Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ia incearca sa bagi si petrom 99+ sa vezi daca trage la fel ca OMV ...

 

Gata,ti-am urmat sfatul si am incercat si petrom 99+......din pacate nu sunt multumit de ea,la turatii mari,motorul da semne ca se cam infunda sau trage greu,gen senzatia aia pe care o ai cand e masina incarcata.Am lasat rezervorul sa se goleasca,cred ca mai aveam aprox 1-2L in rezervor(am verificat cu BC-ul,setarea 6.2 care iti arata cati litri mai ai in rezervor) si apoi am pus vreo 20 de litri de 99+ ca sa fiu sigur ca nu o amestec si am mers vreo 3-4 zile pana am consumat-o suficient cat sa-mi fac o parere.Apoi am revenit iar la OMV 100 si am simtit diferenta imediat.Diferenta in bine,adica masina trage imediat de la turatie joasa si urca puternic si repede in ture.Deci raman in continuare pe OMV 100,pana acum am mers numai cu omv carrrera 100 si de aceea simt imediat alt tip de combustibil,stiu ca par un pic cam maniac dar am vrut sa gasesc cea mai buna benzina pt. masina mea.In cartea tehnica a masinii pt motorizarea mea scrie ca motorul este facut pt benzina 98 iar in cazul in care se foloseste benzina cu cifra octanica mai mica gen 95,scad performantele motorului;si cum 98 la noi are cifra octanica de vreo 95 iar cea de 100 de 98 cred ca asta este si explicatia.+ca factorul psihologic de incredere,carrera 100 este importata din Austria deci am mai multa incredere.Bafta!

 

Pai tocmai de asta intrebasem,pentru ca aia de la omv e identica cu aia de la petrom.Omv cumpara de la petrom ... Teoretic trebuiau sa fie la fel

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu (prieteni care lucreaza la benzinarii) cam toate statiile isi iau benzina de la Petrom si de la Rompetrol. Astea sunt rafinariile in Romania. Ei doar adauga diferiti aditivi. Nici gand sa aduca benzina din alte tari. Eram mai demult pe la un prieten la serv (statia Mol de pe Virtutii, care pe atunci era Shell) si am vazut pe usa de acces spre "biroul" lor o lista cu punctele de unde statia respectiva se aprovizioneaza. Si predomina Petrom..
Link to comment
Share on other sites

"Astãzi toate staÞiile OMV ºi PetromV aduc aceºti carburanÞi numai din rafinãriile Petrom. Aºadar benzina Petrom Premium 99+ este acelaºi lucru cu OMV Carrera 100, iar Top Euro Diesel 5 este acelaºi lucru cu OMV Premium Diesel. Nu existã absolut nici o diferenÞã pe linia de distilare, aditivare, tratare etc În rafinãrie. Spre exemplu, Petrom a adus anul trecut un echipament special care rafineazã motorina Euro5 ºi astfel s-a Încheiat cu importurile."

 

Sursa : blogul lui George Buhnici

 

http://www.petrom.com/SecurityServlet/secu...a_pid=6_32_MJ2+[CONTENT_NODE%3A27584547717667426]&swa_lang=ro

 

In concluzie benzina e identica , difera pretul

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur? Pe ce te bazezi? Ai ceva date concrete sau doar pe experienta proprie? Eu stiu de la cineva ca doar Petrom V si OMV au acelasi tip de carburant, care are alt aditiv fata de Petrom..

 

Deci in Romania , Petrom rafineaza si vinde benzina proprie in Petrom si apoi catre grupul OMV care la randul lor o vand in benzinariile OMV si PetromV !

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur? Pe ce te bazezi? Ai ceva date concrete sau doar pe experienta proprie? Eu stiu de la cineva ca doar Petrom V si OMV au acelasi tip de carburant, care are alt aditiv fata de Petrom..

 

Pe logicĂŁ.

 

Dacã OMV cumpãrã benzinã de la Petrom ºi apoi o vând mai scump sub un alt nume, de ce oare ar pune alÞi aditivi când benzina de la Petrom e foarte bunã?

Link to comment
Share on other sites

Petrom 95 aseara am alimentat 3.05 ..... super pret . La PetromV am vazut cel mai ieftine 3.22

 

E buna aia de 95? Eu numai 99+ am bagat de la petrom si sunt multumit. Mi-e ca daca bag de 95 va creste consumul. Asa ca prefer sa dau 3.40 pe litru. Dar vroiam sa stiu cum se comporta 95, poate o incerc..

Link to comment
Share on other sites

Eu personal nu am sesizat diferenta . Masina consuma aprox la fel 14.5-15 in Bucuresti in aglomeratie......si cu una si cu cealalata . Motorul merge rotund , trage bine . E posibil cu 99 sa traga mai bine ...... dar in Bucuresti nu am nevoie . Cand plec afara din Bucuresti bag 99 , dar in Bucuresti nu se justifica diferenta !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.