Jump to content

Cel mai dezagreabil model BMW


Guest Pole

Care este cel mai dezagreabil model BMW ?  

1599 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

dap, e clara parerea tuturor despre X3 :unsure:

Dar, lasand la o parte prima impresie mai nasoala, pot sa va spun ca este o masina extraordinara...din toate punctele de vedere. Ati fi uimiti sa vedeti cati oameni nu isi cumpara X5 sau X6 pentru simplu fapt ca este prea mare si chiar le este frica sa-l conduca. Si atunci apare X3-ul :blink::).....Si iaca niste banuti in visteria BMW <_<

Cu siguranta stiti cu totii ca X3 este campion absolut la vanzari in segmentul lui.....chiar si acum....Asta inseamna multi bani castigati de BMW, bani pe care sa ii foloseasca pentru modelele care ne ung la suflet :)

Asa ca , eu votez ca BMW nu are modele urate......poate doar niste modele facute in scopuri de marketing si de castig :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa specific ceva...cele mai urate masini sunt cele cu volan pe dreapta...toate...de la cap la coada...

 

iar la e90, am gresit la editat ordinea,care era defapt " e90, seria 7 nou, d-aia nici nu au succes....."

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

am uitat sa specific ceva...cele mai urate masini sunt cele cu volan pe dreapta...toate...de la cap la coada...

 

iar la e90, am gresit la editat ordinea,care era defapt " e90, seria 7 nou, d-aia nici nu au succes....."

Sa dea Dumnezeu sa te muti in Anglia, sa vezi masini cu volan pe dreapta tota viata. <_<))

Link to comment
Share on other sites

Sa dea Dumnezeu sa te muti in Anglia, sa vezi masini cu volan pe dreapta tota viata. :bashwall: ))

 

cei mai tampiti astia de s-au trezit ei ca sa mearga stramb si cu volan pe drp..... <_<

 

si sa trebuiasca sa le vanda piese :unsure:

 

nu vand dezmembrari... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
cele mai urate sunt e36 touring , e36 - e46 compatc, seria 7 nou,e90 , d-aia nici nu au succes.....

 

off: ce motor s-a pus maxim pe e36 compact?

 

cei mai tampiti astia de s-au trezit ei ca sa mearga stramb si cu volan pe drp..... :)

 

mai sunt tari cu volan pe dreapta, india, australia si altele (si unele care si-au schimbat legislatia la condusul cu volan pe stanga, deci pe partea dreapta a drumului)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hai sa fac si eu o lista cu cele mai urate modele BMW. O sa fie un top asa din '80 pana azi .Sa se intelega insa ca orice model mai urat de la BMW i-mi pare de 1000 de ori mai frumos decat majoritatea masinilor (cu exceptia porsche, lamborghini, ferrari si inca cateva alte modele de supercar-uri care i-mi par la fel de ok ca bmw daca nu chiar i-mi plac mai mult). Vreau sa specific de la inceput ca in general la toate marcile (mai putin loganul) nu suport de nici un fel brek-ul sau touringu cum i-i zice adica mainile cu spate "lung" asa ca astea si la BMW sun in varful listei . Deci top urateni sau inutilitati de la BMW (vorbesc mai mult de aspect,design si de utilitatea modelului nu de performante):

 

La inceput asa ca general pe Locul 0 sa zicem orice model de Touring i-mi pare urat. Inteleg e o masina de familie blabla dar cand vrei bmw parca nu-ti mai arde de familie si alte alea. Cine vrea de familie sa incerce alta marca gen volvo. Cei de la bmw vor sa vanda la cat mai multi dar eu sincer nu a-si fi facut niciodata un model touring.

Locul 1: X3-ul conduce lejer masina asta i-mi pare urata, e o masina care merge mai mult pt femei dar nici pt ele nu a-si recomanda asa ceva. iar x3-ul i-mi pare chiar inutil defapt toata clasa de din care face parte x3 i-mi pare inutila exact ca si q5. noul X1 pare mai frumos da si clasa aia iar e inutila. pt ce sa mai faca clasele astea gen x1 si x3 cand exista touringul ? clar ca am votat cu x3 si aici. Acum nici X6 nu-mi pare util deloc dar sincer masina aia chiar i-mi place e frumoasa si pare o alternativa la X5 care iar i-mi pare frumos orice model. Oricum decat sa-ti iei x3 mai bine dac n-ai bani mai astepti putin si cumperi x5 chiar daca-l iei si pt o femeie.Parca insulti si femeia daca i-i dai un x3.

Locul 2: Seria 5 e60 toate modelele inclusiv M5. Stiu aici o sa supar pe multi dar asta e parerea mea e pe locul 2 ca uratenie de la bmw pt mine. Cred ca seria 5 e60 actual e cel mai urat seria 5 din cate au fost. Pare prea masiv , mustatile alea de faruri sunt urate, la fel si stopurile. Datorita masivitati pare si tare lent desi nu este chiar asa pt ca am fost cu diverse modele si chiar sunt ok la condus. In concluzie i-mi pare mai mult o masina pt pensionari, becali sau masina oficiala.

Locul 3: .......aici avem 2 candidate care i-mi par la fel de "uratele" .Din pacate iar o sa se supere multi. Deci locul asta i-l impart seria 3 e36 cu toate modelele inclusiv M-ul da exact pisica facuta intre '91 si 2000. Celalalt model de pe locul asta este seria 1 actuala numai e87 adica alea fara spate coupeul e82 e frumusel da parca si ala e un coupe mai de fata.

Despre pisica e36 ce sa zic stiu ca multi o apreciaza dar mie niciodata nu mi-a placut cum sunt taiate farurile sus spatele desi e un inceput de e46 combinat cu e39 i-mi pare prea simplu nici interiorul original nu prea mi-a parut excelent cum e la alte modele. In concluzie pisica i-mi pare o masina cam simpluta pretabila mai mult pt oameni mai de la tara sau manelisti va rog sa nu va suparati. In Romania masina asta e excelenta pt un tuning de prost gust. Asta nu inseamna ca nu am vazut modele excelente facute super care mi-au placut enorm. Dar in mare nu ma omor dupa pisica chiar daca pt o perioada scurta de 3 luni am avut si eu una acum ceva timp.

Despre seria 1 m-am ce sa zic prea mult nu-mi plac prea mult stopurile puteau sa fie putin mai stilizate iar farurile sunt cam "grase" linia masini e cat de cat ok. Dar problema cu seria 1 la mine vine din faptul ca e prea mica si NU ARE SPATE. Eu nu suport masinile fara spate de nici un fel. Si singurele care i-mi plac sunt golf 1-4 restu noile golfuri iar nu-mi plac. In general nu suport masinile mici fara spate, masinile break sau masinile foarte mari (ce sa mai zic de hummer care e haios da nu sa merg eu cu asa traznaie mai bun ar fi un tanc). Normal la combinatiile astea de masini daca se mai adauga si un motor de tractor (a se citi diesel) e groazinc pt mine. Diesel a-si lua doar la Jeep (marca ca sa se inteleaga oricum orice model de la ei) sau X5 ala de 3litri.Astea i-mi pare ok sa fie diesel.

 

Daca ar mai fi sa pun si un loc patru poate ca ar fi doua modele : -seria 6 actual pt ca sincer ar unele tente butucanoase si iar nu-i vad utilitatea dar totusi per total i-mi place, -seria 7 de pana acum pt ca avea putine tente de e60 dar in rest i-mi pare mult mai frumos decat e60 chiar daca nu mi-as lua in viitorul apropiat asa ceva pt ca e prea mare si pare mai de pensionari.

Acum sincer si Z4 pare cam de femeie dar totusi paraca mi-ar place sa am asa ceva totusi acolo parca prefer un Porsche Cayman.

Cam asa arata top "uratenii" sau "inutilitati" BMW in viziunea mea. Oricum aceste "uratenii" le prefer oricand in fata oricarui alt model de masina "obisnuita" gen masini frantuzesti. (Apropo masinile frantuzesti i-mi par cele mai uarte la ora actuala inclusiv Bugati. Cred ca bugatti veyron e cel mai uarat supercar facur vreodata).

Va rog sa ma scuzati daca am deranjat cu parerile mele dat asta e adevarul. Fiecare are gusturile lui.

Edited by nightman
Link to comment
Share on other sites

Interesanta opinie, un pic cam greu de citit dar interesanta.La inceput am crezut ca este scrisa intr-o limba straina. :)

 

In principiu si eu sunt de acord cu ce ai scris, mai mult ma bucur ca X3-ul nu a iesit pe locul 0 ci pe 1.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

X3-u toata ziua.zicea careva ca e masina de oras.O fi...una oribila.La urma urmei,toate BMW-urile sunt masini de oras,de autostrada,numai adevarate off-road-uri nu sunt.Si nici nu au de gand sa le faca asa.

X3-ul asta insa e total altceva.In afara de sigla,de cateva elemente de interior,si poate poate ceva subtil pe exterior,nu are nimic cu X5-ul.Nu e nici masina de femei,e urata de-a dreptul.De ce sa-ti iei X3 in locul unui X5,in afara de o oarecare diferenta de pret?

La fel si cu compacturile...astea sunt lansate numa de "dragul lelii" sa acopere si ei un segment de piata mai vast.

Cat despre touring-uri...asta e mentalitatea romanului...sedan in sus,sedan in jos.M5 touring e tampenie insa.Touring-ul e din definitie pt o anumita categorie de oameni,de familisti,sau cu gandire practica,nu sportiva.Nu le-as putea face urate...doar ca nu as conduce una.

Tu-mi spui mie ca nu ai conduce m5 touring???

Povesti, ti-ai da GRATIS orice masina ai acum pe un m5 touring din ala, naspa cum spui tu.

Asta e parerea ta ca touringul e o masina prin definitie de familie.

Arunca un ochi la rs6, modelul de baza e TOURING, altfel spus, avant.

tu-mi spui ca 579 de cai sunt pentru o masina de familie? sa care cu ea lapte si morcovi de la piata?

Te inseli.

Asa si cu m5 touring, mie imi place mai mult ca m5 normal...

Insa gusturile nu se prea discuta.

 

 

Hai sa fac si eu o lista cu cele mai urate modele BMW. O sa fie un top asa din '80 pana azi .Sa se intelega insa ca orice model mai urat de la BMW i-mi pare de 1000 de ori mai frumos decat majoritatea masinilor (cu exceptia porsche, lamborghini, ferrari si inca cateva alte modele de supercar-uri care i-mi par la fel de ok ca bmw daca nu chiar i-mi plac mai mult). Vreau sa specific de la inceput ca in general la toate marcile (mai putin loganul) nu suport de nici un fel brek-ul sau touringu cum i-i zice adica mainile cu spate "lung" asa ca astea si la BMW sun in varful listei . Deci top urateni sau inutilitati de la BMW (vorbesc mai mult de aspect,design si de utilitatea modelului nu de performante):

 

La inceput asa ca general pe Locul 0 sa zicem orice model de Touring i-mi pare urat. Inteleg e o masina de familie blabla dar cand vrei bmw parca nu-ti mai arde de familie si alte alea. Cine vrea de familie sa incerce alta marca gen volvo. Cei de la bmw vor sa vanda la cat mai multi dar eu sincer nu a-si fi facut niciodata un model touring.

Locul 1: X3-ul conduce lejer masina asta i-mi pare urata, e o masina care merge mai mult pt femei dar nici pt ele nu a-si recomanda asa ceva. iar x3-ul i-mi pare chiar inutil defapt toata clasa de din care face parte x3 i-mi pare inutila exact ca si q5. noul X1 pare mai frumos da si clasa aia iar e inutila. pt ce sa mai faca clasele astea gen x1 si x3 cand exista touringul ? clar ca am votat cu x3 si aici. Acum nici X6 nu-mi pare util deloc dar sincer masina aia chiar i-mi place e frumoasa si pare o alternativa la X5 care iar i-mi pare frumos orice model. Oricum decat sa-ti iei x3 mai bine dac n-ai bani mai astepti putin si cumperi x5 chiar daca-l iei si pt o femeie.Parca insulti si femeia daca i-i dai un x3.

Locul 2: Seria 5 e60 toate modelele inclusiv M5. Stiu aici o sa supar pe multi dar asta e parerea mea e pe locul 2 ca uratenie de la bmw pt mine. Cred ca seria 5 e60 actual e cel mai urat seria 5 din cate au fost. Pare prea masiv , mustatile alea de faruri sunt urate, la fel si stopurile. Datorita masivitati pare si tare lent desi nu este chiar asa pt ca am fost cu diverse modele si chiar sunt ok la condus. In concluzie i-mi pare mai mult o masina pt pensionari, becali sau masina oficiala.

Locul 3: .......aici avem 2 candidate care i-mi par la fel de "uratele" .Din pacate iar o sa se supere multi. Deci locul asta i-l impart seria 3 e36 cu toate modelele inclusiv M-ul da exact pisica facuta intre '91 si 2000. Celalalt model de pe locul asta este seria 1 actuala numai e87 adica alea fara spate coupeul e82 e frumusel da parca si ala e un coupe mai de fata.

Despre pisica e36 ce sa zic stiu ca multi o apreciaza dar mie niciodata nu mi-a placut cum sunt taiate farurile sus spatele desi e un inceput de e46 combinat cu e39 i-mi pare prea simplu nici interiorul original nu prea mi-a parut excelent cum e la alte modele. In concluzie pisica i-mi pare o masina cam simpluta pretabila mai mult pt oameni mai de la tara sau manelisti va rog sa nu va suparati. In Romania masina asta e excelenta pt un tuning de prost gust. Asta nu inseamna ca nu am vazut modele excelente facute super care mi-au placut enorm. Dar in mare nu ma omor dupa pisica chiar daca pt o perioada scurta de 3 luni am avut si eu una acum ceva timp.

Despre seria 1 m-am ce sa zic prea mult nu-mi plac prea mult stopurile puteau sa fie putin mai stilizate iar farurile sunt cam "grase" linia masini e cat de cat ok. Dar problema cu seria 1 la mine vine din faptul ca e prea mica si NU ARE SPATE. Eu nu suport masinile fara spate de nici un fel. Si singurele care i-mi plac sunt golf 1-4 restu noile golfuri iar nu-mi plac. In general nu suport masinile mici fara spate, masinile break sau masinile foarte mari (ce sa mai zic de hummer care e haios da nu sa merg eu cu asa traznaie mai bun ar fi un tanc). Normal la combinatiile astea de masini daca se mai adauga si un motor de tractor (a se citi diesel) e groazinc pt mine. Diesel a-si lua doar la Jeep (marca ca sa se inteleaga oricum orice model de la ei) sau X5 ala de 3litri.Astea i-mi pare ok sa fie diesel.

 

Daca ar mai fi sa pun si un loc patru poate ca ar fi doua modele : -seria 6 actual pt ca sincer ar unele tente butucanoase si iar nu-i vad utilitatea dar totusi per total i-mi place, -seria 7 de pana acum pt ca avea putine tente de e60 dar in rest i-mi pare mult mai frumos decat e60 chiar daca nu mi-as lua in viitorul apropiat asa ceva pt ca e prea mare si pare mai de pensionari.

Acum sincer si Z4 pare cam de femeie dar totusi paraca mi-ar place sa am asa ceva totusi acolo parca prefer un Porsche Cayman.

Cam asa arata top "uratenii" sau "inutilitati" BMW in viziunea mea. Oricum aceste "uratenii" le prefer oricand in fata oricarui alt model de masina "obisnuita" gen masini frantuzesti. (Apropo masinile frantuzesti i-mi par cele mai uarte la ora actuala inclusiv Bugati. Cred ca bugatti veyron e cel mai uarat supercar facur vreodata).

Va rog sa ma scuzati daca am deranjat cu parerile mele dat asta e adevarul. Fiecare are gusturile lui.

Si tu esti un original, nu-ti ajunge nimic la nas.

Cam greu cu limba romana... insa descifram noi, fara numar!!

Link to comment
Share on other sites

D'asta e sondaj ca sa avem pareri. Nu e normal sa avem toti aceeasi parere ca nu suntem roboti. Am zis gusturile nu se discuta. Uite de exemplu nu credeam ca exista oameni sub 40 de ani care sa aprecieze touring-ul. Asta e sunt tot felul de pareri. Oricum touringul ramane toata ziua masina de familie. Vor unii sa para mai interesanti dar e masina de familie ca orice masina "cu spatele lung". Orice motor ar avea nu are forma de masina mai sportiva.

Cat despre ce am scris eu mai sus e doar parerea mea. Nu stiu daca sunt greseli de exprimare sau ortografie dar era noapte tarziu si abia venisem acasa. Recunosc e cam mult scris. Plus ca eram foarte somnoros si obosit. Oricum aici nu e sit de caligrafie si oricum sigur e scris mai bine decat multi manelari care nici nu stiu sa vorbeasca. Sunt unii care au grija de caligrafie pe aici am vazut. Nu-i rau dar parca uneori e prea stresant. Scuze daca am gresit.

Edited by nightman
Link to comment
Share on other sites

@cefi, dupa mintea ta au facut astia de la BMW o gramada de prostii si tot nu dau faliment, cum dracu? Inafara de asta, NOU touring-ul e mai scump decit un sedan. Pe urma mai e si altceva, e o chestie interesanta sa ai un touring fara emblema cu motorizarea care nu se chinuie sa treaca de 200 km/h si cu care pe autostrada depasesti coupe-uri. Adica la touring dupa mintea multora scrie ca soferul e un "family-guy", dar sint multi care isi ia touring fara sa aiba familie numeroasa, ciment sau mobila de carat, etc. Mie imi plac in general touring-urile, dar ok, o fi valabila si vorba rusului, ca "the beauty is in the eyes of the beer-holder" sau cam asa ceva. Edited by Smudo
Link to comment
Share on other sites

Normal daca i-ti place touringul e OK. Faliment n-au cum sa dea cei de la BMW ei testeaza piata inainte sa scoata un model. Ca dovada uite ca sunt destui care considera touringul mai frumos. Acuma cu depasitul pe autostraza sa nu exageram. Depinde de motor. Daca touringul e un model mai puternic decat un model de coupe i-l poate ca-l depaseste daca nu e invers. Sincer pana acum pe circuit in competitii nu am vazut si nu cred ca o sa vad un touring. Pur si simplu i-ti place sau nu dar linie de masina sportiva nu o sa aiba niciodata si la reclame daca te uiti vezi ca se spune "masina de familie".
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.