Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Salut

 

La X3-ul meu 3.0d se afiseaza in bord inca 7000km pana la schimbul de ulei desi masina are doar 13.000km parcursi. La service in Constanta se obisnuia sa se schimbe uleiul prin BSI (07NH) imediat ce BC arata sub 5000km (i.e.4900km) insa se pare ca regula s-a schimbat si au coborat "stacheta";) In motor ,evident, este uleiul "de fabrica" insa doresc sa il schimb pe propria cheltuiala inainte de 15.000km.

Intrucat si iarna se apropie (dar mentionez ca masina este parcata mereu in garaj subteran) doresc sa aflu parerea voastra despre ce tip de ulei ati recomanda in cazul meu. 0W40 sau 5W30 OE BMW?!

Multumesc.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

De Motul X-Clean 8100 5W40, ce parere aveti ? S-ar intelege bine cu motorul?

 

 

Am avut eu din asta pana luna trecuta cand am facut din nou revizia! Consider ca este un ulei bun, full-syntetic cu sanse mici ca sa-l gasesti contrafacut! Este un ulei mai scump decat altele de pe piata, undeva la ~55RON 1L in comparatie cu ~30RON, 1L de Original BMW 5W30!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna ziua! Am un e39 520d 2003, pt care la ultimele 3 schimburi de ulei am folosit ulei bmw ori de la reprezentanta ori luat de aici de pe forum. Motorul trage f bine si merge rotund, ulei nu consuma ( dupa aproape 10 k, nivelul e cât de cât stabil). TotuĂâ˘i, am SenzaĂâşia ca la rece ar putea suna mai frumos, deĂâ˘i stiu ca motorul m47 e considerat tractorul gamei. Mi-a intrat in cap sa comand de pe ebay din Germania castrol edge 5w-30 fluid strength, cicĂŁ asigura o ungere cu pana la 45% mai buna. Am gĂŁsit o oferta cu un bidon de 5litri pe care scrie in germana si 2 flacoane de câte 1 litru, deĂâ˘i eu am nevoie doar de 6 litri. Cu tot cu transport preĂâşul Per litru ar fi convenabil.

 

Voi ce ziceĂâşi? Sa stau cuminte si sa continui cu uleiul bmw, ca oricum nu-l consuma, sau sa ĂŽncerc castrolul?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Folosesc Redline 5W50 de vreo 4 revizii incoace...e bestial...dupa primele 2 revizii a inceput sa-mi curete depunerile de pe capac de la uleiul BMW LongLife care l-a folosit cel dinaintea mea (la 58.000km cu cat am luat-o avea trei revizii de ulei si arata negru capacul pe interior)...acum e curatat aproape in totalitate...stiu ca si Amsoil e foarte bun...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am cartea service care e completata din 1997 pina in 2005 dar nu scrie nicaieri ce tip de ulei s-a folosit. Este in germana, dar chiar si asa imi dau seama ca nu e nici un indicativ de ulei pe nicaieri. Am sunat ieri la BMW si mi-au zis ca ei pun la modelul asta acum 5W30. Dar e cam scump (30€/litru) si intra 6,5l deci 210€ total. Cam scump mi se pare. Eu am folosit pina acum la Bora V6 Castrol Magnatec 5W30 si am fost foarte multumit de el. Oricum fac schimburile la 8000-10000km maxim.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am achizitionat in aprilie anul asta primul meu bmw, 320d 2004 150cai touring.

La primul schimb am pus castrol 5w40 magnatec, in 12500 aproximativ a consumat cam 400 ml,

la al doilea schimb am pus tot castrol 5w40 dar din greseala nu m-am uitat si era dpf. Mare mi-a fost mirarea ca dupa numai 3000km era nivelul la ulei la jumate dintre minim si maxim pe joja, am mers la mecanic si mi-a zis sa bag 5w30 edge castrol.Am ascultat de el si acuma am aproximativ 2500km cu el si tot la maxim este nivelul, diferente la motor nu prea simt. Mentionez ca intre timp am scos istoricul masini si am vazut ca in DE tot 5w30 se punea.

 

Masina are 320000 km acuma.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

ori vorbesti si crezi orice ti se spune "de la piese auto", ori te lasi pacalit foarte usor in general...

 

1. de unde stii tu ca ce ti-a zis ala "de la piese auto" este intradevar... ADEVARAT ?

 

2. de unde stie EL ca uleiul Castrol este contrafacut? sau il contraface acasa in cada ?

 

3. si de unde stie ca Liqui Moly nu este contrafacut? e cada prea mica ?

 

eu nu inteleg cum de poti emite astfel de judecati, proprii de altfel, fara a discerne putin intre ce spune "de la piese auto" si ce e intradevar in magazine... nu de alta dar mai citeste vreunu' mai credul ca tine si o ia de buna.

 

vorbeste documentat, adu argumente, dar nu "de la piese auto"...

 

Astazi am schimbat bateria la masina si intr-o discutie amicala cu domnul -distins de altfel- si cand achitam bateria am intrebat daca pot comanda si ulei la ei-ex: Shell 5W30, la care el ma intreaba .... Ce ulei folositi acum.... Eu .... Castrol Edge5W 30, replica lui .... CEL MAI PROST ULEI in momentul asta de pe piata...

 

Acum intreb si eu ... Oare toti care lucreaza/detin magazine de piese auto sunt prosti ???

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

BMW a semnat cu Shell parteneriat incepand cu ianuarie 2015 si deci el este furnizor oficial de ulei.Am intrat si eu pe site-ul lor si....surpriza ...fac multe uleiuri.Se pare ca tehnologia lor de obtinere a uleiului sintetic din gaze naturale este "the shit"si sunt cam singurii...oricum au un ulei cu norma BMW LL-04 care are API SN....nu stiu daca mai exista si altii....ce sa mai ..eu ma mut pe Shell.
Link to comment
Share on other sites

Lucrurile sunt cam clare acum pentru mine acum.Shell obtine uleiul sintetic din gaz natural,adica este mai pur decat baza altora...asta face ca uleiul cu tehnologia PURE PLUS sa aiba capacitati mult mai bune de curatare decat altii...cu pana la 40% mai mult decat Castrol cu Synth technology plus o gramada de alte chestii.

Tot ei detin in Sua si brandul Pennzoil .....cel mai vandut acolo ...mai multe informatii pe site lor despre tehnologie ca la americani e voie sa-si dea in cap unii la altii.

Cu alte cuvinte unii mari...BMW, au semnat cu altii si mai mari...SHELL.

Este ca la bautura ...care e mai bun?ala blended adica Grant"s ,J B sau single malt ? E bun si ala daca macar sti ca e original....

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din ianuarie 2015 Shell trebuie sa fie in bidoanele de ulei original BMW.

Deoarece daca vom folosi originalul putem baga ulei vechi BMW(Castrol) si ulei nou BMW (Shell) ....adica fara sa vrem putem face carcalete.....eu ma mut pe Wolf.

 

 

asta nu inseamna ca vanzatorii care au pe stoc ulei BMW produs de Castrol il vor arunca si vor comercializa numai ulei produs de Shell.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.