Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

am bagat de curand ulei castrol magnatec;satisfacut pana am observat pe ambalajul uleiului ca scria ceva de genu:''Made in the EU,under license of castrol'',pai si eu dau o gramada de bani pe un ulei care nici macar nu scrie:''made in germany'' sau ceva asemanator....

Cineva incearca sa ma convinga sa bag Liqui Moly 10w 60,pe care scrie clar ''made in germany'',deci....voi ce spuneti?

pt mine un lucru are rezonanta mai mare daca scrie si tara exacta de origine,ci nu doar made under license by castrol in the EU!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai e tot Castrol ala de la Bav :blink:

70585[/snapback]

 

Probabil, dar castrolul sau ce ulei o fi ala pe care scrie BMW nu mai trezeste suspiciuni privind originea sau calitatea . In plus are si un pret excelent.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

deci imi spune si mie cineva o solutie pt.mine,ce e cu uleiul asta castrol made in EU=made in turkey,ce sa fac sa-l schimb cu unul klumea sau sa-l las...

de liqui moly 10w 60,asta ce ziceti???

nu de alta dar nu cred ca gasesc in timisoara ulei castrol pe care sa fie imprimat ''BMW''...

Link to comment
Share on other sites

sa incerc la reprezentante bmw din tm,poate gasesc ulei bmw???

si daca da in 520i M20,pot baga ulei castrol 10w 60 RS???lasand la o parte problema banilor;e prea subtire,il mananca??????

70622[/snapback]

De la un rulaj in sus (banuiesc ca 520-ul e pe la 200kkm binisor) trebuie sa alegi intr-adevar uleiul si dupa cat de strans mai e motorul. Incearca si vezi cum se comporta cu ce ai acum, mananca sau nu, si in functie de aia alegi.

 

w60 nu e subtire, e pe dos, e ulei "racing" sa zicem, isi pastreaza vascozitatea relativ mare (60) la temperaturi ridicate. Poti folosi proprietatea asta si ca sa micsorezi consumul de ulei. Depinde cat iti consuma si cati bani vrei sa bagi.

Link to comment
Share on other sites

sincer are 230 mii de km,masina reali.consum de ulei nu am vazut si am schimbat uleiul acum vreo luna.

Actualul ulei e un magnatec 10w 40 produs in EU....

Cat sa-l tin pe asta ca nu vreau sa-mi bat joc de motor bagand un ulei din ''turkey''???banuiesc ca e de calitate mai proasta ca si unul direct de a bmw...

mai pot face inca vreo mie cu el?sau nu...

Link to comment
Share on other sites

sincer are 230 mii de km,masina reali.consum de ulei nu am vazut si am schimbat uleiul acum vreo luna.

Actualul ulei e un magnatec 10w 40 produs in EU....

Cat sa-l tin pe asta ca nu vreau sa-mi bat joc de motor bagand un ulei din ''turkey''???banuiesc ca e de calitate mai proasta ca si unul direct de a bmw...

mai pot face inca vreo mie cu el?sau nu...

Link to comment
Share on other sites

sincer are 230 mii de km,masina reali.consum de ulei nu am vazut si am schimbat uleiul acum vreo luna.

Actualul ulei e un magnatec 10w 40 produs in EU....

Cat sa-l tin pe asta ca nu vreau sa-mi bat joc de motor bagand un ulei din ''turkey''???banuiesc ca e de calitate mai proasta ca si unul direct de a bmw...

mai pot face inca vreo mie cu el?sau nu...

70642[/snapback]

Nu cred ca e atat de prost ce ai bagat acum incat sa merite (sau sa fie necesar) sa-l dai afara. Tine-l macar pana pe la 7500. Mai devreme numai daca te mananca :blink: Iar daca nu consuma cu w40, stai la w40.

Link to comment
Share on other sites

mersi fain;o sa-l tin mai vreo 2000km,si o sa-l schimb.Daca nu consuma deloc ulei,o sa merg spre castrol 10w 60 RS neaparat-''made in germany'';cand e vorba de masina si de ce e mai bun pt ea am un ''fix'' :blink:

 

mai o intrebare offtopic:schimbul de bujii e necesar?in cazul functionarii normale al motorului.

ps:imi cer scuze pt dublura de mai sus-cauza era ca nu mi-a prea mers netu bine si...

Link to comment
Share on other sites

mai o intrebare offtopic:schimbul de bujii e necesar?in cazul functionarii normale al motorului.

70657[/snapback]

Nu stiu daca am inteles bine, dar daca cu "in cazul functionarii normale al motorului" ai vrut sa spui ca motorul merge bine (dupa urechea unui mecanic care se pricepe si dupa tester) atunci eu nu le-as schimba orbeste - o inspectie vizuala eventual, si numai in caz de probleme mergi mai departe.

 

Nu cauta sa cheltui initil ca o sa ajungi sa cheltui oricum - sper sa vorbesc aiurea, dar nu cred...

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

unde gasesc liqui moly 10w-60 in timisoara??

70691[/snapback]

 

mergi la DEMETRA,pe strada Demetriade,este reprezentanta ARO.

Uleiul se aduce din germania,cel putin asa mi-a spus un prieten de acolo,si bineinteles e si stantat cu''made in germany'',pretul la asta de RACE este 2.1 mil la 5L.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca am inteles bine, dar daca cu "in cazul functionarii normale al motorului" ai vrut sa spui ca motorul merge bine (dupa urechea unui mecanic care se pricepe si dupa tester) atunci eu nu le-as schimba orbeste - o inspectie vizuala eventual, si numai in caz de probleme mergi mai departe.

 

Nu cauta sa cheltui initil ca o sa ajungi sa cheltui oricum - sper sa vorbesc aiurea, dar nu cred...

70683[/snapback]

 

m-am hotarat sa schimb azi bujiile;nu sunt un cost chiar asa de mare,si mai mult nu stiu exact ce trecut exact a avut masina.Intradevar zici bine cu cheltuiala dar daca incerc sa fac totul ''ca in carte'',cred ca o sa vad numai imbunatatiri, :blink:

salut

Link to comment
Share on other sites

hey fratilor,am o intrebare:

uleiul ''omv'' este bun?e recomandabil sa bag in 520i ul meu din 90?

pe el scrie mai multe norme,cat si ''BMW SPECIAL OIL'',si mai mult scrie ca e made in austria.

 

recomandati omv full syntethic 0w-40(450mii/L)?sau e mai acceptabil 10w 40(230 mii/L)?

Link to comment
Share on other sites

dar de liqui moly 10w 60 race ce parere aveti???

bineinteles ca nu e asa cunoscut dar de cand am cumparat castrol magnatec shtantat cu ''made in eu'' mi-am cam schimbat parerea!!! :blink:

chiar nu stie nimeni de pe forumul asta??? :)

Link to comment
Share on other sites

Ei il recomanda ca fiind "original BMW produs de Castrol

71228[/snapback]

 

am auzit eu multe chestii ''faine'' de reprezentante,cumpara uleiuri de la orice magazin cu 1.8 mil si il vand la reprezentanta la 3 mil.m-am saturat de toate porcariile astea.

am intalnit pe o cunostiinta cu un audi a4 din 2002,pe manualul de service ii recomanda ulei liqui moly.

 

la urmatorul schimb o sa bag un liqui moly race...

Link to comment
Share on other sites

am auzit eu multe chestii ''faine'' de reprezentante,cumpara uleiuri de la orice magazin cu 1.8 mil si il vand la reprezentanta la 3 mil.m-am saturat de toate porcariile astea.

71277[/snapback]

 

Nu pleca cu ulei preconcepute si nu afirma ceva fara sa verifici. S-ar putea sa gresesti :blink: .

Am luat azi ulei BMW 0W40 LongLife 01 cu 490.000 litru. Mai ieftin ca ceva similar de la Metro. Uleiul e convenabil la AB. Si mai si scrie BMW pe el. Pe filtru ( tot original ) am dat 500.000.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

mersi fain;o sa-l tin mai vreo 2000km,si o sa-l schimb.Daca nu consuma deloc ulei,o sa merg spre castrol 10w 60 RS neaparat-''made in germany'';cand e vorba de masina si de ce e mai bun pt ea am un ''fix'' :blink:

 

mai o intrebare offtopic:schimbul de bujii e necesar?in cazul functionarii normale al motorului.

ps:imi cer scuze pt dublura de mai sus-cauza era ca nu mi-a prea mers netu bine si...

70657[/snapback]

 

Cred ca cel mai bine ar fi sa scoti bujiile si sa le inspectezi vizual... Daca sunt maro deschis cu variatii, functie de benzina pe care o folosesti atunci le lasi... acest criteriu nu prea este valabil in caz de iarna si/sau de drumuri scurte!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine ar fi sa scoti bujiile si sa le inspectezi vizual... Daca sunt maro deschis cu variatii, functie de benzina pe care o folosesti atunci le lasi... acest criteriu nu prea este valabil in caz de iarna si/sau de drumuri scurte!

71290[/snapback]

 

mersi,dar m-am hotarat sa le schimb,ca nu demult am luat masina si vreau sa am inima impacata :blink:

acu zi tu daca esti amabil,ce scrie pe carte aia sa bag???sa ma ris c la din alea cu mai multi electrozi sau?

salut!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.