Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

ok...iar in legatura cu joja? e ok uleiu? ca nu-mi dau seama pe joja aia unde e maxim :blink:

84247[/snapback]

 

Cum ma sa nu iti dai seama? Intre taieturile alea doua.

 

E ok, e un pic mai sus de mijloc.

Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni , ma innebunesc de cap cu uleiurile astea......

Ce sa bag in E36 316i 1994?????? S-a folosit 10w-40, dar m-as duce pe un ulei sintetic 5w-40, dar am tot auzit povestile cum ca e prea subtire pt motoarele astea.

Of, Of, Of.

Link to comment
Share on other sites

daca ai avut inainte 10w/40 si nu ai avut probleme cu consumul de ulei/tii la motorul tau mai mult ca la tine=>cea mai buna alegere este un castrol 10w/60 RS,cu 500mii/L.

Sigur este cel mai bun si e sintetic.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

parerea mea de "novice" este ca actualul ulei este foarte bun.

Daca se ia in considerare ca uleiul recomandat de bmw este castrol atunci o alta varianta ar fi un castrol magnatec GTD,desi majoritatea uleiurile existente pe piata sunt fabricate in EU....exceptand Liqui Moly.

Eu as ramane la varianta actuala in locul tau,cu un schimb la maxim 5000km pt motoarele mai vechi.

Link to comment
Share on other sites

Pt un 524 TD , ce fel de ulei imi recomandati? Mentionez ca momentan folosesc un Liqui Molly 15W 40,cu interval de schimb 8000-9000 km si aprox 1l ulei pt completare. Multumesc anticipat.

84473[/snapback]

 

eu folosesc de curand (cam de 1 luna, am facut cca 1300 km) elf 10w40 si sunt multumit de el. am sesizat chiar o scadere a consumului iar motorul merge mai frumos. nu se preteaza iarna 15w40?

 

LA: am 324td

Edited by Azeea
Link to comment
Share on other sites

la 600km/L este cam mult si eu unu iti recomand sa treci spre un ulei mai gros,daca ai pierderi asa mari;faci mai mult rau decat bine daca mergi cu unul subtire.

asa ca daca tot vine vara baga unu de gen 15w/40 sau daca gasesti 15w/50.

 

 

am si eu o intrebare la un e36 2500 ce ulei sai pun,marturisesc ca am talpa mare si mai pierde pe ici pe colo,adik f mult la 600 km vreun litru,calin u ce ulei foloseai??nu conteaza pretul,cel mai bun care sa se gaseasca la noi

84554[/snapback]

post-1189-1147126009_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc de curand (cam de 1 luna, am facut cca 1300 km) elf 10w40 si sunt multumit de el. am sesizat chiar o scadere a consumului iar motorul merge mai frumos. nu se preteaza iarna 15w40?

 

LA: am 324td

84696[/snapback]

 

 

uite aici ce prescrie Autodata pt masina ta.

post-1189-1147126378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Are cineva experienta cu uleiurile Q8??

 

Unde sunt fabricate? Sunt de calitate?

Asta am gasit eu

 

"Q8 Formula Advanced 10W-40

ACEA A3:B3, API SL/CF, VW 500.00 505.00, MB 229.1, BMW Special Oil

 

A part synthetic engine oil for high performance petrol and diesel engines. It improves fuel efficiency, reduces oil consumption, eases cold weather starting and reduces engine wear."

Link to comment
Share on other sites

Am auzit de Q8, dar nu e asa de bine promovat incat sa stie lumea de el. Am vazut ca se foloseste la curse. Si uleiurile Motul sunt bune.

 

Ne-am impamantanit cu Castrolul asta, ce sa ii faci .......

Link to comment
Share on other sites

Va rog frumos sa-mi spuneti, daca aveti cunostinta, daca un ulei Valvoline Syn Power MXL 0W-30 se preteaza la motoare diesel sau numai benzina.

Am facut comanda de ulei pentru un E 39 530 diesel si am primit acest ulei, pe care nu exista decat specificatia "longlife protection for BMW and Mercedes" si nu stiu daca sa-l pun sau nu in motor, avand in vedere ca sunt programat la service.

Mi-e teama sa nu fie specific numai motoarelor de benzina si atunci.... ma intelegeti.

va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.