Jump to content

se merita bmw?


igabi100

Recommended Posts

Nu mi-e sila de 320 D, mi-e sila de fenomen in sine...ca din 398 de E46 320 de pe Autovit 390 sunt 320D. De Stilo nu mi-a fost sila. E o masina pe care mi-as lua-o din nou! Sunt mandru cam fost posesorul acelei masini...eu nu sunt unu' cu batul in fund, cu frustrari si ochelari de cal ca altii ( :blink: ) care sa zic "Am BMW...alte masini nu mai exista"! Sunt destul de maleabil! Probabil acum daca mi-as lua maine o masina noua as opta pentru noul Bravo sau Alfa 159!

 

privesti de parca ai avea un M3,dar realitatea este alta ai doar un 320i,doar un 320i,singurele dif intre 320i si 320d sunt la consum(dif cam maricele) si mici vibratii la relanti,de sportivitate nu se poate vb in nici unul dintre cazuri

 

daca voiai sa fi mai exclusivist de ce nu ti-ai luat un 330xi,waw din 398 de bmw-uri 320 peste 95% sunt 320d de ce oare???

 

ce bine ma simt,cand tie iti papa 11.3% la vit medie de 22km/h,iar mie la 21.7km/h 7.1%,daca intr-un trafic asa liber dif e de peste 4L nici nu vreau sa ma gandesc ce diferenta este in trafic bara la bara

 

in 4luni si o saptamana am facut 11300-11400km,cam 9-9500km in buc,ce bine ma simt ca in 4luni dieselul mi-a dat aproape 500e inapoi(inclusiv revizia)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) Vad ca unii au grave probleme de personalitate si sunt cam frustrati.De la masini s-a ajuns la ce case are fiecare si de unde isi fac cumparaturile...

@Alexxx nu e frumos sa ma vorbesti pe la colturi ca sunt baiat de bani gata si ca are tata firma de constructii.Eu zic sa iti vezi de treaba ta si sa stai in banca ta :blink:....asta ca o paranteza.

Ma retrag din topicul asta.Luati-va ce masini vreti,voi sa fiti sanatosi :)

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa iti iei ce masina iti place.

Daca vezi ca nu poti sa o tii, la revedere. Nu moare nimeni. Si nici nu cred ca pierzi prea multi bani in cazul in care o vinzi dupa cateva luni. E mai bine asa decat sa oftezi de la volanul unui Clio sau Logan sau Golf2 sau.... de fiecare data cand trece unu' cu un e46 (in cazul asta) pe langa tine.

Link to comment
Share on other sites

Ce e ciudat ca in afara de mine nu a facut zice nimeni ceva de masinile japoneze? Oare Honda, care are cel mai bun motor diesel facut in toate timpurile, Toyota, Mazda sint scosi din discutie pentru ca nu-s din europa? Foarte ciudat. Eu daca ar fi sa iau o masina noua cu siguranta nu as lua un BMW si nici ceva din grupul VAG. As lua ori Lancer-ul nou, ori Alfa 159 TI.

 

Ca idee, in partea de sud a germaniei, Bavaria, nu gasesti reprezentante la masini japoneze. Sau sint rare. Cum mergi catre Frankfurt, Koln, Dusseldorf lucrurile se schimba. Incepe sa ploua cu reprezentante Mazda. In Vaduz, capitala celor care cu adevarat au bani nu impresii cum au romanii, nu gasesti reprezentanta la BMW sau VAG. Dar e una mare la Mazda cu vro 6 masini scoase-n strada in fata ei. Ma intreb de ce oare? Sa n-aibe aia bani sa cumpere BMW-uri? Sau lozinca de pe vremuri cu calitatea germana s-a cam dus si gurile rele spun ca ce e produs nou e cam 'poor quality'? Nemtii cam cumpara in draci masini japoneze si scapa de junk-urile de BMW-uri mai vechi care impinzesc europa de est. Probabil ei chiar citesc topurile de fiabilitate unde BMW nu se regaseste prin primele 20-30 de locuri si neamtul fiind calculat cumpara ce e mai bine pentru el fara sa-i pese de 'mindria germana' si impresiile (a se citi bashinile) pe care le emana la semafor dintr-un BMW, negru, si neaparat cu angel eyes :blink:

 

Un om serios nu ar cumpara 320D SH ca si masina de familie. Criteriile de fiabilitate n-au nici-o legatura cu BMW-urile SH, e totul de prejudecati, idei preconcepute, publicitate si dorinta de a epata cu orice pret.

Link to comment
Share on other sites

Eu am spus-o mereu când m-a cãlcat pe nervi dieselu, asta e. E maºinã, se reparã.

 

Dar voi ãºtia cu benzinare mici ºi gura mare, de ce vã supãraÞi când vã consumã 15 În oraº ?

 

 

haha. asta chiar e funny. iarna cu incalzit si dezapezit 20 de minute in fiecare dimineata mi-a consumat 12.5l/100km si asta este consumul la pompa nu ce-mi arata pe bord :blink:.Nu mai vorbesc de consumul vara ca probabil este mai mic ca al tau .

 

apropo de benzinare mici . nu am spus niciodata ca am o bestie de masina. cum a spus si alex este vorba de rafinament .. de liniste... si in cazul de fata de fiabilitate.

Link to comment
Share on other sites

Ce e ciudat ca in afara de mine nu a facut zice nimeni ceva de masinile japoneze? Oare Honda, care are cel mai bun motor diesel facut in toate timpurile, Toyota, Mazda sint scosi din discutie pentru ca nu-s din europa? Foarte ciudat. Eu daca ar fi sa iau o masina noua cu siguranta nu as lua un BMW si nici ceva din grupul VAG. As lua ori Lancer-ul nou, ori Alfa 159 TI.

 

Ca idee, in partea de sud a germaniei, Bavaria, nu gasesti reprezentante la masini japoneze. Sau sint rare. Cum mergi catre Frankfurt, Koln, Dusseldorf lucrurile se schimba. Incepe sa ploua cu reprezentante Mazda. In Vaduz, capitala celor care cu adevarat au bani nu impresii cum au romanii, nu gasesti reprezentanta la BMW sau VAG. Dar e una mare la Mazda cu vro 6 masini scoase-n strada in fata ei. Ma intreb de ce oare? Sa n-aibe aia bani sa cumpere BMW-uri? Sau lozinca de pe vremuri cu calitatea germana s-a cam dus si gurile rele spun ca ce e produs nou e cam 'poor quality'? Nemtii cam cumpara in draci masini japoneze si scapa de junk-urile de BMW-uri mai vechi care impinzesc europa de est. Probabil ei chiar citesc topurile de fiabilitate unde BMW nu se regaseste prin primele 20-30 de locuri si neamtul fiind calculat cumpara ce e mai bine pentru el fara sa-i pese de 'mindria germana' si impresiile (a se citi bashinile) pe care le emana la semafor dintr-un BMW, negru, si neaparat cu angel eyes :)

 

Un om serios nu ar cumpara 320D SH ca si masina de familie. Criteriile de fiabilitate n-au nici-o legatura cu BMW-urile SH, e totul de prejudecati, idei preconcepute, publicitate si dorinta de a epata cu orice pret.

 

 

omg. nu-mi vine sa cred ce vad. acum 2 ani am stat 1 luna in Dusseldorf, anul trecut am fost 1 saptamana tot in dusseldorf (White Sensation LTU Arena de revelion), la Koln (care este la o aruncatura de bat de dusseldorf) am fost de cateva ori, la Frankfurt tot de cateva ori ... si in mai multe orase din germania, Dusseldorful cel putin il stiu ca in palma. eu nu stiu unde sunt reprezentantele astea de care vorbesti tu. mai prietene, neamtul este foarte patriot (chiar tu o spui), crede-ma cand iti spun aproape toate masinile de acolo sunt nemtesti (majoritatea Mercedes si majoritatea sunt break-uri). nu mai inventa povesti cum ca nemtii cumpara numai masini japoneze doar pentru ca ai vazut tu 1 reprezentanta mazda. :blink:

Link to comment
Share on other sites

hai sa va dau si eu cateva motive de ce se merita achizitionat un BMW si in special un 320d:

 

1. calitate - pret - putere - nu prea ai ce sa alegi la aceeasi bani !

2. "cad" piesele mult mai rar

3. pretul de revanzare cel mai bun ! (comparativ cu alte marci)

4. etc etc

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi posibil, ar fi misto sa se faca urmatoru test. Sa pui pe un oarecare sa conduca un BMW si oricare alte masini din aceasi clasa si aceleasi caracteristici, insa sa nu stie care masina ce e, si evident nici BMW-ul sa nu stie care a fost. Sunt curios ce ar spune, in care a simtit placerea asta de a conduce cel mai bine. Eu zic ca in proportie de 20-30% multi ar zice alta masina decat BMW-ul. Multora doar ideea ca au stema aia pe capota le da un efect placebo.

 

 

bravo bravo bravo....ai perfecta dreptate

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi posibil, ar fi misto sa se faca urmatoru test. Sa pui pe un oarecare sa conduca un BMW si oricare alte masini din aceasi clasa si aceleasi caracteristici, insa sa nu stie care masina ce e, si evident nici BMW-ul sa nu stie care a fost. Sunt curios ce ar spune, in care a simtit placerea asta de a conduce cel mai bine. Eu zic ca in proportie de 20-30% multi ar zice alta masina decat BMW-ul. Multora doar ideea ca au stema aia pe capota le da un efect placebo.

 

 

am inteles ce vrei sa spui, desi exprimarea este putin cam greoaie. mie personal acel procent de 70-80% mi se pare unul foarte foarte bun.

cat despre efectul placebo.. gandeste-te ca renumele asta al bmw-ului nu a aparut din pamant...

Link to comment
Share on other sites

Ce e ciudat ca in afara de mine nu a facut zice nimeni ceva de masinile japoneze? ....

 

 

omg. nu-mi vine sa cred ce vad. acum 2 ani am stat 1 luna in Dusseldorf, anul trecut am fost 1 saptamana tot in dusseldorf (White Sensation LTU Arena de revelion), la Koln (care este la o aruncatura de bat de dusseldorf) am fost de cateva ori, la Frankfurt tot de cateva ori ... si in mai multe orase din germania, Dusseldorful cel putin il stiu ca in palma. eu nu stiu unde sunt reprezentantele astea de care vorbesti tu. mai prietene, neamtul este foarte patriot (chiar tu o spui), crede-ma cand iti spun aproape toate masinile de acolo sunt nemtesti (majoritatea Mercedes si majoritatea sunt break-uri). nu mai inventa povesti cum ca nemtii cumpara numai masini japoneze doar pentru ca ai vazut tu 1 reprezentanta mazda. :blink:

 

N-am idee pe unde ai mers tu in Germania, eu n-am nici 5 zile de cind m-am intors. N-am zis ca se vind numai japoneze, am zis ca se cumpara in draci, adica is cerute de nemti. Si n-am nici-un interes sa inventez povesti, eu zic exact ce am vazut (cu subiectivismul de rigoare, desigur).

 

http://maps.google.com/maps?sourceid=navcl...esults&cd=1

Link to comment
Share on other sites

BMW-urile sint masini alergate in general. Fie diesel, fie benzina. Ca de aia sint BMW-uri. Nu le mai comparati cu japoneze, frantuzesti sau VAG-uri.

Daca merita cumparat un BMW sh? Din punct de vedere al cheltuielilor cu intretinerea probabil nu, cad piese. Chiar daca BMW nu e un monument de fiabilitate, totusi a fost intotdeauna in top20 la acest capitol. Iar ideea de a avea un BMW care troncane sau nu trage e greu de inghitit de catre posesor, pe cand la o masina comuna pretentiile sint mult mai mici.

Daca merita pentru ceea ce ofera BMW in general? Tinuta de drum, confort, design, exclusivitate mult peste masinile comune. In opinia mea este o masina ce iese in evidenta din orice punct de vedere enumerat mai sus si merita din plin.

La final pui in balanta. Daca vrei o masina in care sa bagi bani doar in ulei si combustibil, alege alta marca. Daca vrei o masina care sa-ti aduca zambetul pe buze cand esti la volan si iti asumi anumite costuri, atunci BMW este alegerea perfecta. Ca e diesel sau benzinar tot in fabricile din Germania sint construite, de aceiasi ingineri si cu aceeasi grija.

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

mie imi place BMW pentru ca: (stiu ca o sa ma ocarasca DAN ca asa sunt manelistii cu Bemveuri si Mercedesuri ,insa s-au dat toti pe Q7) :blink:

 

1. Pentru numele de BMW

 

2. imi place emblema

 

3. imi place ca nu doarme pe drum pt cei 1995cc 150cp si cuplu (daca pot sa il compar cu astra g aceeasi generatie motorul de la opc(clasa sport cum este la noi M) 2.0 benzina 160cp,mai exista si de 192cp si 200cp de care oricum te tii pt ca nu au cuplul mare..) inseamna ca BMW face masinute bune domne....

 

4. BMW este masina care iti ofera prestanta

 

5. imi place sa tot schimb piese la ea :) (urmatorul BMW va fi benzina insa...2.5i sau 3.0i ,asteptam sa vedem ce se mai intampla cu taxa pentru ca la un BMW nou pieerrziii ffooooaaarteee muuulllltt)

 

p.s. daca nemtii nu isi mai cumpara masini nemtesti si s-au dat pe japonezee ,de ce sunt atatea masini nemtesti de vanzare la mana a doua in Germania de s-a umplut toata Romania ?!? :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Ce e ciudat ca in afara de mine nu a facut zice nimeni ceva de masinile japoneze? Oare Honda, care are cel mai bun motor diesel facut in toate timpurile, Toyota, Mazda sint scosi din discutie pentru ca nu-s din europa? Foarte ciudat. Eu daca ar fi sa iau o masina noua cu siguranta nu as lua un BMW si nici ceva din grupul VAG. As lua ori Lancer-ul nou, ori Alfa 159 TI.

 

Ca idee, in partea de sud a germaniei, Bavaria, nu gasesti reprezentante la masini japoneze. Sau sint rare. Cum mergi catre Frankfurt, Koln, Dusseldorf lucrurile se schimba. Incepe sa ploua cu reprezentante Mazda. In Vaduz, capitala celor care cu adevarat au bani nu impresii cum au romanii, nu gasesti reprezentanta la BMW sau VAG. Dar e una mare la Mazda cu vro 6 masini scoase-n strada in fata ei. Ma intreb de ce oare? Sa n-aibe aia bani sa cumpere BMW-uri? Sau lozinca de pe vremuri cu calitatea germana s-a cam dus si gurile rele spun ca ce e produs nou e cam 'poor quality'? Nemtii cam cumpara in draci masini japoneze si scapa de junk-urile de BMW-uri mai vechi care impinzesc europa de est. Probabil ei chiar citesc topurile de fiabilitate unde BMW nu se regaseste prin primele 20-30 de locuri si neamtul fiind calculat cumpara ce e mai bine pentru el fara sa-i pese de 'mindria germana' si impresiile (a se citi bashinile) pe care le emana la semafor dintr-un BMW, negru, si neaparat cu angel eyes :)

 

Un om serios nu ar cumpara 320D SH ca si masina de familie. Criteriile de fiabilitate n-au nici-o legatura cu BMW-urile SH, e totul de prejudecati, idei preconcepute, publicitate si dorinta de a epata cu orice pret.

Da vad ca-i da-i la greu cu Mazda6.Hai sa-ti dau un exemplu concret de pret de piese la Mazda6:UN INJECTOR COSTA 500 eur.Si cam pica la motorina de la noi din tara.Poti sa intrebi la ce reprezentanta vrei.Masinile is intradevar fiabile dar cand incepe sa pice piese te iei cu mainile de cap la japoneze.Nici nu stiu sigur dar parca Mazda6 nu se face in iapan parca prin EU pe undeva

Scuze de :blink:

Link to comment
Share on other sites

ON:

daca nu mergi mult cu ea nu lua Diesel.

insa cu toate troncanelile ei si cu toate piesele care pica mai repede decat la benzina - un Diesel este mult mai comod de condus in oras. ca sa nu mai vorbesc de drumurile in afara. nu ai nevoie de turatie ca sa scoti ceva din el.

benzina merita doar daca iei motor de peste 2,5.

sincer eu prefer un Diesel din cauza cuplului, autonomiei si consumului. urasc trepidatiile. insa din pacate nu mi-am permis sa platesc taxa la un 3000 diesel. benzina ma enerveaza ca trebuie sa o turez prea mult in cazul in care nu are ceva caluti.

oricum condu si un bmw pe benzina si unul pe motorina pana sa iei o hotarare. pt ca dupa cum bine vezi lumea spune multe

 

l.e. 320d e prima mea masina diesel.si pana sa o am uram dieselu. iar urmatoarea va fi tot un diesel insa in 6 cilindrii. benzina o sa imi iau cand o sa imi permit intretinerea si consumul unei benzinare de peste 250 cp

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nemtii cam cumpara in draci masini japoneze si scapa de junk-urile de BMW-uri mai vechi care impinzesc europa de est. Probabil ei chiar citesc topurile de fiabilitate unde BMW nu se regaseste prin primele 20-30 de locuri si neamtul fiind calculat cumpara ce e mai bine pentru el fara sa-i pese de 'mindria germana' si impresiile (a se citi bashinile) pe care le emana la semafor dintr-un BMW, negru, si neaparat cu angel eyes :blink:

Un om serios nu ar cumpara 320D SH

Nu toti au bani de bmw-uri noi.Daca-i SH nu inseamna ca-i o masina rea.

Credca userul care a deshis topicu n-o sa-si mai cumpere Bmw in veci

Link to comment
Share on other sites

Stai sa vina el Ciupanezu de la scoala...

 

http://img134.imageshack.us/img134/1554/120518969489899272330e6js0.jpg

 

 

Asta a fost bestiala, l-ai intrecut si pe Dan.

 

cer SUSPENDAREA userului ALEXXX pt limbaj obscen

 

Fugi tare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.