Jump to content

Scirtie chederele (!?)


fane77

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Si la mine la E60 scartaie schederele. Scartaitul a aparut dupa ce am dus odata masina odata la cosmetica auto.

Scartaitul dispare dupa ce dau cu un spray de intretinere cauciuc dar apare dupa o ploaie/doua sau dupa ce sterge baiatul de la spalatorie apa ramasa dupa spalare. Mai dispare si daca las geamul jos aproximativ 1 cm.

Momentan umblu cu sprayul dupa mine in portbagaj, alta solutie de durata mai lunga nu am gasit.

Edited by ralfy
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am probleme cu scârțâieli cand e geamul inchis, dar cand vreau sa dau geamul in jos zici ca trage si chederul si ma enerveaza ca ruleaza f greu geamul, si nu e de la macara sau motor sunt noi , nu e nici de la cablu e nou, nici de la cleme de plastic sunt noi, nici de la portiera (asta nu mai e noua), dar sigur de la chederele astea facute sub vapor exact ca la dacia lu tata pe care am dus-o la remat. Mi-e rusine cand e cineva in masina sa dau geamul in jos, prefer sa il sparg decat sa se auda scartaitu ala(de masina ieftina).
Link to comment
Share on other sites

:twoup:)) nu va mai stresati zgomotul il face ornamentul ala de plastic care ii prins in caroserie cu niste clipsuri de plastic si alea freaca in ornament.de ce nu fac chederele zgomot cand ploua????k intra apa.luati ornamentul ala jos si dati o tura d proba sa vedeti dak se mai aude vreun zgomot.

La mine scirtie si cind ploua. Ar trebui sa scirtiie si cu geamul lasat cf teoriei tale, nu?

Intrebarea e de ce nu scirtiie cind geamul e lasat jos? Raspuns: probabil scirtiie chederele de la geam. De ce? Raspuns: probabil ca geamul are joc din cauza ca ceva e rupt la macaraua care il sustine.

Cam asta cred ca se intimpla, cel putin in cazul meu.

Link to comment
Share on other sites

Si la mine la E60 scartaie schederele. Scartaitul a aparut dupa ce am dus odata masina odata la cosmetica auto.

Am fost si eu sapt trecuta la o cosmetizare de interior(e36) si de atunci au inceput sa imi scartaie scaunele si consola centrala ocazional, nush cu ce naiba a curatat-o, dar e aiurea de tot plus ca inainte nu faceau.

Link to comment
Share on other sites

:twoup:)) nu va mai stresati zgomotul il face ornamentul ala de plastic care ii prins in caroserie cu niste clipsuri de plastic si alea freaca in ornament.de ce nu fac chederele zgomot cand ploua????k intra apa.luati ornamentul ala jos si dati o tura d proba sa vedeti dak se mai aude vreun zgomot.

Raul, la tine cum s-a rezolvat problema? Ai dat jos ornamentul si ce-ai facut?

Eu am tras de ornamentul la masina mea dar nu se misca deloc, nu are joc. Pare fixat foarte bine acolo.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit sursa scirtiitului la mine. Nu e de la macara - am rasuflat usurat :)

Atasez o poza ca sa fie mai usor de explicat. Deci, sunetul e provocat de frecarea partii din cauciuc aflata deasupra usii, dupa cheder (marcata cu rosu in poza) cu ornamentul de plastic prins de caroserie si pomenit de cineva mai in posturile anterioare (marcat cu verde in poza).

In componenta de cauciuc (rosu in poza) culizeaza geamul si ca urmare opune o rezistenta mai mare la frecarea cu ornamentul de unde rezulta scirtiitul - asta explica de ce nu scirtiie cu daca geamul este coborit cit de putin.

 

Eu am dat cu sonax gummi pflege, din ala solid de data asta, pe cauciucul marcat cu rosu in poza pe toata lungimea lui.

In sfirsit e liniste in masina :twoup:

post-28345-1283772809_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

de citeva zile tine :)

cel mai tare ma bucur ca nu-i de la macara

 

oare de ce scirtiie? la mine a aparut de vreo luna, poate mai mult, dupa ce am dat cu spay sonax pe chedere.

 

ar fi ok sa stim cauza si s-o eliminam, nu sa ne luptam cu efectele :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Am gasit sursa scirtiitului la mine. Nu e de la macara - am rasuflat usurat :)

Atasez o poza ca sa fie mai usor de explicat. Deci, sunetul e provocat de frecarea partii din cauciuc aflata deasupra usii, dupa cheder (marcata cu rosu in poza) cu ornamentul de plastic prins de caroserie si pomenit de cineva mai in posturile anterioare (marcat cu verde in poza).

In componenta de cauciuc (rosu in poza) culizeaza geamul si ca urmare opune o rezistenta mai mare la frecarea cu ornamentul de unde rezulta scirtiitul - asta explica de ce nu scirtiie cu daca geamul este coborit cit de putin.

 

Eu am dat cu sonax gummi pflege, din ala solid de data asta, pe cauciucul marcat cu rosu in poza pe toata lungimea lui.

In sfirsit e liniste in masina :twoup:

 

intr-adevar de acolo provine zgomotul. componenta marcata cu rosu in poza ta , este miscata de geam care la randul lui se misca din cauza jocului din macara!

o sa iti reapara zgomotul dupa ce se curata solutia cu care ai dat.

 

PS: e buna ideea cu catifeaua

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
foarte optimisti unii dintre noi. verificati macaraua cand solutiile nu mai fac fata si rezolvati problema. asta dupa ce excludeti orice alta cauza cum ar fi prinderea usii, cleme de la ornamente desprinse sau cu joc samd Edited by freeone
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Chederele mele nu aveau nimic pina nu le-am dat cu spayul ala sonax.

Mai bine stateam locului :twoup: si vad ca solutii de remediere nu prea sint.

 

Poate sprayurile astea sint facute sa dea 'dependenta' :)

scartie rama aia de plastic care ii prinsa de caroserie.nu scartie nici un cheder.

Salut pai si sum rezolvam problema cu rama aia?

tu cum ai rezolvat problema? La mine scartaie doar usa de la sofer .Masina este E46 320d 2004.Ma innebuneste aceasta usa de la sofer,cum scapam de zgomotul asta? Merci pt un sfat sau daca esti din Bucuresti poate ne vedem intr-o zi si vedem ce este de facut!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Scartaitul este de la chedere,care de la prea mult spalat cu apa si sters(de la spalatorii auto),se freaca unul de altul si la denivelari scartaie.

Solutia este tot de la BMW si anume:

---Special lubricant 83 19 9 408 523,care se da pe chedere si sterge tot siliconul pe care l-a dat omu inainte

---Carbaflo KSP 105 lubricant 83 23 0 309 627,acesta fiind un ruj care se da pe chederul uscat si sters cu solutia dinainte.Acestea doua costa cam 300 lei,dar cea mai importanta fiind cea de-a doua solutie,care costa in jur de 150 lei,prima solutie putand fi inlocuita cu un silicon remover.

Mai exista si o varianta mai ieftina,si anume Rubber care 83 12 0 301 480,costa cam 27 lei, un spray care se da cu o carpa moale pe chedere,dar aceasta solutie trebuie folosita cel putin de 2 ori pe luna.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

hai ca devine comic postul asta :)) unii sustin sus si tare ca-i chederul, altii ca-i macaraua. Dar nimeni n-a zis ca pot fi ambele :))

DECI:

 

1. Deschideti geamul pana la jumatatea cursei. Trageti de el in sus si in jos din ambele colturi. Daca se misca ii macaraua problema. Dupa asta, tot cu geamul la jumatatea cursei, inchideti usa. Se va auzi un TRONC! Urcati geamul sus, si inchideti usa. SE MAI AUDE?? NU! deci, macaraua. Nu trebuie sa cumperi macaraua cu totul. Exista pe ebay kit de reparatie a macaralei. Regulatorul de la geam ii dus. In unele cazuri trebuie schimbata toata macaraua. Pentru cei interesati, dati la SEARCH pe ebay "BMW WINDOW REGULATOR KIT". Ale mele sunt pe drum. urmeaza sa le montez si o sa va zic daca mai scartaie dupa.

 

2. Puteti unge la nesfarsit chederele alea. Bagati zeci de lei, chiar sute de lei in spray-uri si tot felul de silicoane, glicerina, vaselina, produsul ala inovator de la BMW (care apropo ii o foarte buna metoda de a face bani...se numeste MARKETING. Ii mai profitabil sa vinzi 20 de spray-uri la un client pana sa-si dea seama ca-i macaraua apoi sa ii vinda si macaraua intr-un final), care dupa prima ploaie, sau o tura la spalatorie, scartaie iar.

 

3. Daca tot nu credeti ca-i macaraua, cumparati-va chedere, decat sa dati banii pe "unguiente". Poate asa va veti da seama ca nu-s chederele

 

PS: la punctul 2 FAC REFERIRE DOAR LA CEI CARE NU AU PROBLEMELE MENTIONATE LA PUNCTUL 1.

la punctul 3 FAC REFERIRE DOAR LA CEI CARE CHIAR AU PROBLEME CU CHEDERELE.

 

SPOR si va voi tine la curent

Link to comment
Share on other sites

Buna seara! Tocmai m-am inregistra din cauza acestei probleme cu scartaitul geamurilor. acu o saptamana spal masina (E90 320d) la o spalatorie la care nu am mai fost, si in 2a zile TOATE CELE PATRU GEAMURI LATERALE SCARTAIE!!!! daca le las 1cm mai jos nu se mai aude nimic. am mai spalat-o unde merg eu de obicei, in fiecare zi, crezand ca isi revine, dar nimic. seara asta am dat chederele cu un silicon auto din rompetrol, m-am plimbat putin, nu se mai auzea nimic. sigur nu au avut timp suficient sa se usuce. sa vedem maine dimineata Edited by gsmarket
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.