Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

a trebuit sa alimentez ieri si s-a nimerit in fata mea o statie Rompetrol. de obicei de la Rompetrol alimentam cu Super 98 ... cand ce sa vad surpriza .. in loc de Super 98 apare un alt produs se numeste ceva de genul "ADOL" benzina euro 5 minim 100co cu nu stiu ce aditivi de marire a cifrei octanice.

a avut retineri si nu am alimentat cu benzina asta, am zis sa va intreb intai pe voi :).

in capul meu era ceva de genu ... "prea puternica?? .. cifra octanica prea mare??" . asta probabil pentru ca am auzit pe un prieten care si-a prajit motorul (un Opel Astra OPC) .. si mecanicii spun ca de la benzina prea puternica <_< .

 

 

a incercat cineva benzina asta?

Link to comment
Share on other sites

alta benzina nici nu mai exista mai naspa deeuro 5 si de casnd au facut astea euro 5 la benzina mia crescut si consumu da de fugit tot nu fuge asa ca e numai pentru mediu mai buna iar pentru masinile mai vechi cu e pisicuta e numai de pierdut :schimbi mai des bujiile sonda landa.In schimb nu se mai infunda catalizatoru asa ca ..............
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am pus Alto 101 de la Rompetrol, dar mai aveam benzina de la OMV in rezervor. Amestecul pe care-l am ar fi cam 30% Carrera + 70% Alto si o simt ca se simte mai bine :)

 

Totusi, astept sa mai ard din ea si o sa fac plinul cu Alto 101 si-o sa spun atunci mai multe. Pana una alta, inafara de "zvac"-ul care poate doar mi se pare ca e mai bun, turatia la relatnti cu motorul cald este vizibil mai mica.

 

Ada ca background story, de cand ma stiu am alimentat de la OMV. Acum cateva luni mi-a spus un prieten ca a auzit de la "nu stiu cine care stie pe nu stiu cine nu stiu unde" ca benzina de la Rompetrol e cea mai buna si pune numai de-acolo. Am zis "bine" si-am continuat sa pun de la OMV, cu toate ca omul despre care vorbea avea un A8 si un Cayenne in care punea benzina. Dar pur si simplu nu-mi plac mie argumentele fara continut, plus ca nici de Dinu Patriciu nu-mi placea asa de tare incat sa pun benzina de la el <_<

 

Acum cateva zile in schimb, am vazut pe forum un document atasat, nu mai stiu unde (poate chiar in thread-ul asta?) cu un test facut de o firma din Iasi pe o Honda in care au testat diversi parametri cu diferite tipuri de benzina. Asa ca, avand aceeasi informatie din 2 surse total diferite, am zis sa incerc si eu :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Eu acum am auzit prima data de Alto asta. Care este pretul? Nu ca n`as fi multumit de 99+

 

Noroc c-am pastrat bonul <_<

 

Scump scump, 3.93 RON/litru. Am senzatia ca e mai mult decat Carrera 100, nu mai stiu exact cat e..

Link to comment
Share on other sites

la statile Rompetrol din pacate nu se mai gaseste benzina de 98(asta alimentam);ce i-a luat locul este acest produs alto 101;spun din pacate deoarece in cartea tehnica spune ca pt. motoarele m54 si m62 cea mai potrivita benzina,care este si limita superioara d.p.d.v. al cifrei octanice admise este super plus 98;eu cunosc pe cineva care zice ca ar fi avut avut probleme cu un focus datorita alimentarii cu benzina cu cifra octanica prea mare;de aceea ca detinator de 320i e46 m-am reprofilat pe cea de 95(se incadreaza intre limitele 91 si 98 recomandate in carte);acestea fiind zise vin si eu cu o intrebare:ar fi mai bine sa alimentez cu benzina de 99 de la petrom sa zicem decat cu cea de 95?de fapt adevarata intrebare este daca chiar dauneaza si in ce fel sa alimentezi cu o benzina a carui cifra octanica are o valoare mai mare decat cea prescrisa de producator.
Link to comment
Share on other sites

la statile Rompetrol din pacate nu se mai gaseste benzina de 98(asta alimentam);ce i-a luat locul este acest produs alto 101;spun din pacate deoarece in cartea tehnica spune ca pt. motoarele m54 si m62 cea mai potrivita benzina,care este si limita superioara d.p.d.v. al cifrei octanice admise este super plus 98;eu cunosc pe cineva care zice ca ar fi avut avut probleme cu un focus datorita alimentarii cu benzina cu cifra octanica prea mare;de aceea ca detinator de 320i e46 m-am reprofilat pe cea de 95(se incadreaza intre limitele 91 si 98 recomandate in carte);acestea fiind zise vin si eu cu o intrebare:ar fi mai bine sa alimentez cu benzina de 99 de la petrom sa zicem decat cu cea de 95?de fapt adevarata intrebare este daca chiar dauneaza si in ce fel sa alimentezi cu o benzina a carui cifra octanica are o valoare mai mare decat cea prescrisa de producator.

 

din acelasi motiv (frica ...nestiinta...) nu am alimentat ultima oara de la rompetrol cu ALTO 101. am bagat EFIX 95.

in mod normal bag Petrom99+ (cea mai buna varianta) , foarte rar ajung pe la rompetrol.

 

am tot stat si m-am gandit ... sunt f multi oameni care pun NOS pe masina si nu am auzit sa aiba vreunul probleme. nu cred sa pateasca motorul ceva daca bagam cifra octanica minim 100 .

astept si alte pareri...

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.