Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Eu am 318d de aproape un an si sunt f multumit de el... nu am avut absolut nici o problema si am luat masina la 140.000 km. Eu am facut peste 30.000 km cu el fara probleme.

188785[/snapback]

 

 

cat consuma 318d dar 320d? ma intereseaza un consum real de la posesori daca se poate. extern si in oras.

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

cat consuma 318d dar 320d? ma intereseaza un consum real de la posesori daca se poate. extern si in oras.

 

multumesc

188791[/snapback]

Chiar conteaza? Oricum e vorba de o diferenta intre ele foare mica....

Daca vrei sa ai BMW, consumul conteaza mai putin fata de satisfactiile obtinute, parerea mea... :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Chiar conteaza? Oricum e vorba de o diferenta intre ele foare mica....

Daca vrei sa ai BMW, consumul conteaza mai putin fata de satisfactiile obtinute, parerea mea... :)  :)  :)

188795[/snapback]

 

 

asa este dar eu vreau o masina de drumuri lungi.. multe si in afara tarii deci e un aspect destul de important.. si vreau sa stiu totusi la ce sa ma astept :blink:

Link to comment
Share on other sites

asa este dar eu vreau o masina de drumuri lungi.. multe si in afara tarii deci e un aspect destul de important.. si vreau sa stiu totusi la ce sa ma astept :blink:

188797[/snapback]

 

 

:)

Atunci ia-ti peugeot 307 1.4 HDi daca vrei consum mic. Nu iei BMW sa mergi cu 4% si sa te gandesti DOAR la consum !

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Atunci ia-ti peugeot 307 1.4 HDi daca vrei consum mic. Nu iei BMW sa mergi cu 4% si sa te gandesti DOAR la consum !

188801[/snapback]

 

mda ...se pare ca am fost inteles gresit.... eu am intrebat un consum real pt ca vreau sa stiu la ce sa ma astept... nu ca asta ar fi un criteriu dupa care imi aleg masina. si nu ma gandesc "DOAR" la consum, ci "SI" la consum. In primul rand ma gandesc la fiabilitate si tocmai de aceea m-a interesat comparatia. stiam de la ford de exemplu ca motorul tddi e mai fiabil si mai ieftin la piese decat tdci-ul.

si ma intrebam daca accelasi lucru este valabil si la bmw

Link to comment
Share on other sites

318d(116cp) si 320d(150 cp) au acelasi motor. Nu te gandi ca 318d are motor de 1800 cmc. E tot motorul de 2000, doar ca are alta turbina etc...

Si diferenta de consum chiar nu e vizibila, de exemplu, la seria 5, 520d (136cp) se spune ca ar consuma mai mult decat 525d (163cp)

Edited by alex5aru
Link to comment
Share on other sites

mda ...se pare ca am fost inteles gresit.... eu am intrebat un consum real pt ca vreau sa stiu la ce sa ma astept...  nu ca asta ar fi un criteriu dupa care imi aleg masina. si nu ma gandesc "DOAR" la consum, ci "SI" la consum. In primul rand ma gandesc la fiabilitate si tocmai de aceea m-a interesat comparatia. stiam de la ford de exemplu ca motorul tddi e mai fiabil si mai ieftin la piese decat tdci-ul.

si ma intrebam daca accelasi lucru este valabil si la bmw

188808[/snapback]

 

NU-i nici o diferenta la piese.

Iar la consum 318d 116 cp consuma in oras 7-10 litri, 320d 136 cp consuma in oras 7-10 litri, 320d 150cp in oras 7.5-11 litri, iar afara la fel consuma toate depinde cum mergi cu ea. La mers normal asta inseamna pana in 140 km/h consumul este de 6-6.5 litri.

Sper ca acuma te-ai convins pe care o alegi.

Link to comment
Share on other sites

NU-i nici o diferenta la piese.

Iar la consum 318d 116 cp consuma in oras 7-10 litri, 320d 136 cp consuma in oras 7-10 litri, 320d 150cp in oras 7.5-11 litri, iar afara la fel consuma toate depinde cum mergi cu ea. La mers normal asta inseamna pana in 140 km/h consumul este de 6-6.5 litri.

Sper ca acuma te-ai convins pe care o alegi.

188811[/snapback]

OK MERCI :blink:

Link to comment
Share on other sites

cat consuma 318d dar 320d? ma intereseaza un consum real de la posesori daca se poate. extern si in oras.

 

multumesc

188791[/snapback]

 

 

Eu am venit din SM pana in CJ cu consum mediu de 4.8, am mers din SM pana in B cu consum de 5.2, dar am mers lejer pana in 120-130. Eu nu conduc asa de obicei...eram cu parintii. La felul meu de condus, adica schimb la 3000rpm sau mai mult am un consum de aprox 7.

Link to comment
Share on other sites

Mai repede gandeste-te la alt aspect.... exista posibilitatea ca cel de 150 cp sa fi fost ales tocmai pt putere mai mare fata decat 318d si in consecinta sa fi fost 'forjat'....exista si acest "risc".

Dealtfel vezi ca parte din replay-uri fac referire la "viteza de reactie" a 320-ului de 150cp fata de "lenesul" 318d....mie nu mi se pare extraordinara diferenta 320D(150cp) 9,2" 0-100km/h si 318D(115cp) 10,7" 0-100km/h

La drum "intins" (pe afara, nu in Romania) o viteza de 150km/h este la fel de "normala" pt ambele modele, nu simti dif de putere 320D Vmax 215km/h iar 318D Vmax 204km/h......iar in majoritatea cazurilor nu puterea face diferenta ci cuplul motor.

Ar mai fi varianta (pe care eu nu o agreez) de a "dopa" motorul de 318(tunning de la 115 la ~145cp) in cazul in care ai cumparat acest model si vrei sa-l faci mai puternic....multi au facut acest lucru si zic ei, sunt multumiti (nu stim "parerea" motorului in cauza)

Nu-ti face probleme cu consumul, fiul meu merge sportiv(nu agresiv) si are un consum mediu de aprox. 7,5-7,8% (75% oras cu 25% afara) la un 318D(2002).....un Pasat, Audi A4, Octavia, Superb etc tot acolo "bat" cu consumul (sau cel putin asta este experienta mea cu aceste modele).

Bafta si sa ne zici ce ai hotarat

Edited by Edgji
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

In primul rand doresc sa va salut pe toti, tinand cont ca e primul meu post.

 

Dupa 2 ani de passat tdi, satul de tzaca paca de pompa duza, satul de lipsa de performante(115 cp), satul de priviri aruncate la semafor dupa bavareze, am hotarat sa imi implinesc visul: bmw .

tin sa mentionez ca prima mea masina la 18 ani a fost un ursulet 1.8 i 115cp . de atunci tot am ales dupa buget si nu cu inima.

masina pe care vreau sa o achizitionez e seria 3 , model 2002 (face lift), cel mai probabil din germania. aspectul asupra caruia nu sunt hotarat e motorizarea. pe hartie performantele dinamice sunt apropiate.

320i_ Av: senzatia de benzinar, motor care presupun ca suporta mai bine mersul energic(ca sa nu zic blana), 6 cilindri de bmw.

_ Dezav: capacitatea de peste 2000(2170 mi se pare), deci costuri mai ridicate la prima inmatriculare,asigurare, consum ceva mai ridicat fata de diesel.

320d _ Av:motor sub 2000 cmc, tehnologie commonrail, consum redus , performante bune raportate la consum .

Dez: diesel, km mai multi (pt masini la acelasi pret , dieselul are macar 50K km in plus).

 

plusez si cu niste intrebari:

1. la care din cele 2 motorizari e mai ieftina intretinerea?

2. care e mai fiabila?

3. cat e de mare diferenta de performanta?

4. am citit multe posturi in care anumiti useri spuneau ca daca nu faci mai mult de 35- 40 K km pe an, dieselul nu merita. care ar fi argumentele?mentionez ca parcurg cam 30K km pe an

 

sunt destul de confuz, asa ca orice sfat imi e de ajutor. va multumesc anticipat

 

(n.r. K= mii kilometri. Lenea.....)

Link to comment
Share on other sites

nu stiu iti recomand benzina, desi imi place foarte mult senzatia de cuplu de la diesel 2.0-ul e prea slabut. diferenta la bani nu stiu daca e, sunt ceva mai scumpe reviziile si mai dese problemele la diesel si vorba lui dan, la un an toata diferenta de consum e de doar cateva sute de euro, pe care nici nu simti cand ii bagi cand incepe sa-ti faca figuri turbina, de exemplu...
Link to comment
Share on other sites

    1. la care din cele 2 motorizari e mai ieftina intretinerea?

    2. care e mai fiabila?

    3. cat e de mare diferenta de performanta?

    4. am citit multe posturi in care anumiti useri spuneau ca daca nu faci mai mult de 35- 40  K km pe an, dieselul nu merita.  care ar fi argumentele?mentionez ca parcurg  cam 30K km pe an

   

  sunt destul de confuz, asa ca orice sfat imi e de ajutor. va multumesc anticipat

 

  (n.r. K= mii kilometri. Lenea.....)

251250[/snapback]

 

1.Benzina

2.Benzina

3.Trebuie sa le conduci

4.Probabil se refereau la economia de combustibil pe care o realizezi.Daca ai noroc si nu ti se strica o piesa de cateva zeci de milioane(lucru normal la un diesel cu multi km), atunci salvezi ceva bani.

Link to comment
Share on other sites

am avut si am aceeasi dilema, iar din cate m-am intreresat si consultat cu multa lume pot spune:

1.benzina

2.fiabilitatea inclina un pic spre benzina, cel putin la km putini parcursi, caci dupa 200mii km se mai echilibreaza balanta!

3.sprint favorabil benzina(0-100km/h), dar in mers benzina nu are sanse in fatza dieselului!

4.din diferenta de minim 3l benzina la suta in orice regim de mers, o sa observi o diferenta usturatoare de minim 1000euro pe an, adik sa tot schimbi cate o turbina pe an lejer si orice mai ai tu nevoie la "tractorul" respectiv! observi ca au fost 2 x "minim" deci diferenta e lejer mai mare, dar nu am vrut sa para ca exagerez eu, dar este!

 

nu fac pledoarie pro diesel, am aceeasi dilema si incerc sa fiu cat mai obiectiv!

mai asculta pareri si iei decizia cea mai buna pt tine!

Link to comment
Share on other sites

Asta e culmea. La 80-90 Km/h daca bagi in trapta 3 faci praf dieselul. Ala la viteza aia se gatuie si cere treapta 4. La diesel trebuie sa schimbi mai repede vitezele daca vrei sa fugi cu el. E muuuult mai obositor la drum lung.

 

320 diesel nu prea e fiabil. Recunosc totusi ca in oras as conduce un diesel. In afara sau la drum lung e benzina e cea mai tare. In cazul modelelor de fatza benzinarul este mult mai fiabil.

 

Sfatul meu :

 

Conduci mai mult prin oras : 320d

Conduci in afara sau faci deseori drumuri mai lungi : 320i suta la suta.

 

 

De benzinar o sa fii multumit 100% indiferent de situatie. De diesel, depinde ce noroc ai.

 

P.S. Am multi prieteni cu 320d si f multi au avut probleme

De ex.: 320d 150 CP Cutie Automata 2003 a schimbat servodirectia, computerul, ambreiajul, a reparat cutia de viteze si dupa toate asta i s-a spart si volanta. Si a dat 16000 euro pe ea. A avut si ghinion omul asta.

Singurul seria 3 E46 fara probleme in 2 ani este un 325i al uni prieten, si a facut raliu cu el de cand il are. N-a schimbat decat o bieleta de stabilizare.

 

Daca as fi in locul tau, 325i ALL THE WAY !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa ai niciodata cu un diesel senzatiile pe care le dau cei 6 cilindri de la benzinar si inteleg ca vrei sa te bucuri de performantele bmw.

Singura justificare pt. diesel e consumul, in rest, nu mai au rost discutiile.

Vezi ca sunt mai multe topicuri cu tema asta.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

adica la 80 km amandoua, dau un exemplu, benzinarul nu prea are sanse sa depaseasca dieselul decat daca fumegatorul il lasa :blink:

251272[/snapback]

 

prostii.

nu te lua dupa ce spun statisticile. timpii aia pe care probabil i-ai vazut tu (80-120kmh) sunt obtinuti in treapta a 4a. daca benzinarul schimba in treapta a 3a (e si normal doar e motor de turatie) se schimba situatia in favoarea benzinarului.

Link to comment
Share on other sites

80% din posturile vazute de tine aici sunt pro benzina, dar vin de la oameni cu diesel in posesir, sa-ti dea un pic de gandit!

in alta tara unde am fi mai bine latiti si mie mi-ar conveni benzina fara probleme, caci toti stim ca bmw s-a ridicat si e unde e datorita 6L, cu feelingul extraordinar si fiabilitatea lui, dar se mai pune pb diferentei de comsum(real calculata e o diferenta mare, si o poti calcula singur) din care ai cam putea acoperi eventualele pb de la un diesel!

din nou ft adevarat ca, daca nu ai nimerit un diesel bun, intretinut, o sa-ti faca ceva zile negre pana-l aduci la linia de plutire, dar si asa o faci o data nu in fiecare an!

cat despre performante si despre cunostintele domnilor care vb fara sa stie dar ii gasesti la carcoteli in orice topic, o sa-ti scriu aici performantele bmw 320d si cele 320i din manualul bmw:

 

320d:

0-100km/h 8.8sec

80-120km/h 7.2sec intr-a patra

320i:

0-100km/h 8.3sec

80-120km/h 8.7 tot intr-a patra

te convingi singur, desi acum or sa vina cu:la benzinare retrogradezi treapta...........

iti zic sigur ca toti cei care iti recomanda benzina zic asta cu gandul la adevaratele motoare pe benzina de minim 2500cm, dar in cazul de fata cred ca un 320d e ft bun!

repet mi-as lua si maine benzina, minim 325i, dar nu ma lasa consumul si faptul ca merg 80% prin oras!

alegerea e a ta!

e parerea mea, si ar fi indicat un pic mai mult respect la contra argumentarea ei, nu cum am vazut pana acum!

Link to comment
Share on other sites

e normal ca la un motor de turatie cum este cel pe benzina sa retrogradezi treapta. la 80kmh in treapta a 4a benzinarul nu a atins cuplul maxim pe cand dieselul da. de aici rezulta timpii astia.

daca benzinarul trece in treapta 3 isi atinge cuplul si face muci dieselul.

eu sunt PRO BENZINA :blink:

cum au mai spus si altii la motorina singurul avantaj este consumul.

 

bye bye

Link to comment
Share on other sites

Deci am facut un 320i si de pe loc si de la 80km/h cu al meu 320d asa ca nu stiu de ce e greu de crezut.Amandoua sunt in 4 cilindri si pana in 2000cmc dar a mea era automata.

251327[/snapback]

 

aici vorbim de 320i 6 cilindri in linie 170cp. si modelul la care te referi tu cel de 150cp (1996 cmc) are tot 6 cilindri.

poate ala cu care ai facut tu liniute era adormit sau a avut o noapte lunga sau poate nu soferul .. poate calutii de sub capota erau in starea asta. :blink:

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.