Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Nu pleca cu ulei preconcepute si nu afirma ceva fara sa verifici. S-ar putea sa gresesti :blink: .

Am luat azi ulei BMW 0W40 LongLife 01 cu 490.000 litru. Mai ieftin ca ceva similar de la Metro. Uleiul e convenabil la AB. Si mai si scrie BMW pe el. Pe filtru ( tot original ) am dat  500.000.

71287[/snapback]

 

nu plec de la ''ulei preconcepute'',adica idei preconcepute vrei sa zici :) dar nu am incredere intr-o eticheta...nu contest ca nu o fi original dar eu sunt foarte prudent,ca se vand tot felul de turcisme,si cumperi si nici macar nu-ti dai seama...

in timisoara nu avem ca si voi in buc,doar la reprezentante,care de abia te asteapta,ma intelegi?

 

viitorul ulei o sa fie:sau un liqui moly rs,sau un castrol rs.Inca stau sa ma gandesc care va fi...

cine le-a testat pe amndoua rog sa posteze.

Link to comment
Share on other sites

si eu voi baga liqui moly 10w-60

pina acum am mers 3 ani cu castrol rs dar mi se pare ca-si pierde repede proprietatile. Dupa vreo 2 mii de km incepe sa-l pape.. in primii aprox 2000 nu consuma nimic. Am auzit ca-l ambaleaza astia la reprezentanta din bidoane mari

71381[/snapback]

 

e asa de delicata problema asta ca in romania asta nu mai poti avea incredere in nimeni.

nu am folosit castrol rs(ca sa ma afirm asupra lui)dar cam de fiecare data platesti si numele firmei.de liqui moly nu s-a prea auzit desi e un ulei de fabricatie germana,care este folosit si masinile de F1.

aici e un ghid de ulei pt masina fiecaruia:

http://www.liquimoly.de/web/lmhomeen.nsf/p.../index_produkte

sper sa fie de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

mersi,dar m-am hotarat sa le schimb,ca nu demult am luat masina si vreau sa am inima impacata :blink:

acu zi tu daca esti amabil,ce scrie pe carte aia sa bag???sa ma ris c la din alea cu mai multi electrozi sau?

salut!

71318[/snapback]

 

Am folosit Bosch... Ce caracteristici au nu stiu ca merg la magazin si unul cu o figura inteleapta ma intreaba de model si rasfoieste un catalog si imi da ceva. Daca chiar vrei ma interesez si revin cu un mesaj... nu am folosit modelul cu mai multi electrozi deci nu prea stiu ce avantaje vizibile ar aduce. Plu diferenta de pret nu prea ma indemna la teste :)

Link to comment
Share on other sites

nu plec de la ''ulei preconcepute'',adica idei preconcepute vrei sa zici :blink: dar nu am incredere intr-o eticheta...nu contest ca nu o fi original dar eu sunt foarte prudent,ca se vand tot felul de turcisme,si cumperi si nici macar nu-ti dai seama...

in timisoara nu avem ca si voi in buc,doar la reprezentante,care de abia te asteapta,ma intelegi?

 

viitorul ulei o sa fie:sau un liqui moly rs,sau un castrol rs.Inca stau sa ma gandesc care va fi...

cine le-a testat pe amndoua rog sa posteze.

71319[/snapback]

 

Am incercat Castrol RS, este bun dar mie nu mia tzinut nici 5.000km, dupa 3.000km sa facut negru si mirosea la ars, cu Mobil1 full syn 5-30 nam avut problema asta decat pe la 4.500km. (fac schimbu de ulei religios la 5.000 km).

 

Castrol RS cred ca e prea subtzire si de aia se arde repede, nu am avut nici un gram lipsa insa, doar sa inegri si daca iei de pe jorja in palma si il mirosi, mirosea al ars. Cred ca e 0-30/40 sau de aia.

 

Diferenta intre Mobil1 syn si RS nu am vazut la cum merge motorul si nici la consum. Folosit pe E36 320i

Link to comment
Share on other sites

Am incercat Castrol RS, este bun dar mie nu mia tzinut nici 5.000km, dupa 3.000km sa facut negru si mirosea la ars, cu Mobil1 full syn 5-30 nam avut problema asta decat pe la 4.500km. (fac schimbu de ulei religios la 5.000 km).

 

Castrol RS cred ca e prea subtzire si de aia se arde repede, nu am avut nici un gram lipsa insa, doar sa inegri si daca iei de pe jorja in palma si il mirosi, mirosea al ars. Cred ca e 0-30/40 sau de aia.

 

Diferenta intre Mobil1 syn si RS nu am vazut la cum merge motorul si nici la consum. Folosit pe E36 320i

72194[/snapback]

 

cum am mai zis -mi-e teama sa nu fie prea subtire 5w/30 asta de la mobil sau castrol;acum un an am fost cu un prieten la mecanic sa schimbe chiulasa de pe un audi 100 motor 2.8 din 92,si mecanicul a zis ca din cauza uleiului prea subtire-bagase inainte 0w/30.

deci mi-e putin teama...as baga castrol,mobil1,sau liqui moly cu specificatiile:"BMW Longlife -98" dar am inteles ca trebuie sa si obisnuiesti motorul cu sintetic si in + mi-e sa nu-mi duca simeringurile alea..In masina am gasit folosit de la fostul proprietar Castrol High milleage 15w/40.

si eu obisnuiesc sa schimb uleilul indiferent de calitate pe la 5000 km.

ce recomandati sa bag?

Link to comment
Share on other sites

Castrol RS cred ca e prea subtzire. Cred ca e 0-30/40 sau de aia.

 

72194[/snapback]

 

castrol rs e 10w/60 si mai nou vad ca e denumit castrol tws 10w/60.

deci nu e chiar asa de subtire precum 0sau5w/30.daca ma insel rog corectare. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

La un motor e34 , 525i `88 , care dupa parerea mea are nevoie de segmentare , ce ulei recomandati ca mi-a papat de nici camioanele TATRA nu papa asa pe o distanta de 700 km , 3,5 L/ulei. Mentionez ca aveam ulei 10/40 Magnatec , pana la reparatia motorului pot folosi inca 2000km motorasul de 2500 cu ulei tot de la castrol dar de coeficiant 15w40 sau 20w40 ? Ce imi recomandati.

Initial m-am gandit ca imi pierde ulei pe undeva dar nici vorba , fum nu scoate decat daca turez peste 6000 ... iar pana la segmentare trebuie sa fac un drum de italia care nu poate fi amanat. Cu ce ulei sa plec la drum si eventual cati litri sa imi mai iau si de rezerva dupa mine :blink: ?

Multumesc frumos si anticipat!

Link to comment
Share on other sites

cum am mai zis -mi-e teama sa nu fie prea subtire 5w/30 asta de la mobil sau castrol;acum un an am fost cu un prieten la mecanic sa schimbe chiulasa de pe un audi 100 motor 2.8 din 92,si mecanicul a zis ca din cauza uleiului prea subtire-bagase inainte 0w/30.

deci mi-e putin teama...as baga castrol,mobil1,sau liqui moly cu specificatiile:"BMW Longlife -98" dar am inteles ca trebuie sa si obisnuiesti motorul cu sintetic si in + mi-e sa nu-mi duca simeringurile alea..In masina am gasit folosit de la fostul proprietar Castrol High milleage 15w/40.

si eu obisnuiesc sa schimb uleilul indiferent de calitate pe la 5000 km.

ce recomandati sa bag?

72230[/snapback]

 

Nu este vorba de ca este subtire dar '30'-ul ala din coada ce-ti spune? Doar daca folosesti masina prin Alaska si faci drumuri de la iglu la prima foca poti pune asa ceva... Este genul de ulei care isi pierde proprietatile de ungere de la o temperatura foarte scazuta.

Link to comment
Share on other sites

La un motor e34 , 525i `88...

81111[/snapback]

 

Daca nu da fum mult (ai verificat daca baga ulei in vasul de expansiune?), vezi ca motoarele astea au obiceiul sa scoata ulei MULT pe la semeringul de la distributie. Verifica chestia asta, ca, pe langa scoaterea uleiului, itzi mai unge shi cureaua de transmisie, ceea ce nu e bine :blink: . Daca asta e beleaua, rezolv-o inainte de plecare; nu e scump, dar e ceva de munca.

 

Daca totushi motorul trebuie segmentat, baga un 15w40 (ceva nu prea scump, ca oricum nu apuca sa se invecheasca :) ), shi un aditiv cu teflon.

Link to comment
Share on other sites

Am citit cu atentie intregul topic deoarece sunt f interesat si trebuie sa spun ca nu m-am lamurit. Am nevoie urgenta de un sfat, avand in vedere ca imi arata de mult masina ca trebuie sa verific si sa schimb uleiul (liniuta galbena si cea rosie aprinse).

Deci, pt un E 39 diesel-530- de 130 de mii km care este cel mai bun ulei pe care mi-l recomandati, indiferent de pret?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu da fum mult (ai verificat daca baga ulei in vasul de expansiune?), vezi ca motoarele astea au obiceiul sa scoata ulei MULT pe la semeringul de la distributie. Verifica chestia asta, ca, pe langa scoaterea uleiului, itzi mai unge shi cureaua de transmisie, ceea ce nu e bine  :blink: . Daca asta e beleaua, rezolv-o inainte de plecare; nu e scump, dar e ceva de munca.

 

Daca totushi motorul trebuie segmentat, baga un 15w40 (ceva nu prea scump, ca oricum nu apuca sa se invecheasca :) ), shi un aditiv cu teflon.

81114[/snapback]

 

Totusi consider ca aditivul cu teflon e cam riscant... De ce zic asta? In cazul meu (si am 2 motoare schimbate la activ :)) a dus la infundarea tevii de ulei care unge axa cu came si la jocuri in palier, de facea becul de ulei ca pomul de iarna la relanti... Axa cu came s-a 'ros' la camele 3 si 4 de nu am mai putut sa-i fac jocul, si motorul dadea impresia de Oltcit... Asta a fost in ceva timp insa palierele s-au uzat relativ repede in aprox 3 saptamani... :)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu da fum mult (ai verificat daca baga ulei in vasul de expansiune?), vezi ca motoarele astea au obiceiul sa scoata ulei MULT pe la semeringul de la distributie. Verifica chestia asta, ca, pe langa scoaterea uleiului, itzi mai unge shi cureaua de transmisie, ceea ce nu e bine  :blink: . Daca asta e beleaua, rezolv-o inainte de plecare; nu e scump, dar e ceva de munca.

 

Daca totushi motorul trebuie segmentat, baga un 15w40 (ceva nu prea scump, ca oricum nu apuca sa se invecheasca :) ), shi un aditiv cu teflon.

81114[/snapback]

Viata si acordeoane .. am pus ulei 15w40 , am mers azi toata ziua cu masina . cand am ajuns acasa si cat am mai stat 10 minute in fata blocului de vorbeam cu baietii deodata am vazut o pata mare sub masina .... pana acum nu pierdeam ulei cat am fost cu 10w40 si acum deodata ditamai balta , nu va zic ca pe joja ,asa la ochi daca ar fi sa o iau ,era pierdere de cam un litru de ulei. Ma duc maine dimineata la service sa o ridice pe elevator sa vad ce s-a intamplat, imi este frica sa nu se fi distrus vre-un semering si acum sa imi arunce uleiul.

Maine las un raspuns aici cu ceea ce este, defapt dupa ce revin de la service. Daca este sa fie baia crapata/fisurata nush ce am sa fac sper sa se poata suda dar din cate am auzit baia e din aluminiu ... infine acum stiu una si buna... nu papa uleiul.... ca ar fi nevoie urgenta de o segmetare ....ci mai mult ca il pierde pe undeva dar oricum se simte diferenta de cand am pus 15/40 in locul celuia vechi de 10/40. Cureaua nu prea am cum sa o vad dar abia ce am schimbat`o acum o luna si era impecabila iar vas de expansiune eu nu vad sa am asa ceva pe modelul meu .. poate te referi daca baga in radiator , insa nu am gram de ulei sau de pelicule de "grasime" e curat ca turnat din sticla.

Edited by UnderChat
Link to comment
Share on other sites

In TM se gaseste la Demetra

Liqui Moly am vazut la ei pe site ca au si uleiuri 15w/50 pt un motor cu un rulaj mare de km,si care sa reziste turatiilor mai ridicate.

Ii zice Molygen 15w/50,si sunt sigur ca e produs in germania pt ca de acolo importa.

Eu mai astept putin si la asta o sa recurg pt micul meu M20,desi am Magnatecu acuma...

Edited by claudiu.cosar
Link to comment
Share on other sites

am si eu niste intrebari ciudate:

 

1. Cand ma uit la nivelul de ulei ,pana unde trebuie sa fie uleiul? ca la e46 nu e ca la e36.

2. Daca trebuie complectat ulei se aprinde ceva bec in bord?

3.Ce culoare trebuie sa aiba uleiul daca mai e bun.....la mine e maroniu acu, dar in cartea de service si la motor pe eticheta scrie ca o fost schimbat acu 5 mii km

 

Eu am o problema cu sunetul la motor...si tot timpu la orice masina mi se pare ca bat taketzii or smth :blink:

 

La mine vad ca trebuie baga 5W 30 ...sa continui cu asta? ma gandesc la MOBIL1 5w30,si sa ma iau dupa computerul de bord sau sa-l schimb mai repede? si cu cat mai repede? acu mai am cica 18500km de mers cu uleiul asta.....

Edited by Calin325
Link to comment
Share on other sites

Pai nu ai doua cote pe joja? Undeva inspre semnul de sus. Intre cele doua cote este 1 litru. Cand e nivelul prea jos, se aprinde becul de la ulei, galben (cand e rosu e presiune slaba).

 

N-are nimica daca uleiul e maroniu.

 

Ce auzi tu sunt probabil injectoarele cum lucreaza, de multe ori se confunda sunetul cu cel de tacheti.

 

Pai baga Castrol, ce treaba ai cu Mobil 1.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.