hmm..parca era cineva pe aici cu un X3 M40d sau am vazut rau ?

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai aia e ideea, ca daca mergi electric nu chinui nimic 🙂

M-am gandit si eu la varianta cu 2 masini. Dar o masina ok electrica mica si la bani decenti nu exista. Singura optiune e un i3 sh la cca 20k euro, dar mie nu-mi place i3 nici de frica. Restul ori sunt porcarii gen spring/vw eup, ori costa 40k euro.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut!

Doresc sa achizitionez un BMW X3/2019/25d/231cp/xDrive printr-o firma de licitatii. M-ar interesa parerile voastre despre acest SUV si eventual probleme care pot aparea ulterior.

Multumesc!

Edited by FanBMW76
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.