Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

De pe Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating...f_octane_rating

 

Many high-performance engines are designed to operate with a high maximum compression and thus demand high-octane premium gasoline. A common misconception is that power output or fuel mileage can be improved by burning higher octane fuel than a particular engine was designed for. The power output of an engine depends in part on the energy density of its fuel, but similar fuels with different octane ratings have similar density. Since switching to a higher octane fuel does not add any more hydrocarbon content or oxygen, the engine cannot produce more power.

 

However, burning fuel with a lower octane rating than required by the engine often reduces power output and efficiency one way or another. If the engine begins to detonate (knock), that reduces power and efficiency for the reasons stated above. Many modern car engines feature a knock sensor – a small piezoelectric microphone which detects knock and then sends a signal to the engine control unit to retard the ignition timing. Retarding the ignition timing reduces the tendency to detonate, but also reduces power output and fuel efficiency.

 

Most fuel stations have two storage tanks (even those offering 3 or 4 octane levels), and you are given a mixture of the higher and lower octane fuel. Purchasing premium simply means more fuel from the higher octane tank. The detergents in the fuel are the same, Premium does not "burn cleaner."

Link to comment
Share on other sites

Deci, ca sa zic asa, din ce inteleg eu, daca punem benzina cu cifra octanica mai mare decat cea recomandata, nu se intampla nimic. Nici bine, nici rau. Cifra octanica arata cat poate fi comprimata benzina respectiva fara sa explodeze de la sine, deci tot ce e peste cat e recomandat, e degeaba. Important e sa nu explodeze inainte sa-i dea scanteia de la bujie.

 

Acum teoria se aplica daca benzina de 95 chiar ar fi de 95, si cea de 98 chiar ar fi de 98. Dar la noi, se pare ca trebuie sa pui de 98 ca sa fii sigur ca e peste 95 <_<

 

BTW: in manualul de E90 scrie cam asa:

Required fuel

Super Premium Gasoline/AKI 91

This gasoline is highly recommended.

However, you may also use gasoline with less

AKI. The minimum AKI Rating is:

> 323i, 328i/xi: 87

> 335i: 89.

If you use gasoline with this minimum AKI Rating,

the engine may produce knocking sounds

when starting at high outside temperatures.

This has no effect on the engine life.

 

Tot de pe Wikipedia:

This higher rating seen in Europe is an artifact of a different underlying measuring procedure. In most countries (including all of Europe and Australia) the "headline" octane that would be shown on the pump is the RON, but in the United States, Canada and some other countries the headline number is the average of the RON and the MON, sometimes called the Anti-Knock Index (AKI), Road Octane Number (RdON), Pump Octane Number (PON), or (R+M)/2. Because of the 8 to 10 point difference noted above, this means that the octane in the United States will be about 4 to 5 points lower than the same fuel elsewhere: 87 octane fuel, the "regular" gasoline in the US and Canada, would be 91-92 in Europe. However most European pumps deliver 95 (RON) as "regular", equivalent to 90–91 US (R+M)/2, and deliver 98 (RON), 99 or 100 (RON) labeled as Super Unleaded.

 

Deci 95-ul de la noi este echivalent cu 91 AKI in State. Iar BMW recomanda peste 87 AKI la 323i/ 328i si peste 89 la 335i. Adica tot ce-i peste 95 cifra octanica in Europa ar trebui sa fie ok.

 

Dar repet, daca 95-ul e chiar 95 si 98-ul e chiar 98 :)

Link to comment
Share on other sites

Poate se gaseste cineva competent in domeniu sa ne spuna daca benzina cu cifra octanica peste 98 afecteza motorul.

Benzina cu o cifra octanica mai mare nu dauneaza motorului.

Cifra octanica indica doar rezistenta la detonatie, atat si nimic mai mult

Link to comment
Share on other sites

Poate se gaseste cineva competent in domeniu sa ne spuna daca benzina cu cifra octanica peste 98 afecteza motorul.

 

Chiar crezi cã existã o asemenea benzinã În România?

 

sa zicem ca discutam cazul teoretic adica 98 ar fi 98;ideea nu era daca cifra octanica xy chiar are valoarea xy ci care ar fi consecinta folosirii unei benzine cu indice superior decat cel indicat;daca n-are importanta atunci de ce n-ar scrie in cartea tehnica doar valoarea minima acceptata si nu si cea maxima?

Link to comment
Share on other sites

sa zicem ca discutam cazul teoretic adica 98 ar fi 98;ideea nu era daca cifra octanica xy chiar are valoarea xy ci care ar fi consecinta folosirii unei benzine cu indice superior decat cel indicat;daca n-are importanta atunci de ce n-ar scrie in cartea tehnica doar valoarea minima acceptata si nu si cea maxima?

 

In manualul de E90 pentru USA nu scrie decat minimul, in funcie de motor, si recommended, care e putin peste minim. Nu spune nimic de maxim.

 

Poate are cineva un manual de Europa sa dea cu copy paste din el?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se intampla ceva rau daca pui cifra octanica mai mare. Orice motor are o anumita valoare 'compression ratio'. Pe romaneste, pistonul comprima continutul cilindrului (benzina+aer) pana la o anumita valoare. Apoi apare scanteia si uite asa explodeaza amestecul si pistonul este 'aruncat' inapoi. Daca benzina are cifra octanica prea mica, e posibil sa se intample ca la un motor diesel (sa explodeze fara scanteie). Ceea ce nu e bine. Daca are cifra octanica prea mare, nu se intampla nimic, pentru ca pistonul tot pana la valoarea la care este setat o comprima. Nu o comprima mai tare, chiar daca benzina ar rezista fara sa explodeze. In cazul motoarelor modificate din soft, cred ca ajuta. Modifici parametrii motorului astfel incat sa intarzii scanteia pana cand compresia este aproape de rezistenta la explozie a benzinei.

 

Asta e parerea mea, nu trebuie neaparat luata ca ceva sigur.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se intampla ceva rau daca pui cifra octanica mai mare. Orice motor are o anumita valoare 'compression ratio'. Pe romaneste, pistonul comprima continutul cilindrului (benzina+aer) pana la o anumita valoare. Apoi apare scanteia si uite asa explodeaza amestecul si pistonul este 'aruncat' inapoi. Daca benzina are cifra octanica prea mica, e posibil sa se intample ca la un motor diesel (sa explodeze fara scanteie). Ceea ce nu e bine. Daca are cifra octanica prea mare, nu se intampla nimic, pentru ca pistonul tot pana la valoarea la care este setat o comprima. Nu o comprima mai tare, chiar daca benzina ar rezista fara sa explodeze. In cazul motoarelor modificate din soft, cred ca ajuta. Modifici parametrii motorului astfel incat sa intarzii scanteia pana cand compresia este aproape de rezistenta la explozie a benzinei.

 

Asta e parerea mea, nu trebuie neaparat luata ca ceva sigur.

 

 

deci la masinile noastre .. daca ar fi sa urmam ideea ta ... bagi benzina Petrom 99+ sau ALTO 101 degeaba. pt ca motorul are o compresie pentru benzina cu cifra octanica maxim 98.

asta daca valorile ar fi corecte.

cum a zis si ciupanezu .. avand in vedere ca suntem in romania benzina de 99+ .. este posibil sa aiba chiar 97 sau 98 <_<).

Link to comment
Share on other sites

Stati linistiti, ca si la daciile vechi nu era bine sa alimentezi cu benzina fara plumb. Acum ca aceasta a disparut, nu ma zice nimeni nimic. Am pus si 99+ cand aveam dacia, si nu a crapat nimic in ea.

 

LE: cat e acum ALTO 101 ?

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Eu la dacia din 95 am bagat 1 an numai fara plumb. Se tura mai bine un pic :)

 

Alto 101 am vazut acum la rompetrolul de la dristor, era 4.03 lei. Mi se pare prea mult, dar nu zic nimic ca n-am incercat-o. Poate merita, nush.

prea scump, fata de 99+ care e in jur de 3.3 - 3.4 lei <_<

Link to comment
Share on other sites

bai ce ti si cu benzina asta!!! de vreo 4 luni am alimentat numai cu petrom 98, la relanti parca tremura dar foarte finut, ma batea gandul sa ii schimb bujiile, deh or fi uzate... ieri am zis ca poate ar fi timpul sa mai incerc si altceva, nu ca nu as fi folosit si inainte dar, asa sa vad daca se vede vreo diferenta, asa ca am facut plinul cu mol 95, si diferenta sa vazut imediat, de tras trage la fel, chiar o duce mai mult, cu 98 de exemplu nu pot ajunge 120 in treapta2 in schimb cu 95 da, nu mai tremura la relanti a mers motorul 2 ore la relanti si turometrul nici nu sa clintit, acuma sunt curios, cred ca cel mai mult conteaza cum nimeresti, nu conteaza ca este petrom sau mol sau omv , conteaza sa nimeresti benzina aia buna, ca de exemplu daca se umple rezervoarele de benzina de la peco si tu te duci si alimentezi imediat risti sa bagi in rezervorul tau cine stie ce mizerii care nu au apucat sa se decanteze,...
Link to comment
Share on other sites

Depinde si de statia de unde alimentezi (calitatea tancurilor) si personalul de acolo . Poti sa pici intr-un OMV/Petrom vechi si ruginit si prost si sa iti mearga prost masina si poti nimerii intr-un Lukoil nou care sa aibe una peste alta combustil mai bun.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.