Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bridgestone Driveguard se spune ca ar fi mult mai confortabile comparativ cu alte anvelope run flat de pe piata.

Din pĂŁcate nu prea am gĂŁsit teste cu ele.

 

Rezerva subțire eu am luat de pe net. Ai grija la dimensiuni, distanta dintre prezoanele și et.

http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Bridgestone&tireModel=DriveGuard

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit si cu michelin pilot super sport... Am pus 4 gume noi pe masina si dupa un drum de Germania dus intors mi-a facut galma.. si din cate imi aduc aminte nu am am luat borduri sau gropi.. bineinteles cei de la garantie au spus ca a fost vina mea si uite asa a trebuit sa mai dau 1100 ron pe alta guma :)

pai ia incearca si adu-ti mai bine aminte , ai facut galma la toate 4 anvelope ca eu asa m-am exprimat ca sunt zgomotoase si le-am schimbat( pe toate) ... in schimb tu ai inlocuit cel cu probleme, e normal mai dai si de cate unul defect doar amzis ca toate ciurucurile sunt facute pt noi . una e sa schimbi unul si poate si la ora actuala mergi cu ele si alta e sa schimbi 4 care zici ca mergeai cu tancu , nu cu auto si nici nu le pot vinde ca iti da omu cu ele in cap. sa dea dracii daca in romania nu se falsifica pana si anvelopele nu stiu ce sa mai cred

Link to comment
Share on other sites

Poate postez unde nu trebuie, dar va intreb : sunt probleme daca pentru iarna dau jos anvelopele de vara runflat pe 19 si pun pe aceleasi jante de 19 anvelope de iarna. Va intreb aceasta deoarece dealerul mi-a recomandat sa nu procedez asa deorece runflaturile se dau jos cu aparatura speciala, costa mult si se deterioreaza. Evident mi-a recomandat sa cumpar roti de iarna pe 18 de la ei.
Link to comment
Share on other sites

dejantarea runflat-urilor se face cu acelasi aparat de dejantat, dar cu metode speciale... asa ca nu cred ca poti sa o faci la orice vulcanizare, doar daca ai garantii solide ca meseriasii de acolo stiu ce fac...

 

in Cluj trebuie sa fie asa ceva, cauta pe goagal.

 

 

Link to comment
Share on other sites

pai ia incearca si adu-ti mai bine aminte , ai facut galma la toate 4 anvelope ca eu asa m-am exprimat ca sunt zgomotoase si le-am schimbat( pe toate) ... in schimb tu ai inlocuit cel cu probleme, e normal mai dai si de cate unul defect doar amzis ca toate ciurucurile sunt facute pt noi . una e sa schimbi unul si poate si la ora actuala mergi cu ele si alta e sa schimbi 4 care zici ca mergeai cu tancu , nu cu auto si nici nu le pot vinde ca iti da omu cu ele in cap. sa dea dracii daca in romania nu se falsifica pana si anvelopele nu stiu ce sa mai cred

 

Cand dai 1100 ron pe o anvelopa nu ma astept sa o schimb dupa 3 sapt. din cauza unui defect de fabricatie...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salutare tuturor ;)

Revin si eu su plictisitoarea intrebare legata de cauciucurile de vare pentru al meu 318d E90. Este prima vara in care trebuie sa imi iau incaltari noi :) (cele vechi nu mai merg).

M-am gandit la urmatoarele variante:

- Michelin Energy Saver +

- Goodyear EfficientGrip Performance

Din cate am vazut sunt cam pe acolo ambele si ca pret si ca performante. pentru iarna am mers cu Michelin Alpin 5 si am fost foarte multumit.

 

M-ati ajuta enorm daca v-ati da cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor ;)

Revin si eu su plictisitoarea intrebare legata de cauciucurile de vare pentru al meu 318d E90. Este prima vara in care trebuie sa imi iau incaltari noi :) (cele vechi nu mai merg).

M-am gandit la urmatoarele variante:

- Michelin Energy Saver +

- Goodyear EfficientGrip Performance

Din cate am vazut sunt cam pe acolo ambele si ca pret si ca performante. pentru iarna am mers cu Michelin Alpin 5 si am fost foarte multumit.

 

M-ati ajuta enorm daca v-ati da cu parerea.

 

 

Salut , din pacate nu te pot ajuta cu o parere despre cele doua tipurin de anvelope de mai sus dar iti pot recomanda alta varianta : Nokian z line rft , le-am avut anul trecut pe vara .. am facut 5-6000 km cu ele cumparate de noi (apoi am vandut masina ) , am fost f multumit , nici nu am simtit ca sunt rft. Nu sunt cu mult mai ieftine decat michelin sau goodyear . Eu si pe iarna am tot nokian si sunt f multumit . Am acum pe f10 michelin si mi-i se par zgomotoase in comparatie cu z line .

Link to comment
Share on other sites

Am cautat si eu anvelope pentru o Octavia, am dat peste BF Goodrich G Grip care aveau review-uri foarte bune, am facut si o comparatie cu Michelin Primacy hp care le am acum pe masina, se pare ca sunt peste ele, mai jos modelul si comparatia.post-33752-0-66942200-1489397937_thumb.jpg

 

http://www.emag.ro/anvelopa-vara-bf-goodrich-g-grip-195-65-r15-91h-435593/pd/DL223MBBM/

 

Urmeaza sa le Montez saptamana viitoare, va tin la current.

 

L.E - aici se gasesc la un pret bun pe 17

 

https://www.cauciucuridirect.ro/product/R-217186?&ID=psm_rd_ro_compari&Country=RO

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

o recomandare as dorii si eu pt un 320d GT F34,momentan am runflat de 18,un prieten mi-a recomandat sa le schimb ca sunt prea rigide in mers,as alege ceva all season(la BMW am un singur rand de jante si chiar nu doresc sa schimb cauciucuri vara-iarna,km nu fac prea multi pe an 6-7 mii pe an cu fiecare masina),tineti cont ca mai am o masina echipata atat pt iarna si vara,in functie de conditiile meteo aleg cu ce plec de acasa,sunt foarte multe modele,magazine online extrem de multe,chiar nu stiu ce sa aleg
Link to comment
Share on other sites

Am cautat si eu anvelope pentru o Octavia, am dat peste BF Goodrich G Grip care aveau review-uri foarte bune, am facut si o comparatie cu Michelin Primacy hp care le am acum pe masina, se pare ca sunt peste ele, mai jos modelul si comparatia.anvelope.jpg

 

pe ce site ai facut comparatia? pe tyrereviews.co.uk? ai vazut pe ce masini au rulat cei care au postat?

 

ca pe marile site-uri gen reiffentest.com nu prea dau la fel rezultatele... in plus, etichetele spun altceva chiar pentru acelasi model, depinzand foarte mult ce dimensiuni au anvelopele...

 

de ex. la BF Goodrich G Grip cu diametrul pe 16", difera "aderenta pe ud" functie de latimea anvelopei (variaza intre B - 205 mm si C - 195 mm).

 

nu mai zic de diferentele intre anvelope cu diametre diferite...

 

acum, daca tu opinezi ca BF Goodrich G Grip sunt mai bune decat Michelin sau Dunlop (cu A la indicele "aderenta pe ud"), e problema ta... :console:

Link to comment
Share on other sites

Da, pe http://www.tyrereviews.co.uk/, review-urile era generale, nu pe marime, oricum la ce are nevoie Octavia(tractiune fata, 100cp) cred ca o sa-si faca treaba ok. Eu doar am pus review-urile, nu am spus ca sunt mai bune.

 

Lucrezi cumva la Michelin ? :)

 

ps: Michelin Primacy HP nu au A pe ud, cand le-am cumparat am citit cateva review-uri unde spuneau ca aderenta pe ud nu este cea mai buna, ceea ce pot confirma si eu. In schimb sunt foarte confortabile!

 

L.E: am pus si linkurile:

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Primacy-HP_2.htm

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/BFGoodrich/gGrip.htm

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

o recomandare as dorii si eu pt un 320d GT F34,momentan am runflat de 18,un prieten mi-a recomandat sa le schimb ca sunt prea rigide in mers,as alege ceva all season(la BMW am un singur rand de jante si chiar nu doresc sa schimb cauciucuri vara-iarna,km nu fac prea multi pe an 6-7 mii pe an cu fiecare masina),tineti cont ca mai am o masina echipata atat pt iarna si vara,in functie de conditiile meteo aleg cu ce plec de acasa,sunt foarte multe modele,magazine online extrem de multe,chiar nu stiu ce sa aleg

 

Ai atat de putine solutii pentru anvelope all season pentru jantele de 18 incat nu se poate recomanda nimic. Avand in vedere ca ai aceasta flexibilitate avand o masina echipata deja pentru ambele sezoane, cred ca o alegere foarte buna ar fi sa iti pui anvelope de vara pe F34, eu asa as face. Pentru o parere corecta, pune poza de pe stalpul soferului cu tabelul de anvelope compatibile cu masina ta. Daca masina este X-Drive trebuie sa respecti cu strictete recomandarile producatorului. De asemenea jantele sunt toate la fel ? Exista si posibilitatea, in cazul pachetului M spre exemplu, sa folosesti acelasi model de jante insa dimensiunile fata/spate sa fie diferite pentru anvelope...

 

Asteptam...

Link to comment
Share on other sites

Lucrezi cumva la Michelin ? :)

nu, dar la cate anvelope am testat, pot sa spun ca cel mai mult m-au impresionat Dunlop, Hankook (iarna) si Michelin.

 

Michelin Primacy HP nu au A pe ud,

ai dreptate, eu ma refeream la Michelin Primacy 3 si la Dunlop BlueResponse, care au A pe ud, fiecare

Link to comment
Share on other sites

Ai atat de putine solutii pentru anvelope all season pentru jantele de 18 incat nu se poate recomanda nimic. Avand in vedere ca ai aceasta flexibilitate avand o masina echipata deja pentru ambele sezoane, cred ca o alegere foarte buna ar fi sa iti pui anvelope de vara pe F34, eu asa as face. Pentru o parere corecta, pune poza de pe stalpul soferului cu tabelul de anvelope compatibile cu masina ta. Daca masina este X-Drive trebuie sa respecti cu strictete recomandarile producatorului. De asemenea jantele sunt toate la fel ? Exista si posibilitatea, in cazul pachetului M spre exemplu, sa folosesti acelasi model de jante insa dimensiunile fata/spate sa fie diferite pentru anvelope...

 

Asteptam...

o sa fac maine o poza,masina este cu xDrive, pachet M,nu m-am uitat sa citesc anvelopele care le am acum

Edited by nicko2008
Link to comment
Share on other sites

o sa fac maine o poza,masina este cu xDrive, pachet M,nu m-am uitat sa citesc anvelopele care le am acum

 

 

Ce treaba are pachetul M cu jantele in 2 latimi? Exista jante in 2 latimi si pt masini non M. Si poti la fel de bine sa ii pui jante de aceeasi latime chiar daca are xdrive, asta pentru ca la aceeasi latime, jantele au acelasi et, pe cand la latimi diferite, et-ul pe spate e mai mare, insa per total, este fix acelasi lucru. Practic nu trebuie decat sa respecti et-ul pentru fiecare marime de janta. Poti sa pui un model de f30 sau f10 pe x, atata timp cat au aceeasi latime si et.

Link to comment
Share on other sites

In 8 ani am avut anvelope de vara de la Goodyear, Continental si Michelin.De departe Michelin au fost cele mai bune(nu ca celelalte au fost proaste,dar Michelin sunt o clasa peste).Si ca sa fiu la obiect,vorbesc de PSS.
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor ;)

Revin si eu su plictisitoarea intrebare legata de cauciucurile de vare pentru al meu 318d E90. Este prima vara in care trebuie sa imi iau incaltari noi :) (cele vechi nu mai merg).

M-am gandit la urmatoarele variante:

- Michelin Energy Saver +

- Goodyear EfficientGrip Performance

Din cate am vazut sunt cam pe acolo ambele si ca pret si ca performante. pentru iarna am mers cu Michelin Alpin 5 si am fost foarte multumit.

 

M-ati ajuta enorm daca v-ati da cu parerea.

 

Daca esti interesat doar de confort, mergi pe Goodyear EfficientGrip Performance. Dar daca vrei sa mergi si un pic mai sportiv, evita-le, sunt niste cauciucuri foarte moi si destul de nesigure in viraje.

Din punctul meu de vedere, daca tot suntem pe forumul asta, masina isi pierde scopul pt care a fost facuta odata cu niste cauciucuri care sunt gandite pentru confort in detrimentul stabilitatii in viraje.

 

Adica la fel de bine poti merge cu orice alta masina, care probabil va fi mai confortabila in viata de zi cu zi si la fel de stabila (/instabila) in viraje.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Ce treaba are pachetul M cu jantele in 2 latimi? Exista jante in 2 latimi si pt masini non M. Si poti la fel de bine sa ii pui jante de aceeasi latime chiar daca are xdrive, asta pentru ca la aceeasi latime, jantele au acelasi et, pe cand la latimi diferite, et-ul pe spate e mai mare, insa per total, este fix acelasi lucru. Practic nu trebuie decat sa respecti et-ul pentru fiecare marime de janta. Poti sa pui un model de f30 sau f10 pe x, atata timp cat au aceeasi latime si et.

 

 

Habar nu am ce treaba are pachetul M cu jantele,eu am intrebat,altcineva mi-a raspuns,cred ca m-am lamurit de la tine,multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.