Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Revin cu o intrebare :)

 

Dc. 99+ este aceeasi cu carrera 100,de ce este diferenta atat de mare de pret intre ele?? :)

 

A explicat si cineva mai sus . Datoria serviciile Premium pe care le ofera OMV/PetromV in statiile lor.

 

@Ciupanezu Hai sa nu exageram ...... masina ta cand a fost fabricata in 97-98 sau de cand e crede-ma ca atunci se baga 95.....si nu s-a stricat . Deja exageram cu chestiile astea ..... cu stricat injectoare la benzinare de la petrom 95 in loc de petrom 99 ...... astea sunt povesti de adormit copii :)

Link to comment
Share on other sites

Calitatea benzinei nu dĂŁ doar performanĂže mai bune.

 

Eu când bag benzinã nu mã gândesc cã o sã-i dau demaraje prin oraº ci vreau sã protejez motorul ºi injectoarele.

 

 

Aiurea! Protejezi motorul si injectoarele daca alimentezi de la Petrom in loc sa alimentezi de la statii de cartier, atunci le protejezi...

 

Domnu Cipanezu, citeste putin aici... "Pe data de 23 iulie 2004, OMV a achiziĂžionat 51% din acĂžiunile Petrom. TranzacĂžia a fost ĂŽncheiatĂŁ ĂŽn decembrie 2004 prin preluarea a 33,34% din Petrom cu 668,8 milioane Euro, preĂž care dupĂŁ ajustarea ulterioarĂŁ a urcat la circa 700 milioane Euro. La acesta se adaugĂŁ majorarea capitalului cu fonduri de 830 milioane Euro pentru ajungerea la 51%." sursa - Wikipedia

 

Revin cu o intrebare :)

 

Dc. 99+ este aceeasi cu carrera 100,de ce este diferenta atat de mare de pret intre ele?? :)

 

 

De aditiv! In unele benzinarii Petrom V si OMV, deasupra pistolului de alimentare e lipit un abtibild cu tipul de aditiv folosit pentru imbunatatirea carburantului, deasemenea cateva detalii despre calitatile carburantului.. asa ca... PetromV si OMV nu ofera doar servicii premium fata de Petrom, ci si un carburant ceva mai bun...

Edited by alexR
Link to comment
Share on other sites

Dc. 99+ este aceeasi cu carrera 100,de ce este diferenta atat de mare de pret intre ele?? :)

 

Economia de piaÞã...

 

@Ciupanezu Hai sa nu exageram ...... masina ta cand a fost fabricata in 97-98 sau de cand e crede-ma ca atunci se baga 95.....si nu s-a stricat . Deja exageram cu chestiile astea ..... cu stricat injectoare la benzinare de la petrom 95 in loc de petrom 99 ...... astea sunt povesti de adormit copii :)

 

MaÂşina mea e fabricatĂŁ ĂŽn 10/1998.

 

De unde Âştii ce benzinĂŁ bĂŁga fostul proprietar al maÂşinii mele?

De unde Âştii dacĂŁ a fost schimbat vreun injector?

 

Cum sã nu protejezi motorul când bagi benzina cu cifrã octanicã mai mare din moment ce 99+ are un conÞinut mai mic de sulf decât 95?

 

Aiurea! Protejezi motorul si injectoarele daca alimentezi de la Petrom in loc sa alimentezi de la statii de cartier, atunci le protejezi...

 

Domnu Cipanezu, citeste putin aici... "Pe data de 23 iulie 2004, OMV a achiziĂžionat 51% din acĂžiunile Petrom. TranzacĂžia a fost ĂŽncheiatĂŁ ĂŽn decembrie 2004 prin preluarea a 33,34% din Petrom cu 668,8 milioane Euro, preĂž care dupĂŁ ajustarea ulterioarĂŁ a urcat la circa 700 milioane Euro. La acesta se adaugĂŁ majorarea capitalului cu fonduri de 830 milioane Euro pentru ajungerea la 51%." sursa - Wikipedia

 

De aditiv! In unele benzinarii Petrom V si OMV, deasupra pistolului de alimentare e lipit un abtibild cu tipul de aditiv folosit pentru imbunatatirea carburantului, deasemenea cateva detalii despre calitatile carburantului.. asa ca... PetromV si OMV nu ofera doar servicii premium fata de Petrom, ci si un carburant ceva mai bun...

 

Ăntre benzina de 95 Âşi benzina de 99 existĂŁ anumite diferenĂže, de exemplu cantitatea de sulf conĂžinutĂŁ de fiecare dintre ele.

O benzinĂŁ cu cifrĂŁ octanicĂŁ mai mare permite motorul un randament mai bun.

 

Benzina comercializatã de OMV ºi PetromV este aceeaºi benzinã vândutã la celalalte staÞii Petrom, dovada cea mai bunã este faptul cã maºina merge exact la fel indiferent dacã bagi de la OMV sau Petrom.

 

Dacã OMV oferã un carburant mai bun decât Petrom, de ce nu se simte aceastã diferenÞã?

 

Este exact aceeaÂşi benzinĂŁ plus niÂşte vrĂŁjealĂŁ ĂŽn plus.

Link to comment
Share on other sites

Ăntre benzina de 95 Âşi benzina de 99 existĂŁ anumite diferenĂže, de exemplu cantitatea de sulf conĂžinutĂŁ de fiecare dintre ele.

O benzinĂŁ cu cifrĂŁ octanicĂŁ mai mare permite motorul un randament mai bun.

 

Benzina comercializatã de OMV ºi PetromV este aceeaºi benzinã vândutã la celalalte staÞii Petrom, dovada cea mai bunã este faptul cã maºina merge exact la fel indiferent dacã bagi de la OMV sau Petrom.

 

Dacã OMV oferã un carburant mai bun decât Petrom, de ce nu se simte aceastã diferenÞã?

 

Este exact aceeaÂşi benzinĂŁ plus niÂşte vrĂŁjealĂŁ ĂŽn plus.

 

Diferenta intre benzina de 95 si cea de 99 e clara, o stie aproape oricine...

Noi la masinile noastre nu facem diferenta intre ele, dar inainte cand aveam dacie 1310 (cu motor de renault) am simtit foarte bine diferenta dintre benzina.. masina tragea foarte bine cu MOL, asta pana au inceput sa-si bata joc de clienti.. am trecut pe Petrom - tragea bine, dar cand am alimentat din Petrom V s-a simtit diferenta.. asa ca pentru mine PetromV si OMV e mai buna decat Petrom.

Link to comment
Share on other sites

Ciupane si fostru proprietar acum 10 ani baga tot Carrera 100 ? Deja sunt basme asta......sa fim seriosi ! La mine in cartea masinii scrie clar INDICAT PENTRU MOTORUL MEU BENZINA de 95 sau 98 ! Nu scrie nicaieri de 100......

 

On topic : Alimentat in seara asta Petrom 95 ..... 2.95ron / l . Super tare.....

Link to comment
Share on other sites

Nu am bagat doar dintr-o statie, au fost mai multe si la fel se comporta la toate.

 

Poate e efect placebo.

 

Ciupane si fostru proprietar acum 10 ani baga tot Carrera 100 ? Deja sunt basme asta......sa fim seriosi ! La mine in cartea masinii scrie clar INDICAT PENTRU MOTORUL MEU BENZINA de 95 sau 98 ! Nu scrie nicaieri de 100......

 

Tu crezi cĂŁ benzina Carrera 100 are cifrĂŁ octanicĂŁ de 100? Ar fi bine sĂŁ fie mĂŁcar de 98...

Nu exista benzinĂŁ de 98 acum 10 ani? :)

 

On topic : Alimentat in seara asta Petrom 95 ..... 2.95ron / l . Super tare preĂžu...
Link to comment
Share on other sites

La mine in carte scrie asa: "The petrol engines are designed for RON 98 fuel.They may be run on RON 95 fuel with a degrease in engine power." Din acest motiv alimentez cu carrera 100 in speranta ca macar asta are cifra octanica de 98(sau dc nu,macar sa se apropie de 98).

Iar la motoarele mai noi chiar se simte diferenta de combustibil.

Link to comment
Share on other sites

Nu am bagat doar dintr-o statie, au fost mai multe si la fel se comporta la toate.

 

Poate e efect placebo.

 

Ciupane si fostru proprietar acum 10 ani baga tot Carrera 100 ? Deja sunt basme asta......sa fim seriosi ! La mine in cartea masinii scrie clar INDICAT PENTRU MOTORUL MEU BENZINA de 95 sau 98 ! Nu scrie nicaieri de 100......

 

Tu crezi cĂŁ benzina Carrera 100 are cifrĂŁ octanicĂŁ de 100? Ar fi bine sĂŁ fie mĂŁcar de 98...

Nu exista benzinĂŁ de 98 acum 10 ani? :)

 

On topic : Alimentat in seara asta Petrom 95 ..... 2.95ron / l . Super tare preĂžu...

 

Fiecare cu parerile lui . Da , pretul pentru mine conteaza foarte mult psihic .... de ce sa platesc in plus daca nu folosesc ? In oras si in aglomeratie e foarte bun si 95-ul......acu sa nu exageram ca strica motoarele.

 

P.S. Da acu 10 ani exista 98 (dar nu stii sigur ca alimenta NUMAI cu 98) care oricum nu comentez ce calitatea avea (nici 95 nu cred ca era pe bune) dar acu numai carrera 100 ca altfel se strica......sa fim seriosi !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.