All Activity
- Past hour
-
Ai patit cw am patit eu cand am comandat a doua cheie la masina, ca aveam numai una.. si pentru ceva motive credeam ca se duce bateria curand.. (ea in schimb merge si azi.. cu bateria de fabrica, chiar daca am desfacut--o..). Prima data am intrebat prin telefon cat costa o cheie noua cu totul, de-a gata.. la cateva luni, a doua oara am intrebat de cost cand comandam niste alte marutisuri. Mi-au siz un pret atractiv.. (dar uitasem sa intreb pw loc de codul de pornit motor..) apoi ideea de cheie mai ieftina mi s-a infipt in cap cum ni se intampla.. Am sunat si am dat comanda prin telefon. Cand m-am dus sa o iau.. fericit nevoie mare.. ma duc spre masina.. apas buton, s-au deschis usile. Zic bravo am facut o afacere.. bag cheia in bord.. nimic. Hop zic, ce-au uitat astia. Intru inapoi, le explic.. imi iau cheia comandata sa o citeasca.. 5 min mai tarziu.. pai nu e codata cu motorul ca nu am solicitat asta.. (Cum...p.. mea zic in minte..) dar ma linistesc rapid ca imi aduc aminte unde sunt si ce trebuia sa stiu (ca au jucat-o exact pe placul meu.. ) le zic.. si cat costa sa puneti si codul ca sa pornesc motorul (nu mai tin minte parca au zic 75-100 ceva de genul)? Ok zic? ca vreau sa o si folosesc sa pornesc motorul, dar mu mi se pare normal sa separati pretul unei chei in doua, zic... well, zic, nu fac ei politica de vanzari acolo.. Si asa, 1/2 ora mai tarziu am avut cheia codata si a pornit motorul la sfert.. Cu mentiunea lor ca toate celelalte coduri sunt blocate (5 in total si ca alte chei/coduri nu se mai pot face..). Si ti-am zis povestea mea si din alta perspectiva.. ca stiam ca pot fi perversi.. Suna din nou la ei si afla cat costa manuchiul de fire de le spate daca e sa il comanzi de la ei. Nu poate sa coste 800 euro. Poate 150... sau poate putin mai mult. Pune VIN-ul ca sa iti indic codul, sau cauta singur pe realoem.com Asta e de la un E61 LCI 2008 versiune Europeana (LHD) https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=PX31-EUR-06-2008-E61N-BMW-520d&diagId=61_2678
-
Într-adevăr. Greșeala mea. Nu prea am avut încredere că o scot la capăt cum trebuie. Dar niciodată nu e prea tîrziu.
-
Stiu ce e cornering, aici se misca fasciculul de faza scurta, se vede si daca sta cineva in fata masinii si se uita la blocul de diode de faza mica. Pentru cornering este un alt bec in far care se aprinde si se stinge daca semnalizezi sau tragi de volan parca. Viper05: g20 cu faruri non laser decupeaza traficul? E ciudat ca la connected drive nu poti sa faci refund la functie/bani daca nu ti place cum merge in 1 zi sa zic asa.
-
apocalipsa electrica Countdown to Extinction
Alex3245 replied to FiveThreeFive's topic in Opinii si editoriale
- 3529 replies
-
- electric
- electric cars
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Victor Orian started following aerisire instalatia de racire
-
Nu ai mentionat cand anume insurubez capacul radiatorului, inainte sau dupa strangerea surubului de aerisire?
-
apocalipsa electrica Countdown to Extinction
mgi replied to FiveThreeFive's topic in Opinii si editoriale
La Mazda 6e (care de fapt e un Changan rebadged) e mult mai buna bateria mica. Se incarca de peste 2x mai repede decat bateria mare. Mie personal Ioniq6 nu-mi place ca design, dar asta e o preferinta personala.- 3529 replies
-
- electric
- electric cars
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Era de asteptat ceea ce ti s-a intamplat. Ai primit sfaturi de unde sa incepi posturile anterioare.
- Today
-
apocalipsa electrica Countdown to Extinction
goangaus replied to FiveThreeFive's topic in Opinii si editoriale
Da, arata bine. Dar Porsche wannabe?- 3529 replies
-
- electric
- electric cars
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
apocalipsa electrica Countdown to Extinction
Ciprian01 replied to FiveThreeFive's topic in Opinii si editoriale
Nu stiu de ce nu se vorbeste despre Hyundai Ioniq 6, care a primit facelift acum 4 luni. Din toate review-urile pare cel mai bun pe consum, spatiu interior peste Tesla M3 si incepe de la 38k pana la 45k varianta dual motor de 325 cai. Baza 800v, fast charging, Apple Carplay. Si au lansat si o varianta N super agresiva- 3529 replies
-
- 1
-
-
- electric
- electric cars
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Am finalizat astăzi. Nu așa cum mă așteptam. Am fost sunat să merg să ridic cheia. Bineînțeles că nu a funcționat la închiderea și deschiderea ușilor. I-am explicat celui de acolo că pentru asta am venit inițial și colegul lui mi-a recomandat să schimb cheia. Colegul bineînțeles că nu a recunoscut,a spus că asta a fost cererea mea, să schimb cheia. Una peste alta cel cu care am vorbit părea că e mai de meserie.. mi-a zis că sigur am fire întrerupte la haion. La fel fără o verificare in prealabil..tester sau ceva.. așa la ochi. Am întrebat cît costă..am rămas perplex cînd mi-a spus că 800 de euro. Nici n-am mai întrebat dacă e inclusă și manoperă. In concluzie,am fost la reprezentanță,am platit 250 de euro pentru o cheie nouă și am rămas cu aceiași problemă. O să fac o reclamație pentru asta cu toate că e degeaba..și o să încerc să desfac tot de la haion pînă in spate la difuzoare să iau für cu fir la verificat. Ceea ce nu știu este dacă este cumva set de cabluri sau le pot înlocui pur și simplu sau lipi. Cam asta a fost experiența mea cu reprezentanța BMW austriacă..unde clar nu o să mai merg. Faptul că e reprezentanță nu înseamnă că au și specialiști acolo. Zii frumoasă, și mulțumesc pentru sfaturi.
-
apocalipsa electrica Countdown to Extinction
goangaus replied to FiveThreeFive's topic in Opinii si editoriale
Mazda 6e, e si frumoasa si decenta la pret, arata si bine. Varianta de baza, autonomie 479 km, pret 44 290 Eur https://www.mazda.ro/configurator/MAZDA 6e/5HB/ Varianta full, care arata la interior intr-un mare fel, autonomie 552 km, pret 48 590 Eur. https://www.mazda.ro/configurator/MAZDA 6e/5HB/ Doar tractiune spate, aici poate fi o problema iarna.- 3529 replies
-
- electric
- electric cars
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
apocalipsa electrica Countdown to Extinction
Alex3245 replied to FiveThreeFive's topic in Opinii si editoriale
Eu nu pot să merg cu 16 grade. Dacă merg pe 16 grade, îngheț complet. De obicei țin între 19,5 și 21,5.- 3529 replies
-
- 1
-
-
- electric
- electric cars
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
si eu am tot farul din mijloc dar nu imi este activata funcita, am vazut-o in functiune pe masina unui prieten, si decupeaza traficul. stie cineva in ce pachet era farul adaptive? eu sunt convins ca nu l-am bifat cand am luat masina da, dar trebuie sa ai minim farul 2 dau laser
-
Hai ca m-ati facut curios cum functioneaza AHL Farurile le am pe AUTO, activez optiunea din maneta, imi apare in bord simbolul faza scurta + A. Noaptea doar imi schimba de pe faza lunga pe faza scurta, in niciun caz nu imi decupeaza masina din fata. Gresesc undeva? Trebuie sa dau pe faza lunga si incepe sistemul sa decupeze masina din fata? Am schimbat parbrizul pe casco anul trecut la bmw proleasing ploiesti, oare nu e calibrat ceva?
-
Pai atunci e clar, nu sunt adaptive, acel AHL. Faptul ca daca rotesti de volan stanga-dreapta se muta fasciculul la fel, stanga-dreapta, asta n-are treaba cu AHL-ul si nici macar cu High-Beam Assistant. Acea functie e realizata de functia de Cornering Lights, sunt niste functii aditionale in far care ilumineaza in stanga si in dreapta farului a.i.sa ai o iluminare optima indeosebi atunci cand parchezi, dar nu numai.
-
Mă bag și eu ca , la F32 dacă mașina vine cu cameră KAFAS, si are farurile Led Adaptive, știe să decupeze mașinile de pe contrasens ?
-
Sebastian9021 started following Problema inchidere f10
-
Salut , azi am descuiat masina am pornit totul frumos , am dat sa plec de pe loc totul normal, cand am prins 10-15 km/h si masina a dat sa inchida usile automat mi a aparut in bord ca usa de la sofer ar fi deschisa , lucru ce nu era in bord inainte sa incerca masina sa incuie usile , de atunci asa arata mereu si nu mai merge nici sa o incui din cheie , ce poate avea?
-
Sebastian9021 joined the community
-
Exact, masina nu este de SUA, eu am varianta din mijloc de faruri. Asta am inteles si eu de pe niste forumuri externe, adaptivul este doar din volan, nu sunt codate sa faca con de lumina cand o masina vine din fata. De asta sunt curios daca cineva exact cu tipul asta de far, pe g20, are activata optiunea si cum se comporta
-
E90-ul meu 320d din 2005 avea DPF cu țeava de eșapament dreapta, era de 163cp pentru piața germana.Au fost și E90-uri 320d fără DPF și pe alea le recunoșteai repede după țeava de eșapament în jos.
-
Masina nu este de SUA, nu? Stiu ca in SUA sunt niste restrictii legale pentru farurile adaptive. Sunt 3 tipuri de faruri pe G20 non-LCI din ce gasesc eu. Primul este LED ne-adaptiv, al doilea este adaptiv dar cu semnul intrebarii cat de adaptiv este de fapt si al treilea este Laser care este adaptiv. Teoria este ca cel din mijloc este de fapt adaptiv complet (matrix style) dar nu este codat sa faca asta. Asa deduc eu. Pe X5 F15 si pe X3 G01, faruri LED adaptiv inseamna full adaptiv, adica fac con de lumina.
-
Optiunea din vin decoder este: "05A4 LED headlight with extended scopes", cand misc volanul dreapta stanga se misca si fasciculul luminos. Dar, pe g20/21 au fost 3 tipuri de faruri: 1. Led simplu, 2. led cu scop extins 3. Laser - care faza mica e tot led, doar faza mare e laser. Stiu ca in combinatie cu Laser aveai faruri adaptive la traficul din fata, (con de umbra). La mine daca vreau sa folosesc de pe maneta High Low Beam auto, zice ca trebuie sa o cumpar, cu 180 euro din connected drive.
-
Cătălin Candidatu started following bimmer90f30
-
Bmw X3 F25, 184 CP probleme injectoare
DragosPena replied to Cosmin 1983's topic in Probleme tehnice si rezolvari Seria X
Daca e de la vibrochen nu se duce bataia la cald, ramane si creste in intensitate odata cu cresterea turatilor. -
apocalipsa electrica Countdown to Extinction
bimmer90f30 replied to FiveThreeFive's topic in Opinii si editoriale
Eu il pun la 19.5 si deschid toate flapsurile ca aerul sa vina prin toate directiile. Ma enerveaza sa imi raceasca doar pe o directie.. Si daca imi trebuie doar rece trec pe rece rotita din bord si atunci am doua temperaturi diferite in masina (talking from my smug corner) ca asa facea BMW candva masini.- 3529 replies
-
- electric
- electric cars
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
apocalipsa electrica Countdown to Extinction
alex230ro replied to FiveThreeFive's topic in Opinii si editoriale
Hmm, eu merg asa 22.5 daca afara e pana in 30 grade, apoi daca sunt sa zicem 35 pun pe 24-25 grade nu vreau sa am prea mare diferenta temp ext vs temp interior masina, ma rog nici nu ma deranjeaza caldura .Fiecare cu ale lui, legat de testele puse mai sus oricum acolo electricele sunt in cel mai rau loc posibil pentru ele - autostrada- 3529 replies
-
- 1
-
-
- electric
- electric cars
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
apocalipsa electrica Countdown to Extinction
bimmer90f30 replied to FiveThreeFive's topic in Opinii si editoriale
Insemna ca afara trebuie sa fie frig, sub 16 grade Celsius.. ca nu ma vad sa suport aproape 25 grade 45 minute vara.. cat fac pana cobor din masina.. (Am spus mai sus cu, cat merg eu vara si stiu ca e cea mai de sus temp la interior daca afara sunt cam 25-28 de grade vremea calda de uk; altii baga intre 16 si 18.. de unde stiu? in birou eu mor de frig ca AC e pus permanent pe 16 grade si nu sunt singur deloc in birou, cand ajuns sa fac ce am de facut) Tu, ajungi mai departe cu o electrica daca vara poti sa mergi cu 24,5 Celsius..- 3529 replies
-
- electric
- electric cars
-
(and 2 more)
Tagged with:
Announcements
-
Topics