Jump to content

Primele impresii Bmw 325d F30


mike2005

Recommended Posts

Laguna o poti compara cu citroen C5, Peugeot 508, Skoda Superb, Passat, desi inclin sa cred ca totusi ultimele 2 sunt peste Laguna si poate ca intr-adevar acestea 2 sunt mai apropiate de un Seria 3! Din cunostintele mele, toate cele enumerate fac parte dintr-o clasa D! Pe cand Seria 3, Audi A4, C-Klasse sunt dintr-o clasa superioara, clasa C! Deci D<C! Edited by RaYn3
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Valori, nu gluma.

Ce sa fac, atat ma duce si pe mine mintea. Sa-mi fie cu iertare dac-am deranjat cu ele pe cineva mai luminat.

 

Parcurgand multe dintre raspunsuri, observ o lipsa de respect elementar si o agresivitate gratuita.

Vrem toti sa traim ca-n Germania dar sa ne comportam in cel mai pur stil romanesc.

Nu trebuie sa mai mire ca-n lumea civilizata suntem vazuti asa de "bine". Nu suntem in stare nici macar sa purtam o discutie civilizata, cu argumente obiective, fara sa jignim si sa fim agresivi. De atitudine superioara nici nu mai vorbesc. Asta-i nivelul nostru de civlizatie. Si nu cred ca va fi ridicat semnificativ de consumul de masini nemtesti si smartfoane.

 

Am folosit o parte din timpul meu pentru a scrie cateva observatii(postarea initiala). De aici si pana a intra in off-topicuri si poliemici puerile e o distanta pe care n-o voi parcurge. Daca moderatorii considera nepotrivita postarea mea, pot sterge threadul.

 

Si acum o intamplare cred ca relevanta. Intram odata in tara pe la granita de vest impreuna cu niste prieteni straini. Ne deplasam cu masina lor inmatriculata intr-o tara UE. Incercam sa respectam codul rutier, limite de viteza, nu avem chef de stat la discutie cu politia. Pe tot drumul am avut parte doar de flashuri, claxoane, holbat, depasiri pe linia continua apoi intrat in fata noastra in extremis. De la toate categoriile de soferi. Asta desi soferul inerca sa circule cat mai pe dreapta posibil, pentru a facilita depasirile. Aceleasi lucruri: agresivitate si lipsa de civilizatie.

 

Multumesc pentru timpul lor celor care au avut ceva constructiv de spus.

Pe cei cu off-topicuri ii indemn sa-si foloseasca timpul si energia pt a face ceva folositor pentru ei/cei in jur.

Edited by mike2005
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca a remarcat cineva, dar nu pot sa nu remarc eu factorul psihologic, si anume: omul a fost foarte invatat si acomodat cu laguna....de aici, in momentul in care stai foarte mult intr o masina(model) si i cunosti si chiar visezi la milimetru orice spatiu si comanda, e clar ca orice modificare de spatiu sau ergonomie nu te va avantaja si ti se va parea o mare lipsa de orice.... e des intalnita senzatia mai ales la oamenii care stau foarte mult cu o masina, un model....nu i de condamnat omul ca are senzatiile astea, poate doar ca nu a stiut sa si le interpreteze, si a pus lucrurile intr o lumina in care experienta lui si senzatiile lui intr o masina pot insemna adevaruri universale....

concluzie: daca mergeai cu citroen c4 foarte mult timp, atunci , cu siguranta, laguna ti se parea "pe dos" cu totul si toate cele....

 

oricum nu i bai, e o parere personala, nu o crima, asa ca spor la reacomodare:)

bafta

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca se mai plimba 1 luna cu bmw , nu se va mai uita la laguna cu aceeiasi ochi.

Poate aceea laguna a lui a fost o masina care nu l-a prea lasat balta pe drumuri , si el inca se simte nostalgic.

S nu uitam ca si printre noi sunt fosti propritari de masini care le lauda si in ziua de azi ,

Un f30 e net superior unui e 46 , dar cine a avut e 46 si a trecut mai departe are numai cuvinte de lauda despre vechea masina . si pe buna dreptate .

cat despre diferenta dintre laguna si f 30 , miky - condu inca o data laguna si ti vei da seama ca gresesti .

Link to comment
Share on other sites

Eu il inteleg pe colegul de mai sus, am avut Megane2 1.5 dci din 2007, chiar m-am impacat f bine cu el,era mai confortabil decat e90 insa eu doream mai multaputere, ce 86 de cai faceau fata cu brio in oras caroseriei de 1200 kg, in afara orasului insa ma cam rugam de el sa fac o depasire, mai ales daca aveam pasageri. A fost prima mea masina care am tinut-o timp de 6 ani jumatate, sincer.. as cumpara-o inapoi daca va iesi la vanzare. Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Vlad_E30_E46

Sunt constient ca e vorba de obisnuinta (50k+ km nu-i de neglijat). Am condus deja 20k si m-am mai acomodat, poate ca mai dureaza.

Multumesc!

 

@valy89

Da m-a servit foarte bine, nu ma pot plange de prea multe. Singurele defecte:

- pozitia spate led(partea de pe aripa) arsa pe la 20k km; a fost schimbata pe garantie

- siguranta arsa la bricheta

In rest nici un "greiere" prin interior/exterior pana la 50k+ km cand am schimbat-o.

Cu siguranta mai pot circula cu fosta mea masina, fiind cumparata de un apropiat. Chiar sunt curios cum se prezinta dupa experienta Bmw.

Link to comment
Share on other sites

Eu il inteleg pe colegul de mai sus, am avut Megane2 timp de 6 ani, chiar m-am impacat f bine cu el,era mai confortabil decat e90 insa eu doream mai multaputere, ce 86 de cai faceau fata cu brio in oras caroserie 1200 kg, un afara orasului insa ma cam rugam de el sa fac o depasire, mai ales daca aveam pasageri. A fost prima mea masina care am tinut-o timp de 6 ani jumatate, sincer.. as cumpara-o inapoi daca va iesi la vanzare:)

megane e f prost nu stiu ce te-a multumit la el , incapand de la fulii defazoare plecate din fabrica defecte , flanse amortizor din plastic :) si multe alte economii la materiale care se regaseau in buzunarul meu ...am scapat de masina aia dupa 6 luni si de atunci nu am mai halit marca asta . Prefer oricand sa investesc banii de reparatii intr-un bmw pt ca-mi ofera ceva in schimb si asta nu are cum sa stie un fan de laguna ...mi-a pierdut toata atentia cand a spus de comenzile pe coloana , pai aia e cea mai proasta inventie ever , comparabila cu cele de pe volan e o gluma proasta . Sa apreciezi asa ceva ..copilarii ce sa mai , sau pareri personale poftim . Nivel de inteligenta si tot asa .

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Eu pana la 105 k km am schimbat flanse amortizor si un tampon la motor, in rest doar consumabile, cred ca e doar o masina corecta entry level. Consumul nu a sarit niciodata de 7 % si in afara am reusit si 4 la suta, desigur ma enervau greierasii si stateam cu morcovul pentru ambreiaj, cu comenzile nu stiu ce sa zic, eu ma obisnuisem cu ele. Cam asta e parerea mea, poate un pic subiectiva pentru ca m-a atasasem de ea dupa atata timp. De comparat cu un e90 sau f30 nu se pune problema, e doar o masina cate te duce din a in b.

 

L.E -dupa 6 ani inca o admiram dupa ce ma dateam jos din ea.

http://postimg.org/image/vnziosj67/

http://postimg.org/image/vnziosj67/

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Comenzile pe coloana cea mai proasta inventie ever made, cand lucram reprezentat vanzari am folosit vreo 6 luni un Reno cu asa ceva, tot timpul ma loveam cu mana de ele.

Spatiu interior nu e chiar asa mic avand in vedere ca vorbim de seria 3 unde totul este mega ergonomic si cel mai mic spatiu e folosit cu super inteligenta.

Parbrizul normal ca e mai ingust pentru ca vorbim de o masina cu alura sportiva.

Scaunele de BMW sunt cu 10 clase peste Reno si putem pune punct si gata.

Restul obiectilor pot fi combatute cu scces de alti colegi care au experienta mai mare cu F.

Link to comment
Share on other sites

Vlad a punctat bine,pana la urma e parerea omului .Pt initiator sa inteleg ca 325d-ul e masina de firma?sau cum?ma gandesc ca masina a fost scumpa si nu ai luat-o fara un drive test unde ai fi sesizat ceea ce ne-ai scris.

E masina de firma. A fost disponibila si mi-a fost propusa. N-am avut timpul sa fac drive test sau macar sa cer alta/vad ce mai au. Momentan e ok imi fac treaba cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Mike, man.... nu e frumos sa vorbesti de lucrul dracului in casa popii (stii tu vorba aia). Du tu inapoi coaja aia de F30, cere un renault de care ii vrea si lasa-ne in nemernicia noastra de pasionati de coji ce suntem....

 

PS: eventual cere unui moderator sa-ti stearga contul, sa uiti de noi cu totul.

  • Like 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

De ce nu-ti postezi parerile tale si pe alte forumuri Bmw,de exemplu e90p*** .Iti iei de la aia un flit,de nu-l poti duce nici cu Laguna ta aia mare si incapatoare.Sunt sigur,ca nici Jeremy Clarkson nu ar fi gasit motivele astea banale,enumerate la inceputul topicului.

Acum iarta-ne,ca nu te-am si aplaudat...

Edited by cristy7610
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Let's start educate'im (... nu-s vinovat ca cineva a mentionat e90post.com iar eu am idei ciudate :rolleyes: ) :sorcerer:

1-st lesson: "BMW, (it's made) for the driver; Mercedes for the passengers" ... never heard about this? (that's not a good start!)

:popcorn:

Edited by bimmer90f30
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu am F32 deci aceeasi plansa de bord si fara HUD am tot ce se poate in/pe bord;

Chestia cu panoul de la lumini---o mega minciuna, chiar m-am uitat acum cand am ajuns acasa dupa ce am citit "enormitatea" asta de post si nici macar nu se vede in oglinda stanga.

Navigatia....eu am professional intr-adevar, dar nu am avut niciodata vreo problema cu ea in a selecta destinatiile, iar referitor la lumina solara, daca nu ai observat in momentul cand bate direct lumina in ea isi schimba un pic culoarea ca sa fie lizibila; am mers cu un renault cu navigatie, stii care e cuvantul la acea navigatie? e "naiva" cand o compari cu clasa premium.

Ergonomie fara cusur in masini frantuzesti? tu de unde ai ajuns aici?

eu am mers 2000km , nu 200km si nu ma durea deloc fundul si am scaune sport, esti tu probabil mai sensibil.

 

acum vorbesc ca fost conducator de masina frantuzeazca (peugeot 407) cumparata de noua; pe urma am avur 3 BMW-uri...de ce nu m-am intors la masina frantuzeasca?

 

LE: ce firma iti da tie f30 325d? nu de alta, dar nu prea imi vine sa cred ca cineva caruia i se da de la serviciu o asa masina, are acasa doar un Renault Laguna, adica...nu se leaga lucrurile; Ma astept sa ai o functie de cel putin 5000Eur pe luna ca sa iti dea cineva asa masina de serviciu; iar la banii astia, nu ai numai Laguna

Edited by tutorial
  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

bmv este naspa pentru ca...automobile

 

 

 

eu cred ca ti-au dat de la servici o masina din asta

http://www.1asig.ro/pictures/fotografia_zilei/fotografia_zilei188.jpg

si ti-au spus ca e F30 sa te simti tu bine cu laguna ta

 

 

PS:postul este un pamflet(asa cum cred ca este si topicul)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

LE: ce firma iti da tie f30 325d? nu de alta, dar nu prea imi vine sa cred ca cineva caruia i se da de la serviciu o asa masina, are acasa doar un Renault Laguna, adica...nu se leaga lucrurile; Ma astept sa ai o functie de cel putin 5000Eur pe luna ca sa iti dea cineva asa masina de serviciu; iar la banii astia, nu ai numai Laguna

 

Asta este o prostie. Nu e obligatoriu sa iti cumperi maisna "faina" daca ai venit mare. Sunt multi care nu acorda importanta masinii pe care o conduc. Prefera sa faca altceva cu banii. Iarasi ajungem sa dam oamenilor sfaturi cu ce sa faca cu banii lor :pinch:

Link to comment
Share on other sites

eu am F32 deci aceeasi plansa de bord si fara HUD am tot ce se poate in/pe bord;

Chestia cu panoul de la lumini---o mega minciuna, chiar m-am uitat acum cand am ajuns acasa dupa ce am citit "enormitatea" asta de post si nici macar nu se vede in oglinda stanga.

Navigatia....eu am professional intr-adevar, dar nu am avut niciodata vreo problema cu ea in a selecta destinatiile, iar referitor la lumina solara, daca nu ai observat in momentul cand bate direct lumina in ea isi schimba un pic culoarea ca sa fie lizibila; am mers cu un renault cu navigatie, stii care e cuvantul la acea navigatie? e "naiva" cand o compari cu clasa premium.

Ergonomie fara cusur in masini frantuzesti? tu de unde ai ajuns aici?

eu am mers 2000km , nu 200km si nu ma durea deloc fundul si am scaune sport, esti tu probabil mai sensibil.

 

acum vorbesc ca fost conducator de masina frantuzeazca (peugeot 407) cumparata de noua; pe urma am avur 3 BMW-uri...de ce nu m-am intors la masina frantuzeasca?

 

LE: ce firma iti da tie f30 325d? nu de alta, dar nu prea imi vine sa cred ca cineva caruia i se da de la serviciu o asa masina, are acasa doar un Renault Laguna, adica...nu se leaga lucrurile; Ma astept sa ai o functie de cel putin 5000Eur pe luna ca sa iti dea cineva asa masina de serviciu; iar la banii astia, nu ai numai Laguna

 

Nu doresc sa intru in astfel de detalii, ce firma si cu ce ma ocup. Nu ma caracterizeaza laudarosenia, foarte inalnita pe la noi, sunt ceva mai discret.

Laguna era tot masina de firma.

Edited by mike2005
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Haideti sa tragem si concluziile de-aici.

 

1) pt initiatorul topicului, ti s-a cam zis clar, nu intri incaltat in casa omului, si te mai si plimbi raspandind noroiul prin casa.

2) pt ceilalti, intelegeti ca sunt foarte multe tipuri de oameni, nu conteaza cati bani au. Unii prefera un Logan nou la 10.000eur, altii fac pe dracu-n patru sa isi ia cel mai nou bmw de banii astia. In ambele cazuri, toti posesorii se considera castigati, DIN PUNCTUL LOR DE VEDERE.

E vorba si de intretinere, unii nu vor bataie de cap cu un bmw second-hand, e vorba si de zgarcenie la unii (oricum masina e o gaura continua, daca vrei sa o intretii ca la carte). Deci sunt multe tipuri de oameni, cu multe tipuri de masini si diverse gandiri asupra intretinerii/exploatarii.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

LE: ce firma iti da tie f30 325d? nu de alta, dar nu prea imi vine sa cred ca cineva caruia i se da de la serviciu o asa masina, are acasa doar un Renault Laguna, adica...nu se leaga lucrurile; Ma astept sa ai o functie de cel putin 5000Eur pe luna ca sa iti dea cineva asa masina de serviciu; iar la banii astia, nu ai numai Laguna

Acum asta e cu dus si intors, cunosc persoana care nu lucra la ceva firma mega importanta si nici in functie de director, dar avea ca masina de servici e60 530d/mb E270cdi/Chrysler 300c.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.