BMWClub: Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea? - BMWClub

Jump to content

• 28 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?

Poll: Cati dintre posesorii de BMW avem Casco? (862 member(s) have cast votes)

Daca avem Casco

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#61 User is offline   CC23298 

• DOJO KUN
  • Group: Members
  • Interests:martial arts, music, travel, books, picture/video

Posted 07 February 2008 - 18:48

View Postavlad, on 7/Feb/2008, 17:47, said:

View Postgeorgem, on 7/Feb/2008, 17:16, said:

Esti sigur ca la Omniasig se intampla asta? Eu acum mai putin de o luna mi-am prelungit polita Casco pe 1 an si mi-au spus ce am zis eu mai inainte... Si mai auzisem pe cineva de lucrul asta (varianta pe care am zis-o eu), tocmai de aceea am intrebat, ca stiam ca nu e peste tot asa.

Da, mie asa mi-au zis, la Omniasig am si eu casco. Cu o luna inainte sa fac noul contract am avut o dauna cam de 80% din prima de asigurare si mi-a zis tipa cand am incheiat noua polita ca daca depaseam nu stiu cu cat valoarea vechiului contract mi se marea asigurarea.

Daca pe tipa o cheama Teodorescu, aia habar nu are pe ce lume traieste, i-a dat cu virgula si ti-a zis ce i-a venit in cap!
0

#62 User is offline   avlad 

• Senior
  • Group: BMW Club

Posted 07 February 2008 - 19:14

View PostCC23298, on 7/Feb/2008, 18:48, said:

Daca pe tipa o cheama Teodorescu, aia habar nu are pe ce lume traieste, i-a dat cu virgula si ti-a zis ce i-a venit in cap!

Nu e Teodoreasca.
0

#63 User is offline   MuadDib 

• Interests:Calculatorist

Posted 07 February 2008 - 20:56

View PostLoladeZamora, on 7/Feb/2008, 15:47, said:

asiguratorul s-a jurat ca se poate transfera contractul pe numele noului proprietar, poate a fost un trick ca sa ma convinga
nitel off: impozite... sa vadem acum ce scoruri mai sunt, cand te gandesti ca impozitul pe apartament a fost mai mic decat impozitul pe masina

Argumente corecte... insa faza zisa de mine se intampla des... Bine, vorbesc de piata masinilor cu valoare de 6-7-8 mii eu :blink: La bugete mai mari lucrurile stau altfel...
0

#64 User is offline   LoLa 

• Interests:*****

Posted 07 February 2008 - 21:12

View PostMuadDib, on 7/Feb/2008, 20:56, said:

Argumente corecte... insa faza zisa de mine se intampla des... Bine, vorbesc de piata masinilor cu valoare de 6-7-8 mii eu :) La bugete mai mari lucrurile stau altfel...

la ultimul casco valoarea asigurata era de cca 7500 EUR (e46, 316i din '99) deci intra in piata de care zici :blink: desi dansa se vrea mai scumpa
0

#65 User is offline   georgem 

• Membru

Posted 08 February 2008 - 16:23

View Postavlad, on 7/Feb/2008, 17:47, said:

Da, mie asa mi-au zis, la Omniasig am si eu casco. Cu o luna inainte sa fac noul contract am avut o dauna cam de 80% din prima de asigurare si mi-a zis tipa cand am incheiat noua polita ca daca depaseam nu stiu cu cat valoarea vechiului contract mi se marea asigurarea.

Daca dauna depaseste exact cat ai platit pe anul precedent prima de asigurare se mareste cu 10%. Eu am patit asta numai din cauza ca au facut rezerva pentru reparatie mai mare decat platisem eu prima pe anul precedent (deci masina nu era inca reparata). Parerea mea e ca reparatia nu avea nici o sansa sa ajunga la valoarea rezervei si ca am luat teapa. Si dupa reparatie n-au vrut sa-mi spuna cei de la service cat a fost suma de plata, ceea ce ma face sa cred ca..... intelegeti voi.

Dar eu ma refeream la alta situatie. Daca vinovatul e cunoscut si e "celalalt", si in loc sa iti repari masina pe RCA-ul lui ti-o repari pe casco, atunci nu e afectata asigurarea pe anul urmator, adica va fi ca si cum nu ai avut nici o dauna, din cauza ca ei isi vor recupara banii de la RCA-ul vinovatului.
0

#66 User is offline   avlad 

• Senior

Posted 09 February 2008 - 02:28

View Postgeorgem, on 8/Feb/2008, 16:23, said:

Daca dauna depaseste exact cat ai platit pe anul precedent prima de asigurare se mareste cu 10%. Eu am patit asta numai din cauza ca au facut rezerva pentru reparatie mai mare decat platisem eu prima pe anul precedent (deci masina nu era inca reparata). Parerea mea e ca reparatia nu avea nici o sansa sa ajunga la valoarea rezervei si ca am luat teapa. Si dupa reparatie n-au vrut sa-mi spuna cei de la service cat a fost suma de plata, ceea ce ma face sa cred ca..... intelegeti voi.

Da, cam asa ceva am inteles si eu.

Dar eu ma refeream la alta situatie. Daca vinovatul e cunoscut si e "celalalt", si in loc sa iti repari masina pe RCA-ul lui ti-o repari pe casco, atunci nu e afectata asigurarea pe anul urmator, adica va fi ca si cum nu ai avut nici o dauna, din cauza ca ei isi vor recupara banii de la RCA-ul vinovatului.

Aici s-ar putea sa ai dreptate, eu am avut dauna cu autor necunoscut.
0

#67 User is offline   CC23298 

• DOJO KUN

Posted 09 February 2008 - 13:44

View Postgeorgem, on 8/Feb/2008, 16:23, said:

Si dupa reparatie n-au vrut sa-mi spuna cei de la service cat a fost suma de plata, ceea ce ma face sa cred ca..... intelegeti voi.

Deja suna ciudat. Trebuia sa iti dai acceptul de plata. Probabil cineva a semnat in locul tau.....
0

#68 User is offline   georgem 

• Membru

Posted 09 February 2008 - 19:53

View PostCC23298, on 9/Feb/2008, 13:44, said:

Deja suna ciudat. Trebuia sa iti dai acceptul de plata. Probabil cineva a semnat in locul tau.....

Am dat acceptul de plata "in alb", ca sa pot lua masina.
0

#69 User is offline   bil 

• Nou venit
  • Pip

Posted 09 February 2008 - 22:39

ce poti sparge la un bmw sa acoperi casco pe 5 ani 5*1800=9000 e

ce poti sparge sa acoperi casco pe 5 ani-5*1800=9000e
0

#70 User is offline   CC23298 

• DOJO KUN

Posted 10 February 2008 - 20:10

View Postgeorgem, on 9/Feb/2008, 19:53, said:

View PostCC23298, on 9/Feb/2008, 13:44, said:

Ma asteptam la raspunsul acesta. Poti solicita de la asigurator o copie a facturii respective, sub pretextul ca au aparut probleme de garantie. Sunt obligati sa iti dea. Mai poti cere si de la service-ul in cauza. Asta doar ca sa iti satisfaci curiozitatea.
0

#71 User is offline   georgem 

• Membru

Posted 13 February 2008 - 13:04

View PostCC23298, on 10/Feb/2008, 20:10, said:

View Postgeorgem, on 9/Feb/2008, 19:53, said:

Ma asteptam la raspunsul acesta. Poti solicita de la asigurator o copie a facturii respective, sub pretextul ca au aparut probleme de garantie.

Am de gand sa intreb pe cei care incheie politele Casco ce daune am avut pe anul trecut, ca ei n-au legatura cu cei de la daune si sigur o sa-mi spuna :blink: Doar ca ma gandeam sa mai astept putin, sa fiu sigur ca sunt introduse datele.
0

#72 User is offline   suri 

• Senior
  • Interests:cars, cars, cars.... and speeeeeeeeeeeed!

Posted 13 February 2008 - 13:59

din cauza unor dragi pasionati de datul cu cheia, a trebuit sa o vopsesc aproape intregral...
pe aceeasi factura s-au mai trecut si spoilerele sport fata + spate si scutul motor, julit de o bordura.
total= vreo 5000 E (piese + manopera) la Cardinal Motors Ploiesti.

Casco pe an- 1600 E.

eu zic ca se merita...
0

#73 User is offline   verssatu 

• premiant
  • Group: Banned

Posted 13 February 2008 - 14:04

View Postsuri, on 13/Feb/2008, 13:59, said:

din cauza unor dragi pasionati de datul cu cheia, a trebuit sa o vopsesc aproape intregral...
pe aceeasi factura s-au mai trecut si spoilerele sport fata + spate si scutul motor, julit de o bordura.
total= vreo 5000 E (piese + manopera) la Cardinal Motors Ploiesti.

spoilerele inlocuite sau vopsite?
0

#74 User is offline   indian 

• Nou venit
  • Pip

Posted 13 February 2008 - 14:56

:blink: fara casco..e ca si cum te/ai duce la fetite fara prezervativ sau...sa intrii pe net fara antivirus :)
0

#75 User is offline   Cristi SM 

• Senior

Posted 13 February 2008 - 19:42

:blink: Buna asta. :)
0

#76 User is offline   tiberiuenache 

• Pasionat
  • Interests:BMW

Posted 15 February 2008 - 23:14

View Postindian, on 13/Feb/2008, 14:56, said:

:blink: fara casco..e ca si cum te/ai duce la fetite fara prezervativ sau...sa intrii pe net fara antivirus :)

Bai ca bine ai mai zis-o...Numa ca pretul unui "prezervativ" pt masina este e vreo 2000 de eoroi pe an...dar macar dorm linistit !
0

#77 User is offline   kewlya 

• Senior
  • Interests:E92 330i 2007

Posted 19 February 2008 - 04:54

am un prieten care era asigurat la Allianz, si Casco si RCA. a spart un A8 asigurat la 20k,dauna totala, si masina in care a intrat un logan nou nout i-a dat si la ala dauna totala.deci ia canalit de vreo 30k euro.
Maicamea era la volanul Seat-ului in Ungaria cand a intrat unu in lateralui ei. a adus masina acasa, facut pe casco tot la allianz: dauna 280 milioane, cu 1 luna inainte am bagat si eu o dauna de 60 milioane SHIT HAPPENS!
0

#78 User is offline   MaxXuTz 

• Începător

Posted 20 February 2008 - 23:40

inca nu am casco, dar intentionez sa-mi fac cat mai repede.. numai eu stiu cum dorm noaptea :blink:
0

#79 User is offline   zender 

• Membru

Posted 21 February 2008 - 14:21

de bcr asigurari ce ati auzit? am primit acum o oferta foarte buna de la ei cu 0 franciza la furt si 0 franciza la evenimente
0

#80 User is offline   Ciupanezu 

Posted 21 February 2008 - 16:01

Am 2 amici care au acolo asigurare si sunt multumiti.
0

Share this topic:

• 28 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic