Jump to content

Consum ulei


florin83

Consum ulei  

199 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu uleiul din urma 5w-30, la 8000 km, am completat 200 ml. Si este putin peste maxim.

 

Intotdeauna mi-au placut povestile de genul: "In 15 000 km nu mi-a consumat un gram de ulei!", "Am completat 50 de grame"...

 

Exact ca si povestile cu "Aveam 240 si mai aveam pedala" :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ce consum de ulei aveti la masina?Care este consumul "normal" 5000 km de ex?

Este adevarat ca BMW mananca din fabrica ulei si ca motoarele sunt in asa fel facute in cat consumul de ulei este mai mare si normal fata de alti producatori?

 

Eu de ex : m-am cam speriat cam am vazut ca mi-a mancat cam 700 ml de ulei la 3000 km dar intradevar facuti cam in regim sport foarte multi dintre ei?este normal acest consum?

 

318i 2004 64.000 km , ulei bmw 0-40 bea cam 200 grame la 15.000 km

regim de condus : 80% oras stil bosorog , 20% afara din care jumate mai usor pt ca e femeia si copilul si cealalta jumatate , adica singur , cox

 

PS : o las in fiecare dimineata sa se incalzeasca 1 min. si daca nu am timp oricum merg cu ea pana in 2.500 de ture pana vad apa sus

Link to comment
Share on other sites

mie unu mi se pare cam mult totusi 700ml la 3000 km...oricat de forjati sa fi fost ei

dau si eu exemplul meu, ca am trecut de curand prin asta... am schimbat de curand uleiul, am facut ce-i drept putin cam mult cu el 18000 din cauza ca m-a prins plecat din tara ca am fost la Euro..in sfarsit

ideea este ca in acesti 18000 nu am completat niciodata cu ulei si tin minte ca atunci cand l-am pus era foarte putin peste nivel iar cand l-am schimbat l-am verificat iarasi de curiozitate (l-am verificat si pe parcurs ..sa nu se inteleaga gresit) si pot sa spun ca nu era absolut deloc sesizabil ca ar fi ceva mai jos pe joja.. o fi mancat putin acolo dar sunt convins ca nu valori de genu 700

mentionez ca uleiul este 5w30...iar masina are peste 200 k

Link to comment
Share on other sites

si eu tocmai am luat un 318 i si in 2200 km mi-a mancat ulei cam un sfert din joja (intre max si min). Acum trebuie sa-l schimb si as pune ceva mai gros, dar nu prea stiu ce..5-40w nu e cam gros? castrol magnatec sau bmw longlife? si cred ca o sa-i schimb si toate filtrele, am inteles ca Mann sunt bune.
Link to comment
Share on other sites

Cu uleiul din urma 5w-30, la 8000 km, am completat 200 ml. Si este putin peste maxim.

 

Intotdeauna mi-au placut povestile de genul: "In 15 000 km nu mi-a consumat un gram de ulei!", "Am completat 50 de grame"...

 

Exact ca si povestile cu "Aveam 240 si mai aveam pedala" :twoup:

daca tu conduci o tentativa de bmw aia nu inseamna ca toate masinile sunt de genu"CAZANE"

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma laud sau sa creez polemici,dar motorul M47N, adica cel de pe 320d de 150cp, cred ca este intr-adevar un motor "prietenos"( dupa cum mi-a zis un mecanic cand am cumparat masina :twoup: ) in ceea ce priveste consumul de ulei: am facut pana acum 8 mii de km si nivelul e la maxim, nici un milimetru mai jos. Oare benzinarele sa fie mai gurmande in ceea ce priveste uleiul? :twoup:

Mai precizez ca uleiul l-am schimbat in spania, poate fi o explicatie plauzibila, dat fiind ca la noi cei mai multi se plang de calitatea uleiurilor de pe piata romaneasca.

Link to comment
Share on other sites

posibil si pierderi dar acum sa vdm pe unde.Oricum sunt curios cati dintrei cei de pe aici care completeaza 200 ml la 15 k km stiu ce inseamna un mers sportiv.Credeti ca o plecare cu scart de la semafor este un mers sportiv?Cati dintre voi a facut o padurea bogati, o poiana brasov, cheia ( 10-15 km ) unde acul a stat numai intre 4500 - 6000 rpm? Sau cati dintre voi ati facut 100-150 km pe autostrada cu acul turometrului la peste 4500 rpm?
Link to comment
Share on other sites

posibil si pierderi dar acum sa vdm pe unde.Oricum sunt curios cati dintrei cei de pe aici care completeaza 200 ml la 15 k km stiu ce inseamna un mers sportiv.Credeti ca o plecare cu scart de la semafor este un mers sportiv?Cati dintre voi a facut o padurea bogati, o poiana brasov, cheia ( 10-15 km ) unde acul a stat numai intre 4500 - 6000 rpm? Sau cati dintre voi ati facut 100-150 km pe autostrada cu acul turometrului la peste 4500 rpm?

 

 

 

 

acum care problema e mai mare? sa iti manance uleiul sau sa ai pierderi?

cand m-am uitat la ulei cand am ajuns acasa m-am speriat e aproape de minim pe joja si era putin mai jos de jumatate. Adevarat, am mers o bucata de drum si peste 4000rpm dar totusi sa consume asa mult..?

Link to comment
Share on other sites

E cam grav e sa nu iti consume nici un gram de ulei intre schimburi, desi specificatiile masinii includ consum de ulei. Inseamna ca ai pus ulei prea gros si nu patrunde cum trebuie in zonele capilare, ungerea e limitata in zonele alea si te trezesti cu uzura de axa cu came sau turbina in pioneze mult mai devreme decat trebuie.
Link to comment
Share on other sites

"Cred" ca am o mica problema cu uleiul - dispare prea repede. Am masina de aproximativ 4 luni (320CI 170 CP 2001 110000 KM) si am facut 3500 km, timp in care a disparut un litru de ulei. Ceea ce am putut sa fac eu a fost sa ma uit sa vad daca observ ceva scurgeri, dar nu am vazut nimic... Pot sa zic ca am si mers destul de sportiv, adica masina a vazut destul de des 5000 rpm dar asta nu constant si niciodata cu motorul rece. Intrebarea mea este care ar fi consumul "normal"? Inca un lucru pe care am uitat sa il mentionez, uleiul este 5W-30 Mobil 1. Edited by polbrand
Link to comment
Share on other sites

Turatii inalte + ulei nepotrivit = consum

 

 

Cu "Turatii inalte" sunt de acord, dar de ce este uleiul asta nepotrivit? Ar fi mai recomandat ceva de genul 5W - 40? Totusi asta a fost schimbat in reprezentanta, am o banuiala ca reprezentanta trebuie sa stie ce ulei pe ce masina trebuie sa ajunga.

Link to comment
Share on other sites

Poate a fost schimbat in reprezentanta, dar nu una BMW. Nu cred sa existe cazuri in care reprezentanta BMW foloseste uleiuri Mobil 1.

Incearca un ulei original BMW cu aceeasi vascozitate si vorbim dupa :twoup:.

 

Momentan nu ai ce sa faci decat sa completezi pana la urmatorul schimb, dar atunci foloseste ulei original - gasesti de vanzare si pe forum la preturi acceptabile.

Link to comment
Share on other sites

Poate a fost schimbat in reprezentanta, dar nu una BMW. Nu cred sa existe cazuri in care reprezentanta BMW foloseste uleiuri Mobil 1.

Incearca un ulei original BMW cu aceeasi vascozitate si vorbim dupa :twoup:.

 

Momentan nu ai ce sa faci decat sa completezi pana la urmatorul schimb, dar atunci foloseste ulei original - gasesti de vanzare si pe forum la preturi acceptabile.

 

Eu din cate stiu cam toate reprezentantele BMW folosesc Mobil 1 si inca o data vreau sa confirm ca a fost schimbat 100% in reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

Ce scrie pe busonul de la ulei ?

 

CASTROL, dar sincer nu cred ca are rost sa discutam despre asta. Din cate stiu eu au mai fost posturi care spun clar ca uleiul din reprezentanta e Mobil 1. Stai ca incerc sa caut sa vin cu dovezi :twoup: . Eu nu sunt in tara acum, dar nu cred ca in Romania pun castrol si in Cehia Mobil 1.

Link to comment
Share on other sites

Solutia cea mai rapida este sa schimbi uleiul acum, incearca cu un ulei de la reprezentanta (desi cred ca e castrol) si vezi daca iti mai consuma.....

Iti dai seama ca bmw nu produce nici ulei si nici multe dintre piesele care sunt cuprinse intr-un bmw.....ei doar le gandesc, proiecteza, comanda si apoi monteaza pe autoturismul nou....

Daca nu vrei sa pui din reprezentanta, poate ne spune un detinator de 320i de pe forum ce tip de ulei foloseste, care are in motor un alt ulei decat cel din reprezentanta si caruia motorul nu ii consuma peste limite....

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Solutia cea mai rapida este sa schimbi uleiul acum, incearca cu un ulei de la reprezentanta (desi cred ca e castrol) si vezi daca iti mai consuma.....

Iti dai seama ca bmw nu produce nici ulei si nici multe dintre piesele care sunt cuprinse intr-un bmw.....ei doar le gandesc, proiecteza, comanda si apoi monteaza pe autoturismul nou....

Daca nu vrei sa pui din reprezentanta, poate ne spune un detinator de 320i de pe forum ce tip de ulei foloseste, care are in motor un alt ulei decat cel din reprezentanta si caruia motorul nu ii consuma peste limite....

 

Trebuie sa repet, uleiul a fost schimbat in reprezentanta (pentru ca am carte de servis si vreau sa o pastrez), acum cred ca trebuie sa definim ce este o reprezentanta si cum se poate recunoaste :twoup: . Iar ceea ce spui tu este 100% adevarat, cel mai in masura sa isi dea cu parerea este un posesor de 320I.

Link to comment
Share on other sites

Solutia cea mai rapida este sa schimbi uleiul acum, incearca cu un ulei de la reprezentanta (desi cred ca e castrol) si vezi daca iti mai consuma.....

Iti dai seama ca bmw nu produce nici ulei si nici multe dintre piesele care sunt cuprinse intr-un bmw.....ei doar le gandesc, proiecteza, comanda si apoi monteaza pe autoturismul nou....

Daca nu vrei sa pui din reprezentanta, poate ne spune un detinator de 320i de pe forum ce tip de ulei foloseste, care are in motor un alt ulei decat cel din reprezentanta si caruia motorul nu ii consuma peste limite....

 

Trebuie sa repet, uleiul a fost schimbat in reprezentanta (pentru ca am carte de servis si vreau sa o pastrez), acum cred ca trebuie sa definim ce este o reprezentanta si cum se poate recunoaste :twoup: . Iar ceea ce spui tu este 100% adevarat, cel mai in masura sa isi dea cu parerea este un posesor de 320I.

 

eu am ulei din reprezentanta, care e oricum la acelasi pret cu un castrol sau mobil 1 din magazin. Normal ar fi sa iti consume undeva la 2 litrii de ulei la un schimb, deci cam 2 l la aprox 23 000 km

Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.