Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Daca ti-a luat mai mult inseamna ca e mai buna benzina, a ars-o mai repede... la fel am patit si eu cu 100, mi-a luat mai mult pt ca e o benzina mai buna, cu cifra octanica mai mare..

Poate ai fost cu talpa grea, consumul e simtitor mai mic la un mers rezonabil.

 

Sa stii ca ai dreptate, ultimul consum la un drum Azuga-Sibiu a iesit 7,2%...cu Petrom 99.

Link to comment
Share on other sites

Frate, acu` ca a venit frigu, creste consumul? Mie imi lua in jur de 12 prin oras (nu merg cam deloc prin aglomeratie). Dar in ultima vreme a sarit la 15-16 consumul. Ce-i drept am mers destul mai prin centru, prin aglomeratie.. Dar asa mare diferenta? Mai e o chestie: eu merg mai tot timpul cu motorul rece. Adica, fac 10-15 min pana la serv. Cand ajunge acul calumea la verticala, hop trebuie sa opresc ca am ajuns..
Link to comment
Share on other sites

Eu resetez de fiecare data kilometrajul, si daca e pe undeva intre 9 si 12, e normal. Mai ales ca uneori mi-e cam greu piciorul. Trebuie sa trec din nou la 99+, ultimele doua plinuri au fost cu 95 :) .

Auzisem ca cineva intr-un laborator a masurat cifra octanica la benzina, astea de 95 au iesit intre 92 - 94, iar cea 99+ cam 95 - 96. Nu stiu cat de adevarat este.

Link to comment
Share on other sites

Frate, acu` ca a venit frigu, creste consumul? Mie imi lua in jur de 12 prin oras (nu merg cam deloc prin aglomeratie). Dar in ultima vreme a sarit la 15-16 consumul. Ce-i drept am mers destul mai prin centru, prin aglomeratie.. Dar asa mare diferenta? Mai e o chestie: eu merg mai tot timpul cu motorul rece. Adica, fac 10-15 min pana la serv. Cand ajunge acul calumea la verticala, hop trebuie sa opresc ca am ajuns..

 

E normal la orice maşină.

 

Iar motorul consumă mai mult când este rece decât când este cald.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Motorul consumã mai mult când este rece pentru cã amestecul este ÎmbogãÞit ca sã creascã mai repede temperatura motorului.

 

Nu te superi daca iti spun ca este o aberatie, nu?

 

Motorul functioneaza cu un amestec stoechiometric, cel putin asta incearca computerul de injectie, sa mentina amestecul corect.De ce ar creste temperatura motorului mai repede daca amestecul ar fi mai bogat?Amestec bogat inseamna benzina nearsa, ce legatura are asta cu temperatura motorului?

Cred ca o sa urmez sfatul lui Paul si ma duc la google, aici slabe sperante :)

Link to comment
Share on other sites

Explicatia e banala.

 

Randamentul unui motor cu ardere interna depinde de diferenta de temperatura dintre sursa calda si cea rece.

Cand motorul este rece cele doua temperaturi coincid si randamentul motorului este minim. Pe masura ce motorul se incalzeste creste si randamentul motorului.

Link to comment
Share on other sites

nu ati vazut la dacii cum tragi socul cand este frig, ca sa mearga motorul rotund? Cand tragi socul amestecul (benzina+aer) contine mai multa benzina. Deoarece aerul este prea rece ca explozia sa aiba loc la momentul potrivit, si din cauza asta motorul/masina tremura. Micsorand cantitatea de aer (rece) explozia are loc atunci cand trebuie si in felul asta motorul merge rotund. La bmw aceswt soc este automat.
Link to comment
Share on other sites

Deoarece aerul este prea rece ca explozia sa aiba loc la momentul potrivit, si din cauza asta motorul/masina tremura. Micsorand cantitatea de aer (rece) explozia are loc atunci cand trebuie

Tare explicatia asta, era la rubrica de fun intr-o revista pentru blonde? :)

Link to comment
Share on other sites

Paul, scuze daca pentru tine nu a avut nicio valoare parerea mea. Am observat ca te pricepi la d`astea (poate esti mecanic), deci ar fi mai util (pentru toti) daca m-ai corecta, in loc sa ma iei la misto. Mai ales ca esti moderator, si ar trebui sa fii un exemplu.. :) Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Paul, scuze daca pentru tine nu a avut nicio valoare parerea mea. Am observat ca te pricepi la d`astea (poate esti mecanic), deci ar fi mai util (pentru toti) daca m-ai corecta, in loc sa ma iei la misto. Mai ales ca esti moderator, si ar trebui sa fii un exemplu.. :)

 

 

mecanic?! poate ai vrut sa zici inginer mecanic ca rar vezi un mecanic sa foloseasca termeni ca randament sau sa stie procesele care au loc intr-un MAI.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.