Jump to content

e 36 e buna ca si morcov?


bodo

Recommended Posts

am si eu o intrebare pentru alde guru in bmw, a nu se citi cu ironie

pentru mine cel mai frumos serie 3 este asta E36. nu stiu de ce la e 46 au borfait triplele...ma cam seaca, sa nu mai vorbim de asta nou....bleah...se indreapta bmw spre mazda sau/si hiundai sau ce...???

anyway ce ziceti e bun ca si vis adica e bun ca si motivatie ?!

eu o sa am mult de muncit pentru o masina ca asta, si o sa o am, fie ca sunt absurd sau nu dar e una din pasiunile mele.... la fel a fost si pentru voi? v-ati dorit masina cu durere cu pasiune dusa la paroxism?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca cineva mi-ar cere parerea (din pacate, nu mi-o cere nimeni), din punct de vedere al design-ului, cele mai reusite modele BMW, deci care cred eu ca ar trebui sa se produca in prezent, ar fi urmatoarele (pe serii):

- Seria 3: E36

- Seria 5: E39 (greu de ales intre E39 si E34, dar parca E39 este ceva mai cool);

- Seria 6: E24

- Seria 7: E38

- Seria 8: E31

 

Nu stiu daca ati observat, platformele BMW care au codul de caroserie de forma "E3x" sunt super reusite: E30, E31, E32, E34. E36. E38. E39. Cele dinainte, au farmecul lor, respecta trasaturile clasice BMW, dar nu exceleaza toate. Cu o exceptie notabila: E24.

Cele care au urmat - dezastru (repet, dupa gusturile mele).

 

Ma credeti ca, daca astazi ar trebui sa cumpar, din banii personali, un model BMW din productia curenta, (in ideea ca as avea fonduri suficiente si as vrea sa fac asta cu ei) - practic nu mi-ar placea nimic, dpdv design?

Link to comment
Share on other sites

mai sa fiu... deci am a avut dreptate...e intr-adevar o masina bine desenata...cred ca de aia e si greu sa o mutilezi cu spoilere sau eleroane

am gasit una in franta, din 95 cu motor de 1.6 abs si full electric, omu vrea pe ea 3800...are vreo 70kkm...e bun pretu asta, ca nu sunt inca acomodat cu preturile la masini,

si inca o treaba din ce an se poate inmatricula si ce platesti la vama

Link to comment
Share on other sites

mai intai explica faza cu morcovu :blink:

 

315 ce e asa suspect pt o pisica de 1.6 in franta??? e chiar mult

 

anyway internetul ajunge prin locuri nebanuite

 

daca vrei bmw eftin si rapid iti dau eu un ursulet 325... cu 316 poti avea surpriza sa te faca o nova la semafor

Link to comment
Share on other sites

....daca asa ii primiti voi pe cei noi pe site atunci prefer sa ma lipsesc...ma gandeam ca am ceva de invatat de la voi in legatura cu bmw, daca nu, greseala mea...

@others

o sa va explic faza cu morcovu, desi cred ca e inutil, vazand atitudinea asta ostila de pe aici, probabil ati lipsit de la orele de literatura in liceu, cand se preda umorul si ironia, no worries, va fac eu up date, undeva pe la orele alea era vorba de o fabula in care un catar avea nevoie de un stimul exterior, si nu ma refer la cafteala, pentru a se deplasa....si stimulul ala era un morcov atarnat in fata sa...astfel putea sa mearga pana in panzele albe...

sa nu incepeti cu comentarii cretine, poate am exagerat eu cu titlul topicului, eh ma astept la reactii inteligente....gresesc forumul?

 

on topic

deci e mult pentru un 316 3800de eur??? as putea gasi in pana in 4500 un 318 sau poate un 320, de undeva de prin 95-97,nu ma intereseaza frustrarile celor cu nova, pe aici nu prea vad nove... cine are o idee coerenta de preturi as vrea si eu o informatie atat

Link to comment
Share on other sites

mah... sa nu ne intelegi gresit dar toata lumea stie ca iti trebuie euro 3 ca sa inscrii o masina si cu aproximatie asta inseamna masini dupa 2000

 

acum nu conteaza numai cum arata masina.. cum mai spunea cineva ..pasiunea pentru bmw se naste de la motoarele M si tractiunea spate.

 

e36 iti gasesti intre 4 si 5 mii de euro inscris si in stare relativ buna. alege un motor in 6 si nu vei regreta niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Da, e buna ca si morcov. Numai sa ajungi la el. (cat mai repede, iti urez eu)

Eu am E36, 318i.. poate prea putin dupa parerea multora (putin dpdv al motorului, putere, liniute, nove, supernove, si alte comete). Dar cate liniute crezi ca fac pe luna? Sau cerculete. Mda, recunosc, un drift mic pe zi lucratoare cand ma duc la birou. :blink: (daca asa e intersectia, eu ce sa fac :) )

Probabil ca am dat muuult pe ea (iarasi, dupa parerea unora). Dar eu prefer sa am ceva ce merita banii pe care ii dau, decat sa ma bucur de un chilipir.

Dupa parerea mea, e o masina pe care dai relativ putini bani pentru ceea ce primesti. Si in care, cu o investitie de aproximativ 1.5 valoarea initiala a masinii, o poti transforma intr-un drog de care nu o sa mai scapi. Dar asta cu timpul.. vezi ca si pe aici sunt cateva E36 in care s-au investit inexplicabil (iarasi, dupa parerea unora) de multi bani. Dar rezultatul merita toti banii. Parerea mea.

Deci, eu zic sa ramai la caroseria E36. In functie de nevoile tale viitoare, poti sa-ti stabilesti modelul: 4usi, compact, coupe, cabrio. Eu am luat 4 usi, dar mi-ar place un coupe.

Iar motorul.... dupa posibilitati. Oricum la BMW, motorul este piesa de schimb, poti sa-l schimbi cand o sa stai mai bine cu finantele. Cel putin eu asa gandesc... ca la un moment dat, o sa-l schimb cu unul mai performant. Pana atunci... incerc sa investesc in confort/utilitate/imagine, sau sa pastrez ceea ce are masina.

De curand am primit vestea/oferta de a-mi cumpara un E39/2001,525TDS, M5 Full pack. Dar nu-mi vine sa dau de 3ori pe o alta masina care parca nu reprezinta de 3 ori pisica care o am acum. De diferenta de bani, fac E36-ele asta sa-i dea clasa la E39 respectiv din orice punct de vedere. Mda, e alta clasa, mai mare, mai eleganta, mai.. (dar nu am nevoie de asa ceva).

Anyway.. daca iti vei lua E36, la mine gasesti resurse pt. Do It Yourself.

post-432-1122809701_thumb.jpg

Edited by Darren
Link to comment
Share on other sites

darren raspunsul tau e ceea ce cautam eu... sa o stapanesti sanatos, si nu renunt la E36 orice ar fi, am si eu prieteni care imi spun ca sunt diliman ca vreau sa investesc prea multi bani intr-o masina, si ca o sa ma rupa la consum si la mai stiu eu ce....nu sunt naiv, stiu ca implica niste costuri de intretinere nu chiar mici, dar decat sa visez la vreo japoneza care e mai ieftina, sau la vreun ford, opel golf, brava, prefer sa am in cap bmw, care pentru mine este acolo la suflet... probabil alta masina m-ar costa mai putin, dar pasiunea pentru ceva nu are unitate de masura, si cei care critica sau compara, din punctul de vedere al satisfactiei pe care ti-o da o masina, sunt falsi si tristi, nu stiu si nu vor sti niciodata ce inseamna bmw sau orice altceva ce te face sa vibrezi sa intorci capul pe strada, sa te holbezi in parcare pe net sau la bimeru vreunui amic...
Link to comment
Share on other sites

....daca asa ii primiti voi pe cei noi pe site atunci prefer sa ma lipsesc...ma gandeam ca am ceva de invatat de la voi in legatura cu bmw, daca nu, greseala mea...

@others

o sa va explic faza cu morcovu, desi cred ca e inutil, vazand atitudinea asta ostila de pe aici, probabil ati lipsit de la orele de literatura in liceu, sa nu incepeti cu comentarii cretine, poate am exagerat eu cu titlul topicului, eh ma astept la reactii inteligente....gresesc forumul?

 

poate un 320, de undeva de prin 95-97,nu ma intereseaza frustrarile celor cu nova, pe aici nu prea vad nove...

 

 

 

Depinde ce intelegi prin" comentarii cretine" :) .Aici fiecare are dreptul sa isi spuna parerea(nu inseamna ca sunt frustrati sau cretini :) )

In limita bunului simt.Asta este restrictia .Sa fii civilizat!

 

Cat despre cine a lipsit la ora de literatura, nu esti in masura sa judeci asta!

Nu este treaba ta!

Vrei sa fii tratat cu respect ,poarta-te ca atare!

 

Daca te consideri prea inteligent sa asculti si alte pareri, ai gresit forumul!

Daca nu ,bine ai venit!

 

 

:blink:

 

 

PS

 

Te astepti la reactii inteligente? La asa intrebare ,asa raspuns :)

Nu cred ca BMW se indreapta spre hiundai!(asta e parerea mea :) )

Link to comment
Share on other sites

well bavaria, fiind nou pe forum, nu am cum sa stiu cand e caterinca si cand se raspunde serios,pentru ca nu va cunosc inca, dar m-am simtit putin lezat cand m-a intrebat careva de pe aici daca vin de pe camp cu vorbele astea...

stiu ca sunt cretini si frustrati peste tot, nu trebuie sa negi asta, nu am aratat cu degetul, pur si simplu am subliniat treaba asta, daca e careva prea sensibil si nu poate sa accepte adevarul, ghinion...

like u said, daca fiecare are dreptul sa isi spuna parerea, asta am facut si eu, nu am judecat, cred ca ai citit putin superficial postul meu....

si ma consider destul de inteligent sa accept o critica bine argumentata, dar daca incepi cu nu e treaba ta si cu alte ingamfari de astea atunci cred ca am gresit forumul

Link to comment
Share on other sites

like u said, daca fiecare are dreptul sa isi spuna parerea, asta am facut si eu

35791[/snapback]

Nu trebuie sa te superi, pe toate forumurile gasesti si persoane care sa-ti amarasca ziua printr-un post nefericit. Tinand cont ca sunt de la 16ani in sus, membrii pe acest forum, cred ca-ti dai seama ca exista mari sanse sa primesti un raspuns la 'misto' sau pe langa, insa e pacat sa cataloghezi un forum pt cateva raspunsuri ranchiunoase.

Iti doresc sa ajungi la morcov cat mai curand.

 

ps...oricum nu scapi de ironii, gandestete doar cine ajunge la morcov, la personajul din fabula ma refer.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salut Bodo mie imi place mult de tot modelul ''Ursulet'' cel cu 2 usi e bengos si sper ca luna asta daca nu la inceputul luni septembrie sa intru in posesia uni model ca acesta,m-am saturat se solenza alor mei nu o mai suport vreau o masina sa exprime personalitate masculina cateodata ma uit seara pe balcon si ma uit la locul de parcare unde vreu sa al parchez si cum ''le-a-si rupe dintii'' celor cu solenza si logan si ma gandesc cum pe la 11 plec seara cu el pe ''traseu'',e misto si asta care a-ti place tie dar eu am o obsesie pt. acesta masina ''ursulet'',salut. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.