Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

13 minutes ago, Romulus said:

 

Nu pare sa fi pierdut controlul masinii, pare mai mult distras si a uitat sa intre pe banda lui. 
Fix acum 5 minute ma uitam la alt accident, ala care dadea cu petarde si a dat masina de politie peste el…

Link to comment
Share on other sites

A intrat prea brusc inapoi si eventual derapat (poate mazga?) de pe banda lui inapoi pe banda opusa?

 

Just now, enders said:

Nu pare sa fi pierdut controlul masinii, pare mai mult distras si a uitat sa intre pe banda lui. 

A intrat 100% inapoi pe banda lui, se vede in video in unul din unghiuri daca te uiti cu atentie.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Romulus said:

A intrat prea brusc inapoi si eventual derapat (poate mazga?) de pe banda lui inapoi pe banda opusa?

 

A intrat 100% inapoi pe banda lui, se vede in video in unul din unghiuri daca te uiti cu atentie.

https://stirileprotv.ro/video/cum-s-a-produs-accidentul-teribil-din-bran-soldat-cu-un-mort-si-trei-raniti-detalii-surpinse-de-camera-de-supraveghere/62415219/
Asa e, aici se vede clar toata manevra. A tras brusc de volan si a pierdut controlul, se vede cum spatele derapeaza. 
M-am uitat mai atent pe filmare si anvelopele pe spate par extrem de uzate: mazga, anvelope uzate, viteza mare si asta a dus la pierderea controlului, implicit pierderi de vieti. 

Link to comment
Share on other sites

n-a fost deloc mazga nici macar ud , am trecut pe acolo joi in drum spre casa , cel mai probabil revenirea brusca a facut cutiuta aia sa derapeze , un copil fara experienta ,e plin fb de cereri donatie sange pt cei 3 , cand  auzi ca nici sange nu e in spitale si ca trebuie sa aduci la schimb , vai mama lui de sistem medical , cresc cas atat stiu sa faca ,poate ar trebui sa donam noi tot ca sa nu mai bage la taxe , dam voluntar ce e nevoie ...

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Bine.. societatea nu e învățată/educata sa doneze sânge, eu nu donez și nu am donat niciodată. 
 

Ca idee taică miu e purtător (nu bolnav) de 30 de ani de hepatită B ca urmare a donării de sânge, el dona sânge regulat până când l au infectat pentru ca au folosit același ac cel mai probabil. 
Nu are și nu a avut absolut nimic privind această boală, nu i s a activat, doar o are în sânge. 
 

Însă asta este un motiv pentru care mă feresc să donez.. deși de multe ori m am gândit să mă duc pentru ca am înțeles ca e sănătos inclusiv pentru cei care donează pe lângă ca ajuți. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, WIN60 said:

Bine.. societatea nu e învățată/educata sa doneze sânge, eu nu donez și nu am donat niciodată. 
 

Ca idee taică miu e purtător (nu bolnav) de 30 de ani de hepatită B ca urmare a donării de sânge, el dona sânge regulat până când l au infectat pentru ca au folosit același ac cel mai probabil. 
Nu are și nu a avut absolut nimic privind această boală, nu i s a activat, doar o are în sânge. 
 

Însă asta este un motiv pentru care mă feresc să donez.. deși de multe ori m am gândit să mă duc pentru ca am înțeles ca e sănătos inclusiv pentru cei care donează pe lângă ca ajuți. 

Nu cred ca in 2023 se mai face "cu acelasi ac" de cel putin 10-15 ani, probabil a luat-o in vremurile raposatului...

Link to comment
Share on other sites

Da, am zis ca acum 30 de ani minim. 
 

Stiu ca suntem in 2023, însă greșeală de la vremea respectivă, nu mi schimba percepția despre România nici in 2023, sistemul medical este mai modern, însă la fel de prost. 

Nu spun să nu donați, chiar vă îndemn, doar ca eu când mă gândesc la donare, îmi vine această amintire în cap care mă și enervează :)). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, WIN60 said:

Da, am zis ca acum 30 de ani minim. 
 

Stiu ca suntem in 2023, însă greșeală de la vremea respectivă, nu mi schimba percepția despre România nici in 2023, sistemul medical este mai modern, însă la fel de prost. 

Nu spun să nu donați, chiar vă îndemn, doar ca eu când mă gândesc la donare, îmi vine această amintire în cap care mă și enervează :)). 

din ce stiu e benefic pt organism sa donezi , se reface sangele si sunt ceva avantaje . Primesti si un set de analize rapide gratuite .  A fost o mare campanie inainte de pandemie umblau cu o caravana pe strada . Corect , cand vezi panaramele astea de spitale nici nu iti vine sa intri sa faci schema asta . Probabil ca daca ar face un parteneriat cu ceva clinici private lumea ar fi mai receptiva . 

  • Like 2
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Exact, bravo! Dacă aș știi ca intru undeva demn de 2023 ca și curățenie și modernism, probabil alta ar fi percepția, dar când intrii în același spitale care arată la fel.. de efectiv se ia depresia.

 

Nu știu câți ați mai fost internați în spital în ultimii ani.. însă chiar te iau gândurile negre chiar dacă faci vreo operație de apendicită sau lucruri banale.. nu mai zic de lucruri grave, dacă nu stai bine cu psihicul, te duci. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Romulus said:

Bolid oprit cu dispozitiv tip SPIKE după ce șoferul a fugit de un filtru al polițiștilor.

16 hours ago, Romulus said:

Şofer scos cu forţa din maşină, după o urmărire în trafic. Avea permisul suspendat şi o mașină cu numere false

Ma intreb ce karma o fi avut BMW, de a devenit marca de "reprezentare sociala" a majoritatii smecherasilor din Romania, agresivi, lipsiti de bun simt si de educatie. Oare de ce nu s-au orientat catre alte marci?

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Puteau pune pedepse f severe la condus baut dar efectiv nu vor , e greu de inteles de ce , 2 ani minim permis suspendat ar face pe multi sa renunte la a mai face asta . Pana sunt prinsi macar ..sau mor .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romulus said:

Stie cineva identifica modelul asta de Porsche

Cayenne de generatie curenta. Posibil Coupe, dupa inclinarea stalpului C dar nu sunt sigur.

Pedeapsa severa pentru alcool + victime = inchisoare + suspendare pe viata a dreptului de a conduce + confiscare a masinii (in cazul in care nu e dauna totala). Orice mai putin, nu e suficient de sever.

Pana nu se implementeaza confiscarea masinilor, o sa tot vedem bombardieri cu 500+ cai putere pe numele bunicii cu handicap grad 18 cum ne rad in fata pe principiul “poti sa-mi faci ceva? Nu poti sa-mi faci nimic”.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, phunctionist said:

Pedeapsa severa pentru alcool + victime = inchisoare + suspendare pe viata a dreptului de a conduce + confiscare a masinii (in cazul in care nu e dauna totala). Orice mai putin, nu e suficient de sever.

Asta face siguri puscarie. Nimeni nu mai scapa la accident baut cu victima decedata. Suspendarea ar trebui sa fie macar pe 10 ani daca nu pe viata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Un accident ciudat din descrierea șoferului, pentru cine are acces la acel grup de farcebook:

https://www.farcebook.com/groups/1328529517920076/permalink/1594257361347289/

Textul postării:

"Vă rog să aveți grijă în perioada aceasta, am avut un incident foarte grav. Am frânat mai tare pe la 90km/h după o depășire și a derapat mașina, m-am oprit într-un cap de pod... Nici sistemul ABS nici controlul stabilității nu și-au făcut treaba, nu au funcționat!!! Mașina este un m40i fabricație 2022, cu 28.000km la bord... Menționez că erau +5grade afară, însorit, carosabilul nu era ud, posibil să fi fost nisip sau sare... Nu am bruscat direcția! Mașina era poziționată drept pe bandă când am frânat, nu eram cu roțile virate... Cu toată tehnologia modernă m-am simțit ca într-o Dacie din anii 70, mașina s-a dus sanie spre șanțul de pe partea opusă, oricât de mult am încercat să o redresez, nu am simțit că sistemele au încercat să corecteze traiectoria... Mulțumesc lui Dumnezeu că sunt bine, am avut centura pusă și nu am nici o fractură!!! Din punct de vedere al rezistenței mașinii, are nota 10, Mi-a salvat Viața! O să cer o expertiză să văd dacă au funcționat sistemele de siguranță sau nu înainte de momentul impactului..."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.