Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

Ford Falcon XR6 Turbo

 

oras - 43L/100km

afara - 9L/100km la 105km/h

 

(1.4 bar si 850 HP, 12.29 sec pe 400m)

 

BMW 320i 1996 auto

 

11L/100km

13616[/snapback]

 

 

Australian Man... de unde pana unde 850hp si 12,29s pe 400hp?... In topic-ul despre Viteza maxima atinsa... la un moment dat ai scris urmatoarele:

 

 

eu am 280kw la rotzi, de acea mie frica sa urc peste 255/40/18 pe spate sau sa trag tare de ea. Practic cand schimb in a doua si pierd spatele simt cum se chinuie cutia de viteze are un suntet care itzi spune "pa pa". Cel mai bun 1/4 mile a fost 12.9 dar nu cred ca imi permit sa trag asa de ea. Cred ca viteza maxima ar fi mult mai mare daca nu ash auzii cum tziuie cutia de viteze. Oricum nu o fortzes, e doar un cruiser care il conduc poate o data la 2 saptamani, nam trecut de 15.000 km la bord inca. O sa rup cutia de viteze odata ce mai are o luna de garantzie apoi cu o cutie noua o sa o vand sau daca gasesc un Ford TopLoader in conditzie buna il bag dupa motor sa vad ce pot sa scot pe 1/4 mile.

 

BTW. 12.9sec pe 400metri cred ca echivaleaza la sub 5sec pana la 0-100. Pacat ca am o cutie de viteze de sticla.

14595[/snapback]

 

 

so... 280kw la roti nu inseamna mai mult de 450hp la volanta... de unde 850hp ?

iar 12,9 cum s-a transformat in 12,29 ?

 

nu stiu de ce-ai vrut cu orice pret sa te incurci in cifre p'aici... dar mie initial mi-ai parut simpatic cu masinuta ta tunata... si kiar inclinam sa te cred cu ce tot spuneai despre 287km/h prin GPS... :)

 

din pacate mister... intr-un final... trebuie sa spun si eu ca marmota invelea ciocolata in staniol... si nu mai cred nimic din ce spui sau vei spune... if you know what I mean...

 

mai cred ca esti un pusti... pune si tu o poza cu tine si masina ta bengoasa facandu-ne cu mana la Bmw Club... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ieri, pe o distanta de 225 km, consum sub 7 :blink:

asta chiar ca e o premiera, m-a socat si pe mine. s-a verificat cu plin inainte si dupa, si s-a mers cam asa:

 

- 50 km/h in localitati

- 90-100 km/h in afara localitatii intre braila si buzau

- 140-160 km/h in afara localitatii intre buzau si bucuresti

Link to comment
Share on other sites

Da, motoarele M20 de 2 litri sunt date dracului. Aveam un prieten cu un E28 520i, evident cu motor M20, care consuma, la drum intins, in medie, cca. 7l / 100Km. Evident, nu alerga, era genul care merge aproximativ legal. Dar, tinand cont de aerodinamica foarte slaba a caroseriei de Serie 5 E28, precum si de marimea motorului (6 in linie, 2 litri) este o performanta.

Imi aduc aminte, cu multi ani in urma, citisem un articol care aborda impactul capacitatii cilindrice per cilindru asupra consumului. Nu mai tin minte datele de acolo, dar ideea generala era ca, intre anumite limite, la aceeasi cilindree si putere, un motor cu mai multi cilindri are toate sansele sa consume mai putin decat unul cu mai putini cilindri, deoarece arderea este mai apropiata de optim. Si asta in ciuda faptului ca mai multi cilindri inseamna frecari interne mai mari.

 

Revenind la motoarele BMW, am tot spus, aici pe forum, ca atunci cand se pune problema alegerii unui motor de 6 in linie din anii '80, M20 este pe departe de preferat unui M30. Conceptual, M20 este cu cca. un deceniu mai nou - iar asta se vede in raportul putere / capacitate cilindrica si la consum, unde surclaseaza net un M30.

Link to comment
Share on other sites

FiveThreeFive,

 

problema e ca un m20b25 consuma mai putin decit un m20b20, la regimuri similare. si asta la o putere marita cu ~ 40 cai. bine, consumul meu de ieri e de domeniul fantasticului, si l-am obtinind mergind cit se poate de fin, fara sa accelerez in forta (doar de vreo 2-3 ori). asta inseamna ca as putea fi foarte multumit de consum daca as circula doar pe autostrada.

 

cu o zi inainte, pe aceeasi distanta si in regim similar, mi-a consumat ~ 11 cu alt fel de benzina (mol super nu stiu ce). ieri am folosit petrom.

 

edit: din cite stiu, un m10b18 consuma mult mai putin in oras, si destul de mult mai putin in afara... caci cu el scoti 7 si daca mergi in forta.

Link to comment
Share on other sites

he he, intrebati-l pe olyro2000 cat ii consuma 520i E12 in Bucuresti :blink: (cam cat 318-le meu)

 

Consumul 525-ului '82 a scazut pe la 9 afara dupa ce i-am dat din debitmetru cata benzina a vrut el.

Link to comment
Share on other sites

he he, intrebati-l pe olyro2000 cat ii consuma 520i E12 in Bucuresti :) (cam cat 318-le meu)

 

Consumul 525-ului '82 a scazut pe la 9 afara dupa ce i-am dat din debitmetru cata benzina a vrut el.

23832[/snapback]

:) intrebati-l si cat consuma afara :blink: mai mult ca 323-ul meu :) .Ca sa zic si eu afara cam 8 mers cu 120 constant si max 160 in oras sub 12 nu am reusit sa scot.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

pai are motor de ursulet, atentie, jetronic; in plus are mai putine kile decit tine :blink:

 

treaba cu debitmetrul am observat=o si eu si mi se pare o aberatie: daca string debitmetrul incit sa nu se mai afume absolut deloc esapamentul (dai cu degetu si e perfect curat), consuma mai mult decit daca lasi debitmetrul mai liber si esapamentul se afuma putin negru. e un paradox...

Link to comment
Share on other sites

pai are motor de ursulet, atentie, jetronic; in plus are mai putine kile decit tine :)

 

treaba cu debitmetrul am observat=o si eu si mi se pare o aberatie: daca string debitmetrul incit sa nu se mai afume absolut deloc esapamentul (dai cu degetu si e perfect curat), consuma mai mult decit daca lasi debitmetrul mai liber si esapamentul se afuma putin negru. e un paradox...

23834[/snapback]

 

 

interesante reglaje :blink:

 

323i L Jetronic 11-12l in oras

120 km (100 km pe sosea mers 120-140) si 20 in oras 10l

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ne lamurim ar fi bine sa trecem aici consumurile pe care le inregistrati la masina.

Este bine sa dati pe cat este posibil si detalii despre :

 

1.model

2.cilindree/cp

3.tip de carburant

4.cutie de viteze

5.consum vara/iarna-oras/afara

2876[/snapback]

 

328i/e36/1996

2800 cmc/193 CP

benz fara pb

5 trepte manuala

vara 13oras/8-9 afara

iarna 14oras/8-9 afara

Link to comment
Share on other sites

M3-320is

 

-17,6 in oras cu benzina de 95 fara plumb (urmeaza sa repet cu de 98 )

-9 la drum cu benzina de 98 fara plumb.

 

in specificatii la mine scrie ca trebuie sa pun de 98 cu plumb dar asta nu se mai gaseste.

ce credeti,norma si tipul poat influenta consumul?

Link to comment
Share on other sites

De o saptamina mers numai ziua prin Bucuresti (traversare Berceni-Piata PreseiLibere) consumul dat de calculator la testul 4(stiu de la wlf e consumul dupa care masina calculeaza range-ul) nu a depasit 14,6 /100,(variaza 14,2-14,6) consumurile 1 si 2 ale comp de bord arata si mai putin,la 50-60km/h indicatorul de consum instantaneau variaza 6-8 (fara frina de motor,atunci e pe 0)...sper sa numi deochi motorasul :blink:

PS:consumul dat de constructor pe al meu 535i cu catalizator este 15,6 in oras

Link to comment
Share on other sites

De o saptamina mers numai ziua prin Bucuresti (traversare Berceni-Piata PreseiLibere) consumul dat de calculator la testul 4(stiu de la wlf e consumul dupa care masina calculeaza range-ul) nu a depasit 14,6 /100,(variaza 14,2-14,6) consumurile 1 si 2 ale comp de bord arata si mai putin,la 50-60km/h indicatorul de consum instantaneau variaza 6-8 (fara frina de motor,atunci e pe 0)...sper sa numi deochi motorasul :blink:

PS:consumul dat de constructor pe al meu 535i cu catalizator este 15,6 in oras

23940[/snapback]

PPS:beznzina 95 fara plumb OMW,MOL,Petrom

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg cum scoateti consumuri asa mici in afara localitatii, mie toate masinile mi-au consumat cu maxim 2% mai putin afara.

 

la bmw nu am cum sa fac consumu momentan pt ca nu merge kilometrajul si nici nu i-am facut plinul :blink: estimez undeva pe la 13-15 .. oricum cred ca mi-ar consuma 20 daca nu ar fi gropi in bucuresti.

 

p.s. cel mai ciudat consum l-am avut cu un renault laguna 2.2 D ... 17% afara ,brasov bucuresti...

in oras nu sarea de 10.

Link to comment
Share on other sites

In ce baza zici ca ti-a consumat numai 9.3 % - de pe computer sau i-ai facut consumul ?

Ca la mine computerul arata tot timpul 10 - 10.5 (oras), dar la consum iese nonstop 11.5 - 12 (11.3 - facut azi dimineata dupa 300km exclusiv in B - destul de "calcata", iar computerul arata 10.2)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.