Jump to content

Distributie BMW X1


AlexandraL

Recommended Posts

Destul de complicata treaba si cam greu de spus... dar inca nu ne putem obisnui (eu si masina). Inca am impresia ca lucrurile nu sunt cum au fost inainte si am impresia ca aud tot felul de zgomote, etc. Si cea mai mare dilema a mea... puterea! Pe cuvantul meu ca doarme pe ea, cand sunt prima masina la semafor, pleaca daciile inaintea mea :angry2:

Are cineva experienta cu X1 ca al meu? :)) sau are cineva x1 ca al meu? si al vostru doarme? Vreun doritor sa ne plimbam cu masinile? Nu stiu daca este o idee prea buna, daaaar... cand ai pitici, incerci. Sau.... vreo varianta?

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este daca dormea si inainte sau l-a luat somnul dupa povestea cu distributia?

 

Dupa povestea cu distributia. Inainte nu am avut niciun fel de pb de genul. Plus ca daca era asa si inainte... nu mi-as fi dat seama de diferenta.

Si am mers cu ea inapoi la service, au pus-o pe tester, au mers cu ea, s-au invartit cel putin 2 ore in jurul ei si mi-au spus ca nu are nimic.

Nici nu ma asteptam sa spuna ei ceva, dupa ce au tinut-o acolo 60 zile :))

Link to comment
Share on other sites

Destul de complicata treaba si cam greu de spus... dar inca nu ne putem obisnui (eu si masina). Inca am impresia ca lucrurile nu sunt cum au fost inainte si am impresia ca aud tot felul de zgomote, etc. Si cea mai mare dilema a mea... puterea! Pe cuvantul meu ca doarme pe ea, cand sunt prima masina la semafor, pleaca daciile inaintea mea :angry2:

Are cineva experienta cu X1 ca al meu? :)) sau are cineva x1 ca al meu? si al vostru doarme? Vreun doritor sa ne plimbam cu masinile? Nu stiu daca este o idee prea buna, daaaar... cand ai pitici, incerci. Sau.... vreo varianta?

 

Este la fel ca in dragoste dupa ce ai aflat ca te-a inselat. Celor de la Service le apartine afirmatia: "Nu este ceea ce crezi!"

Link to comment
Share on other sites

Bun... sa zicem ca asa fac.

Intrebarea este: Unde merg cu masina pentru toate astea? Unde merg in Bucuresti astfel incat sa fiu 100% sigura ca eu, ca femeie, singura, o sa fiu privita serios si mi se va spune exact ceea ce trebuie??? ... fara baliverne, fara inflorituri, fara sa imi spuna ca trebuie sa schimb motorul integral si ca ma costa 10.000 eur???!!

In plus, trebuie sa fiu sigura ca doar se va uita la masina, ca nu se apuca nimeni sa imi amestece chestiile pe acolo, ca NU imi va fi afectata garantia si ca masina va fi cel putin in acelasi stadiu cand plec cu ea de acolo

Dupa experientele si situatiile prin care am trecut, sunt foarte sceptica si retinuta in a merge oriunde cu masina pentru verificari

Link to comment
Share on other sites

Bun... sa zicem ca asa fac.

Intrebarea este: Unde merg cu masina pentru toate astea? Unde merg in Bucuresti astfel incat sa fiu 100% sigura ca eu, ca femeie, singura, o sa fiu privita serios si mi se va spune exact ceea ce trebuie??? ... fara baliverne, fara inflorituri, fara sa imi spuna ca trebuie sa schimb motorul integral si ca ma costa 10.000 eur???!!

In plus, trebuie sa fiu sigura ca doar se va uita la masina, ca nu se apuca nimeni sa imi amestece chestiile pe acolo, ca NU imi va fi afectata garantia si ca masina va fi cel putin in acelasi stadiu cand plec cu ea de acolo

Dupa experientele si situatiile prin care am trecut, sunt foarte sceptica si retinuta in a merge oriunde cu masina pentru verificari

 

Fa'i un dyno, costa ~200 de lei si iti arata exact cati cai si cat cuplu ai.. daca se apropie cu valorile specificate inseamna ca este un afect placebo faptul ca nu mai trage

Link to comment
Share on other sites

Fa'i un dyno, costa ~200 de lei si iti arata exact cati cai si cat cuplu ai.. daca se apropie cu valorile specificate inseamna ca este un afect placebo faptul ca nu mai trage

Mi-as dori maxim sa fie asa si cred ca m-as linisti, am nevoie de o confirmare.

Unde sa fac acest test dyno? Am citit cateva discutii pe acest subiect si am ajuns la concluzia ca nu e indicat sa il faci oriunde, ca este important ce fel de "aparat" este, daca invarte nu stiu cum, daca se apasa frana la oprire sau cam asa ceva..?!

Vreo recomandare imi poti face, te rog?!

Edited by AlexandraL
Link to comment
Share on other sites

ideal ar fi sa mergi inapoi la service-ul autorizat, aNa oara si sa le prezinti problema ta.

imi vine greu sa cred ca dupa un drive test cu masina, un mecanic autorizat / compentent sa nu-si dea seama daca este ceva in neregula cu ea.

Din spusele tale, masina nu se mai ridica la nivelul pe care-l avea anterior schimbarii motorului, in ce sens? NU accelereaza la fel de repede? nu urca in turatii?

Link to comment
Share on other sites

Alexandra, cauta pe farcebook Completechip Iasi, si da-i un mesaj in care soliciti o programare pt test dyno, si poate cine stie, faci si un chiptuning :)

 

Dragos e foarte serios, recomand cu caldura! am facut la mai multe masini test+resoftare la el, niciodata nu am avut probleme.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Alexandra, cauta pe farcebook Completechip Iasi, si da-i un mesaj in care soliciti o programare pt test dyno, si poate cine stie, faci si un chiptuning :)

 

Dragos e foarte serios, recomand cu caldura! am facut la mai multe masini test+resoftare la el, niciodata nu am avut probleme.

Daaaaar.... sunt in Iasi? Eu sunt in Bucuresti...

Link to comment
Share on other sites

cauta-i pe retelele de socializare, au pagina, au si numar de telefon de contact, au un punct de lucru si in bucuresti

 

Pe fb am vazut asta. Si comentariile toate sunt de la pers din Iasi (cat am vazut eu), inclusiv de Dragos vorbesc tot in Iasi. O sa aprofundez subiectul, o sa ii si contactez, acum m-am uitat pe fuga pentru ca inca sunt la birou. :)

Link to comment
Share on other sites

Da du-te pe autostrada mergi cu 80 - 100 km/h treapta a 4-a maxim a 5-a și dĂŁ blanĂŁ ĂŽn ea sĂŁ vezi. Te bagĂŁ ĂŽn scaun sau nu te bagĂŁ. Ce motor și putere ai?

GĂŁsește un loc safe unde sĂŁ faci asta și asfalt uscat sĂŁ fie.

 

Și de asemenea poți merge și ĂŽntr-o zonĂŁ ĂŽn care sĂŁ urci la deal la fel sĂŁ o ai pe 2500 ture și sĂŁ calci accelerația și dacĂŁ nu trage, atunci clar ai probleme.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

refuz sa cred ca nu gasesti un coleg sa faci un test cu o masina similara , e cel mai bine asa , el sa mearga cu a ta si viceversa . Daca faci un topic pt asta se gasesc doritori si te lamuresti daca e o perceptie falsa Edited by Myx
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da du-te pe autostrada mergi cu 80 - 100 km/h treapta a 4-a maxim a 5-a și dĂŁ blanĂŁ ĂŽn ea sĂŁ vezi. Te bagĂŁ ĂŽn scaun sau nu te bagĂŁ. Ce motor și putere ai?

GĂŁsește un loc safe unde sĂŁ faci asta și asfalt uscat sĂŁ fie.

 

Și de asemenea poți merge și ĂŽntr-o zonĂŁ ĂŽn care sĂŁ urci la deal la fel sĂŁ o ai pe 2500 ture și sĂŁ calci accelerația și dacĂŁ nu trage, atunci clar ai probleme.

 

E cu automata. Daca o dau pe manual, nu stiu cat de relevant sau daca ma ajuta. Am incercat asta pe autostrada, dar cu automata si nu mi s-a parut ca e ca inainte. Exact asta e si impresia mea, ai zis perfect: NU ma mai baga in scaun! E motor de 2.0 diesel, 150 cp.

 

refuz sa cred ca nu gasesti un coleg sa faci un test cu o masina similara , e cel mai bine asa , el sa mearga cu a ta si viceversa . Daca faci un topic pt asta se gasesc doritori si te lamuresti daca e o perceptie falsa

Vad ca nimeni nu zice nimic... eu sunt dispusa si da, as vrea sa fac asta, cred ca am si zis intr-unul din post-urile anterioare.

Deci... cineva cu un X1 automat 2.0 diesel, in Bucuresti??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.