Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

 

Eu sper sa faca puscarie idiotul care merge asa prin oras. Si doar pentru cainele mort, darmite pentru omul ucis. Sigur pietonul are 90% din vina legala, poate mai putin. Dar factor determinant este viteza aia care nu o poti estima ca pieton.

 

Si numai sunetul si kilometrii facuti dupa impact ma dor. Darmite suferinta tuturor celor implicati?

 

Nu putea intra direct intr-un stalp sa scapam de leprele de genul asta? Trebuia sa omoare un om si un caine pentru 2 minute de glorie si adrenalina?

Link to comment
Share on other sites

Just now, WIN60 said:

Motociclistul s a ridicat de jos și a luat o la fugă, deci el nu a avut nimic..

E la spital. Numara cate secunde trec pana la impactul secundar cand motocicleta s-a oprit probabil in ceva masina parcata in afara cadrului. 😪

Eu i-as condamna la inchisoare pe viata, pe asa specimene. Sau chiar la moarte desi la noi nu mai exista. Mi se pare o ignorare a vietii omenesti si animale sa faci asa ceva prin un oras aglomerat.

 

image.png.76c50180c270186fee869ad943a820

130m a facut motocicleta dupa crima, pana s-a oprit.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Romulus said:

Eu i-as condamna la inchisoare pe viata, pe asa specimene. Sau chiar la moarte desi la noi nu mai exista.

De fapt, se condamna singuri la moare 100% cand accelereaza asa, doar in cazul asta, a pedepsit alt om care nu si-a inchipuit ca pe strada goala poate trece un avion asa de jos, cu un jeg de om la bord.

Link to comment
Share on other sites

O sa-i iasa toate figurile de motociclist la puscarie, daca nu cumva o iasa de vina victima.

Cel omorat nu a avut nici o reactie... O mai intelegi si pe aia cand traverseaza prin loc ne permis dar victima unde naiba se uita. Motocicleta o auzi sau daca te uiti o vezi indiferent cata viteza avea ala, daca continua sa se asigure pana ajungea pe trotuar.

@Romulus e prea simplu puscarie pe viata sau moartea, merita asa vreo 15-20 ani de puscarie si batut ca pe covoare iar dupa ce iese legat la masa in casa de calorifer si hranit doar cu paine.

Edit: Saracul animal ala chiar nu a avut nici o vina.

Edited by Itarachiu
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea motociclistilor au o doaga sarita, barbati adevarati, fara frica de moarte , stapani pe sine. Papagalilor barbatia se masoara in altceva,

Stiu o groaza de cazuri cu sfarsit tragic....al motociclistilor desigur.

Link to comment
Share on other sites

poate sa primeasca si puscarie pe viata, din pacate pe cel mort nu il mai aduci inapoi ... eu unul cred ca aici o sa scape cu suspendare maxim 3 ani, maxim daca face 3 ani dar deja e mult la cum sunt pedepsele, aduci in justitie cazul cu huidu si arati discrepanta in faptul ca tu nu ai depasit prin loc nepermis etc si ca e vina pietonului .

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DragosPena said:

maxim daca face 3 ani dar deja e mult la cum sunt pedepsele, aduci in justitie cazul cu huidu si arati discrepanta in faptul ca tu nu ai depasit prin loc nepermis etc si ca e vina pietonului .

Nu poti compara, codul penal s-a schimbat dramatic. Pe vremea lui Huidu nimeni nu prea facea puscarie, doar cu suspendare condamnarile. Acum te aresteaza direct daca esti baut sau ai produs un accident cu victime multiple si este clar ca ai o anumita vina.

Nu e cazul aici, ca va trebui dovedita viteza motociclistului.

Trebuie sa introducem ceva similar "reckless driving" din Murika. Gen conducere periculoasa, fara sa tina cont de vietile puse in pericol ale celor din jur. Daca accelerezi asa de la intersectie intr-un oras aglomerat, ce te poti astepta decat sa ucizi pe cineva? Ce faci, franezi la trecerea urmatoare si intre nu iti pasa?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Romulus said:

Nu poti compara, codul penal s-a schimbat dramatic. Pe vremea lui Huidu nimeni nu prea facea puscarie, doar cu suspendare condamnarile. Acum te aresteaza direct daca esti baut sau ai produs un accident cu victime multiple si este clar ca ai o anumita vina.

Nu e cazul aici, ca va trebui dovedita viteza motociclistului.

Trebuie sa introducem ceva similar "reckless driving" din Murika. Gen conducere periculoasa, fara sa tina cont de vietile puse in pericol ale celor din jur. Daca accelerezi asa de la intersectie intr-un oras aglomerat, ce te poti astepta decat sa ucizi pe cineva? Ce faci, franezi la trecerea urmatoare si intre nu iti pasa?

sunt total pentru importul unor legi din america la noi dar din pacate suntem condusi de politicieni care inca isi vad mai mult interesele lor decat ale tarii. Aici motociclistul o sa aibe doar circumstanta agravanta de viteza , cand circumstantele atenuante sunt mai multe, faptul ca pietonul a traversat prin loc nepermis, faptul ca a fugit la persoana vatamata sa acorde ajutorul, posibil sa fie si conduita pe parcursul dosarului, etc. Asta e stricta parerea mea si de aceea zic ca nu il vad sa stea mai mult de 3 ani la puscarie ( 3 ani reali)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/30/2023 at 8:14 PM, Romulus said:

 

 

Cică e mai lungă povestea din spate, probabil dacă te duce cineva în starea aia cu nervii la pământ mai ales dacă la mijloc sunt și copii, soția, etc, este posibil în vreo nebunie să îți vină să l calci cu mașina. 
 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, WIN60 said:

Cică e mai lungă povestea din spate, probabil dacă te duce cineva în starea aia cu nervii la pământ mai ales dacă la mijloc sunt și copii, soția, etc, este posibil în vreo nebunie să îți vină să l calci cu mașina. 
 

Pai aparent, agresorul era cel calcat cu masina, dar chiar si asa.

Link to comment
Share on other sites

Niciodată nu vom ști ce a fost între ei, probabil dacă i asculți ambii au dreptate și probabil ambii au ceva de ascuns.

În anumite situații oricine poate reacționa oricum... M as feri sa judec pe careva, mai ales fără sa știu toate datele. 

Părerea mea, care este.. 😁

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, WIN60 said:

Cică e mai lungă povestea din spate, probabil dacă te duce cineva în starea aia cu nervii la pământ mai ales dacă la mijloc sunt și copii, soția, etc, este posibil în vreo nebunie să îți vină să l calci cu mașina. 
 

Nu exista asa ceva... nebunie, calcat cu masina... deapre ce vorbim?!?! Nu suntem animale...

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Nu suntem, însă când e vorba de familie.. nevasta, copii.. probabil să nu mai gândești normal sau deja nu ți mai pare anormal să l calci cu mașina pe ăla în funcție de ce a avut cu tine/familia ta… nu mi place să zic ca eu n as face niciodată aia pentru ca nu am fost și nu vreau sa fiu pus in situația aia, dar cu siguranță as da peste cineva cu mașina dacă cineva mi ar pune in pericol familia 😊, acum depinde de context și multe variabile..

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, WIN60 said:

….probabil dacă te duce cineva în starea aia cu nervii la pământ mai ales dacă la mijloc sunt și copii, soția, etc, este posibil în vreo nebunie să îți vină să l calci cu mașina. 
 

Fix din cauza asta ieri era sa ma urc peste doi pietoni care traversau strada, din cauza ca ma certam cu 2 melteni care mi-au taiat calea pe un drum cu prioritate.

Cred ca e cel mai bine sa-ti vezi de drumul tau, altfel risti sa afectezi si pe altii din cauza unor dobitoci.

Dar na’, e drept, cateodata se cam umple paharul….

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.