Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Foarte adevarat . Ai o retinere cand bagi o benzina teoretic mai buna dar practic mai scumpa......

 

E Âşi practic mai bunĂŁ.

 

Nu poĂži spune cĂŁ nu ai observat cĂŁ trage mai bine maÂşina Âşi se aude ca merge motorul mai rotund cu o benzinĂŁ cu cifrĂŁ octanicĂŁ mai mare...

Link to comment
Share on other sites

Foarte adevarat . Ai o retinere cand bagi o benzina teoretic mai buna dar practic mai scumpa......

 

E Âşi practic mai bunĂŁ.

 

Nu poĂži spune cĂŁ nu ai observat cĂŁ trage mai bine maÂşina Âşi se aude ca merge motorul mai rotund cu o benzinĂŁ cu cifrĂŁ octanicĂŁ mai mare...

 

Nu . Este efectul placebo......motorul merge la fel de rotund cu petrom 95 ca si cu petrom 99 ...... intradevar trage mai bine o idee (cel putin la viteza , a 2-a merge la mine aprox 90-95 cu benzina 95 iar cu cea 99 merge aprox 95-100......in rest nu prea sesizezi diferenta !

Link to comment
Share on other sites

chiar sunt curios la iarna sa vad in care benzina o sa fie mai multa apa , in 95 sau in 99 ? va las sa ghiciti

 

Am alimentat acum vreo 3 saptamani omv carrera 100 si mi-a crescut consumul..masina mergea mai bine .... dar raman pe 95 deocamdata!

 

 

Diferenta intre 95 si 99 sau 100 o simti intradevar cu un BMW daca alimentezi 95 de aici si 99 de dincolo... :)

 

 

Aici te-ai contrazis singur.Prima oara ai spus ca merge masina mai bine fara 95 iar apoi ai spus ca de fapt nu e nicio diferenta , diferenta fiind doar daca bagi 99 de afara

Link to comment
Share on other sites

Nu . Este efectul placebo......motorul merge la fel de rotund cu petrom 95 ca si cu petrom 99 ...... intradevar trage mai bine o idee (cel putin la viteza , a 2-a merge la mine aprox 90-95 cu benzina 95 iar cu cea 99 merge aprox 95-100......in rest nu prea sesizezi diferenta !

 

Poate nu simĂži tu la maÂşina ta, eu la a mea simt foarte mult diferenĂža dintre 95 Âşi 99.

 

Motorul este mai silenÞios când folosesc benzinã de 99+ ºi trage mult mai bine.

Link to comment
Share on other sites

am vazut si eu odata la tv la o emisiune de discovery, niste teste comparative intre 95, shell v max sau cum se chema aia ce-a mai buna de la ei si ceva BP ultimate, tot ceva cu cifra octanica marisoara. la masini cu putere ica gen 80 cai nu a avut nici o influenta la cai, la un Golf V GTI s-au mai pus vreo 5-6 cai cu BP si vreo 6-7 cu shell si la un subaru sti cu shell s-a ajuns pana la vreo 15 cai parca cu shell. Edited by Fane_05
Link to comment
Share on other sites

la ultimele 2 plinuri la trasura de 275 de cai, n-am simtit nimic, dar nimic intre benzina 95 si 100

la caruta 153 de cai, am simtit simtitor doar la ceva efix super ultra extra de la rompetrol, am constatat ca aveam cu doi cai mai mult, si nu numai atata, ci toti aia 153 de cai deja inhamati din fabrica s-au transformat in armasari;

curios rezultat, totusi adevarat; ultimul plin l-am facut paradoxal la lukoil, din nou, cu 98, insa la viteze mici gen manevre de parcare am reinceput sa calez; ca sa verific, urmatorul plin o sa incerc sa-l fac la rompetrol cu efix.

parerea mea: degeaba zice ics sau igrec ca cutare benzina e mai buna decat cutare... nu avem instrumente obiective de masura, studiu sau analiza.

Link to comment
Share on other sites

eu pana acum am mers cu efis la cei 102 cai(pe hartie), cand am pus 1-2 ori de la petrom mi-a luat mai mult; diferenta de putere nu am cum sa simt la asa herghelie :). acum am pus carrera 95 de curiozitate sa vad cum se comporta, la pret e cam acelasi cu efix, la consum sa vad daca se simte.
Link to comment
Share on other sites

Eu inca nu mi-am stabilit o anume benzina pe care sa o folosesc, deocamdata bag in rezervor pur si simplu ce imi vine pe moment atunci....

Care ar fi mai indicata? Am inteles ca minim 95 cifra octanica....eu nu am simtit vreo diferenta intre ele desi am incercat mai multe!

Voi ce puneti in rezervor?

Link to comment
Share on other sites

Daca ti-a luat mai mult inseamna ca e mai buna benzina, a ars-o mai repede... la fel am patit si eu cu 100, mi-a luat mai mult pt ca e o benzina mai buna, cu cifra octanica mai mare..

 

Nu e deloc asa. Citeste paginile anterioare sa vezi ca s-a mai discutat. Asa cum am mai spus, benzina mai buna arde mai repede doar daca-i dai foc. Dar cand este vorba de motor, lucrurile se schimba :)

Link to comment
Share on other sites

Daca ti-a luat mai mult inseamna ca e mai buna benzina, a ars-o mai repede... la fel am patit si eu cu 100, mi-a luat mai mult pt ca e o benzina mai buna, cu cifra octanica mai mare..

 

Nu e deloc asa. Citeste paginile anterioare sa vezi ca s-a mai discutat. Asa cum am mai spus, benzina mai buna arde mai repede doar daca-i dai foc. Dar cand este vorba de motor, lucrurile se schimba :)

mie mi-a zis un sofer de la petrom ca omv`u ia benzina de la petrom si pune numai nu stiu ce colorant in ea sa ii dea alta culoare si atat nu te poti lua dupa culoarea benzinei cat ii de buna parerea mea..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.