Jump to content

Recommended Posts

Greseala pe care o fac majoritatea e ca fac calculele doar de la statiile publice. Si presupun ca toti incarca doar de acolo la cele mai mari preturi DC. Majoritatea isi incarca masina acasa la mai putin de jumatate de pret fata de statiile publice. 
si ca sa nu dau exemplu din Swiss, il dau pe ala din Romania unde locuiesc majoritatea de pe aici.

daca ai curent de la Hidro cred ca platesti 0.80 bani/kw. 
Daca dau exemplu meu cu bateria de 105 kWh un plin ma costa 84 ron cu care pot sa merg peste 500km. 
Acum sa imi zica si mie cineva cat il costa benzina/motorina in 500 km la o masina din aceeasi categorie. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, TKD29 said:

Greseala pe care o fac majoritatea e ca fac calculele doar de la statiile publice. Si presupun ca toti incarca doar de acolo la cele mai mari preturi DC. Majoritatea isi incarca masina acasa la mai putin de jumatate de pret fata de statiile publice. 
si ca sa nu dau exemplu din Swiss, il dau pe ala din Romania unde locuiesc majoritatea de pe aici.

daca ai curent de la Hidro cred ca platesti 0.80 bani/kw. 
Daca dau exemplu meu cu bateria de 105 kWh un plin ma costa 84 ron cu care pot sa merg peste 500km. 
Acum sa imi zica si mie cineva cat il costa benzina/motorina in 500 km la o masina din aceeasi categorie. 

cine nu sta la casa e corect sa-si faca acest calcul, e chiar indicat sa pleci de la worst case scenario nu sa pleci de la  premiza ca incarci gratis cum era pana nu de mult si cand s-au scos au inceput multi sa planga...un bun prieten care sta in DE si are um MG4, nu sta la casa, il costa 0.60 eurocenti pe kwh iar acum pe iarna face maxim 200km cu un plin care il costa intre 30-36Eur, are o medie de cca 25kw/100km, adica este aproximativ echivalentul(sau chiar peste) costului cu masina lui similara un 2021 A6 2.0tdi quattro. 

In DE, spre desoebire de RO, nu ai curent electric la 0.75bani/kwh, si daca stai la casa tot e mai scump ca la noi. In RO da, daca o incarci acasa si chiar si 1.3/kwh tot iesi mai ieftin decat cu un diesel.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca a spus nimeni ca masina electrica se potriveste pentru toata lumea.

fiecare are dreptul sa-si aleaga masina care i se potriveste, problema este cand se fac calcule aiurea fara nicio logica. Toti care fac comparatii intre ICE si EV presupun ca toti incarca la DC si fac mii de km intr-o zi fara oprire si de acolo rezulta ca EV e naspa.

Link to comment
Share on other sites

nu a spus nimeni insa prin adoptia asta fortata asa ar reiesi...nu cred ca a zis nimeni ca face mii de km pe zi :), eu am zis ca fac un 800 la un drum cand mai sunt prin concediu cu masina si atunci clar ca prefer sa nu pierd 2 ore sa reincarc...o sa zici ca nu faci asta zilnic, e adevarat, dar tocmai ca esti in timpul liber si parca nu vrei sa l pierzi prin statiile de incarcare. Personal as putea incarca acasa cu 0.75 si gratis la birou, dar cat inca am combustibil decontat nu am vreo incetiva sa investec intr-un EV, pentru mine doar asta ar conta pentru ca altfel atractia emotionala e zero catre astfel de masini, ma atrag doar dpdv al ingineriei dar nu ca si ceea ce vor dar nu reprezinta insa.

Link to comment
Share on other sites

Intre timp daca nu ne linistim cu poluare:

Poluarea, ucigaşul invizibil. Anual, peste 23.000 de români mor prematur din cauza noxelor din aer

Quote

În ciuda semnalelor de alarmă trase de activiştii de mediu în ultimii ani, privind calitatea aerului din marile oraşe, autorităţile de la noi au continuat să ignore realitatea: zeci de mii de români mor prematur, în fiecare an, din cauza poluării. Mai mulţi specialişti în probleme de mediu ne spun ce soluţii avem pentru a remedia situaţia, Bucureştiul fiind unul dintre cele mai poluate oraşe din Uniunea Europeană.

....

De altfel, potrivit unui studiu publicat în luna martie de platforma globală privind calitatea aerului IQAir, România s-a clasat pe locul 15 în topul celor mai poluate ţări din Europa în 2020, iar capitala Bucureşti a ocupat poziţia 51 la nivel mondial. În rândul statelor membre, cea mai mare poluare a aerului din UE o au zonele urbane din Bulgaria, Polonia şi România. La nivel mondial, cea mai poluată capitală din lume este Delhi (India), iar la polul opus, aerul cel mai curat este în insule din mijlocul oceanului, precum Insulele Virgine şi Noua Zeelandă, sau în capitalele ţărilor nordice Suedia şi Finlanda. Revenind în România, realitatea este înfricoşătoare: anual, peste 23.000 de români mor prematur din cauza poluării aerului. 

Stiu ca o sa apara multa si o sa-mi zica ca poluare masinilor este fooarte mica dar in orasele aglomerate este chiar mare, e.g Bucuresti:

Traficul din București produce 80% din poluarea din aer. ”Dacă luăm mașina zi de zi, trebuie să conștientizăm că nu putem avea un aer curat”

România, țara rablelor pe patru roți. 70 la sută din poluare este dată de trafic

Asa ca facem noi economie 100, 200 lei pe luna, e nimic in comparatie cu ce castigam pe partea de sanatate.

Ca sta cineva sa-si incarce masina cu 30 de minute in plus fata de alimentare, asta duce la o viata mai lunga si sanatoasa, bagi benzina in continuare dar tai de pe lista, zile, saptamani din viata ta. 

Edited by Alex3245
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Aseara cand ma intorceam de la servici in plin camp se formase o coloana care se deplasa cu 40 km/h (in zona asta nimeni nu merge sub suta in mod normal). Coloana se formase in spatele unui Spring. Cand am reusit pana la urma sa ma inscriu sa-l depasesc ma uit la sofer si ce sa vezi ? Saracu avea un fes dala gros pe cap si ditamai geaca pe el . Asta e viitorul care ni-l vand astia ? Sa ma chinui sa ajung din punctul a in b, inghetat si vai de mine ? Eu zic pas elecricelor deocamdata, tehnologia nu este destul de coapta. Poate hibride dar electrice nu.

Sa nu spuneti ca era Spring, ca vedem cu totii pe autostrada Tesle care se chinuie in siajul tirurilor cu 80-90km/h.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Quote
Saracu avea un fes dala gros pe cap si ditamai geaca pe el .

Tata m-a invatat acum 35 de ani sa ma feresc de orice sofer conduce cu palaria in cap, sau mai rău cu cușma...

In ala inghetase si sufletu. A mers fara caldura ca sa mai prinda 10km de autonomie.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Bucur said:

Aseara cand ma intorceam de la servici in plin camp se formase o coloana care se deplasa cu 40 km/h (in zona asta nimeni nu merge sub suta in mod normal). Coloana se formase in spatele unui Spring. Cand am reusit pana la urma sa ma inscriu sa-l depasesc ma uit la sofer si ce sa vezi ? Saracu avea un fes dala gros pe cap si ditamai geaca pe el . Asta e viitorul care ni-l vand astia ? Sa ma chinui sa ajung din punctul a in b, inghetat si vai de mine ? Eu zic pas elecricelor deocamdata, tehnologia nu este destul de coapta. Poate hibride dar electrice nu.

Sa nu spuneti ca era Spring, ca vedem cu totii pe autostrada Tesle care se chinuie in siajul tirurilor cu 80-90km/h.

 

Eu nu inteleg unde vedeti voi aceste Tesle care merg cu 80-90 km/h, eu pe drumul de Iasi-Bucuresti prind doar tesla care merg cu 130, unele imi dau si flash uri 😄, am vazut si cateva i7-uri care iarasi mergeau de rupeau.

Dar asa e astia cu electrice iarna merg cu caciula, geaca si cu 80 km/h. Daca tu ca propietar iesi cu un spring de 150 km autonomie pe autostrada e fix problema ta, aia e masina de oras, e fix la fel ca masina aia de 16 ani, nu iesi cu ea pe autostrada.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Bucur said:

 Asta e viitorul care ni-l vand astia ? Sa ma chinui sa ajung din punctul a in b, inghetat si vai de mine ? Eu zic pas elecricelor deocamdata, tehnologia nu este destul de coapta. Poate hibride dar electrice nu.

Esti sigur ca nu e nicio diferenta intre un spring si alte masini electrice? 

P.S. Pe la ora 13 plec de la Iasi spre TM cu enyaq. Mi-am pus paturi, ciorapi de lana. Evident am si caciula si izmene. Manusi am 2 perechi. 

Pana se incalzeste apa ca totusi sa am si ceva cald la mine, dau o fuga sa iau niste conserve si paine. Cum fac 4 zile pana in Timisoara, sa nu mor si de foame. 

Link to comment
Share on other sites

Planul este sa incarc la Targul Mures. Aici trebuie sa stau o ora pt ca e incarcator de 50kW. Dar numai bine, ca pana mananc, e la fix.

As putea sa ajung la Tm insa fiind numai autostrada, voi opri si la Simeria unde e incarcator de 300kW si daca stau 10-15 minute, pot merge cu 130-140km/h fara probleme pana acasa. 

L.E. Da, merg oe traseul cu albastru inchis. Am facut aproape 11 ore pana la Iasi cu tot cu incarcat. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mircea-Si said:

Astia cu EV salvatorii planetei. Daca nu va dadea statul 10.000 euro si bani de panouri tot dizal cumparati. :)))))))))))

Eu am vandut dizalu si am luat EV fara bani de la stat, doar ca aici statu imi ia bani multi ca am ales EV.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Bala said:

Planul este sa incarc la Targul Mures. Aici trebuie sa stau o ora pt ca e incarcator de 50kW. Dar numai bine, ca pana mananc, e la fix.

As putea sa ajung la Tm insa fiind numai autostrada, voi opri si la Simeria unde e incarcator de 300kW si daca stau 10-15 minute, pot merge cu 130-140km/h fara probleme pana acasa. 

L.E. Da, merg oe traseul cu albastru inchis. Am facut aproape 11 ore pana la Iasi cu tot cu incarcat. 

Suna super! Bravo si drum bun! Si la care sunt locatiile exacte pe maps la cele doua locatii de incarcare? Ai ce sa faci intre timp acolo?

 

5 minutes ago, TKD29 said:

doar ca aici statu imi ia bani multi ca am ales EV.

Ce inseamna asta? Ai impozit mai mare la EV?

La simeria am gasit acest Petrom unde probabil vei incarca.

https://maps.app.goo.gl/ZEtKAtWsKibEu9BU9

e destul de trist in zona.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mircea-Si said:

Astia cu EV salvatorii planetei. Daca nu va dadea statul 10.000 euro si bani de panouri tot dizal cumparati. :)))))))))))

Daca tu crezi ca toti oamenii de pe lumea asta sunt cumparati de cativa bani sa stii ca nu, multi oameni se lupta cu boli grave din cauza poluarii si ar da si 50-100k euro sa scape de ele dar nu prea pot.

E normal ca statul sa dea bani pentru panouri, ne ajuta si la asigurarea strategica a energiei in Romania si la masini la fel, ajuta orasele sa nu mai fie sufocate de toate rablele. Daca Romania ar achizitiona metode de stocare si sa spunem ca 30%-40% din populatia Romaniei ar avea panouri, nu am mai importa deloc curent. Ca noi importam energie fix cand este cel mai scump, de banii aia ar cumpara ceva baterii de cateva sute de MW, puse in orasele mari si gt.

Ma refer la solutii de genul:

https://www.tesla.com/en_eu/megapack

Cand statul dadea bani pentru motoarele termice, nu trebuia ca lumea sa-si ia tot cai? 

Edited by Alex3245
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Romulus said:

La simeria am gasit acest Petrom unde probabil vei incarca.

https://maps.app.goo.gl/ZEtKAtWsKibEu9BU9

e destul de trist in zona.

Da, acolo este. Intru la toaleta & sa iau o cafea. 10-15 minute este mai mult decat suficient. De asta nic nu ma intereseaza ce e pe acolo. 

La Targu Mures incarc la un service Mercedes. Visavi de el este un mall. Acolo pot manca si bea o cafea in liniste.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.