Jump to content

e90 vs e46 care e mai dinamica?


Dragnea22

Recommended Posts

!!! Dar eu nu ma refer la putere si nici la luxul din interior, eu ma refer stric la cum se simte masina la sosea ca si caroserie. Este e90 mai grea si mai putin agila ca e46?

Mai exact, este e90 la fel de placuta la condus ca e46 sau chiar mai buna? lasand deoparte puterea.

 

Care e feelingul cand te dai din e46 jos si te urci in e90 si mergi la sosea, drum lung? :brr: :brr: :brr: :sleep: :gathering:

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

E90 e o masina mai buna din toate punctele de vedere fata de E46. Handling-ul e un pic diferit, pentru ca masina e mai grea si mai mare. Dar are tinuta de drum mai buna, motoare mai bune, siguranta mai buna si echipamente mai bune. Iar la agilitate nu e o diferenta semnificativa. In plus, la drum lung vrei o masina confortabila, nu una mica si rigida.
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dragnea, am mers cu E90 peste 1000km continuu fara nici o problema. Adica, dureri ca ai intepenit sau ca te doare mai stiu eu ce..

Este prima masina care mi-am permis despre care am auzit asa ceva si ca atare am crezut si am si inteles pentru ca am testat.

 

Si nu sunt singurul care a facut si face asta..

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Multumesc. Eu imi imaginam ca daca e90 este mai grea, mai lata , mai maricica, cu penuri runflat, ma gandeam ca toate astea n-o vor face manevrabila ca e46.

Dar daca spuneti ca se simte la fel de bine sau chiar mai bine si ca are un feeling la condus si handling mult mai bun, atunci ok. Eu n-am condus e90 in viata mea si eram curios, pentru ca

sunt foarte impresionat de e46 ca dinamism, chiar si dupa multi ani de condus.

 

:gathering: :gathering: :gathering: :excl: :brr: :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E46 NU este o masina confortabila, silentioasa - dimpotriva. La a mea, am jante pe 17 si amortizoare Japan Parts. Zdruncina neplacut pe drumurile noastre. Daca vreau confort urban, mai bine iau Megane-ul 2. E90, cu jante pe 18 si amortizoare stoc, e mai confortabila si mai silentioasa. Singurul minus la E90, dar nu are legatura cu dinamica, e plasticaretul interior si fasoanele lui N47, mai ales primele editii.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E46 a facut istorie ...e90, desi pare cumva comun, reprezinta ceva mai mult.

Dupa mine, e46 arata "mai BMW" decat e90 dar ca tehnologie si feeling, e90 e un progres.

Le-am condus pe ambele - clar, e90.

...dar repet, e46 parca e mai aproape de spiritul BMW.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

cred ca amandoua sunt la fel de agile dar parca e46 ca perceptie se simte putin mai agila; e90 e totusi mai confortabila si mai sigura plus franeaza excelent; mie personal mi-a placut ca la e46 se auzea mai bine cum suna motorul in habitaclu.In ture medii parca suna mai bine M54 decat N52 Am avut pt. multi ani 325i e46 si 325i e90. Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Daca mai stai mult pe ganduri cu debitmetrul ala la e46 actual, nu, nu o sa mai apuci in viata asta sa conduci e90 - vei trece direct la "electrica" !

Macar vei avea satisfactia ca nu l-ai cumparat ...dar nu vei afla niciodata daca chiar trebuia inlocuit sau nu :)

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

deci in concluzie e46 e mai usoara, deci mai agila, dar e90 e cea mai buna masina din cele doua. :brr: :brr:

 

reamintesc ca problema e ca la rece, relantiul sta in 400rpm, daca ii dau gaz isi mai revine. cand motorul e cald relantiul sta intre 900-1000, normal.

:dancing: :dancing: :dancing: consum cu 2litri mai mult.

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

Sincer, in mintile lor nu vei gasi nici e46 nici e90, nu la niste preturi "accesibile". Apoi, este un must sa fie benzinare, daca e46 mai erau ceva benzinare, la e90 procentul este foarte mic, ca deh, au venit la momentul cand motorina era in voga. Un e46 este facut pentru condus, nu pentru confort, daca ai bucsaraie, arcuri/amortizoare, bascule, flasne, capete de bara, pivoti si ccauciucuri, niste jante pe 16, este ca pe sine, foarte stabila si la viteze mari 150+, nici nu scutura, se muleaza bine pe drumurile noastre. Un e90 este o masina mai lata, ca si feeling tinde catre un e39, se aseaza bine pe sosea, dar nu este cartul e46. La final, conteaza ce buget ai, ce masini gasesti si nu in ultimul rand ce asteptari ai. Parerile pe un forum sunt subiective, trebuie sa mergi personal cu masinile respective si sa vezi daca iti ofera ceea ce cauti.
Link to comment
Share on other sites

sper sa apuc sa condus si eu in viata asta e90, ca sunt curios cum este. e46 l-am tot condus, dar a mea e mai confortabila ca e stock, 1.8 benzina jante 16.

cred ca la intretinere e90 e mai costisitor

 

La 318d dau cam 800-1000 RON pt revizie.

PlĂŁcuțele și discurile nu mai știu exact cât au fost, cred ca in jur de 3000ron toate

Link to comment
Share on other sites

Sincer, in mintile lor nu vei gasi nici e46 nici e90, nu la niste preturi "accesibile". Apoi, este un must sa fie benzinare, daca e46 mai erau ceva benzinare, la e90 procentul este foarte mic, ca deh, au venit la momentul cand motorina era in voga. Un e46 este facut pentru condus, nu pentru confort, daca ai bucsaraie, arcuri/amortizoare, bascule, flasne, capete de bara, pivoti si ccauciucuri, niste jante pe 16, este ca pe sine, foarte stabila si la viteze mari 150+, nici nu scutura, se muleaza bine pe drumurile noastre. Un e90 este o masina mai lata, ca si feeling tinde catre un e39, se aseaza bine pe sosea, dar nu este cartul e46. La final, conteaza ce buget ai, ce masini gasesti si nu in ultimul rand ce asteptari ai. Parerile pe un forum sunt subiective, trebuie sa mergi personal cu masinile respective si sa vezi daca iti ofera ceea ce cauti.

 

 

gogule nu stiu de ce dar 96% mi-au zis ca e90 se conduce mult mai bine ca e46 si ca e cu 10 clase peste e46. eu n-am condus niciodata e90, dar nu pot sa cred ca e90 e chiar atat de buna la condus fata de e46. asteptam sa vedem ce zic si altii care le-au condus pe amandoua :gathering: :gathering: :gathering: :gathering: :gathering: :gathering:

Link to comment
Share on other sites

Sincer, in mintile lor nu vei gasi nici e46 nici e90, nu la niste preturi "accesibile". Apoi, este un must sa fie benzinare, daca e46 mai erau ceva benzinare, la e90 procentul este foarte mic, ca deh, au venit la momentul cand motorina era in voga. Un e46 este facut pentru condus, nu pentru confort, daca ai bucsaraie, arcuri/amortizoare, bascule, flasne, capete de bara, pivoti si ccauciucuri, niste jante pe 16, este ca pe sine, foarte stabila si la viteze mari 150+, nici nu scutura, se muleaza bine pe drumurile noastre. Un e90 este o masina mai lata, ca si feeling tinde catre un e39, se aseaza bine pe sosea, dar nu este cartul e46. La final, conteaza ce buget ai, ce masini gasesti si nu in ultimul rand ce asteptari ai. Parerile pe un forum sunt subiective, trebuie sa mergi personal cu masinile respective si sa vezi daca iti ofera ceea ce cauti.

trebuie luat un mecanic cu tine când mergi la masini sa vezi, sau aduci la mecanic la garaj vreo câteva sa le vadĂŁ, sa facĂŁ el un mic drive test in jurul blocului și iti zice ce are. Asa am fĂŁcut eu.

O.T.

Vezi ca sunt tepari care nu vor sa scada nici un leu, mașini gioarse cazute, le eviti
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eu nu am condus E46 la drum întins că am început cu E60 direct. Dar E90 am condus pe 3.200 km pe ruta, București - Sölden (sud vest de Innsbruck) - București în varianta 330i automată și mie mi-a plăcut enorm. Cred că e super dinamică, deși nu sunt convins că înțeleg la ce te referi cu dinamică.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.