Jump to content

BMW X3 (G01) M40d Sonnenstein-metallic


sskkaa

Recommended Posts

Da, cruise-ul la mine era de 180 pe autostrada, non stop.

Cand am trecut pe benzina am coborat cruise-ul la 160. E indeajuns, am mai prins si eu minte.

Tot ce trece acum de 160 ocazional este ceea ce trecea cu 520xd-ul de 180 ocazional.

La seria 5 rupeam gatul puternic, intre timp m-am mai calmat. Mi-aduc aminte ca am facut bicuresti -nadlac, 4 insi, bagaje suple, insii la fel (max 330kg in total cu tot vu bagaje), blana totala, cu 9.3 consum.

Daca o lasam in pace, lua si sub 5 fara probleme.

Nu e nimic anormal ca am vandut-o cu 8.2% consum dupa 92.600km.

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Si eu cam asa merg daca e mai liber sau ma grabesc... 160 180 maxim... pana acolo ma simt cat de cat comfortabil si relaxat... peste deja simt ca trebuie sa fiu mult prea atent si devine f obositor, daca mentin ritmul mult timp ( am testat prin Germania noaptea 220 240 constant... ).

Cand e aglomerat, merg cu traficul cat pot...

Link to comment
Share on other sites

Azi am venit tandem cu un Cayenne EHybrid de vreo 460ish de cai... sau cat are... de la Timisoara la Oradea, mers destul de tare, 160 180 autostrada, depasiri la.greu pe DN dar totul in limita bunului simt... eu consum 8.4, Porsche 13.5... mda... +5L, aprox 60% mai mult... lucs.

Apropo, stiti cat e un reglaj directie pt Cayenne la Porsche TM? 1400lei... 🤣🤣🤣 cand mi au zis cat costa am intrebat daca au facut si revizia de banii astia 😁

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Eu am cerut sa o faca dar ma gandeam ca o fi pe la vreo 500lei... nu aproape triplu... 🤣🤣🤣 

Ora de manopera intre 350 si 650lei, iar la Taycan ora de manopera este 950lei... 🤣🤣🤣

Ce ma bucur ca am BMW... @edit ai grija cu Panamera... numa zic 😁

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

Eu am venit din Italia in tandem cu un macan s si de la plin la plin macan-ul a consumat mai mult cu 7 litrii de benzina mai mult ca a mea.Mers pe autostrada cu 150-160km/h.Preturile de service porsche sunt nesimtite rau sau ma rog...asa le vad eu.

Legat de casco...la X5 M50d 62.000km an 2020 am platit 2580euro.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Din plictiseala, am incercat si eu sa cumpart update-ul de harti pentru masina.

Cand intru din aplicatie, vad ca ma duce direct catre bmw.co.uk, deci posibil contul sa fie creat pe BMW Anglia?

Eu cand mi-am setat contul nu mai tin minte sa ma fi intrebat cineva ceva cand mi-am facut contul de myBMW si am setat masina dupa VIN.

Am activate momenat BMW Remote Services - pe termen nelimitat

ConnectedDrive Services - pe termen nelimitat

Intellient emergency call - pe termen nelimitat

Teleservices - pe termen nelimitat

Am incercat sa cumpar asa pe contul de UK, dar imi tot cere adresa si cod postal valid de UK. Daca bag ceva luat de pe net, ma trece la pasul urmator, ajung la plata, dar imi da eroare de fiecare data, cum ca nu se poate finaliza, sa incerc mai tarziu... am mai incercat acum ceva vreme sa cumpar Connected Booster Package, si tot asa fara succes.

Cum fac sa mut contul pe Romania si sa ramana active cele de mai sus pe termen nelimitat, incat sa pot sa iau pachetul pe Romania de 300lei pentru harti?

Am gasit ceva in aplicatia mybmw...

Sa inteleg ca ar trebui sa sterg masina si aplicatia si sa fac alt cont?

Sau?

Screenshot_20240314_185729_My BMW.jpg

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, sskkaa said:

Sa inteleg ca ar trebui sa sterg masina si aplicatia si sa fac alt cont?

Sau?

Screenshot_20240314_185729_My BMW.jpg

 

Eu asa as face, daca as fi in locul tau, as sterge masina de pe contul de UK, as lasa sa treaca 1 zi, apoi cont nou, mail nou, adaugat VIN pe situl romanesc.

Link to comment
Share on other sites

 Nu trebuie să aștepți o zi. Imediat. Ștergi contul de pe mașina. Atunci poți schimba țara. Sincer nu mai pierzi nimic decât prețurile în £. Și toate trip-urile de până acum. Serviciile active rămân. Și e mai simplu sincer. Și eu am fost în dubii dacă să rămân pe România și totuși de cinci luni nu am simțit nevoia să mă întorc pe înapoi pe UK. 
Ca să poți cumpăra pe aUK mi se pare că doar cu PayPal merge (erau niște comentarii aici pe forum cu cine a reușit nu mai știu pe unde exact. Poate topicul de connected drive). Pe România nu am avut nicio problemă. 

Edited by CosminEU
Link to comment
Share on other sites

Bun, deci am reusit sa trec pe contul de Romania.

Am reusit sa si platesc azi cei 300lei pentru update harti, dar tot sunt in dubiu. Nu inteleg ce trebuie sa fac mai departe.

Mesajul primit este urmatorul:

Confirmarea rezervării dumneavoastră pentru serviciul (serviciile) BMW ConnectedDrive.
 
Stimate client BMW ConnectedDrive,
 
 
Vă mulțumim pentru rezervarea următoarelor servicii BMW ConnectedDrive pentru automobilul dumneavoastră BMW având numărul de identificare a automobilului ***: Actualizarea hărților prin USB

Dacă serviciul nu a fost activat după următoarea deplasare mai lungă, parcurgeți următorii pași:

 
  • În automobilul dumneavoastră, verificați starea online în BMW ConnectedDrive Store. Pentru ca serviciile să poată fi activate, BMW ConnectedDrive Store din automobil trebuie să fie conectat la internet.
     
  • În automobilul dumneavoastră, verificați starea de activare în BMW ConnectedDrive Store. În cazul în care acesta afișează starea ""în activare"" timp de mai mult de 3 zile, vă rugăm să vă adresați serviciului de relații cu clienții BMW ConnectedDrive.
     

Accesați BMW ConnectedDrive pe internet, pentru a realiza setările personale și pentru a descoperi paleta largă de servicii și aplicații BMW ConnectedDrive.

Să folosiți în continuare cu plăcere BMW ConnectedDrive!

Echipa dumneavoastră BMW ConnectedDrive

 

Deci, mai sus scrie actualizare harti prin USB, dar nu inteleg de unde sa iau hartile pe usb? 🤣

Doamne, nu putea fi ceva usor...

Link to comment
Share on other sites

Este usor, din contul tau ai acolo sectiunea

pt descarcat hartile, bagi un stick in calculator si dupa ce este gata te duci la masina si se instaleaza singur. Daca nu ma insel iti trebuie unul de 16GB minim

 

sau descarci programul pt descarcat harti , te loghezi cu contul tau si gata.

Edited by TKD29
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pe ID7 se instalează singură pe o anumită țară gen UK sau DE. Pe RO nu merge din ce am observat 🙂

image.thumb.png.eef80516c1c3257f9f170c84fa1fdeec.pngAsa arata la mine când am cumpărat. Pe DE era la zi, restul Europei ver 2020. Chiar daca am trecut pe RO și am asteptat vreo sap nu a făcut nimic. Așa ca am făcut eu manual. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am ID7 si asta am acum la harti

Masina a fost cumparata din Germania(reprezentanta BMW) inregistrata pe Romania si pana azi n-am iesit cu ea din tara. Doua sau trei update-uri la harti a facut pana azi, singura.

20240318_155807.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu, am ID6, si in mod special am vrut ID6, pentru ca nu am vrut bordul digital cu vitezometru/turometru pe margini, adica bordul LCI. Am vrut bordul digital cu turometru si vitezometru clasic.

Link to comment
Share on other sites

Gata si cu hartile, am bagat ieri stickul, mi-am facut niste drumuri de vreo 30-45min, si s-a rezolvat update-ul.

Avem acum Road Map EUROPE EVO 2024-1, NBTevo_Y22292I

Pana una alta, nici nu mi-am dat seama cum a trecut 1 an cu masina... peste 40.000km... in general n-am de ce sa ma plang, sunt multumit de alegere, baga tare, consuma decent pentru 380+cp/800+nm, probleme n-am avut decat minore pe care le-am mai mentionat...

Daca ar fi sa aleg azi, 99,99% as alege tot asta, doar ca as fi cautat o masina cu scaunele sport mixt textil+piele. Nu regret ca nu am luat 540i xdrive. Nu credeam ca ma voi obisnui cu o pozitie mai inalta la volan, dar chiar imi place. OK, nu e chiar SUV adevarat, ca e mai mult un break inaltat decat un SUV adevarat, dar e suficient, si sa fiu sincer, asta chiar conteaza si se simte la dinamica, unde sta chiar bine pe drum!

Chiar saptamana trecuta m-am dat iar cu A6 C8 55TDI Allroad ( ala BITDI de 340cp ) si m-am simtit ca intr-un sicriu 😄😄😄 

Ce mi lipseste?

- Scaunele cu o sustinere mai buna

- Rezervor de 80L

- Portbagaj de min 600L

In rest... Doamne ajuta, #amin.

Link to comment
Share on other sites

Umorul meu o fi prea negru si dus la extrem... 😄 aveam impresia ca sterg cu fundu pe asfalt, ma simteam inghesuit si cramponat de plafon, care mi se parea destul de jos... in rest spatiu e ok-ish, atat la sofer cat si in spate la picioare, dar fiind foarte plata ( joasa si nu foarte inalta ) mi-a dat senzatia ciudata... si interior full negru, poate am dat-o-n claustrofobie 😄  Masina e misto in rest, doar era in capul listei cand am cautat noua masina 😄 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.